Кастрирање / Стерилизирање на милениците

Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
@Kacar jas rabotam vo dve organizacii za zastita na zivotnite vo Melburn, nie tuka gi sterilizirame macinjata so 700-900g tezina - toa e nekade 8-9 nedeli starost. Druga rabota so toa dali pred ili po prviot ciklus e deka koga veke zivotnoto e polovo zrelo (ima ciklusi) sterilizacijata ne ja namaluva mnogu moznosta za tumori na matka i mlecni zlezdi ponatamu vo zivotot. Taka da, ako sakas da ne se grizis od taa strana podobro ti e da go steriliziras maceto pred prviot ciklus.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Куче на комшии е кастрирано пред неполна недела. Пред кастрацијата беше премило, дружељубиво. Вчера го приметив дека не сака ни да го галам (а преходно уживаше во тоа), едвај се доближи малку до мене. Му давав често коски за јадење, но сега индиферентно се покажа и кон тоа. После видов дека ги изел, но во мое присуство не сакаше да јаде.

Сакам да прашам дали ова често се случува со кастрирани кучиња? Дали ќе му се врати старото однесување?

Мене кучето ми изгледа на преплашено, како да има изгубено доверба во луѓе. А многу е жално да се гледа такво. :place:
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
217
Поени од реакции
11
Куче на комшии е кастрирано пред неполна недела. Пред кастрацијата беше премило, дружељубиво. Вчера го приметив дека не сака ни да го галам (а преходно уживаше во тоа), едвај се доближи малку до мене. Му давав често коски за јадење, но сега индиферентно се покажа и кон тоа. После видов дека ги изел, но во мое присуство не сакаше да јаде.

Сакам да прашам дали ова често се случува со кастрирани кучиња? Дали ќе му се врати старото однесување?

Мене кучето ми изгледа на преплашено, како да има изгубено доверба во луѓе. А многу е жално да се гледа такво. :place:
Па нормално,то е нај грозоморен и себичен чин од страна на “љубителите“ на миленичиниња.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Taka e, pomalku grozomorno e da se razmnozuvaat po ulica oti ste tolku odgovorni sopstvenici, a posle kukate za brojot na skinticite po ulicata.

Kastracijata sigurno ne e pricina za takvo odnesuvanje. Ako go daruval gazdata so kjotek sto e pogolema verojatnost, toa e najverojatno zasto seodnesuva taka.g
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.976
Поени од реакции
84.468
Мојов мачор го фатило криза за парење, и успеа некако да ми избега од дома... по 10на дена го најдов на паркинг, нит омрсен, нит јаден. Единствено што добил е добар ќотек од другите мачори.
Видов невидов го земав и следниот ден му направив кастрација и вакцинација, сега е како нов, тоа што е без јајца е друга прича :icon_mrgr:

Да не го најдев, сигурно досега ќе беше кај Св. Петар, коска и кожа беше направен.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Куче на комшии е кастрирано пред неполна недела. Пред кастрацијата беше премило, дружељубиво. Вчера го приметив дека не сака ни да го галам (а преходно уживаше во тоа), едвај се доближи малку до мене. Му давав често коски за јадење, но сега индиферентно се покажа и кон тоа. После видов дека ги изел, но во мое присуство не сакаше да јаде.

Сакам да прашам дали ова често се случува со кастрирани кучиња? Дали ќе му се врати старото однесување?

Мене кучето ми изгледа на преплашено, како да има изгубено доверба во луѓе. А многу е жално да се гледа такво. :place:
Ova e slucaj so site ulicni kucinja kaj nas u grad.
Posle masovnata vakcinacija site stanaa duri agresivni i napagjaa lugje a pred toa bea druzeljubivi.

Mislev deka e do kako gi tretiraat dodeka gi sobiraat ama tvojot e izoliran slucaj kaj kuce so gazda i pak isti simptomi.

Gubat izgleda doverba od strav.


Ontopic: iam zenska persiska i e neso nad godina ipol. Dali moze da ja steriliziram bez pritoa nitu ednas da e parena. Mi rekoa pred da odlucam na zafat ili hormonski apcinja trebalo ednas da ja param. Drzi voda muabetot?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Па нормално,то е нај грозоморен и себичен чин од страна на “љубителите“ на миленичиниња.
Не знам како да ти одговорам на ова зашто сум пробувал многу пати да се разубедувам со луѓе што имаат таков примитивен став, ама џабе е. Само ќе ти кажам дека заради такви како тебе имаме наезда на кучиња и мачки скитници кои се мачат и умираат по улиците, а тие што ќе успеат да преживеат имаат мизерен живот од 3-4 години во просек.

Ако ме прашуваш мене јас би донел закон според кој е задолжително да се регистрираш како одгледувач и да имаш лиценца и да плаќаш одреден данок ако сакаш да го париш миленикот, во спротивно задолжителна стерилизација по закон.

Mislev deka e do kako gi tretiraat dodeka gi sobiraat ama tvojot e izoliran slucaj kaj kuce so gazda i pak isti simptomi.
Најверојатно си во право, нема врска што кучето е со газда. Јас направив таква грешка со мојата со тоа што ја оставив да се разбуди после операција кај ветеринарот во кафез. Требаше да ја земам додека беше под анестезија и да се разбуди дома.
Додека дојдов да ја земам таа веќе доживеала стресови, ветеринариве се обидувале канелата да и ја вадат, таа затворена во кафез, непознати луѓе, лево-десно и на крај кога дојдов како побудалена ја откорна канелата сама со заби и шмугна низ врата. После тоа беше како на штрек цело време и некој непознат кога ќе ѝ пружеше рака 'ржеше. Тоа траеше месец-два, така да веројатно тоа однесување е привремено.
Значи многу е битен односот и пристапот пред и после операцијата, а самата интервенција нема никаква врска врз однесувањето.

iam zenska persiska i e neso nad godina ipol. Dali moze da ja steriliziram bez pritoa nitu ednas da e parena. Mi rekoa pred da odlucam na zafat ili hormonski apcinja trebalo ednas da ja param. Drzi voda muabetot?
Не држи вода. Не знам кој ти го кажал тоа, веројатно некој како slicer од погоре. Единствено нешто на кое што треба да пазиш е тоа што персиските мачки се доста осетливи и може да има одредени компликации од самиот зафат, анестезија и слично така да осигурај се дека ветеринарот е добар и има стерилизирано персиски претходно.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Комшисково куче не беше агресивно по кастрацијата (ни пред неа), напротив не реагираше дури ни на уличарски кучиња што му се доближуваа до оградата на куќата, дури и се криеше од едно кутре.

Како и да е, кучето за брзо време се врати во нормала. После сопственикот ми кажа дека било преплашено, истрауматизирано. Анестезијата едвај почнала да му дејствува пред зафатот. А после кога дошле дома малце крварел и не го пуштале внатре да не направи лом (инаку навикнато е внатре да преноќува, а вратата и преку ден често му е отворена), може и тоа да му влијаело на довербата.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Најверојатно си во право, нема врска што кучето е со газда. Јас направив таква грешка со мојата со тоа што ја оставив да се разбуди после операција кај ветеринарот во кафез. Требаше да ја земам додека беше под анестезија и да се разбуди дома.
greska, veterinarot ne smee da ti dade kuce pod anestezija. Sto ako prestane da dise? Sto ke mu pravis ti? Jas licno ne pustam kuce da si odi dodeka ne zastane na noze postoperativno. Toa sto drugite ne obrnuvaat vnimanie e druga prikazna za koja se slozuvam, ali toa si e do veterinarot.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
greska, veterinarot ne smee da ti dade kuce pod anestezija. Sto ako prestane da dise? Sto ke mu pravis ti? Jas licno ne pustam kuce da si odi dodeka ne zastane na noze postoperativno. Toa sto drugite ne obrnuvaat vnimanie e druga prikazna za koja se slozuvam, ali toa si e do veterinarot.
Во тој случај требаше да бидам тамо кога се будела, иначе они сами ме прашаа дали ќе ја зимам одма после операција или да остане кај нив, јас дека бев зафатен реков да остане.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ne, ni toa ne treba da pravis. Nasata klinika vo Kocansko e vo priprema. Licno planirame da vovedame hospitalizacija kako moznost. Znaci, milenikot da ostane eden den vo klinika postoperativno. Za da jas bidam sigurna deka se ke bide najnormalno.
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
217
Поени од реакции
11
Не знам како да ти одговорам на ова зашто сум пробувал многу пати да се разубедувам со луѓе што имаат таков примитивен став, ама џабе е. Само ќе ти кажам дека заради такви како тебе имаме наезда на кучиња и мачки скитници кои се мачат и умираат по улиците, а тие што ќе успеат да преживеат имаат мизерен живот од 3-4 години во просек.

Ако ме прашуваш мене јас би донел закон според кој е задолжително да се регистрираш како одгледувач и да имаш лиценца и да плаќаш одреден данок ако сакаш да го париш миленикот, во спротивно задолжителна стерилизација по закон.
Извини не се изразив како што треба,нормално дека се слагам сите кучиња скитници да се стерилизираат и да се води малце поголема грижа околу нив (али во ова држава...блабла.... се е шит)
Али ти да земиш миленик да го чуваш ко свое дете и да го стелиризираш (да му ги сечиш јајцата)
само да е то помирно или незнам која друга причиња е НАЈСЕБИЧЕН,идиотски акт шо постојт.
Доколку јас го скопев мојот пес ,кога ме разуедуваа,не ќе можев да живеам со тоа.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дечки,
му правел ли некој од вас кастрација/ стерилизација на кучето?? Како го поднесуваат тоа?
Ние пред месец имавме мал проблем. Лајза имаше лажна бременост, скоро две недели ништо не јадеше ама со три инекции некако средивме работа. Е сега ветеринарот не предложи ништо ама читав дека ова може да се повтори уште неколку пати, а исто така потоа може да се појават и тумурчиња и разни други компликации.. и си велам па можеби подобро е да се стерилизира сега пред да почнат да се случуваат посериозни работи. Лајза има 4 години, досега не раѓала...
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Zosto cenata na sterilizacija e razlicna vo zavisnost od goleminata i vozrasta na mackata??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom