Квизови на телевизија

  • Креатор на темата Lu5
  • Време на започнување

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Ви недостасуваат ли квизовите кои порано ги нудеа македонските телевизии? Зошто нема квиз кај шо можиш да си го провериш знаењето како порано? Се сејчавате ли на Енигма(Телма) 50:50, Милионер(А1)
Крстозбори(Мтв) и уште неколку други на кои не ми текнува моментално?
Мене од страна на телевизиска програма од секогаш ми биле квизовите на знаење најинтересни. Ги има неколку на српската и хрватската национална тв, ама треба да има неколку и кај нас.. шо мислите?
оставајте и линкови од веб страници со квизови..
еве 1 еве 2
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Нема знаење во државава па оттука и нема за кого да се организираат такви квизови.А иначе стварно треба такви квизови,баш беа интересни.
 
S

Stivie G

Гостин
И Милионер и Енигма беа одлични квизови и редовно ги гледав. Штета што веќе ги нема. Исто така се сеќавам имаше и еден добар квиз некаде 2003-04 на МТВ пред олимпијадата во Атина каде што се натпреваруваа средните школи од цела Македонија. Овие 3 ми оставија најдобар впечаток од сите македонски квизови.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Бројки и Букви, на Сител што беше,интересно квизче.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
абе овие наши сељачки телевизии не знат да напрат некој добар квиз за знаење
тие се способни за срања од типот на џандар збира, лесни пари, тркало на среќата и тие ги нарекуваат квизови
се шо чинеше го скинаја милионер итн
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Има најава на повеќето хрватски портали дека HRT го враќа Tko želi biti milijunaš со Тарик во 2019 година. Исто и Тарик кажа во Еден на еден кај Жаре дека ќе се врати хрватската верзија на квизов.

Туку на 24 вести се емитува српскиот квиз Столице што во србија се емитува на О2 поранешна B92 телевизија.
https://www.tvpaket.com.mk/nov-srpski-kviz-stolici-sekoe-popladne-na-tv-24/

Квизот е интересен исто водителот интересен. Се снима надвор во градови низ Србија и наоѓаат шетачи кој сака да учествува што значи нема пријава за квизот.

Поставуваат три прашања од три категории (вкупно 9) првата категорија за секое точно порашање носи 1000 динара , другата категорија 2000 динара за секое точно прашање и третата категорија 3000 динара за секое точно прашање. Вкупно за сите точно одговорени прашања 18000 динара. Само два пати може да се згреши и има и џокери два прашај пријател на телефон и прашај некој шетач, продавач и сличн.
 
Последно уредено:

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Само Квискотека на времето со Оливер Млакар
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
од квизови моментално мислам само оној slagalica на rts вреде.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
За мене најдобри квизови освен Милионерот беа “Сепак се врти“ што одеше на МТВ во доцните 90-ти и „Енигма“ на Сител што го водеше Лила а една сезона и Александар што денес е спикер на Фчерашни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.660
Поени од реакции
38.845
Среќни коцки беше еден од подобрите последниве години
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Столица е интересен квиз, иако малку почнува да ми станува досаден.

Кај нас мислам дека најдобро нешто беше крстозбор на Мтв.
Тежок квиз и многу знаење бараше.

Ова сега што се емитува е кич, особено Драган Вучиќ кој веќе традиционално прави квиз за глупи луѓе и Лила со кутиине ( здосади веќе аман).
Инаку јак играч без конкуренција беше Ерол Мустафов, кој беше пример за знаење.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
А се сеќава некој на квизот Торпедо со Дејан Лилиќ како водител и сцената беше како во подморница нешто ? На МТВ се емитуваше. Не се сеќавам сега како беше содржински ама беше нешто поразлично досега што немало на македонските тв канали.

Не можам од тој квиз да најдам видео нити пак фото за да ставам тука.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
А се сеќава некој на квизот Торпедо со Дејан Лилиќ како водител и сцената беше како во подморница нешто ? На МТВ се емитуваше. Не се сеќавам сега како беше содржински ама беше нешто поразлично досега што немало на македонските тв канали.

Не можам од тој квиз да најдам видео нити пак фото за да ставам тука.
Тој нели беше како battleship играна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom