Клонирање

Клонирање?

  • За

    Гласови: 44 37,0%
  • Против

    Гласови: 43 36,1%
  • Воздржан

    Гласови: 32 26,9%

  • Вкупно гласачи
    119
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Шампон нешто не користиш?
Кремче некое за раце/лице?
Какви чевли носиш?

Хм, ќе ти поверувам и за чипирање и за све, ама дека еднаш во живот не си пробал парацетамолче не!
Чевли бе :(
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Шампон нешто не користиш?
Кремче некое за раце/лице?
Какви чевли носиш?

Хм, ќе ти поверувам и за чипирање и за све, ама дека еднаш во живот не си пробал парацетамолче не!
Користам шампон. Зошто?
Платнени чевли
Не велам дека не сум пробал апчиња. Само дека повеќе не користам такви ствари
 
C

CoolIris

Гостин
Користам шампон. Зошто?
Платнени чевли
Не велам дека не сум пробал апчиња. Само дека повеќе не користам такви ствари
Епа лицемерна ви е етиката према животните. И јас ги сакам и имам едно кое го третирам буквално ко бебе, ама во сржта на битисувањето е егоцентричноста и за некои нешта мора да си бараме оправдување. Како беше... "Целта ги оправдува средствата". Сакаме безбедна и ефикасна Ковид 19 вакцина, а не сакаме експерименти врз животни. Како и да ги вртиме нештата, колатерална штета мора да има.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Епа лицемерна ви е етиката према животните. И јас ги сакам и имам едно кое го третирам буквално ко бебе, ама во сржта на битисувањето е егоцентричноста и за некои нешта мора да си бараме оправдување. Како беше... "Целта ги оправдува средствата". Сакаме безбедна и ефикасна Ковид 19 вакцина, а не сакаме експерименти врз животни. Како и да ги вртиме нештата, колатерална штета мора да има.
Овде збориме за злонамерно правење работи на животните, иживување врз нив. Ако отидам во Африка и ме нападне лав, секако дека ќе се бранам од него, па и да треба да го убијам. Но тука има оправдана причина. Од што така ми текнало на памет не сум му наштетил. Исто би било ако сум изгубен на пуст остров фала богу дека ќе уловам нешто за да преживеам. Но да наштетам намерно поради злоба на некое животно, тоа не.

Вакцината ако е наменета за луѓе логично би било на луѓе да се тестира. Не можеме да бидеме сигурни дека ако кај животно успее дека автоматски и кај човек ќе успее.
 
C

CoolIris

Гостин
Овде збориме за злонамерно правење работи на животните, иживување врз нив
Не е злонамерно експериментирање врз животни, доколку човештвото има бенефит од тоа.


Вакцината ако е наменета за луѓе логично би било на луѓе да се тестира.
Менгелеевски муабети. Ја би тестирала на педофили, силувачи, сериски убијци.

Инаку и ја го сакам моето милениче повеќе од некои луѓе...но сепак, човекот како суштество со највисоко развиена свест има предност пред другите суштества.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не е злонамерно експериментирање врз животни, доколку човештвото има бенефит од тоа.
Без разлика дали човештвото има бенефит или не и животните имаат чувства, осеќаат болка итн.

Менгелеевски муабети. Ја би тестирала на педофили, силувачи, сериски убијци.

Инаку и ја го сакам моето милениче повеќе од некои луѓе...но сепак, човекот како суштество со највисоко развиена свест има предност пред другите суштества.
Дали тоа значи дека ако има поинтелигентни суштества од човекот, да речеме вонземјани, мора да имаат предност во однос на човекот во тој случај? Да експериментираат врз човекот ? Или да не затвараат во кафези како ние животните во зоолошките?
 
C

CoolIris

Гостин
Без разлика дали човештвото има бенефит или не и животните имаат чувства, осеќаат болка итн.
Во таквите експерименти, болката и страдањето им е сведено на минимум.

Дали тоа значи дека ако има поинтелигентни суштества од човекот, да речеме вонземјани, мора да имаат предност во однос на човекот во тој случај? Да експериментираат врз човекот ? Или да не затвараат во кафези како ние животните во зоолошките?
Дали мислиш дека не експериментираат? :pos:
Извини, морав. :ROFLMAO:
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Во таквите експерименти, болката и страдањето им е сведено на минимум.
Еве и да им е сведено на минимум, што доколку умре при клонирањето или при тест на некоја вакцина. Нека ги остават на раат животните. Доволно им наштети човекот само со тоа што ги користел за војни.

Дали мислиш дека не експериментираат? :pos:
Извини, морав. :ROFLMAO:
Па Ковид19 е нивно масло (само ќути не кажувај на никој) :LOL:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не е злонамерно експериментирање врз животни, доколку човештвото има бенефит од тоа.



Менгелеевски муабети. Ја би тестирала на педофили, силувачи, сериски убијци.

Инаку и ја го сакам моето милениче повеќе од некои луѓе...но сепак, човекот како суштество со највисоко развиена свест има предност пред другите суштества.
За првото да, педофили, силувачи... слободно експериментирај.... али дека ти си побитна од животните, читај и планетава.... е причината зашто вероватно у наредни 50 до 100 год. кој знае дали ќе се живее овде.

Клонирање никако, со некои работи не треба да се зезаме.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...сите научни и медицински достигнувања биле првично измислени за добри цели,но кога истите ќе паднат во рацете на моќниците знаеме кој е исходот
...науката е незапирлива,а со тоа и клонирањето
 
C

CoolIris

Гостин
али дека ти си побитна од животните, читај и планетава.... е причината зашто вероватно у наредни 50 до 100 год. кој знае дали ќе се живее овде.
Ја сум скроз небитна. Зборам за човештвото. Лицемерно е да зборите како сте против експериментирање на животни, а јадете месо, пиете млеко, се вакцинирате, користите разни кремчиња и препарати за лице, носите кожени чевли и чанти итн.

Ја ти кажувам факти.
Факт број еден: медицинските сознанија се засноваат на експерименти кои се вршат на животни.

Факт број два: експериментите се неопходни за борба против новите болести кои ни се закануваат.

Факт број три: животните не страдаат при тие експерименти. Маките и страдањата им се сведени на минимум.

Факт број четири: да нема тестирање на животни, сега сигурно би бил мртов.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ја сум скроз небитна. Зборам за човештвото. Лицемерно е да зборите како сте против експериментирање на животни, а јадете месо, пиете млеко, се вакцинирате, користите разни кремчиња и препарати за лице, носите кожени чевли и чанти итн.

Ја ти кажувам факти.
Факт број еден: медицинските сознанија се засноваат на експерименти кои се вршат на животни.

Факт број два: експериментите се неопходни за борба против новите болести кои ни се закануваат.

Факт број три: животните не страдаат при тие експерименти. Маките и страдањата им се сведени на минимум.

Факт број четири: да нема тестирање на животни, сега сигурно би бил мртов.
Факт број 5: твојте претци пред 300 и јаче години преживеале и без експериментите и лековите.... за воља на вистината не секој.

Па прашање е дали со овој комфорт и когнитивна дисиденција не дегенерираме, има нешто изгледа битно да си изложен на природата... елементите.

Али докторка си, те сваќам... професионална деформација.
 
C

CoolIris

Гостин
Факт број 5: твојте претци пред 300 и јаче години преживеале и без експериментите и лековите.... за воља на вистината не секој.
Ок, кога веќе ги спомна моите предци пред 300 и јаче години, кажи ми како се хранеле нашите предци во камено доба? Каков накит носеле?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom