Камиони

С

Спенсер

Гостин
Potpolno se soglasuvam so ovoj komentar...inace tatko mi e iskusen sofer veke 20 godini se zanimava so transport za zapadna evropa.....skaniata e kruta no ima najdobar prenos vo odnos na site kamioni.....vozese pred nekolku godini scania l124 so 400 KS euro 2 motor a podocna DAF 430 so XXL kabina......vo sporedba so scaniata za vlecenje DAF-ot nemase sansi iako ima 30 KS poveke...a so se odnesuva za servisnite intervali kaj scaniata kolku sto pisuva u katalog na kolku km da se smeni delot na tolku i treba da se smeni....porano nema sansi da crkne....ali zatoa DAF-ot e mnogu pomek odnosno ima poveke jastuci na kabina so sto go pravi poudoben za vozacot
конечно некој со исто мислење како моето...дафот и по дупки нелупа, не тропа...а сканијата мислиш ке испаднеш низ прозор...али сканијата кога ке даеш гас откорнува...а дафот и останатите се потромави... истава споредба со коли Ламбурџини и обичен Голф... хехехе...а за идење, сите идат 88/90...зависи на колку се блокорани...али има шоферски финти и камионот може да иде над 160км/ф...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Тјунинг

Гледам дека има многу љубители на СКАНИА па ајде да ги почестам со некоја сликичка :).
Сликите ги снимив пред некој ден во едно предградие на Парис.
Одиме по ред, каков тјунинг може да се направи од СКАНИА?
Овој тјунинг е еден од најдобрите што сум ги видел?











 

JerryMK

Sexy Girls in your town for night
Член од
5 мај 2009
Мислења
259
Поени од реакции
12
mislam deka skandinavcite pravat najdobar tuning na kamioni imam eden finski vesnik mi go ima doneseno eden kamiondjija poln so tjunirani kamioni i imam zabelezeno deka tamu se koristat kamioni so 3 oski pretezno a kaj nas poretko se gledat scanii so 3 oski
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
сканијата не ме бендисва многу, крута е, али како ја прима гаста....нз оти али акторсот ме бендисва најпоке, кај еден другар имав појдено, си купија 460 коња, 2003 година, кабината пливаше, а и добар се покажа, убо примаше гас.....и волвото е супер, имам влезено во волво 420 2003 година автоматик, ме бендиса то што кабината на дупки, пливаше, комфорт 99%, ама не ме бендиса дека автоматик, и не се забележваше многу примањето на гаста, но сепак брз, за 15-17 секунди ги наби 90 км/h....али сепак според мене Actros rules The truck World :D:D:vozbud:

PS: во секаков камион имам влезено, и тест вожња видено, само сум немал прилика да видам ивеко....:/
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
сканијата не ме бендисва многу, крута е, али како ја прима гаста....нз оти али акторсот ме бендисва најпоке, кај еден другар имав појдено, си купија 460 коња, 2003 година, кабината пливаше, а и добар се покажа, убо примаше гас.....и волвото е супер, имам влезено во волво 420 2003 година автоматик, ме бендиса то што кабината на дупки, пливаше, комфорт 99%, ама не ме бендиса дека автоматик, и не се забележваше многу примањето на гаста, но сепак брз, за 15-17 секунди ги наби 90 км/h....али сепак според мене Actros rules The truck World :D:D:vozbud:

PS: во секаков камион имам влезено, и тест вожња видено, само сум немал прилика да видам ивеко....:/

тоа си е твое мислење.
-според мене актросите исто како и мановите на старт ми се многу тромави
ивекото е меко за возење и удобно, а нема многу простор во кабина (зборам за Ивеко Стралис Active Space3)
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
тоа си е твое мислење.
-според мене актросите исто како и мановите на старт ми се многу тромави
ивекото е меко за возење и удобно, а нема многу простор во кабина (зборам за Ивеко Стралис Active Space3)
Стралисот има најдолга шасија од сите камиони и затоа и нема толку вибрации како кај Сканијата која шета по патот, стабилност никаква во кривина додека Ивекото добро лежи во кривина и што се вика можам да го оставам воланот и да си пијам кафе без да се плашам дека ќе изгуби правец!
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Гравитацијата е крива што дрвата се на таков начин растоварени :pos2:
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
абе ако не беа дрвата камионот ќе беше подоле, и тоа на кров превртен:pos2::pos2:
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Еееееј сликата :nesvest:

Не ја гледам прв пат на темава ама сега се сетив на нешто:icon_eek:
Кратко откога ја купивме Махиндрата заминавме на Кожуф на прва вожња, уште возевме со бензинецот :) Јас, тато, мама, сестрата, братучед, баба и дедо бевме сите заедно! Патот го имам спомнато дека е никаков (најблаго кажано) и баш тогаш ни се погоди да има превртено камион со дрва баш како на сликата! Враќање назад не доаѓаше во предвид и единствениот начин беше преку долот, буквално провалија надоле и тешко за излегување нагоре... Ни две ни три, прва редукована и правец надоле со 5 души внатре. „Нови гуми“ (оригиналните од Индија, 1970 година) абе камења врлаше позади и излеговме од прв обид. Сега кога поминуваме од истото место уште не ми е јасно како сме се осмелиле да поминеме од таму... Оттогаш сигурно има 10-11 години
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Fap-13...едноставно камиониве се престари и маста им е извадена...Ама Македончето ќе го вози додека потполно не се распадне...
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Fap-13...едноставно камиониве се престари и маста им е извадена...Ама Македончето ќе го вози додека потполно не се распадне...

Да видиш само по какви патишта ги возат, товарени по 18-20 кубика дрва. Ако ми се укаже прилика ќе направам некое видео во склоп со овие оффроудот со Махиндрата.

Затоа што темата е сепак за камиони и веќе спомнав лоши патишта, овие Фаповите, Јелчовите и Камазите не знам што душа имаа. Речиси сите ги гледаат кога се веќе во градот, но да ги видите како влечат во планина... Да може некој да ги види на какви места ги качуваат (угорници) нема да верува. Не ми е јасно како го издржуваат сет тој товар, надворешната температура, и на крај треба уствари да закочиш со чудото. Зборуваме за возила постари од 20-25 години. Секоја чест и на шоферите кои ги возат!
 
С

Спенсер

Гостин
знаете што е тоа контејнер (или контењер)??? а знаете како се товара???:vozbud: е,со таа машина...каков само звик вади....

Photo-0278.jpg
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583

Kajgana Shop

На врв Bottom