Катастрофални конкурси за вработување во Македонија Пример 1-Tobacco киосци

Член од
7 март 2009
Мислења
1.143
Поени од реакции
806
Еве ќе ви го предочам моето искуство од конкурсот на Tobacco - киосците во нивната централа во Скопје,поточно моето повратно писмо кое им го пратив откако не бев примен на работа,а кое го напишав револтиран од УСЛОВИТЕ кои ги бараат на конкурсот.

1.Условите кои ги нудите за запослување ви се катастрофални.Да се откажам од моето моментално работно место( без плави картони ),да ви одам на "пракса" 15 дена во туѓ град,без притоа да ми се платени транспортните и др. трошоци и покрај сето тоа пак да немам гаранција дека ќе бидам примен на работа е благо речено понижувачки и нечовечки.
2.Со такви услови и таков ваш однос,веднаш и автоматски мене ме губите како муштерија а замислете ако го постирам ова низ форумите каде има големо влијание слободната мисла и која има влијание и врз јавното мислење.
3.Откако ќе ги минам сите тортури,и бидам примен на работа,наместо да ми олесни и да можам да се концентрирам на работата,ми давате уште и т.н."ТАРГЕТИ" ??? кои ако два месеци едноподруго не ги исполнам автоматски третиот месец ми следува отказ.Зарем јас ќе бидам крив ако вашата компанија е не респектирана и нема интерес за нејзините п-ди на пазарот? Што ако е крива еве на пр.вашата маркетиншка служба,пак јас ќе страдам заради тоа?
4.Уште малку време ќе имате можност да поставувате такви кретенски услови за примање на работа во вашите конкурси,кога ќе се подотворат границите и при евентуален влез во ЕУ,ќе ви стане јасно за што зборувам,прашајте ги бугарите тие ќе ви објаснат подобро за недостатокот од кадри.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
Од искуство кое јас го имам слушнато за Тобако киосците и салоните (двајца мои другари работат таму) условите како и односот со вработените е во најмала рака на една голема НУЛА. Платата месечно им зависи од овие "таргети" , на пример ако не продаде 5 телефони или со знам 50 карти (ова вака од мене го вадам ама за телефоните и слично навистина е така) им ја намалуваат платата за 1000, па може и повеќе денари. Да не почнувам со тоа што на работа одат 3 смени во неделата, 6 дена значи , а во договор пишува 5 дена, и тоа 2 дена 1-ва смена па 2 дена 2-ра смена па 2 дена 3-та смена, и тоа не мора во овој редослед. Има уште многу вакви примери ама најважното е што попрво би ти препорачал да си пробаш на било кое друго место отколку овде. Поздрав

П.С А верувај ако идеш таму и не ти пречат овие ратои, вработувањето не ти бега, нема шанси да те одбијат затоа што имаат кусок на вработени , за салоните мислам дека беше, ама уште еднаш на секој топли му препорачувам да го остави ова за последна шанса.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Кои конкурси кои глупости, лично јас познавам човек кој што работи во големо бренд име од фирма, а примен беше благодарение на директор на јавно претпријатие кој се заложи за него :toe:.
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Еве ќе ви го предочам моето искуство од конкурсот на Tobacco - киосците во нивната централа во Скопје,поточно моето повратно писмо кое им го пратив откако не бев примен на работа,а кое го напишав револтиран од УСЛОВИТЕ кои ги бараат на конкурсот.
1.Условите кои ги нудите за запослување ви се катастрофални.Да се откажам од моето моментално работно место( без плави картони ),да ви одам на "пракса" 15 дена во туѓ град,без притоа да ми се платени транспортните и др. трошоци и покрај сето тоа пак да немам гаранција дека ќе бидам примен на работа е благо речено понижувачки и нечовечки.
Нека не те чуди ништо. Не само овој, секој втор оглас во Македонија е од ваков тип и со вакви услови. А секој прв пак, е таков што воопшто не те викаат ниту на интервју, ниту пак добиваш некаков повратен одговор.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
и заборавивте за жал 90% од огласите се само формални се знае кој ќе биде вработен само да ја исполнат својата обврска кон управниот одбор или било кое управувачко тело. за жал се уште не постои пазар на работна сила каде што ќе се цени секоја индивидуа и ќе се вработува според заслуга и според тоа што го направил.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Нека не те чуди ништо. Не само овој, секој втор оглас во Македонија е од ваков тип и со вакви услови. А секој прв пак, е таков што воопшто не те викаат ниту на интервју, ниту пак добиваш некаков повратен одговор.
Тотално точно.
Ајде јас да ви пишам за едно од разочарувањата.
Дипломиран хемиски инженер сум и таков и бараа, фирма во Скопје. И кажувам на колешката и она иде ден пред мене, така и беше закажано.
Работно време од 8 до 16, се работи и сабота и недела, патни трошкови не се надокнадуваат, од автопатот Куманово-Скопје е оддалечено некои 3-4км и сето тоа за 12.000 плата!
И реков на колешка ми нека се носат у триста пм!
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Еве ќе ви го предочам моето искуство од конкурсот на Tobacco - киосците во нивната централа во Скопје,поточно моето повратно писмо кое им го пратив откако не бев примен на работа,а кое го напишав револтиран од УСЛОВИТЕ кои ги бараат на конкурсот.

1.Условите кои ги нудите за запослување ви се катастрофални.Да се откажам од моето моментално работно место( без плави картони ),да ви одам на "пракса" 15 дена во туѓ град,без притоа да ми се платени транспортните и др. трошоци и покрај сето тоа пак да немам гаранција дека ќе бидам примен на работа е благо речено понижувачки и нечовечки.
2.Со такви услови и таков ваш однос,веднаш и автоматски мене ме губите како муштерија а замислете ако го постирам ова низ форумите каде има големо влијание слободната мисла и која има влијание и врз јавното мислење.
3.Откако ќе ги минам сите тортури,и бидам примен на работа,наместо да ми олесни и да можам да се концентрирам на работата,ми давате уште и т.н."ТАРГЕТИ" ??? кои ако два месеци едноподруго не ги исполнам автоматски третиот месец ми следува отказ.Зарем јас ќе бидам крив ако вашата компанија е не респектирана и нема интерес за нејзините п-ди на пазарот? Што ако е крива еве на пр.вашата маркетиншка служба,пак јас ќе страдам заради тоа?
4.Уште малку време ќе имате можност да поставувате такви кретенски услови за примање на работа во вашите конкурси,кога ќе се подотворат границите и при евентуален влез во ЕУ,ќе ви стане јасно за што зборувам,прашајте ги бугарите тие ќе ви објаснат подобро за недостатокот од кадри.

Секоја чест за ова шо му го напиша ретки се луѓето шо вака бунтовно му враќаат оти најчесто сме учени да му ќутиме иако на здрав памет не е... можи немаат мн обрнато внимание на писмото ама сепак до негде мислам му жежи.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
4
Катастрофална фирма, со плата каснат месец дена, услови нема никакви ....
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
Nasle pa zasle, kako sedmica na loto e da najdes na konkurs objavena rabota koja e so normalni uslovi na koja ke te povikaat i ke dobies rabota!

90% od konkursite generalno se od isti firmi kade sto baraat pogolem proj na vraboteni, dosta luge si davaat otkazi pa ovie baraat drugi!
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.786
Поени од реакции
6.772
Еве ќе ви го предочам моето искуство од конкурсот на Tobacco - киосците во нивната централа во Скопје,поточно моето повратно писмо кое им го пратив откако не бев примен на работа,а кое го напишав револтиран од УСЛОВИТЕ кои ги бараат на конкурсот.

1.Условите кои ги нудите за запослување ви се катастрофални.Да се откажам од моето моментално работно место( без плави картони ),да ви одам на "пракса" 15 дена во туѓ град,без притоа да ми се платени транспортните и др. трошоци и покрај сето тоа пак да немам гаранција дека ќе бидам примен на работа е благо речено понижувачки и нечовечки.
2.Со такви услови и таков ваш однос,веднаш и автоматски мене ме губите како муштерија а замислете ако го постирам ова низ форумите каде има големо влијание слободната мисла и која има влијание и врз јавното мислење.
3.Откако ќе ги минам сите тортури,и бидам примен на работа,наместо да ми олесни и да можам да се концентрирам на работата,ми давате уште и т.н."ТАРГЕТИ" ??? кои ако два месеци едноподруго не ги исполнам автоматски третиот месец ми следува отказ.Зарем јас ќе бидам крив ако вашата компанија е не респектирана и нема интерес за нејзините п-ди на пазарот? Што ако е крива еве на пр.вашата маркетиншка служба,пак јас ќе страдам заради тоа?
4.Уште малку време ќе имате можност да поставувате такви кретенски услови за примање на работа во вашите конкурси,кога ќе се подотворат границите и при евентуален влез во ЕУ,ќе ви стане јасно за што зборувам,прашајте ги бугарите тие ќе ви објаснат подобро за недостатокот од кадри.
Убо си им рекол, знам како е таму, имав цимер шо работеше, а мислам и уште работи во Тобако 2 кај Палма...секогаш кога ќе го прашав како на работа, тој...Абе у пичку матер да фатат цимер, остај не ми се зборува...:facepalm:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
За брзо време ке затворат ако се рашири муабетов каква фирма се.
Tobacco (n)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Ништо ново во Тобако, а? :гомце:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako ne se lazam Dime se vikase gazdata? Pred 15tina i poveke godini pocna od nisto,alal da mu e gledaj kolku se rasiri,ama glavnite pari gi namlati so sverc na cigari na vremeto,kupuvanje na crno bez akcizi i banderoli i prodavanje po pazarna cena isto bez smetka so kar duplo pa i troduplo.Milioni evra zarabotija so cigarite. Pa ne samo on,imase dosta faci zastiteni od togasnata vlada sto smuglaa cigari. Normalno vrzana rabota da ima za site,samo za drzavata ne. xD. E sega veke zavrsi toj film i na nego mu se stega jamkata okolu vratot,prodavnici ima na sekoi 20 metra mali i golemi. Koj na kogo.
 
W

Werther

Гостин
Ako ne se lazam Dime se vikase gazdata? Pred 15tina i poveke godini pocna od nisto,alal da mu e gledaj kolku se rasiri,ama glavnite pari gi namlati so sverc na cigari na vremeto,kupuvanje na crno bez akcizi i banderoli i prodavanje po pazarna cena isto bez smetka so kar duplo pa i troduplo.Milioni evra zarabotija so cigarite. Pa ne samo on,imase dosta faci zastiteni od togasnata vlada sto smuglaa cigari. Normalno vrzana rabota da ima za site,samo za drzavata ne. xD. E sega veke zavrsi toj film i na nego mu se stega jamkata okolu vratot,prodavnici ima na sekoi 20 metra mali i golemi. Koj na kogo.
Како бе алал да му е затоа што шверцал и ја ебел економијата на државата и печалел на твој грб и мој затоа ли алал да му е?Од такви како него на ова дереџе дојдовме!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.321
Поени од реакции
22.127
Јас колку што подслушнав не цвета цвеќе кај нив. Ситно бројат ама ако им е, така и им треба.
Влезено во филм до даске како во гугл да работиш или незнам некоја западна фирма ама платата никако европска да ја направат. Абе една продавачка во кам шо ја турка количката зема 9000 и мозокот во лер и е што се вика, овде треба да пукниш за некоја иљадарка повеќе.
Такси ке возам побрзо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom