Кајгана фото-натпревари [општи дискусии]

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Jas nishto ne sfativ shto prashuvaah ama se nadevam deka @Let 3 kje ni se vrati

sent from the moon
Прашањето ми е како се викаат оние слики кои се правени со ефекти и осветлување како во студио кога се снима музички спот. Со одредени импровизации и ние би можеле да направиме такви слики, па би било одлична тема за некој иден натпревар. Иначе за некоја ваква слика зборам (Пример: дел од спотот на Ша)...............

1.JPG
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Прашањето ми е како се викаат оние слики кои се правени со ефекти и осветлување како во студио кога се снима музички спот. Со одредени импровизации и ние би можеле да направиме такви слики, па би било одлична тема за некој иден натпревар. Иначе за некоја ваква слика зборам (Пример: дел од спотот на Ша)...............

Прегледај го приврзокот 142915
мислиш нешто како фотографиите во оваа тема?
http://forum.kajgana.com/threads/bokeh-ваши-фотки.64196/

толку разбрав јас....толку ми сече...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
мислиш нешто како фотографиите во оваа тема?
http://forum.kajgana.com/threads/bokeh-ваши-фотки.64196/

толку разбрав јас....толку ми сече...
Не. Не е тоа конкретно слика која има само замагленост во одреден дел, туку слика како дел од спот. Ајде да ја наречеме студио слика:D. Значи слика чија позадина е платно (бело или во боја), има одредени ефекти/осветлувања, а притоа и има некој предмет во фокусот.

Тоа би било одлична тема за натпревар. Еве и јас сум имал нешто слично на таквите слики........

1.JPG

Пачавра снимање by Sungerot Bob on Кајгана форум
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Ushte kje se glasa? ;)

sent from the moon
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
@Sungerot Bob. Јaс те рaзбрaв нa штo сликa мислиш, aмa и јaс не и гo знaм иметo нa вaквиoт тип сликa. Имaм јaс некoлку.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
@Acid pomosh zhiti se :)

@Sungerot Bob a mora da ima platno, ne mozhe besplatno?
Se zezam, ne razbiram z'sh morat platno...mozhe nesho vaka?


sent from the moon
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Не. Не е тоа конкретно слика која има само замагленост во одреден дел, туку слика како дел од спот. Ајде да ја наречеме студио слика:D. Значи слика чија позадина е платно (бело или во боја), има одредени ефекти/осветлувања, а притоа и има некој предмет во фокусот.

Тоа би било одлична тема за натпревар. Еве и јас сум имал нешто слично на таквите слики........

Прегледај го приврзокот 142923

Пачавра снимање by Sungerot Bob on Кајгана форум
Ova e eden vid na production still, samo shto ne se zamagleni zatoa shto se upotrebuvaat za tochno da se vidi shto ima na set vo toj kadar...kako i da e....nemash slika nema da pobedish a ja taa tema ne ja stavam

sent from the moon
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ova e eden vid na production still, samo shto ne se zamagleni zatoa shto se upotrebuvaat za tochno da se vidi shto ima na set vo toj kadar...kako i da e....nemash slika nema da pobedish a ja taa tema ne ja stavam

sent from the moon
Да за таква слика зборев, како кадар од некој спот снимен во студио. Одреден предмет е ,,главен" на сликата, но позадината, т.е. она околу него е со некои студио елементи/ефекти, ама не треба да прикажуваш слика во слика како ова погоре што си го постирала, туку како само тоа што го има на апаратот/камерата што снима:D

Надополнето: Сега барав на Интернет, изгледа правилното име на ваквите слики било студио фотографија:)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Да за таква слика зборев, како кадар од некој спот снимен во студио. Одреден предмет е ,,главен" на сликата, но позадината, т.е. она околу него е со некои студио елементи/ефекти, ама не треба да прикажуваш слика во слика како ова погоре што си го постирала, туку како само тоа што го има на апаратот/камерата што снима:D

Надополнето: Сега барав на Интернет, изгледа правилното име на ваквите слики било студио фотографија:)
Nema shansi ;)
@Let 3
@Acid
Daj bre pomosh :)

sent from the moon
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Да за таква слика зборев, како кадар од некој спот снимен во студио. Одреден предмет е ,,главен" на сликата, но позадината, т.е. она околу него е со некои студио елементи/ефекти, ама не треба да прикажуваш слика во слика како ова погоре што си го постирала, туку како само тоа што го има на апаратот/камерата што снима:D

Надополнето: Сега барав на Интернет, изгледа правилното име на ваквите слики било студио фотографија:)
то се вика фотографија не паничи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom