Кајгана ТОП 250 (Гласање до 03.16 20:00)

Статус
Затворена за нови мислења.

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Види сеа, вие не можете ама на пример бомбашот може. И онака е делумно бескорисен.
Бомбаш, прави го ова или ќе те банираат, врски ќе фатам да знаеш.
/курчење моуд офф
P.S. Witness for the Prosecution побогу, очи ми прободе тоа of the :D
Фала на комплиментот најпрвин :)

Би погледнал, не ми е тоа проблем, но сеа намерно нема да погледнам и ќе си го чекам банот :)
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
30 Scent of a Woman
29 Mystic River
28 The Green MIle
27 Primal Fear
26 The Usual Suspects
25 A Beautiful Mind
24 Requiem For A Dream
23 Forrest Gump
22 The Sixth Sense
21 Blow
20 Once upon a time in America
19 The machinist
18 Eyes Wide Shut
17 Good WIll Hunting
16 The Truman Show
15 Fight Club
14 American Psycho
13 The Game
12 Shutter Island
11 American History X
10 Slumdog Milionaire
9 One Flew Over the Cuckoo's Nest
8 American Beauty
7 Groundhog Day
6 Se7en
5 The Lion King
4 Catch Me if You Can
3 Memento
2 The Hidden face
1 Prisoners
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Рики, ние нонстоп правиме табели, ја ажурираме после секој ебан пост и еден пост одзема околу 5 минути време додека го внесиме, па сега ти пресметај колку време мене ми одзема ова, а го правам чисто од љубов кон подфорумов.
И сега ставив едно правило и ти му влезе клизачи за курово здравје, и за што? Или следниот пат дојди ти и направи ни ги правилата пошо вака ние изгледаме ко морони.
Не знам како не сфаќаш дека гласање за филм што сам си го номинирал е крајно субјективна ствар и нема потреба од тупење. Не организираме cock fight натпревари во античка грција туку топ 250 листа на филмови.
Не знам зашто се лутиш, сакам само да придонесам за да го направиме изборот поквалитетен :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.361
Поени од реакции
25.058
Не знам зашто се лутиш, сакам само да придонесам за да го направиме изборот поквалитетен :)
Мене не ми е тоа што си номинирал сопствени филмови, и онака немаше да заприметиме. Мене ми е што ни срам ни перде кажа дека не го испочитува правилото, па изгледа нефер спрема другите кои сакале да си гласаат за свои филмови.
Не гледам како ќе го направиме изборот поквалитетен со ова.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Мене не ми е тоа што си номинирал сопствени филмови, и онака немаше да заприметиме. Мене ми е што ни срам ни перде кажа дека не го испочитува правилото, па изгледа нефер спрема другите кои сакале да си гласаат за свои филмови.
Не гледам како ќе го направиме изборот поквалитетен со ова.
Бев искрен и го образложив истото, ако мислиш дека искреноста е за срамење тогаш не знам што да ти кажам.

Види, знам дека имаш малце personal grudge према мене од претходни дискусии, али размисли еве и кажи ми, зошто не би можел некој да даде поени за филмовите кои тој ги номинирал? Таквиот начин на гласење работи кога секој пријавува нешто свое, со цел да се натпреварува против останатите натпреварувачи. Евровизија на пример. Во овој натпревар очигледно е дека не пријавуваме ништо свое, секој си пријавува филмчиња, не ги направил тој па за нив да се бори, туку собираме купишта филмови и колективно пробуваме да ги подредиме, не се натпреваруваме едни против други. По ниедна основа нема логика тоа да не може да се даваат поени на сопствените номинации, само би се изгубило од квалитетот. Верувам дека ова е лесно да се согледа.

Не го кажувам ова пошто водам инат, не правам никого морон, ниту од досада влагам со клизачи. Ако не би го ни го согледал моето размислување само од тие причини, еве ти го давам мојот збор дека не е така, какво мислење и да имаш за мене. Едноставно давам конструктивна критика со која би можел и јас да помогнам. Што ако си организирал, тоа не значи дека се е совршено, нели? Но некад треба да се потпреш и на туѓо размислување. Сепак сите сме еднакви, нели? Јас го почитувам тоа што си се потрудил да организираш, но зошто мислиш дека ако го прифатиш мојот предлог тоа е како да ти правам undermining на работата? Не е ко да пробувам да ти одземам од правото на организирање или да ти загрозам ингеренции. Не. Ова сега ти го кажувам ова пошто очигледно е дека така гледаш на работите, наместо со аргументи да ми кажеш која е логиката во правилово, ти по мене напаѓаш. Како и да е, ако не го прифатиш моето мислење само поради лични причини, а го одбиеш покрај објективни, квалитетни аргументи, тогаш сам себе си штетиш. Па сега постапи како сакаш, дисквалификувај ме, банирај ме од темата, не ми ги брои гласовите, сеедно. Само знај дека не губиш ништо ако се согласиш со мене, стварно не сфаќам зашто не би го направил тоа.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.361
Поени од реакции
25.058
Бев искрен и го образложив истото, ако мислиш дека искреноста е за срамење тогаш не знам што да ти кажам.
Рики, за да не ја тупиме многу и да ги оставиме другите да гласаат без да им се мешаат овие постови ќе ти објаснам наједноставно што можам.
1. Фајкла има 8 правила, овде имаме едно. Тоа едно правило го донесовме тројцата организатори заедно.
2. Немам никаков personal grudge спрема тебе, туку ти многу Калимеровски го имаш сфатено форумот. И немој да се вообразуваш дека имам некакво мислење за тебе пошо искрено никогаш не сум помислил на тебе. Така да теоријата дека ова е на персонално ниво ти паѓа во вода.
3. Ќе се повторам од минатиот пост - ако сам туркам филм што сум го номинирал, значи дека субјективноста е во прашање. Не гледам катастрофа во ова и не гледам како филмовите би страдале поради ова. Поедноставни аргументи од ова амин.
4. Овде завршувам со дискусијава затоа што е бесцелна. Ти ги преброив гласовите уште пред да почниш со жалење и банови :pos:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.653
Поени од реакции
18.129
30 Mr. Nobody
29 2001 A Space Odyssey
28 Alien
27 Eyes wide shut
26 Fight Club
25 The Thing
24 Lost Highway
23 Open your eyes
22 Groundhog Day
21 The best offer
20 Wings of desire
19 A beautiful mind
18 Dazed and confused
17 Before Sunrise
16 Enter the Void
15 Whiplash
14 The Godfather: Part II
13 Terminator 1
12 A Clockwork Orange
11 Amelie
10 The shining
9 Braveheart
8 Forrest Gump
7 The shawshank redemption
6 12 angry men
5 The pursuit of happiness
4 Black Swan
3 Requiem for a dream
2 The silence of the lambs
1 Shutter Island
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
Фала на комплиментот најпрвин :)

Би погледнал, не ми е тоа проблем, но сеа намерно нема да погледнам и ќе си го чекам банот :)
Бомбаш, извини. Мојот нападен став кон тебе беше мотивиран делумно поради твоето досегашно делување во овој под-форум а поголем дел поради еден од твоите последни постови, кој го сметам за едно од поглупавите нешта што ги имам прочитано во последно време.
Кога ќе види дека му го нема Cinema Paradiso ќе има пукања :Д
може го има не видов
Кога ќе види дека го нема, ама не си видел, може го има :DDDDDDDDDDDD
Ретко си мавам вистински фејспалм, ова ме натера да го сторам тоа.
Критичноста ме спречи да си го следам правилото: убавиот збор железни врати отвора.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
30 The Lord of the Rings : The Return of the King
29 Harry Potter and the Deathly Hallows
28 Star Wars 5
27 Life is Beautiful
26 Life of brian
25 Terminator 2
24 Matrix Reloaded
23 Leon
22 No Man's Land
21 Tattoo (Tetoviranje)
20 The Lion King
19 The Godfather
18 Indiana Jones 1
17 Psycho
16 The Usual Suspects
15 The Truman Show
14 Forrest Gump
13 The Third Half (Treto Poluvreme)
12 Wall - E
11 The Italian Job
10 Good Will Hunting
09 The girl with the dragon tattoo
08 The Game
07 Enemy at the gates
06 Eyes wide shut
05 K-Pax
04 Avatar
03 Oblivion
02 The Hunger games
01 Awake
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.465
Поени од реакции
9.400
Многу брзо сте ја затвориле минатата тема, посебно кога се работи за листа со многу филмови. Има филмови кои заслужиле да бидат тука а не се. Јас сега гледам, немав доволно време да си предложам филмови...

50 first dates, Lucy, White Chicks ги има а The Tenant или Rear Window пример, ги нема :(
 
G

grande-juve

Гостин
Многу брзо сте ја затвориле минатата тема, посебно кога се работи за листа со многу филмови. Има филмови кои заслужиле да бидат тука а не се. Јас сега гледам, немав доволно време да си предложам филмови...
Ќе има уште неколку круга пријавувања и гласања :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.361
Поени од реакции
25.058
Многу брзо сте ја затвориле минатата тема, посебно кога се работи за листа со многу филмови. Има филмови кои заслужиле да бидат тука а не се. Јас сега гледам, немав доволно време да си предложам филмови...

50 first dates, Lucy, White Chicks ги има а The Tenant или Rear Window пример, ги нема :(
Ќе се побркавме ако ја оставевме отворена уште некој ден. Можеби требаше да одиме со топ 3 ама тоа е... Многу филмови се собраа затоа експресно ја заклучивме. На следното номинирање ќе гледаме да биде поинаку, или 3 филма ќе номинираме а ќе трае подолго, или пак 5 филма и ќе издржиме 500 предлози... Не знам :)
Можеш да гласаш иако не си номинирала филм, направи листа на поени.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.927
Поени од реакции
34.189
Не се внесени само уште многу малку од гласовите до сега, а веќе е многу интересна состојбата на табелата. На почетокот, кога ќе внесевме гласови од еден човек, работите нагло се менуваа и можеше да се случи и по 20 филма да си ги сменат местата на врвот меѓу оние 30 кои влегуваат на листата. Сега е сосема поинаку: последно ги внесов гласовите на Chiksy и само 2 филма кои не беа претходно во ТОП30 влегоа во ТОП30! Што значи група од 20тина филма веќе се има издвоено напред и тешко дека некој ќе ги бутне.
30 12 angry men
29 2001 A Space Odyssey
28A Clockwork Orange
27Amarcord
26Amelie
25American History X
24Apocalypse Now
23Before the Rain
22Blade Runner
21Brazil
20Casablanca
19Dallas Buyers Club
18Dark City
17Diabolique
16Donnie Darko
15Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
14Enter the Void
13Eraserhead
12Fight Club
11Forrest Gump
10Full metal jacket
9Goodfellas
8L.A. Confidential
7Lawrence of Arabia
6Leon
5Lost Highway
4Matrix Reloaded
3Memento
2Moon
1Mr. Nobody

Ко шо си беа поставени од џимеј, ги избрав надолу првите 30 кои сметам дека треба да бидат :D
Најлесни гласови за внесување! Фала ти турви! <3
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom