Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Тотенхем не ви 2 ? Па овие грејниве од последните 10 утакмици имаат 9 порази, тотенхем мислам дека нема ни повреди.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.887
Поени од реакции
7.333
Премиер Лига
Челзи - Вест Хем ГГ „2.05
Барнли - Ливерпул 2 „1.90

Лестер - Тотенхем ГГ „„
Јунајтед - Њукасл 1 „1.50

Чемпионшип
Норич - Милвол 1
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Во вил хил може 20 утакмици на едно ливче да се стават?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Лирс - Клуб Бриж 2
Арсенал - КПР 1
Борнмаут - Фулам 3+
Манчестер Ј. - Њукасл 1
500/2000 СЛ
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
И да напоменам само,проклети да се сите министри и цела владина коалиција што се на власт во Македонија што го донесоа овај посран и несоодветен закон за "данок на добивка"..едноставно страм да му е и на нив и на нас што ни вршат буквална кражба а ние ништо не превземаме,ама класична кражба на нашите пари.....страшни пички сме(или неписмени едно е сигурно)

Од груба пресметка од 07.01.2014 досега ми имаат земено некаде околу 15-16.000 ден данок..значи во случајот ако направиме математичка пресметка јас од кладилница според пресметките на УЈП на мое име сум ќар 150.000 денари,а во случајот не се рачунаат парите што ги имам изгубено во самото кладење што се исто така прилично голема сума(помала од горе наведената) и тука во случајот УЈП ми врши (не само мене туку на сите) класична кражба со тоа што не ги пресметува и парите што ги уплаќаме..

Едноставно е..

Уплаќаме три ливчиња по уплата 100 денари ,сите се по 3 коефициент и едно е само добитно

100*3=300-10% данок=270 ден. добитни
100 ден ..ливчето те паѓа
100 ден..ливчето те паѓа..

Во случајот ти си ни ќар ни зијан,државата ти кради 30 денари а во очите на УЈП си ќар 170 денари...КОЈА Е МАТЕМАТИКАТА?...мора нешто да се превземи![DOUBLEPOST=1419562878][/DOUBLEPOST]

Ги видов тие Лемго се многу умрена екипа,а овие Мелсуген баш се онака офанзивна екипа која дава голови..ќе видиме дај боже да влези..сепак страв ми е да го играм Америка хокејот
Мнoгу лoш aнтинaрoден зaкoн е oвa сo клaдењевo. Требa нa крaј нa гoдинa дa се плaќa нa вкупнaтa сумa нa кoјa си плус(aкo вooпштo си плус) a не вaкa ти идеш вo минус нa гoдишнo нивo a плaќaш дaнoк.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.901
Поени од реакции
63.775
Мнoгу лoш aнтинaрoден зaкoн е oвa сo клaдењевo. Требa нa крaј нa гoдинa дa се плaќa нa вкупнaтa сумa нa кoјa си плус(aкo вooпштo си плус) a не вaкa ти идеш вo минус нa гoдишнo нивo a плaќaш дaнoк.
Ова е како со Американциве, и нивниот начин на плаќање данок на крај на годината.

Каде бе ке најдеш 20-30 000 да дадеш за данок? Збориме ако вртиш поголема сума на исплата-уплата.
Еве, на мене моментално ми се дешава на bet365 да имам 600Е уплата, 700Е исплата.
100Е во плус.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Мнoгу лoш aнтинaрoден зaкoн е oвa сo клaдењевo. Требa нa крaј нa гoдинa дa се плaќa нa вкупнaтa сумa нa кoјa си плус(aкo вooпштo си плус) a не вaкa ти идеш вo минус нa гoдишнo нивo a плaќaш дaнoк.
Ова е како со Американциве, и нивниот начин на плаќање данок на крај на годината.

Каде бе ке најдеш 20-30 000 да дадеш за данок? Збориме ако вртиш поголема сума на исплата-уплата.
Еве, на мене моментално ми се дешава на bet365 да имам 600Е уплата, 700Е исплата.
100Е во плус.
Не бидете мазохисти. НЕ ТРЕБА да се плаќа никаков данок. Организаторот на игрите, односно кладилницата, веќе плаќа данок на добивка. Таа е правниот субјект кој е должен да плати данок. Во Англија, која е буквално колевка и алфа и омега на кладењето, ниту еден играч не плаќа данок, независно од тоа каков профит остварил.

Ова кај нас се вика арач на глуп народ, кроток како стока.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Ова е како со Американциве, и нивниот начин на плаќање данок на крај на годината.

Каде бе ке најдеш 20-30 000 да дадеш за данок? Збориме ако вртиш поголема сума на исплата-уплата.
Еве, на мене моментално ми се дешава на bet365 да имам 600Е уплата, 700Е исплата.
100Е во плус.
Незнам дали ме разбра ама еве пак да се појасниме, правилно е да ги спојат кладилниците со УЈП(ваљда се веќе споени) и да ги сумира некој си систем сите твои уплати и исплати. На крај на година ако (исплата-уплата)>0 ти реално си напраил некој профит од кладилница. Е на таа сума ти маваат 10% данок. Тоа е ферски, секој човек плаќа данок на добивка, зашто не би и ние, ама кога реално има добивка.
А тоа од каде ќе ги најдеш е твоја одговорност. Да не тупам ама човекот во едно општество има права ама и одговорности.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.901
Поени од реакции
63.775
Кај да уплатам едно 100че?
Сеа ке ти дадам трансакциска.

Не бидете мазохисти. НЕ ТРЕБА да се плаќа никаков данок. Организаторот на игрите, односно кладилницата, веќе плаќа данок на добивка. Таа е правниот субјект кој е должен да плати данок. Во Англија, која е буквално колевка и алфа и омега на кладењето, ниту еден играч не плаќа данок, независно од тоа каков профит остварил.

Ова кај нас се вика арач на глуп народ, кроток како стока.
А бе несомнено е така, али сите знаеме зошто и за кого се прави ова.

Погоре не допишав, на 600 Е уплата, и 700Е исплата, ја имам 100Е добивка.
Да играв кај нас, практично ке требаше да платам 70Е данок, за 30Е добивка, пошто нели, од изгубените пари не ти враќаат 10%.

Ова е поголема кражба и од онаа што ја направи Т-мобајл со мејлито.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Не бидете мазохисти. НЕ ТРЕБА да се плаќа никаков данок. Организаторот на игрите, односно кладилницата, веќе плаќа данок на добивка. Таа е правниот субјект кој е должен да плати данок. Во Англија, која е буквално колевка и алфа и омега на кладењето, ниту еден играч не плаќа данок, независно од тоа каков профит остварил.

Ова кај нас се вика арач на глуп народ, кроток како стока.
Во многу европски држави се воведува овој данок, дури и Германија така да нема бегање. Хрватска кај и да е ќе го донесе законот. Во соседството незнам како е.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Во многу европски држави се воведува овој данок, дури и Германија така да нема бегање. Хрватска кај и да е ќе го донесе законот. Во соседството незнам како е.
Знам дека го донесуваат. Ме чуди леснотијата со која луѓето се навикнуваат некој да им го начука. На крајот на краиштата, која е Германија во светот на кладењето, за да биде урнек нејзиниот закон? Ниту имаат традиција, ниту имаат квалитетни кладилници, немаат ништо.
По секоја правна логика единствените кои треба да плаќаат данок се организаторите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom