Кисела вода

Член од
6 септември 2007
Мислења
181
Поени од реакции
47
А пак во Скопјево што е останато стари скопјани тоа е чудо едно. Се тоа е дојдено од некаде, и после ќе се кажуваат еве ние кој сме.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
Во КВ дел се во тек, дел почнуваат да се средуваат главте подземни работи, не е само она што се гледа на поврзшина. Во Усје на пр. немаа атмносферска канацлизација 50 години, ама еве сега е при крај. Пржино, Црниче исто така, еве во тек е изградба на 5 км канализација после 100 години, што во МКД никој нема напрено толкав проект. Патот до Теферич, пробивање на пат кон Припор, завршен е кружниот тек на последна 24ка, кај да е ќе почне изградба на атмносф.канализација и на Георги Димитров и Народни Херои....така да, една општина не ја прават трговски центри и кафичи :)
Башка - колку пари толку музика
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.676
Поени од реакции
2.097
Ви почна ангажманите и на форумов ајде време е.
А и одличен правопис на некој што работи во општина. (омилен интерпункцински знак - запирка)
Среќа па пола зборови и се погодени.
Може и од ноктите лакирани неможе да е прецизна на тастатура.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.901
Поени од реакции
976
Во КВ дел се во тек, дел почнуваат да се средуваат главте подземни работи, не е само она што се гледа на поврзшина. Во Усје на пр. немаа атмносферска канацлизација 50 години, ама еве сега е при крај. Пржино, Црниче исто така, еве во тек е изградба на 5 км канализација после 100 години, што во МКД никој нема напрено толкав проект. Патот до Теферич, пробивање на пат кон Припор, завршен е кружниот тек на последна 24ка, кај да е ќе почне изградба на атмносф.канализација и на Георги Димитров и Народни Херои....така да, една општина не ја прават трговски центри и кафичи :)
Башка - колку пари толку музика
Изборите што следуваат не се локални, туку парламентарни. Излишно е фалење крадоначалници пред парламентарни избори.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.936
Поени од реакции
168.030
А и одличен правопис на некој што работи во општина. (омилен интерпункцински знак - запирка)
Среќа па пола зборови и се погодени.
Може и од ноктите лакирани неможе да е прецизна на тастатура.
Сигурно е групен чет од Вајбер и тој што им е барем малце попаметен смислил некое текстче додека чекал ред во банка и овие сега лепи го кај стигнат
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.957
Поени од реакции
8.267
Во КВ дел се во тек, дел почнуваат да се средуваат главте подземни работи, не е само она што се гледа на поврзшина. Во Усје на пр. немаа атмносферска канацлизација 50 години, ама еве сега е при крај. Пржино, Црниче исто така, еве во тек е изградба на 5 км канализација после 100 години, што во МКД никој нема напрено толкав проект. Патот до Теферич, пробивање на пат кон Припор, завршен е кружниот тек на последна 24ка, кај да е ќе почне изградба на атмносф.канализација и на Георги Димитров и Народни Херои....така да, една општина не ја прават трговски центри и кафичи :)
Башка - колку пари толку музика
Нели кружниот го инвестираше и правеше Град Скопје, почнат беше од пред 4 години, спорни беа дворот кај куќата со кладилницата и делот кај што беше претходно Жито Маркет, само за решавање на имотно правни односи на тие две делници не беше довршен повеќе од година и пол
Исто и Народни Херои е под ингеренции на Град Скопје, тротоарите што се преправаа пред некоја година ги правеше Градот (Јубај изведувач мислам дека беше).
А јаки беа и со патот кон Теферич, на средина од градежни работи им текна да менуваат проект, во која нормална држава се почнува со такви рандом проекти?
Нели го блокираа Борис Трајковски за таа канализацијата летово, некако на сила и овој проект.
А во канализацијата во Црниче се инвестираа дури 3.5 милиони денари (како бе кога сакаат да покажат дека изградиле нешто кажуваат во денари за да личи многу, а кога крадат во евра за да изгледа помалку), инвестиција од 57 000 евра за општина како Кисела Вода која секоја втора куќа ја направи зграда е баш податок за пофалба, реално само од комуналии на 5 куќи и влегуваат тие пари, за зградите да не правиме муабет.

Ова ти е Општина во која и данок од 50 евра годишно да ти е жал што ќе го платиш, помизерна општина нема во цело Скопје, еден асален крадоначалник се нема потрефено во последните неколку мандати, а за администрацијата што е напикана партиски да не правам муабет, понеписмена багра амин.
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.498
Поени од реакции
44.234
Во КВ дел се во тек, дел почнуваат да се средуваат главте подземни работи, не е само она што се гледа на поврзшина. Во Усје на пр. немаа атмносферска канацлизација 50 години, ама еве сега е при крај. Пржино, Црниче исто така, еве во тек е изградба на 5 км канализација после 100 години, што во МКД никој нема напрено толкав проект. Патот до Теферич, пробивање на пат кон Припор, завршен е кружниот тек на последна 24ка, кај да е ќе почне изградба на атмносф.канализација и на Георги Димитров и Народни Херои....така да, една општина не ја прават трговски центри и кафичи :)
Башка - колку пари толку музика
Касата на општината е полна, греота е да се каже колку пари толку музика.
Проектот за атмосферската канализација во Пржино беше финансиран од странство, денар не дадоа од општинска каса.
Очајна реализација на проектот. Прво пола година ги имаа ископано улиците, хаос направија со сообраќајот, за на крај да ги закрпат најлошо што можат. Шахтите пловат над површината на улицата, кога врне водата воопшто не доаѓа до нив. Голем дел од улиците се нерамни и шахтите се над нивото на улиците, па водата се собира околу шахтата и се прават огромни вирови.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
Касата на општината е полна, греота е да се каже колку пари толку музика.
Проектот за атмосферската канализација во Пржино беше финансиран од странство, денар не дадоа од општинска каса.
Очајна реализација на проектот. Прво пола година ги имаа ископано улиците, хаос направија со сообраќајот, за на крај да ги закрпат најлошо што можат. Шахтите пловат над површината на улицата, кога врне водата воопшто не доаѓа до нив. Голем дел од улиците се нерамни и шахтите се над нивото на улиците, па водата се собира околу шахтата и се прават огромни вирови.
Полна? Колку полна?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.721
Поени од реакции
615
За на тастатура сте први херои и ептен јаки, јбг :) Да ги согледате реално тогаш фуфки :). Еве на пр. работите кои јас што сум направил (од моја иницијатива и барање) : асфалтирани 4 улици, поставен бекатон, улично осветлување, садење дрва, поставување клупи, завршени над 2600 предмети за легализација за 1 год...ништо, ситница :))
Така да не се пувајте по форуми без да ги знаете реално работите. Пак ќе кажам колку пари толку музика.
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.498
Поени од реакции
44.234
За на тастатура сте први херои и ептен јаки, јбг :) Да ги согледате реално тогаш фуфки :). Еве на пр. работите кои јас што сум направил (од моја иницијатива и барање) : асфалтирани 4 улици, поставен бекатон, улично осветлување, садење дрва, поставување клупи, завршени над 2600 предмети за легализација за 1 год...ништо, ситница :))
Така да не се пувајте по форуми без да ги знаете реално работите. Пак ќе кажам колку пари толку музика.
Мало Гром, мало СДС, мало виски, мало кока кола :D Зборувај им на тие што не те познаваат :D
Кои фуфки бе другар, Кисела Вода е мизерија од општина. Единствено се инвестираше во Драчево кога беше тој лоповот градоначалник пред Туфи. Спореди ја општината со сите околни општини, Аеродром, Центар и Карпош се држава во држава споредбено со Кисела Вода. Тргни од парковите, еден асален парк нема по населбиве, потоа да преминеме на патиштата.
Една дупка во Пржино им требаше 3 години за да ја асфалтираат. Ниту едно прашање ми немаат објавено на страната на општината, затоа што не им се допаѓа прашањето. На друг му одговориле дека дупката ќе биде пополнета кога ќе се става канализацијата (тогаш, наредната година). Зборуваме за дупка која се направи поради неквалитетниот асфалт кој се става и која со тек на време се продлабочи на скоро половина метро и беше широка колку цела улица. Дупка на сред главна улица каде што мора да поминуваат сите жители, а да не зборуваме за споредните улици.
Потсети ме како го решивте патот кон Теферич? Ги ископавте сите улици и остана така, жителите од Теферич до Мариовска и Фарина се удавија во кал. Ако заврне дожд, река од говнарии им извира на улиците.
Проектот во Пржино со канализацијата, не можам, а да не го споменам.
Катастрофална изведба. Сте добиле проект од странство, изведбата типично македонска. Ископани улици половина година. Се удавивме во прашина, пет метри се правеа со денови.
Сливниците се ставени тотално неплански. Нерамна улица затоа што само ги закрпија дупките, па водата се собира во нерамнините и воопшто не доаѓа до сливниците и шахтите.
Немаа поим од позиција на цевките од Водовод и каблите со интернет и струја. Сто пати направија дефекти. Два-три пати поебаа цевки од Водовод, пола месец ги оставија жителите без интернет. Односот на работниците не вреди да се коментира (до душа, не се они криви, никој не ги контролираше), ни ги заебаа тротоарите, па ги бркавме по цела населба и со насилство издејствувавме да си ја средат штетата :D Само на тој начин може да ти се слушне гласот.
Единствен поужасен проект од овој во населбата беше оној на Туфи кога се фалеше со тоа што ги смени бекатонките на тротоарите, а на улиците бликаат кратери.
Месната заедница во Пржино не постои, урбанистичките планови се носат од ракав.
Којзнае какви решенија сте издале, изникнаа згради на 4-5 спрата во населба во која се делат маркици само за доградба на 1-2 спрата. Се излизга земјиштето еднаш, но градбата на зградата си продолжи.

Важно фаци од општина си направија школи за фудбал во Пржино, со приучени тренери се наполнија пари од некои деца што тренираат тука.
За ниту еден проблем се нема слух, бидејќи работиш во општина сигурно го знаеш проблемот со автобуската станица и какво „привремено“ решение на штета граѓаните се најде на крајот.

Впрочем, каков ви е резултатот од општинското работење се виде на првите избори после локалните. После водство од 4000 гласа на локалните, изгубивте едно 6000 разлика на претседателските. Пресврт од 10000 гласови ;) Тотално разочарување, кога мислевме дека полошо од Туфи (лесна и земја) не може да има.

п.с. Општината нема пари, ама затоа пола паразити на градоначалникот другарчиња (и самиот он) се најдоа на трибините на ЕП во ракомет во Виена. Сигурен сум дека си платиле со свои пари :D

п.п.с. го направивте ли барем кружниот тек на последна 24ка? Една деценија се прави кружен тек, во гинисова книга на рекорди ќе влеземе.

п.п.п.с. ништо лично во постот, знам дека си фин момак и дека веројатно се трудиш да подобриш нешто, ама далеку од тоа дека како општинари сте направиле нешто за гордеење.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.378
Поени од реакции
8.491
За на тастатура сте први херои и ептен јаки, јбг :) Да ги согледате реално тогаш фуфки :). Еве на пр. работите кои јас што сум направил (од моја иницијатива и барање) : асфалтирани 4 улици, поставен бекатон, улично осветлување, садење дрва, поставување клупи, завршени над 2600 предмети за легализација за 1 год...ништо, ситница :))
Така да не се пувајте по форуми без да ги знаете реално работите. Пак ќе кажам колку пари толку музика.
Не стана адвокат ти бе?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.693
Поени од реакции
32.938
Најбоље до сеа што сум видел некој да напраи, беше тоа што го напраи прошлион градоначалник кај Рампа. Многу слично како неговиот колега у Острово што напраи и мислам дека тие што ќе купат/купиле станови у тие фавели скроз заслужуваат такво место за живеење. Овој новиов коа чув дека му е син на Зоре, одма знаев дека иста песна ќе тера.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.957
Поени од реакции
8.267
На Невена Георгиева, Дренак, Виктор Иго тешко на тие што имаат купено станови, јас не знам само како излегуваат и како се разминуваат, селско уличе од 3-4 метри, а во 2 нови згради има жители колку претходно во куќите од цела улица.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.878
Поени од реакции
5.624
Мало Гром, мало СДС, мало виски, мало кока кола :D Зборувај им на тие што не те познаваат :D
Кои фуфки бе другар, Кисела Вода е мизерија од општина. Единствено се инвестираше во Драчево кога беше тој лоповот градоначалник пред Туфи. Спореди ја општината со сите околни општини, Аеродром, Центар и Карпош се држава во држава споредбено со Кисела Вода. Тргни од парковите, еден асален парк нема по населбиве, потоа да преминеме на патиштата.
Една дупка во Пржино им требаше 3 години за да ја асфалтираат. Ниту едно прашање ми немаат објавено на страната на општината, затоа што не им се допаѓа прашањето. На друг му одговориле дека дупката ќе биде пополнета кога ќе се става канализацијата (тогаш, наредната година). Зборуваме за дупка која се направи поради неквалитетниот асфалт кој се става и која со тек на време се продлабочи на скоро половина метро и беше широка колку цела улица. Дупка на сред главна улица каде што мора да поминуваат сите жители, а да не зборуваме за споредните улици.
Потсети ме како го решивте патот кон Теферич? Ги ископавте сите улици и остана така, жителите од Теферич до Мариовска и Фарина се удавија во кал. Ако заврне дожд, река од говнарии им извира на улиците.
Проектот во Пржино со канализацијата, не можам, а да не го споменам.
Катастрофална изведба. Сте добиле проект од странство, изведбата типично македонска. Ископани улици половина година. Се удавивме во прашина, пет метри се правеа со денови.
Сливниците се ставени тотално неплански. Нерамна улица затоа што само ги закрпија дупките, па водата се собира во нерамнините и воопшто не доаѓа до сливниците и шахтите.
Немаа поим од позиција на цевките од Водовод и каблите со интернет и струја. Сто пати направија дефекти. Два-три пати поебаа цевки од Водовод, пола месец ги оставија жителите без интернет. Односот на работниците не вреди да се коментира (до душа, не се они криви, никој не ги контролираше), ни ги заебаа тротоарите, па ги бркавме по цела населба и со насилство издејствувавме да си ја средат штетата :D Само на тој начин може да ти се слушне гласот.
Единствен поужасен проект од овој во населбата беше оној на Туфи кога се фалеше со тоа што ги смени бекатонките на тротоарите, а на улиците бликаат кратери.
Месната заедница во Пржино не постои, урбанистичките планови се носат од ракав.
Којзнае какви решенија сте издале, изникнаа згради на 4-5 спрата во населба во која се делат маркици само за доградба на 1-2 спрата. Се излизга земјиштето еднаш, но градбата на зградата си продолжи.

Важно фаци од општина си направија школи за фудбал во Пржино, со приучени тренери се наполнија пари од некои деца што тренираат тука.
За ниту еден проблем се нема слух, бидејќи работиш во општина сигурно го знаеш проблемот со автобуската станица и какво „привремено“ решение на штета граѓаните се најде на крајот.

Впрочем, каков ви е резултатот од општинското работење се виде на првите избори после локалните. После водство од 4000 гласа на локалните, изгубивте едно 6000 разлика на претседателските. Пресврт од 10000 гласови ;) Тотално разочарување, кога мислевме дека полошо од Туфи (лесна и земја) не може да има.

п.с. Општината нема пари, ама затоа пола паразити на градоначалникот другарчиња (и самиот он) се најдоа на трибините на ЕП во ракомет во Виена. Сигурен сум дека си платиле со свои пари :D

п.п.с. го направивте ли барем кружниот тек на последна 24ка? Една деценија се прави кружен тек, во гинисова книга на рекорди ќе влеземе.

п.п.п.с. ништо лично во постот, знам дека си фин момак и дека веројатно се трудиш да подобриш нешто, ама далеку од тоа дека како општинари сте направиле нешто за гордеење.
Уште ли не те вработиле овие од УБК :icon_mrgr:
 
На врв Bottom