Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Еден богат човек побарал од стариот учител да му помогне да го одвикне синот од лошите навики. Учителот го повел со себе момчето на прошетка низ градината.

Застанале на едно место и побарал од момчето да откине една млада билка која растела недалеку од местото на кое стоел.
Тој ја фатил билката со палецот и показалецот и ја откорнал. Учителот потоа побарал да откорне една малку поголема билка. Момчето повлекло малку посилно и успеал да ја откорне и оваа тревка.
„А сега, откорни ја оваа“ – му рекол учителот, покажувајќи на една грмушка. Момчето морало да ја употреби сета своја сила за да ја откорне, но и тоа му тргнало од рака.
„А сега, пробај оваа“ – рекол старецот, покажувајќи на едно дрво. Момчето го фатило стеблото со рацете и почнал да го влече од земјата. Но, стеблото ни да мрдне.
„Па, ова е невозможно“ – му одговорило момчето задишано.
„Истото важи и за лошите навики“, му рекол стариот учител. „Кога сте млади, лесно е да се ослободите од нив, но кога ќе се развијат – тешко е да ги искорените!“
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
JEDNA GREŠKA KOD ZENE

Kada je Bog stvorio ženu, došao je do šestog dana, radeći prekovremeno.
Jedan Anđeo je došao i upitao ga:

“Zašto trošiš tako puno vremena na nju?”
Bog odgovara:
“A jesi li ti vidio sve spefikacije, koje sam napravio da je formiram?"

Evo, vidi:

“Ona
mora znati prati, ali ne smije biti od plastike, imati više od 200
pokretnih zglobova,a svi moraju imati mogućnost za zamjenu, i usput
svaka dijeta mora funkcionirati, i još mora imati krilo za najmanje
četvero djece… u isto vrijeme treba znati dati poljubac, izliječiti od
jednog povrijeđenog koljena do slomjenog srca, i sve to mora raditi
samo sa dvije ruke.”

Anđeo se začudio svim tim zahtjevima:
“Sa samo dvije ruke?….Nemoguće!“
I ovo je samo standardni model ?!
Pa će Bogu:
“To je puno posla za jedan dan…pričekaj sutra, pa je dovrši“.

"Ne želim to!", protestirao je Bog. "Tako sam blizu da dovršim ovo biće, meni toliko drago.
Kad se razboli,sama će se izboriti za svoje ozdravljenje, i moći će raditi 18 sati dnevno."
Anđeo se približio i dotaknuo ženu.

“Bože, kako si je napravio taku meku?”

“Je, mekana je”, kaže Bog, "ali napravio sam je da ima i veliku snagu. Nećeš vjerovati što sve može učiniti i izdržati.”

“A može li misliti?" pita Anđeo.
Bog odgovara:
“Ne samo da može misliti, ona može i surađivati i dogovarati se."

Anđeo je ugledao nešto što mu je privuklo pažnju..., pa dotakne ženino lice..

“Bože, izgleda da ovaj model ipak ima jedan propust. Rekao sam ti da previše stvari stavljaš na nju..."

“Nije to nikakav propust…to je jedna suza”, ispravi ga Bog.

“A zašto to, čemu služi?" upita Anđeo.

I Bog kaže:

“Suza je njezin način da se izrazi, njena tuga, njena ljubav, njena samoća, njen bol i njen ponos.”

Ovo je ostavilo jak utisak na Anđela:
“Ti si genijalac, Bože. Na sve si mislio! Žena je sjajno biće!!”

To je istina!
Žena ima snagu, zato joj se čovjek divi. Ona podnosi teškoću, nosi tugu, ali zna za sreću, ljubav i svoje mišljenje.
Ona se smije, kad želi vrisnuti.
Žena pjeva, kada želi plakati. Plače kad je sretna i smješka se kad je nervozna.

Bori se za ono u što vjeruje.
Ona je protiv nepravde.
Ne priznaje “ne” za odgovor, ako ima drugi i bolji način za rješenje. Sve
od sebe daje za svoju obitelj. Ona prati prijateljicu liječniku, zato
što se ova boji.
I žena voli bez granica...

Ona plače od sreće kad joj djeca nešto novo u životu dožive, raduje se dobroti svojih prijatelja.
Sretna je kad čuje za neko rođenje ili vjenčanje.

Njeno srce se lomi kada čuje za smrt neke drage osobe.
Tuguje za izgubljenim voljenim osobama, ali je jaka i kad nema više ništa za što bi se borila.
Žena zna da jedan poljubac i jedan zagrljaj može izliječiti slomljeno srce.

"ALI....", Bog će zabrinuto:

"IMA JEDNA GREŠKA KOD ŽENE...i ne znam kako da je ispravim...

ONA ZABORAVLJA KOLIKO VRIJEDI!!!:)
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Перо се отселил во Тексас и за 100 долари купил магаре од некој фармер. Фармерот му ветил дека ќе му го испорача наредниот ден.

Следниот ден фармерот дошол и му рекол: “Жал ми е момче, магарето умре“

Перо му рекол: “Добро, вратете ми ги парите“

Фармерот: “Жал ми е, не можам бидејќи веќе ги потрошив“

Перо: “Тогаш донесете ми го цркнатото магаре“

Фармерот: “Зошто?“
Перо: “Ќе распишам лотарија“
Фармерот: “А, не, не можете да го направите тоа“
Перо: “Можам, само гледајте и не кажувајте никому дека е умрено“
По еден месец фармерот го среќава Перо и го прашува што се случило.
Перо: “Распишав лотарија. Тикетот чинеше 2 долари, продадов 500 и заработив 998 долари.“
Фармерот: “Зарем никој не се пожали?“
Перо: “Само типот што имаше добитна комбинација. Му вратив 2 долари“
...Перо сега работи во банка.

 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.502
Поени од реакции
30.839
nadvoreshnoto e polesno i e poobjektivno vnatreshniot rast e sosema poinakov fenomen .,......sekoj mozhe da stane prosvetlen ., no toa neznachi i deka sekoj drug ke se prosvetli....
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Приказна: Зошто луѓето викаат?
Хиндуистички учител наишол на семејство чии членови луто се дереле еден на друг. Се насмевнал и ги запрашал своите ученици: „Дали знаете зошто луѓето викаат едни на други кога се лути?“
Учениците размислувале некое време. Еден од нив одговорил:

Викаме затоа што го губиме својот мир.
Но, зошто мора да викаме кога другиот е покрај нас?!“ – прашал учителот.
Учениците дале уште неколку одговори, но учителот не бил задоволен од ниту еден.
Конечно се решил да им објасни: „Кога луѓето се лутат, нивните срца се оддалечуваат. За да ја покријат таа оддалеченост мора да викаат за да се чујат. Колку се полути, толку погласно викаат.“
„Кога луѓето се сакаат, не викаат еден на друг туку зборуваат нежно затоа што нивните срца се блиску. Разликата меѓу нив не постои или е многу мала...
Хиндуистичкиот учител продолжил:
Кога се сакаат уште повеќе, знаете ли што се случува? Шепотат, и се приближуваат меѓусебно се повеќе. На крајот веќе нема потреба ниту да шепотат, само се гледаат.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.502
Поени од реакции
30.839
ciklusi na neuspesi se apsolutno potrebni za duhovnoto spoznavanje..........a

.....neuspehot lezhi vo sekoj uspeh a uspehot vo sekoj neuspeh....

beznachajni misli .,.ne .,ta toa samo se pokazhuva.,....
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Требаћеш ми у старости, кад будем гунђао​
јер не знам где су ми наочаре,​
да кажеш: “Ето ти их на носу, блесо матора.​
Тако би ти и срце још увек тражио,​
да није било мене​
да кажем да је на свом месту”.​
Требаћеш ми у старости,​
да те се са радошћу сећамо,​
уместо да те се сећам са тугом.​
Требаћеш ми у старости, да те опоменем​
кад кажеш: “Е, кад се сетим каква сам била”,​
да не смеш тако говорити у мом присуству,​
јер си ми лепша но икада.​
Требаћеш ми у старости, да јој се ругамо​
када нас пита где нам је била младост.​
Требаћеш ми у старости, кад излапим,​
да кажеш: “Боље мозак, него срце”.​
Требаћеш ми у старости,​
да не допустиш да остаримо.​
Требаћеш ми у старости, да кажеш:​
“А рекао си да ме не можеш волети јаче”.​
Требаћеш ми у старости, да ме грдиш​
што тврдим да доктори немају појма​
и не пијем лекове,​
јер си ти најбољи лек за моје срце.​
Требаћеш ми у старости,​
да ме избациш из кухиње, кад правиш колаче:​
“Стрпи се, гори си од детета”.​
Требаћеш ми у старости,​
као што ми требаш сада, али много више.​
Требаћеш ми у старости, да ме питаш:​
“Није ти ваљда опет до тога?”,​
а ја да кажем: “Мени је увек до тебе”.​
Требаћеш ми у старости, да кажеш: “Извини што сам викала”,​
а ја да те тешим: “Нисам те ни схватио озбиљно”.​
Требаћеш ми у старости, кад ме зовеш ДЕДА,​
да кажем: “Реци, пиле моје мало, пиргаво”.​
Требаћеш ми у старости,​
да те волим​
и када ме старост напусти.​
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.502
Поени од реакции
30.839
dokolku ja vlozhish svojata energija vo materijalnoto ke zhiveesh vo nerazbiranje.,.....dozvoli i na energijata da se pretvori vo svetlina budnost i razbiranje........za i vo ime na razbiranjeto.....;)
 
O

Orion.

Гостин
:cuc: Quit? You know, once I was thinking about quitting when I was diagnosed with brain, lung and testicular cancer all at the same time, but with the love and support of my friends and family, I got back on the bike and won the Tour de France five times in a row. But I'm sure you have a good reason to quit.
-Lance Armstrong
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
736
Поени од реакции
704
Eден признат стручњак од областа на човечкиот потенцијал држи предавање. Во воведниот дел од предавањето тој зема еден портокал во раката и покажувајќи го кон публиката ги запраша...

- Ако со сета сила го стегнам овој ПОРТОКАЛ, што би излегло од него?
Една девојка од првиот ред веднаш дофрли:
- Тоа ви е многу глупаво прашање... Ако го стегнете портокалот, логички е дека од него ќе истече сокот од портокал. Тоа е она што е внатре во портокалот и не може ништо друго да излезе !!!
- Вашиот одговор е точен - и рече стручњакот... Тоа е и одговорот на моето прашање. Причината, зошто од портокалот излегува само сок од портокал е тоа бидејќи само сокот е внатре...
Но, сега доколку ја прошириме метафората и замислиме дека ВАС некој така ве стегне... Да ве стегнат сите ваши проблеми, грижи, стравови, некој да ве оговара, да ве навреди, да ви нанесе болка и сл... Од вас тогаш би излегол бес, страв, злоба, презир, омраза итн.
И тогаш вие би рекле дека сето тоа што излегло од вас е поради тоа што некој ви рекол вака, или направил така... но, вистинкото што излегува од вас е тоа што вие го имате во себе...
ЗАПАМТЕТЕ ЕДНО ДЕКА, АКО НЕКОЈ СИЛНО ВЕ СТЕГНЕ ОД ВАС СЕКОГАШ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОНА ШТО Е ВО ВАС. ОД ПОРТОКАЛОТ НИКОГАШ НЕМА ДА ИЗЛЕЗЕ СОК ОД ЈАБОЛКО. ИСТО ТАКА И ОД ВАС НИКОГАШ НЕМА ДА ИЗЛЕЗЕ ОНА ШТО НЕ Е ВО ВАС !!!
--- надополнето: 19 декември 2011 во 08:29 ---
Еден богат човек имал ЧЕТИРИ ЖЕНИ . Најмногу ја сакал ЧЕТВРТАТА, и и се восхитувал најмногу. Се грижел за неа и и го давал само најдоброто...
Исто и ТРЕТАТА ја сакал многу, и сакал да им ја покажува на своите пријатели, но секогаш се плашел да не ја изгуби заради некој друг.
И ВТОРАТА ја сакал, таа била многу внимателна, стрплива и секогаш имал доверба во неа. Кога и да имал проблеми, се обраќал кај неа за помош, а таа му помагала да ги преброди и да ги реши сите проблеми.
ПРВАТА жена му била секогаш лојален партнер, се грижела за неговото здравје, за бизнисот и за домаќинството, но тој не ја сакал толку многу. И покрај тоа, таа него го сакала толку длабоко што тој и не ги забележувал нејзините знаци.
Еден ден тој се разболел тешко и бил свесен дека ќе умре наскоро. Погледнал во своето богаство, во своето минато и си рекол во себе:
- Имам ЧЕТИРИ ЖЕНИ, а наскоро ќе умрам и ќе немам ниедна, колку ќе бидам осамен!
Тогаш ја прашал ЧЕТВРТАТА ЖЕНА :
- Ти давав се најдобро, најдобра облека, се грижев за тебе како за никој друга, но наскоро ќе умрам. Ќе ме следиш ли и ќе се грижиш ли за мојата компанија?
Таа му одговорила:
- Нема шанси!
Нејзиниот одговор како нож му го прободел СРЦЕТО.
Ја прашал ТРЕТАТА ЖЕНА :
- Те сакав и се грижев за тебе, сега тебе ти е ред да го продолжиш моето дело и да ја водиш мојата компанија?
Таа му одговорила:
- Не, овде ми е подобро, овде секогаш ќе се сеќавам на тебе!
Тој се почуствувал ОТФРЛЕНО.
Ја прашал ВТОРАТА ЖЕНА:
- Секогаш кога имав потреба се обраќав кај тебе и ти несебично ми помагаше. Ќе ми помогнеш ли сега, да ја водиш мојата компанија?
Таа му одговорила:
- Жалам овој пат не можам да ти помогнам. Јас само можам да те испратам кога ќе заминеш!
Тој се почуствува УНИШТЕНО.
Во истиот момент милно му се обратил еден глас и му рекол:
- Ќе бидам со тебе и ќе одам секаде каде што ќе одиш и ти!
Погледнал и ја видел својата ПРВА ЖЕНА, таа била толку слаба и истоштена, како да гладувала долго време.
Тој ја погледнал и и рекол:
- ТРЕБАШЕ ДА СЕ ГРИЖАМ МНОГУ ПОВЕЌЕ ЗА ТЕБЕ, ТОГАШ КОГА МОЖЕВ !!!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.502
Поени од реакции
30.839
ne trchajte po sekoja cena po ljubovta i nasila ., ..onaa vistinskata sama ke ve pronajde;)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.382
Поени од реакции
4.744
Буквалистите уживаат во зборови и моќ,сентименталистите имаат чувство на немоќ(сите против еден)....оние другите се само публика....која го чека својот ред за аплауз
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.502
Поени од реакции
30.839
ne prashuvajte koj del od individuata e vkluchen vo razbiranjeto., vashata celina e vkluchena.,vasheto telo go znae toa., vashiot um go znae toa., vashata dusha go znae toa ., i togash pochnuvate da funkcionirate vo edinstvoto
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
736
Поени од реакции
704
Возот почна да се движи. Во него имаше патници од сите возрасти, вработени мажи и жени, студенти, а покрај еден прозорец седеше постар човек со неговиот син кој имаше 30 години.
Тој погледнуваше низ прозорецот со огромна насмевка и задоволство и за цело време зборуваше:
- Види тато зелените дрвја кои што се движат додека ги одминуваме се многу убави...
Неговото однесување стана премногу чудно за другите патници и тие мрмореа нешто во нив. Една жена довикна:
- Cигурно е на дрога.
Наеднаш почна да врне и ситните капки почнаа да навлегуваат низ подотворениот прозорец. 30 годишниот син исполнет со радост рече:
- Колку е прекрасен овој воз.
Една жена видно растревожена довикна:
- Господине дождот паѓа директно на мојот нов костум, ако на вашиот син му треба некој лек дадете му, или ако е ментално растроен спречете го да не им досадува на останатите патници !
Постариот човек со смирен тон одговори:
- Мојот син беше СЛЕП од раѓање, сега се враќаме од болница каде се ослободи од слепилото и ова што го гледа е ново за неговите очи, а јас длабоко се извинувам за предизвиканта несовесност...

Понекогаш работите што ги гледаме од наш агол, можеби се сосем различни. Затоа, секогаш подобро е да ги запознаеме работите пред да донесуваме предвремени заклучоци или пак да превземеме погрешна акција.
Лесно е да се грижите за себе, тешко е да се грижите за останатите, лесно е да заборавите на грешките, тешко е да признаете дека се ваши, лесно е да му се налутите на некој, тешко е да го разберете, лесно е да повредите, да осудите и да бидете нечовек, тешко е да се биде ЧОВЕК.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.502
Поени од реакции
30.839
koga chovekot ke se zapoznae sebesi duri togash ja zapochnuva svojata zhivotna igra<>
 

Kajgana Shop

На врв Bottom