(Кајгана избира) Најдобри серии на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Во дуеливе ке гласам контра бидејќи ни најмалце не ми легнаја серииве...

1.SoA - ја пробав Leftovers ама ја баталив после неколку епизоди, пребавна и без никаква смисла некако премногу безвезни филер сцени.
2.TWD - иако сум фан на mystery жанрот Twin Peaks неможев да ја сварам, преоверејтед серија која да беше снимана во минатава деценија ке беше предмет на исмејавање.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Sons of Anarchy- Top 3 serii mi e. Mnogu ja zasakav serijata i ja izgledav za dosta brzo vreme. Sum gledal epizodi do 7 sabajle a od 7ipol na skolo. Za soundtrack ne zborime. Nema serija so podobar. Likovite bea site do eden dobro obraboteni sto so sebe nosi i dobro scenario.

Twin Peaks. Jedina serija zaedno so Two amd a Half men so ja imaat gledano dva pati. Nesmee da izgubi.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
1. The leftovers
Не ми се гледани ни двете, али еднава ми е на листа за гледање, а другава ми мава вајб на премногу бед бој драма и затоа не ме занима.

2. Twin peaks
Не ги гледав епизодите од лани, полани кога ги снимаа не зашто нејќев туку зашто уште ми е страв од првите сезони. :D Не гледам воопшто хорори или страшни/чудни/паранормални работи. Ја почнав зашто имаше добри коментари. Ја догледав зашто и покрај стравот, серијава е толку убаво чудно склопена, иако не знаев што гледам на моменти.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
@Zlatikevichius дуелите сега ќе се според бројот на поени во предложувањето или бројот на гласови добиени при гласањево?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
бројот на гласови добиени при гласањево?
Бројките во гласањево се релативни, зависно со каква серија бил дуелот. Не би требало да се мерило за ништо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.634
@Zlatikevichius дуелите сега ќе се според бројот на поени во предложувањето или бројот на гласови добиени при гласањево?
Останува исто: според бројот на поени од предложувањето. Костурот со дуели е веќе направен, до сам крај, не би било фер да го менуваме по секој круг гласање. Тоа е така, за на крај да можат да се паднат во финале сериите кои биле на прво и второ место по предложувањето. Ако дуелите се според бројот на гласови при гласањето, тогаш теоретски постои можност уште сега во ист дуел да се паднат тие две серии, што не би било реално и фер.

Е сега, за тие на кои не е јасно, еве како изгледа:

ПРВ КРУГ ГЛАСАЊЕ:
ДУЕЛ 1: МЕСТО 1 vs. МЕСТО 64
ДУЕЛ 2: МЕСТО 2 vs. МЕСТО 63
ДУЕЛ 3: МЕСТО 3 vs. МЕСТО 62
ДУЕЛ 4: МЕСТО 4 vs. МЕСТО 61
...
ДУЕЛ 16: МЕСТО 16 vs. МЕСТО 49
...
ДУЕЛ 31: МЕСТО 31 vs. МЕСТО 34
ДУЕЛ 32: МЕСТО 32 vs. МЕСТО 33

ВТОР КРУГ ГЛАСАЊЕ:
ДУЕЛ I: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 1 vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 32
ДУЕЛ II: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 2 vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 31
ДУЕЛ III: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 3 vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 30
ДУЕЛ IV: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 4 vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 29
...
ДУЕЛ XV: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 15 vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 18
ДУЕЛ XVI: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 16 vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ 17

ТРЕТ КРУГ ГЛАСАЊЕ:
ДУЕЛ А: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ I vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ XVI
ДУЕЛ B: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ II vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ XV
ДУЕЛ C: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ III vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ XIV
...
ДУЕЛ G: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ VII vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ X
ДУЕЛ H: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ VIII vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ IX

ЧЕТВРТ КРУГ ГЛАСАЊЕ:
ЧЕТВРТФИНАЛЕ 1: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ А vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ H
ЧЕТВРТФИНАЛЕ 2: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ B vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ G
ЧЕТВРТФИНАЛЕ 3: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ C vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ F
ЧЕТВРТФИНАЛЕ 4: ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ D vs. ПОБЕДНИК ОД ДУЕЛ E

ПОЛУФИНАЛЕ:
ПОЛУФИНАЛЕ 1: ПОБЕДНИК ОД ЧЕТВРТФИНАЛЕ 1 vs. ПОБЕДНИК ОД ЧЕТВРТФИНАЛЕ 4
ПОЛУФИНАЛЕ 2: ПОБЕДНИК ОД ЧЕТВРТФИНАЛЕ 2 vs. ПОБЕДНИК ОД ЧЕТВРТФИНАЛЕ 3

ФИНАЛЕ:
ПОБЕДНИК ОД ПОЛУФИНАЛЕ 1 vs. ПОБЕДНИК ОД ПОЛУФИНАЛЕ 2
___________________
Се надевам вака е појасно.

Е сега, само една забелешка: за да не одат дуелите по ред од ДУЕЛ 1 кон ДУЕЛ 32, во првиот круг ние го измешавме редоследот, со помош на сајтот random.org, па така редоследот по кој се појавуваа за гласање во темава на дуелите е потполно рандом, за да не може да знаете која серија на кое место завршила по гласањето. Исто ќе биде и сега, во вториот круг, дуелите ќе бидат измешани по рандом редослед. На крај, ако сакате, ќе ви дадам таква информација: како се добиени дуелите и која серија на кое место завршила за време на предложувањето.

Само една забелешка: гласовите од дуелите ги додадов на поените добиени при предложувањето, и таа секоја серија има определен број ВКУПНО ПОЕНИ. Овие поени ќе послужат за да ги рангираме оние серии кои испаднале од игра. Пример, сега, од 33 до 64 место ќе бидат рангирани оние серии кои испаднале од првиот круг, според вкупниот број на поени и гласови кои ги добиле до сега.

Еве, само неколку trivia hints ќе откријам:

* Без да ги сметам овие 2 дуела кои се во тек, зашто не го знаеме нивниот исход, од останатите 30 дуели, вкупно 28 серии кои беа рангирани од 1-32 место по предложувањето, продолжија понатаму. И само 2 серии кои беа рангирани од 33-64 место по предложувањето, продолжија понатаму.
*Според вкупниот број на поени добиени од предложување + гласови освоени во дуелот, до сега има 3 серии кои продолжија понатаму што имаат помалку поени од минимум 1 серија која веќе испадна. :brlav:
*Кога ќе ги собереш вкупниот број поени и гласови на сите 30 серии кои до сега испаднаа, сите 30 заедно имаат помалку поени од првопласираните 2 серии. :P
*Од дуелите во следниот круг, има еден дуел во кој двете серии заедно имаат вкупен број поени помал од првопласираните 4 серии во моментот.
*Од дуелите во следниот круг, има еден дуел во кој серијата која била послабопласирана при предложувањето, сега има поголем вкупен број поени од таа која била подобропласирана при предложувањето (си ги смениле местата).

Има уште интересни trivia моменти, ама ај, во тек на дуелите ќе спомнам уште неколку, да не откријам нешто што не треба. :P

Се надевам дека и толку, е интересно. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom