Келтски Фолк

D

Daedalus

Гостин
Темава ја започнувам за сите кои сакаат и слушаат келтски фолк и модерни песни со слична тематика и "атмосфера". Помалце или повеќе сите имаме слушнато по нешто такво. Бар по приказниве и филмовите. Тука спаѓаат меките песни како и тие типични стари келтски песни и музики со попримитивен ритам и едноставна мелодија.
Ирскиот/Шкотскиот/Англискиот фолкор вадат сличен муабет. :)
За почеток еве неколку изведувачи и песнички од мене.

 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Големо браво за темата.

Келтската музика ми е омилена меѓу европската народна музика. Ова ми е еден од поомилените правци во музиката воопшто.

За почеток нешто можеби најпрепознатливо од музикава. The Gael од Dougie MacLean, инспирирана од келтските танци, што подоцна ќе стане дел од саунтракот за филмот „Последниот Мохиканец“.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Келтскиот фолк е најпрепознатлив во Ирските песни.

Музиката речиси во секоја песна е прекрасна, но многу е значаен гласот во песната.
Дебелите и силни гласови со ваква музика многу мерак не ми прават, но затоа ваквата музика заедно со еден нежен глас звучи многу убаво :)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Mожеше и во темата ’’Средновековна музика’’ да постираш, но добро.

Обожавам келтска и секаква друга етно музика.


 
D

Daedalus

Гостин
Mожеше и во темата ’’Средновековна музика’’ да постираш, но добро.

Обожавам келтска и секаква друга етно музика.


Средновековна музика опфаќа повеќе култури почнувајќи од Близок Исток и Кина до Византија и латинска црковна музика. Има и нови изведувачи со келтски шлиф како Secret Garden и затоа сакав да отворам тема што опфаќа само келтска музика конкретно.

На пример изведувачи како Corvus Corax свират таква средновековна музика каква што кажуваш, келтската музика е малце постара од средновековната со оглед на тоа дека сеуште има пагански верувања и обичаи во периодот кога се создава.

Средновековната музика која додава црковен аспект и амбиент на оригиналната келтска музика е друг период, период кадешто хорови пејат во модуси на различни скали и оригиналната молска мелодија ја менува структурата. Друго е тоа што по приказниве, келтската музика се меша со кралеви и принцези. Не дека немало народи како Галите на пример и други, кои не практикувале и не изведувале келтски и пагански песни и танци за време на средниот век.
 
W

Werther

Гостин
Scarborough Fair е најубавата англиска народна песна. Повеќе верзии има. Мене лично најмногу ми се свиѓа преработката на My Dying Bride, вистинско ремек дело.


Иначе, има и келтска верзија.


Кога веќе избегавме малку поопшто...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ryan & Rachel O'donnell - May It Be

02. Loreena Mckennitt - Skellig

03. Athair Ar Neamh And I Dreamt I Dwelt in Marble Halls - Enya

04. Elysia - Elysium

05. Annwn - E Parrez Langonned

06. Altan - Ta'me Mo Shui

07. Faun - Von Den Elben

08. Gandalf - Love Is The Answer

09. Grzegorz Ciechowski - Pocalunek Yennefer

10. William Coulter - Keening Of The Three Marys

11. Dunkelschcn - Dornenweich

12. Glenn Stafford - To The End of the Earth

13. Narsilion - Montserrat

14. Jason Hayes - The Sin'Dorei

15. Celtic Lords - Riverdance

16. The Elder Scrolls V - Skyrim - The Streets of Whiterun

Келтската музика мене ми дава инспирација,релаксација и повеќе оптимизам. Келтската музика исто така и е навистина одлична е и за јога,масажа,медитација. Додека ја слушам во мојава соба се создава мирна атмосфвера и ми го намалува стресот.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Дечкиве:

Бабава:

Хулиоиглезијасиве:

Со последниве имам проблем. Не бива. Не се меша келтска музика и матадор - вокал. Ем уживам во аранжманите, виолината, флејтата, рифовите, ем ми текнува како Ранду ги фрлаше ножевите кон Касандра и баба ми трепереше од страв дека "ќе ја убиел". :/
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
^
Rapalje се прикаска за себе. Келти во килтови си се викаат. Од Холандија се момците но имаат неизмерна љубов кон келтскиот фолклор.

Интересен момент за мене им е нивното име. Во источните македонски говори Рапаље се сељаци со испукани пети ( :pos: ). А види ги Холанѓаниве какви се! Башка свират народно. Името им е ептен погодено. :)

Чујте им ја нивната изведба на Drunken Sailor и кажете оти не се луди.

Не можам да ја најдам на YouTube, но во познатата ирска The Irish Washerwoman, тие го вметнуваат овој текст:

I've got lap-top computer
and lots of compact discs
but for my taste of music
I won't take any risk
I only like the real thing
'cause I'm a happy bloak
My friends are into hip-hop
But I am into folk

Но да се смирам малку, доста е сега за сега. Поздрав со една шкотска песна за плачење:

 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Темава ја започнувам за сите кои сакаат и слушаат келтски фолк и модерни песни со слична тематика и "атмосфера". Помалце или повеќе сите имаме слушнато по нешто такво. Бар по приказниве и филмовите. Тука спаѓаат меките песни како и тие типични стари келтски песни и музики со попримитивен ритам и едноставна мелодија.
Ирскиот/Шкотскиотфолкор вадат сличен муабет. :)

Незнам дали овоа би можело да се најде тука :

:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom