Кафе машини

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Бутилката е за матејне ладно млеко, без загревајне. Резултатот негознајш прибидејчи не си ја користел. То шо си користел (и шо се чаталиш со колкупари си поарчил) можи ногу да импресионира лујџе шо не излегле од Ропотово. А најарен подарок затебе би бил еден буквар од четврто со сликици.
Za Latte i Cappuccino ti treba zagreano mleko.
I ako procitash ushte ednash shto napishav pogore ce ti bidi jasno deka i jas pishuvam deka tvoeto svetsko cudo e za ladno mleko.

A ako ti e tebe za da matish konjarska Mashtenica togash ce ti brka rabota butilkata.

A taa mojata shto ti izgleda deka ja postirav za catalenje ravoti so ladno mleko a i go topli na tri razlicni temperaturi.

I na kraj kraeva takvi butilki ne mu trebaat na nekoj shto znaj da si napraj na Kaffeemaschine.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Jas se izvinuvam sto vi ja prekinuvam kvalitetnata rasprava od koja naucivme premnogu za kafeto kako pijalok i negovata primena

Sakav da prasam dali nekoj od vas ima nekoja od slednive melnici za kafe i da spodeli kako e zadovolen ili ne (prvite dve se slicni so cena dodeka modelite na eureka se poefrini)
- Bellezza Piccola 60 Titanio V2
- Rocket Espresso Faustino Svart
- Eureka Mignon Specialita 55
- Eureka Mignon Brew Pro 55
- Eureka Mignon Zero 55

Moze i da spodelite nekoj drug predlog pa dokolku go imam tuka ke go zemam vo predvid ako vo toj cenoven rang
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Jas se izvinuvam sto vi ja prekinuvam kvalitetnata rasprava od koja naucivme premnogu za kafeto kako pijalok i negovata primena

Sakav da prasam dali nekoj od vas ima nekoja od slednive melnici za kafe i da spodeli kako e zadovolen ili ne (prvite dve se slicni so cena dodeka modelite na eureka se poefrini)
- Bellezza Piccola 60 Titanio V2
- Rocket Espresso Faustino Svart
- Eureka Mignon Specialita 55
- Eureka Mignon Brew Pro 55
- Eureka Mignon Zero 55

Moze i da spodelite nekoj drug predlog pa dokolku go imam tuka ke go zemam vo predvid ako vo toj cenoven rang

Bellezza Piccola 60 Titanio V2 kinesko djubre za ostanatite neznam.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Има ли некој користено вакви капсули за Долче густо да сподели искуство?
Screenshot_20231027_022535_Chrome.jpg
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
Па баш затоа, сакам да си ставам јас еспресо колку сакам и какво сакам, плус многу поефтино излегува
Капсули поефтино од кафе? Слабо со математика некако другар :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Па баш затоа, сакам да си ставам јас еспресо колку сакам и какво сакам, плус многу поефтино излегува
Abe kupi si evtino maschince i praj si sam Kafe
Primer vakvo ili slicno
Автоматски споено мислење:

Капсули поефтино од кафе? Слабо со математика некако другар :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne go razbra!
Saka da kupi kutivcina vo forma na Kapsuli i da gi polni so svoe kafe!
Samo seto toa e sranje vo boja.
Kafeto za espresso mora da bidi presovano inace ce teci kako voda.
A vo originalnite Kapsuli ima se samo ne kafe i zatoa funkcioniraat.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Проблемот е што веќе имам купено Долче густо со капсули. Затоа и го поставив прашањето погоре :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Kaffee se praj od Kaffee, ne od preskapi kapsuli
До душа имав порано Неспрессо машина. Кафето беше топ само идеше доста скапо од 30 па до 50 центи на кафе на горе а тие но нејм алтернативите не беа ни прилично толку добри.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Јас имам Неспресо машина на капсули и имам купено и капсули пластични за да ги полнам сам. Проблемот е што во секоја капсула максимално собира 3-4гр кафе(можеби на Долче повеќе) а тоа е премалку за добро кафе.
Сега купив Горење машина и сум презадоволен, има за греење на млекото, сам си бираш што кафе ќе ставиш и е доста поисплатливо. Во Македонија е околу 7000-8000денари без попуст. Ако пресметам колку пари сум дал за скапи капсули на Неспресо кои испаѓаат и по 20-30 денари,реално за неколку месеци ќе се извади машината.

IMG_20231028_095644.jpg
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Јас имам Неспресо машина на капсули и имам купено и капсули пластични за да ги полнам сам. Проблемот е што во секоја капсула максимално собира 3-4гр кафе(можеби на Долче повеќе) а тоа е премалку за добро кафе.
Сега купив Горење машина и сум презадоволен, има за греење на млекото, сам си бираш што кафе ќе ставиш и е доста поисплатливо. Во Македонија е околу 7000-8000денари без попуст. Ако пресметам колку пари сум дал за скапи капсули на Неспресо кои испаѓаат и по 20-30 денари,реално за неколку месеци ќе се извади машината.

Прегледај го приврзокот 395886
Tocno istoto go pishav pogore.
A vakvi mashincina ima i poevtini, kako taa na linkot od Neptun 5500 denari. Tvojata e podobra zaradi doziranje ama ne e toa strashno ako sakash so mali pari da si pominush.
Kvalitetot na kafeto i od dvete e ist.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom