Клонирање

Клонирање?

  • За

    Гласови: 44 37,0%
  • Против

    Гласови: 43 36,1%
  • Воздржан

    Гласови: 32 26,9%

  • Вкупно гласачи
    119
C

CoolIris

Гостин
Постот ми беше насочен кон твојот коментар дека човекот е супериорен и суштината на постоењето на сите останати врсти е да му служат во исполнувањето секакви каприци. Додека е испитувањето во медицински цели, до некаде е оправдано.
Мене сите постови ми беа насочени за експериментирање на животни, во медицински цели!

Сè друго е аргумент за иронијата и контрадикторноста на оние кои се против тоа (експериментирање на животни во медицински цели).

Now that's all folks.
Ептен отидовме офтопик. :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Кажи ми ти без помош на модерната медицина колкав процент од човештвото ќе преживее? Еден пеницилин да не се измислеше бројот на население ќе беше помал за 30%, камоли нешто друго.
Месото кое го конзумира човекот е од домашни животни, со години наназад "удомени" за да служат на потребите на човекот. Но постои голема разлика во домашна фарма и фармите за масовна продукција на месо. Во тие фарми животните немаат никаков квалитет на живот, буквално се едни над други, најбитно е да се разможат, да родат и да ја достигнат потребната тежина за да бидат заколени. Побарај некое видео на интернет и ќе ти стане јасно.
Вака, првото делче, се сложувам. Тестирањето на медицински препарати наменети да го спасат животот на луѓето поддржувам.
Мислам дека не ме сфати што сакав да кажам.

Можеме само да се сложиме дека постојат видови животни којшто служат само за храна. Да не им е таа намена тогаш никој нема да ги чува и самите ќе изумрат за одреден временски период.

Те сфаќам што сакаш да кажеш, во право си дека во големите фарми можеби и не се почитуваат многу работи, со други очи се гледа на животните таму и едноставно е малце извитоперено за мене лично, но истите тие фарми продуцираат храна за милиони луѓе.

Добрата којшто ги добиваме од флората и фауната треба паметно да ги искористиме најдобро што можеме со најмалце колатерална штета.
Во кратки црти, поентата ми беше дека постојат видови животни којшто зависат од човековата грижа, некој се користат како миленичиња, некој се користат како храна а некој за тестирање на лекови и останати добра што треба да го зачуваат или подобрат здравјето на луѓето. Нема зашто да имаме нешто против било кој од овие три „вида“ да биде користен според својата „намена“. пишав користен, не злоупотребен.

Извинете за оф топик :)
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Не е мудро од страна на човекот, да си игра Бог... или природа, универзум, еволуција, што и да е она кое го сметате за универзална сила....
Залудно ќе живееме повеќе и подолго, ако продолжиме со ова темпо, нема да имаме ни каде ни од што да живееме... ова не сум јас, ова се предвидувањата на научниците и еколозите.

Мораме да се откажеме од програмата на барање изговори...

А за животните - одговорот се состои во името. Македонскиот јазик е доста богат. Самиот збор кажува: живот-но, живот, нешто чија главна карактеристика е поседување на живот...
Животот на друга единка, животот за кој ние не сме наменети да бидеме 'господ'ари.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Широк поим е клонирањето, не може да се гледа исклучиво еднодимензионално. Еве на пример еден аспект каде што би можело да се применува и каде што се во тек истражувања.

Верувам дека можностите се неограничени, посебно во областа на медицината. Замислете клонирање на органи за трансплантација во иднина.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
И кравите на Холанѓаните му ги копираа :pos:

Царој се Кинезиве за копирање.
Шо ти се вика пиратерија, Тенеќе. Отиде светот.
Нели е целта на сиве овие истражувања и експерименти да се оди напред. Клонирањето, ако се сфати дека е копирање на некого што веќе постои не е напредок, најблаго речено е стагнација. Наместо да извадиш верзија унапредена од некоја можна иднина, ти копираш сегашна верзија која многу брзо станува минато.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
... токму за тоа служи клонирањето за нова поусовршена верзија на тоа што се клонира со манипулирање на генетскиот материјал и дејствување на ДНК при самото клонирање да се задржи тоа што е добро и да се создаде идеален примерок клон.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Шо ти се вика пиратерија, Тенеќе. Отиде светот.
Нели е целта на сиве овие истражувања и експерименти да се оди напред. Клонирањето, ако се сфати дека е копирање на некого што веќе постои не е напредок, најблаго речено е стагнација. Наместо да извадиш верзија унапредена од некоја можна иднина, ти копираш сегашна верзија која многу брзо станува минато.
Како што разбрав од текстот, иако ми се чини дека е лошо преведено, Кинезите сакаат да ги клонираат НАЈДОБРИТЕ крави во генерација која што ќе ја купат од странство, затоа што ете само 5 од 10.000 крави можеле да произведат над 100 тони млеко во текот на годината.

Така мислат дека ќе си го скратат патот за повеќе производство на млеко, отколку да прават подобра верзија со вкрстување.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Како што разбрав од текстот, иако ми се чини дека е лошо преведено, Кинезите сакаат да ги клонираат НАЈДОБРИТЕ крави во генерација која што ќе ја купат од странство, затоа што ете само 5 од 10.000 крави можеле да произведат над 100 тони млеко во текот на годината.

Така мислат дека ќе си го скратат патот за повеќе производство на млеко, отколку да прават подобра верзија со вкрстување.
Оф леле. Туку, што запнале со млекото? Колку што јас помнам, кинеската кујна не се потпира баш многу на млекото и млечните производи, за разлика од сите европски кујни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Оф леле. Туку, што запнале со млекото? Колку што јас помнам, кинеската кујна не се потпира баш многу на млекото и млечните производи, за разлика од сите европски кујни.
Појма немам, прашај ги Кинезите оти толку млеко му треба :)

Можи сирење ќе јадат. Кина е развиена држава се повеќе наликува на Запад во исхраната.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Neka se kloniraat nekoj popametni lujge I neka gi pustat tuka vo makedonija deka kaj has pameten covek ne se rajga...
PS. Ostajte kloniranje toe e za politicarite...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom