Кина го покажа своето ново стелт "копиле"

Член од
2 јули 2010
Мислења
4.626
Поени од реакции
5.677
Кинезиве значи само копии прават на се што ќе стигнат, ич не се оригинални:icon_lol:
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
1.937
Поени од реакции
1.156
Кинезиве значи само копии прават на се што ќе стигнат, ич не се оригинални:icon_lol:
Затоа се светска сила:D. Јас имам идеја да ја разработиме и кај нас економијата, да почнеме да правиме копии на се' живо и диво.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.360
Поени од реакции
1.666
Прво Кинезите копираа руска технологија сега и америчка. Ама кога ке поразмисли човек и рускиот стелт ПАК-ФА е копија на Ф-22

 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.538
Сеуште се можни војни, но Кина постигнува поголеми успеси во други области.
За мене ова не е некоја значајна вест. Повеќе ме интересира напредокот во искористување на сончевата енергија во што Кина е на прво место,
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Не успеаа да ги украдат "blueprints" од т-50 само од ф-22ката:)Колку за споредба
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.421
Поени од реакции
13.890
не е работата копија мопија, туку аеродинамичниот стелт дизајн мора во суштина да е таков. зато сите се слични.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.848
Поени од реакции
7.956
не е работата копија мопија, туку аеродинамичниот стелт дизајн мора во суштина да е таков. зато сите се слични.
Точно.
За време на Корејската војна, американците и русите се збуниле, не знаеле кој е кој бидејќи борбените авиони им биле речиси исти, изградени со употреба на технологија која и едната и другата страна ја превзела од пост-воена Германија после Втората Светска Војна.

Инаку, ме изненадува ова со Кинезите, помнам дека на парадата по повод 60 годишнината од победата на Социјалистичката Револуција во Кина, во 2009 во последен момент беа откажани полетувањата на некои кинески борбени авиони, меѓу кои мислам дека спаѓаше и кинескиот стелт, бидејќи генералите рекле дека на тие авиони местото им е во битка, а не на парада, односно дека тие авиони служат за борба, а не за покажување пред јавноста.

А сега јавно покажале прототип на нов борбен авион, тоа ме изненадува.

Но можеби ова не е прототипот на новиот борбен авион, можеби намерно го покажале јавно за да ги дезинформираат јавноста и западот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom