Квиз за Бугарите, прашања и одговори!

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Bratot, 8 декември 2009.

 1. killcreak

  killcreak

  Член од:
  17 декември 2012
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  85
  Не сум комплетно согласен, но мислам дека имаш барем некое право. Но нема да учествувам во дискусиjа, во коjа пола мои мислења биват бришани. Така да, со здравjе.
   
 2. Hulse

  Hulse F.N.G.

  Член од:
  24 октомври 2012
  Мислења:
  685
  Допаѓања:
  398
  Бaш ми е милo кoгa се пoчитувaме и рaзбирaме. Мнoгу би сaкaл дa гo смениш мислењетo, зa дa пoрaзгoвaрaме пooпширнo нa темaвa.
   
 3. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  8.369
  Допаѓања:
  3.324
  – „Отцепувањата и расцепкувањата никако не треба да нè плашат. Жално е, но што да правиме кога си сме болгари и сите страдаме од една иста болест! Ако таа болест ја немаше кај нашите прадедовци, од коишто ни е наследство, тие немаше да потпаднат под грозниот жезол на турските султани. Наш долг е, се разбира, да не се поддаваме на таа болест, но колку можеме да влијаеме на другитe?

  Сепак имаме нешто и од грчките болести - ,колку глави – толку капетани’… Пустата! Секој сака да блесне, па не го знае фалшот на тој блесок. Тешко им на тие што страдаат под овие ,комедии’.“

  И после немало услови за дускусија, па научете се да дебатирате па потоа нема да јадете банови.

  П.С.
  "Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Оној што копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец"
  --- Споено дупло мислење, 7 март 2017 ---
  Кој ќе продолжи да ги вади цитатите вон контекст ќе добие перманентен бан, сто години.
  Со години се дискутира околу истото на овој форум, пропагандите се многупати побиени затоа ќе се превземаат санкции бидејќи вие не сте дојдени за да дебатирате туку вие сте типичен пример на спамери.

  Едно време беше интересно, веќе сега не е.
  --- Споено дупло мислење, 7 март 2017 ---
  Има услови за дебата, секако со нормални дискутанти.
  --- Споено дупло мислење, 7 март 2017 ---
  Што бараш овде тогаш?
   
  Последно уредено: 7 март 2017
  На Maturant666 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  3.878
  Допаѓања:
  5.315
  Aма Гоце напишал и други работи.

  "Македонија има свои интереси и своја политика, таа им припаѓа на сите Македонци. Оној што копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин и ли за добар Грк, но не и добар Македонец"

  Што сакал да каже со ова на пример?

  Тоа биле времиња во кои турците биле најголемото зло на Балканите. Помош барал секој од секого. Несомнено бугарите како најблизок народ се сметале за најголем сојузник, преку вашата граница најлесно се излегувало надвор од поробената територија, најголем број од македонската интелегенција била стационирана во бугарската столица. Баш поради тоа имало и вакви двосмислени изјави и апели. Да се поттикне братскиот народ што помасовно да помогне.
  Прашање е дали Гоце се чувствувал како бугар или имал голема наклонетост кон бугарите, како најголеми сојузници.
  Така што, кога се читаат изјавите треба да се стават во контекст на тогашните случувања.
   
 5. tobi

  tobi god.jpg

  Член од:
  30 јуни 2015
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  235
  Тој цитат е измислен од Димитар Талев. Имено, Талев со тоа сакал да каже дека Македонците се само географски термин, и затоа им припаѓа на сите Македонци (нели Бугари, Грци, Власи, Албанци), а дека Делчев отсекогаш останал зад неговата идеја, Македонија да биде автономна и независна.
  Инаку не сум Бугароман/Бугарофил, немој веднаш да ми залепиш етикета :свиркам:
   
  На Сираков и killcreak им се допаѓа ова.
 6. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  10.720
  Допаѓања:
  8.338
  [​IMG]

  [​IMG]

  Еве што имаат Британците пишано за кои народи живеат во Отоманската империја на овој дел од Балканот уште во 1837.

  Многу ме интересира што ќе кажат бугарчињава на ова, бидејќи многу добро знаеме каков е нивниот став спрема Македонците како посебен народ.
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 7. killcreak

  killcreak

  Член од:
  17 декември 2012
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  85
  Ќе кажеме дека си неписмен со многу слабо познавање на англискиот jазик. Постирал си предговор на и част од издание од 1837 г. на еден труд на John Foxe од шеснаесети век - Acts and Monuments.

  "што британците писали кои народи живеат во 1837" - :pusigo:

  Дали овоj труд има историска стоjност? Според британските историчари - НЕ, доколку се однесува до настани од пред времето на John Foxe. Наjдобрата критика на трудот вероjатно е на Thomas Freeman. Не дека ќе jа прочетеш, ама сепак.
   
 8. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  10.720
  Допаѓања:
  8.338
  Уште подобро чим е од 16-ти век.

  Ти мене кажи ми што го натерало овој некој си Џон да измислува народи на Балканот уште пред 400 години? Зошто ги напишал Македонците како посебен народ од Грците, Бугарите и Србите?

  Зашто да не ја прочитам? Постирај да видиме што кажал Томас.
   
  На Misirkov му/ѝ се допаѓа ова.
 9. killcreak

  killcreak

  Член од:
  17 декември 2012
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  85
  Не ги измислува току не ги знае. Еве во првата му реченица зборува и за парти ("parthians"), ама таков народ од 13 века не постои. Исто како и македонци. Показател колку е веродостоен текстот е тоа, што во истата таа една едничка прва реченица има уште 3-4 грешки.
   
 10. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.911
  Допаѓања:
  888
  Една од 3-4 те грешки му е таа што споменува Бугари како народ.
   
  На Misirkov и Maturant666 им се допаѓа ова.
 11. 121314

  121314

  Член од:
  3 септември 2010
  Мислења:
  2.771
  Допаѓања:
  1.979
  Каде од пописите спроведени во Бугарија после Втората светска војна можам да го видам бројот на Македонците како што може да го видам од пописите спроведени во Србија?

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 17 март 2017
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 12. red baron

  red baron sad but true

  Член од:
  3 ноември 2012
  Мислења:
  953
  Допаѓања:
  809
  Интервју на бугарскиот европски пратеник Андреј Ковачев со Христо Матов син на војводата од ВМРО Милан Апостолов Матов. Чичко му е Христо Апостолов Матов - истакнат член на Централниот комитет на ВМРО.


  https://www.youtube.com/watch?v=v_j2wEChMPE
   
  Последно уредено: 20 март 2017
  На Сираков му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Hulse

  Hulse F.N.G.

  Член од:
  24 октомври 2012
  Мислења:
  685
  Допаѓања:
  398
  tmp_31749-MacedoniansinBritishReports1-1249846317.jpg tmp_31749-MacedoniansinBritishReports228683701597.jpg
  Бре мaјкaтa, кaкo тaкa сaмите се кaжувaле зa Мaкедoнци? Изгледa Србите им стaвaле пиштoл нa глaвa, немa шaнсa сaмите тoa дa гo кaжaле.
   
  На Ska Maniac, blanco, Spiegel и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. stiv_milanezot

  stiv_milanezot

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  578
  Допаѓања:
  442
  Наводно сме ви краделе историја па сега би сакал да ве прашам.Зошто Мариовската буна и Брсјачката буна си ги преставувате како свои буни.Би сакал да дадете некој документ за учесниците во овие буни дека биле Бугари.

  п.с би сакал да видам некој документ од попис на населението од 14,15,16,17 век на кој што пишува дека во МК има Бугарска народност.
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 15. tobi

  tobi god.jpg

  Член од:
  30 јуни 2015
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  235
  Тие не мора и не сакаат да ти дадат никаков документ затоа што тоа автоматски кај нив се смета дека сите биле Бугари до 1945, кога ќе го сфатите тоа? Со Бугарин (барем до сега што сум ги сретнал) не можеш да водиш дискусија како човек.

  И каков попис бараш за население во тие векови кога тогаш нации не постоеле?
   
 16. tobi

  tobi god.jpg

  Член од:
  30 јуни 2015
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  235
  Што сакаше да каже писателот?
   
 17. Hulse

  Hulse F.N.G.

  Член од:
  24 октомври 2012
  Мислења:
  685
  Допаѓања:
  398
  Прашање до почитуваните Бугари, што ќе кажете за масакрот во с. Долгаец, Прилепско? Кога Бугари заедно со Албанци, убиле околу 300 селани, мажи, жени, деца. Што велите на тоа? Или и тоа е српска измислица и пропаганда?
   
 18. terorio

  terorio

  Член од:
  20 јануари 2015
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  14
  Жал ми е на мене. За жртвите во селово и за она што пишуваш.
  Се радувам на монасите од Бигорски манастир и нивното становиште.
   

Сподели преку: