Квиз за Бугарите, прашања и одговори!

Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Еден пример ти е Алексa Пoпoв, рoден вo 1809 гoдинa вo Вaрoш, кoј се чувствувaл зa Мaкедoнец дoлгo пред дa се измисли "мaкедoнизмoт". А зa дa се чувствувa тoј зa Мaкедoнец, мнoгу е верoјaтнo и негoвите рoдители дa се чувствувaле зa тaкви, штo знaчи дoлгo пред нaвoднoтo измислувaње нa "мaкедoнизмoт" и негoвoтo "спрoведувaње", имaлo луѓе штo не се чувствувaле зa Блгaри или Срби нa oвие прoстoри. Дoкoлку чувствoтo зa Мaкедoнец вие гo сметaте зa некaквa прoпaгaндa нa "мaкедoнизмoт", тoгaш истoтo рaзмислувaње мoжеме дa гo упoтребиме зa тие штo се чувствувaле зa бугaри тукa, oднoснo декa тoa е делo нa бугaрскa прoпaгaндa, ништo другo.
Не сум комплетно согласен, но мислам дека имаш барем некое право. Но нема да учествувам во дискусиjа, во коjа пола мои мислења биват бришани. Така да, со здравjе.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Не сум комплетно согласен, но мислам дека имаш барем некое право. Но нема да учествувам во дискусиjа, во коjа пола мои мислења биват бришани. Така да, со здравjе.
Бaш ми е милo кoгa се пoчитувaме и рaзбирaме. Мнoгу би сaкaл дa гo смениш мислењетo, зa дa пoрaзгoвaрaме пooпширнo нa темaвa.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Самиот Гоце Делчев напиша "Што да правиме, како и сите сме Бугари".
– „Отцепувањата и расцепкувањата никако не треба да нè плашат. Жално е, но што да правиме кога си сме болгари и сите страдаме од една иста болест! Ако таа болест ја немаше кај нашите прадедовци, од коишто ни е наследство, тие немаше да потпаднат под грозниот жезол на турските султани. Наш долг е, се разбира, да не се поддаваме на таа болест, но колку можеме да влијаеме на другитe?

Сепак имаме нешто и од грчките болести - ,колку глави – толку капетани’… Пустата! Секој сака да блесне, па не го знае фалшот на тој блесок. Тешко им на тие што страдаат под овие ,комедии’.“

И после немало услови за дускусија, па научете се да дебатирате па потоа нема да јадете банови.

П.С.
"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Оној што копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец"[DOUBLEPOST=1488913124][/DOUBLEPOST]
тебе не те интересира никаква дискусија, одговорив ти со цитати на луѓе од ВМРО на прашањето и добив Бан за тоа пред една недела, провоцирааш луѓето да добијат бан .Нјама како да има дискусија по прашањето.
Кој ќе продолжи да ги вади цитатите вон контекст ќе добие перманентен бан, сто години.
Со години се дискутира околу истото на овој форум, пропагандите се многупати побиени затоа ќе се превземаат санкции бидејќи вие не сте дојдени за да дебатирате туку вие сте типичен пример на спамери.

Едно време беше интересно, веќе сега не е.[DOUBLEPOST=1488913327][/DOUBLEPOST]
знам дека не си модератор, ако немаш вина се извинувам, но таква е ситуацијата бришење и бан нема услови за дебата
Има услови за дебата, секако со нормални дискутанти.[DOUBLEPOST=1488913375][/DOUBLEPOST]
па доколку во овој форум прифатената по дефолт аксиома Бугарите и бугарштината се антипод на Македонците и македонизмот тука воопшто нема смисла да се водат разговори на оваа тема :)
Што бараш овде тогаш?
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Меѓу оние кои ти ги нарекуваш побугарени Македонци сите главни фигури взели учество во ослободувањето на Македонија, сите дејци на ВМОРО и ВМОК, целото свештенство во Македонија, и целата интелигенција. Останатите може да се набројат на прсти на едната ми рака.

Самиот Гоце Делчев напиша "Што да правиме, како и сите сме Бугари".
Личноста на македонскиот 20 век исто така беше македонски Бугарин.
Да не зборуваме за главната фигура на ВМОРО д-р Христо Татарчев, кој дури и збор не рече за независна Македонија, а се бореше за Македонија, како дел од Бугарија.

Еве го Гоце Делчев:
Aма Гоце напишал и други работи.

"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Оној што копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец"

Што сакал да каже со ова на пример?

Тоа биле времиња во кои турците биле најголемото зло на Балканите. Помош барал секој од секого. Несомнено бугарите како најблизок народ се сметале за најголем сојузник, преку вашата граница најлесно се излегувало надвор од поробената територија, најголем број од македонската интелегенција била стационирана во бугарската столица. Баш поради тоа имало и вакви двосмислени изјави и апели. Да се поттикне братскиот народ што помасовно да помогне.
Прашање е дали Гоце се чувствувал како бугар или имал голема наклонетост кон бугарите, како најголеми сојузници.
Така што, кога се читаат изјавите треба да се стават во контекст на тогашните случувања.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Aма Гоце напишал и други работи.

"Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Оној што копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец"

Што сакал да каже со ова на пример?

Тоа биле времиња во кои турците биле најголемото зло на Балканите. Помош барал секој од секого. Несомнено бугарите како најблизок народ се сметале за најголем сојузник, преку вашата граница најлесно се излегувало надвор од поробената територија, најголем број од македонската интелегенција била стационирана во бугарската столица. Баш поради тоа имало и вакви двосмислени изјави и апели. Да се поттикне братскиот народ што помасовно да помогне.
Прашање е дали Гоце се чувствувал како бугар или имал голема наклонетост кон бугарите, како најголеми сојузници.
Така што, кога се читаат изјавите треба да се стават во контекст на тогашните случувања.
Тој цитат е измислен од Димитар Талев. Имено, Талев со тоа сакал да каже дека Македонците се само географски термин, и затоа им припаѓа на сите Македонци (нели Бугари, Грци, Власи, Албанци), а дека Делчев отсекогаш останал зад неговата идеја, Македонија да биде автономна и независна.
Инаку не сум Бугароман/Бугарофил, немој веднаш да ми залепиш етикета :свиркам:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028




Еве што имаат Британците пишано за кои народи живеат во Отоманската империја на овој дел од Балканот уште во 1837.

Многу ме интересира што ќе кажат бугарчињава на ова, бидејќи многу добро знаеме каков е нивниот став спрема Македонците како посебен народ.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Еве што имаат Британците пишано за кои народи живеат во Отоманската империја на овој дел од Балканот уште во 1837.

Многу ме интересира што ќе кажат бугарчињава на ова, бидејќи многу добро знаеме каков е нивниот став спрема Македонците како посебен народ.
Ќе кажеме дека си неписмен со многу слабо познавање на англискиот jазик. Постирал си предговор на и част од издание од 1837 г. на еден труд на John Foxe од шеснаесети век - Acts and Monuments.

"што британците писали кои народи живеат во 1837" - :pusigo:

Дали овоj труд има историска стоjност? Според британските историчари - НЕ, доколку се однесува до настани од пред времето на John Foxe. Наjдобрата критика на трудот вероjатно е на Thomas Freeman. Не дека ќе jа прочетеш, ама сепак.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
Ќе кажеме дека си неписмен со многу слабо познавање на англискиот jазик. Постирал си предговор на и част од издание од 1837 г. на еден труд на John Foxe од шеснаесети век - Acts and Monuments.

"што британците писали кои народи живеат во 1837" - :pusigo:

Дали овоj труд има историска стоjност? Според британските историчари - НЕ, доколку се однесува до настани од пред времето на John Foxe. Наjдобрата критика на трудот вероjатно е на Thomas Freeman. Не дека ќе jа прочетеш, ама сепак.
Уште подобро чим е од 16-ти век.

Ти мене кажи ми што го натерало овој некој си Џон да измислува народи на Балканот уште пред 400 години? Зошто ги напишал Македонците како посебен народ од Грците, Бугарите и Србите?

Зашто да не ја прочитам? Постирај да видиме што кажал Томас.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Уште подобро чим е од 16-ти век.

Ти мене кажи ми што го натерало овој некој си Џон да измислува народи на Балканот уште пред 400 години? Зошто ги напишал Македонците како посебен народ од Грците, Бугарите и Србите?

Зашто да не ја прочитам? Постирај да видиме што кажал Томас.
Не ги измислува току не ги знае. Еве во првата му реченица зборува и за парти ("parthians"), ама таков народ од 13 века не постои. Исто како и македонци. Показател колку е веродостоен текстот е тоа, што во истата таа една едничка прва реченица има уште 3-4 грешки.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.706
Поени од реакции
7.839
Каде од пописите спроведени во Бугарија после Втората светска војна можам да го видам бројот на Македонците како што може да го видам од пописите спроведени во Србија?

 
Последно уредено:

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Прашање е дали Гоце се чувствувал како бугар или имал голема наклонетост кон бугарите, како најголеми сојузници.
Така што, кога се читаат изјавите треба да се стават во контекст на тогашните случувања.
Интервју на бугарскиот европски пратеник Андреј Ковачев со Христо Матов син на војводата од ВМРО Милан Апостолов Матов. Чичко му е Христо Апостолов Матов - истакнат член на Централниот комитет на ВМРО.

https://www.youtube.com/watch?v=v_j2wEChMPE
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
tmp_31749-MacedoniansinBritishReports1-1249846317.jpg tmp_31749-MacedoniansinBritishReports228683701597.jpg
Бре мaјкaтa, кaкo тaкa сaмите се кaжувaле зa Мaкедoнци? Изгледa Србите им стaвaле пиштoл нa глaвa, немa шaнсa сaмите тoa дa гo кaжaле.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Наводно сме ви краделе историја па сега би сакал да ве прашам.Зошто Мариовската буна и Брсјачката буна си ги преставувате како свои буни.Би сакал да дадете некој документ за учесниците во овие буни дека биле Бугари.

п.с би сакал да видам некој документ од попис на населението од 14,15,16,17 век на кој што пишува дека во МК има Бугарска народност.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Наводно сме ви краделе историја па сега би сакал да ве прашам.Зошто Мариовската буна и Брсјачката буна си ги преставувате како свои буни.Би сакал да дадете некој документ за учесниците во овие буни дека биле Бугари.

п.с би сакал да видам некој документ од попис на населението од 14,15,16,17 век на кој што пишува дека во МК има Бугарска народност.
Тие не мора и не сакаат да ти дадат никаков документ затоа што тоа автоматски кај нив се смета дека сите биле Бугари до 1945, кога ќе го сфатите тоа? Со Бугарин (барем до сега што сум ги сретнал) не можеш да водиш дискусија како човек.

И каков попис бараш за население во тие векови кога тогаш нации не постоеле?
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Прашање до почитуваните Бугари, што ќе кажете за масакрот во с. Долгаец, Прилепско? Кога Бугари заедно со Албанци, убиле околу 300 селани, мажи, жени, деца. Што велите на тоа? Или и тоа е српска измислица и пропаганда?
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
27
Поени од реакции
17
Прашање до почитуваните Бугари, што ќе кажете за масакрот во с. Долгаец, Прилепско? Кога Бугари заедно со Албанци, убиле околу 300 селани, мажи, жени, деца. Што велите на тоа? Или и тоа е српска измислица и пропаганда?
Жал ми е на мене. За жртвите во селово и за она што пишуваш.
Се радувам на монасите од Бигорски манастир и нивното становиште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom