Камен во жолчка

Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Здраво,
Би сакал да споделам нешто на темава.

Имам 30 год, не сум перфексионист ама внимавам на исхрана, конзумирам овошје секој ден, спортувам како хоби, не пушам цигари не пијам кафе... а ми најдоа неколку ситни камчиња во жолчката. Значи колку и да внимавате на исхрана - сепак зависи од организмот, ако ви е склон на создавање камчиња. Пробав неколку месеци ептен со внимателна исхрана - ама не бидува, напади пак имам, 1-2 месечно. Денес се вратив од болница, примав инфузија и закажав операција сега на 20ти во Струмица, ќе ме оперира Др Тахир Шенол (ако има некој некое искуство со него нека каже).

Ми рекоа лапароскопски, дека не е страшно, дека после операцијата одреден период треба да се внимава на исхрана - и после слободно може се да се конзумира.
Сепак сум скептик во врска со тоа, не сум медицинско лице ама ако жолчката е еден вид на прочистувач, кога ќе ја извадиш значи после целиот товар ќе падне на црниот дроб..? Ако има некој што може да каже повеќе за постоперативно искуство, нека сподели.
Благодарам, со лесно на сите :angel:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Здраво,
Би сакал да споделам нешто на темава.

Имам 30 год, не сум перфексионист ама внимавам на исхрана, конзумирам овошје секој ден, спортувам како хоби, не пушам цигари не пијам кафе... а ми најдоа неколку ситни камчиња во жолчката. Значи колку и да внимавате на исхрана - сепак зависи од организмот, ако ви е склон на создавање камчиња. Пробав неколку месеци ептен со внимателна исхрана - ама не бидува, напади пак имам, 1-2 месечно. Денес се вратив од болница, примав инфузија и закажав операција сега на 20ти во Струмица, ќе ме оперира Др Тахир Шенол (ако има некој некое искуство со него нека каже).

Ми рекоа лапароскопски, дека не е страшно, дека после операцијата одреден период треба да се внимава на исхрана - и после слободно може се да се конзумира.
Сепак сум скептик во врска со тоа, не сум медицинско лице ама ако жолчката е еден вид на прочистувач, кога ќе ја извадиш значи после целиот товар ќе падне на црниот дроб..? Ако има некој што може да каже повеќе за постоперативно искуство, нека сподели.
Благодарам, со лесно на сите :angel:
Со лесно нека ти е. Лапароскопски се вади, пост оперативно за 2-3 дена одиш слободно, со храната првите 2-3 недели внимаваш и после тоа се враќаш во нормала. Скоро 5 години немам гајле.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Со лесно нека ти е. Лапароскопски се вади, пост оперативно за 2-3 дена одиш слободно, со храната првите 2-3 недели внимаваш и после тоа се враќаш во нормала. Скоро 5 години немам гајле.
Благодарам :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.672
Здраво,
Би сакал да споделам нешто на темава.Имам 30 год, не сум перфексионист ама внимавам на исхрана, конзумирам овошје секој ден, спортувам како хоби, не пушам цигари не пијам кафе... а ми најдоа неколку ситни камчиња во жолчката. Значи колку и да внимавате на исхрана - сепак зависи од организмот, ако ви е склон на создавање камчиња. Пробав неколку месеци ептен со внимателна исхрана - ама не бидува, напади пак имам, 1-2 месечно. Денес се вратив од болница, примав инфузија и закажав операција сега на 20ти во Струмица, ќе ме оперира Др Тахир Шенол (ако има некој некое искуство со него нека каже). Ми рекоа лапароскопски, дека не е страшно, дека после операцијата одреден период треба да се внимава на исхрана - и после слободно може се да се конзумира. Сепак сум скептик во врска со тоа, не сум медицинско лице ама ако жолчката е еден вид на прочистувач, кога ќе ја извадиш значи после целиот товар ќе падне на црниот дроб..? Ако има некој што може да каже повеќе за постоперативно искуство, нека сподели.
Благодарам, со лесно на сите :angel:
... не смееш да јадеш зелено како брокула, магданос, краставици, јајце, мајонез, ориз, љуто, газирано, и многу ладно (напитоци и сладолед) и ќе бидеш ОК... камчиња? зависи колкави се до 2 цм не се чепкаат ако не прават проблем, инаку жолчката е „магацин“ на жолчните киселини и не знам дали си се оперирал не би пишувала понатака.... секој орган е важен во телото, и би рекла ако ти најдат камчиња во бубрег и ете ќе имаш напади ќе го извадиш ли? онака од прва?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
... не смееш да јадеш зелено како брокула, магданос, краставици, јајце, мајонез, ориз, љуто, газирано, и многу ладно (напитоци и сладолед) и ќе бидеш ОК... камчиња? зависи колкави се до 2 цм не се чепкаат ако не прават проблем, инаку жолчката е „магацин“ на жолчните киселини и не знам дали си се оперирал не би пишувала понатака.... секој орган е важен во телото, и би рекла ако ти најдат камчиња во бубрег и ете ќе имаш напади ќе го извадиш ли? онака од прва?
Прво да кажам дека се оперирав, фала Богу засега се е добро.
Инаку ми извадија 5 мали камчиња (како дијаболи). Инаку и јас бев строго против операција. Но нападите ми почнаа во јануари (зборувам за ненормални болки со времетраење 5-6 саати) потоа пак во авион ме фати во февруари и март на работа. Дотогаш мислев дека е до храната, ама во Ремедика правев ЕХО и ми рекоа дека ги имам. Од Март навака почнах да внимавам на исхрана, а резултати немаше. Нема да лажам, некогаш знаев да ставам во уста некое месо, или сладолед или коцка чоколадо - ама па не може цел живот да стравуваш да не добиеш напад... После тоа нападите зачестија на секои 10 дена, добив и воспаление па решив да ја вадам - и бидна. Сега читам за исхрана постоперативно, прочитав дека црниот дроб сеуште произведува жолчка (иако жолчното ќесе е извадено) само што сега жолчката не се складира во жолчното ќесе, туку преку канали оди во тенкото црево. Тоа малце ме утеши. Значи само да не јадам мрсна и тешко сварлива храна - и се би требало да е во ред. Инаку, орган како орган секако дека е важен.. !!
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
13
Лани случајно дознав дека имам камен во жолчката. Направив истражување по нет, дознав дека можеш да го имаш по 20-30 години а да не знаеш дека го имаш. Каменот кај мене бил еден голем и стар 6 години. Почнав да го враќам филмот сите 6 години што сум јадела, како сум се однесувала кон организмот. Претежно бев на сува храна а имав и еден период во финансиска криза со месеци јадев леб и сол. Претежно јадење леб, кулен, бурек со месо и такви глупости. Знаев на сабајле да јадам мусли од виталија, а од нив имав чувство на железо во хранопроводот (а тоа жолчката се бунела) Не бев ни свесна сум ја покачила бајаги тежината. Август до средината на октомври 2022, исфрлив од исхраната се што содржи холестерол, благо и онака не јадев, газирано ич, јадев само морски плодови, сите врсти на риби и секој ден едно кесе различно овошје плус пилешко, јаткасти плодови... За дваипол месеци симнав 12 кила. Јака болка имав ама не сум знаела дека е до неа, еднаш во 2017 во 2019 и во 2021 (кога ме посети ковидот) позади над половината. Сега немам никаков проблем со неа, може дека станав послушна, се што и смета си кажува :D Се додека не ми прави проблем немам намера да ја вадам. Многу сум против апчиња, ниту апче за глава не пијам. Со намера сум прво се што ќе најдам да испробам по природен пат. Борбата продолжува...
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Лани случајно дознав дека имам камен во жолчката. Направив истражување по нет, дознав дека можеш да го имаш по 20-30 години а да не знаеш дека го имаш.
Да, може на пример да го имаш а да погрешно те дијагностицираат дека имаш жолтица. И така да биде со години. Природен пат првин па потоа нож итн.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Лани случајно дознав дека имам камен во жолчката. Направив истражување по нет, дознав дека можеш да го имаш по 20-30 години а да не знаеш дека го имаш. Каменот кај мене бил еден голем и стар 6 години. Почнав да го враќам филмот сите 6 години што сум јадела, како сум се однесувала кон организмот. Претежно бев на сува храна а имав и еден период во финансиска криза со месеци јадев леб и сол. Претежно јадење леб, кулен, бурек со месо и такви глупости. Знаев на сабајле да јадам мусли од виталија, а од нив имав чувство на железо во хранопроводот (а тоа жолчката се бунела) Не бев ни свесна сум ја покачила бајаги тежината. Август до средината на октомври 2022, исфрлив од исхраната се што содржи холестерол, благо и онака не јадев, газирано ич, јадев само морски плодови, сите врсти на риби и секој ден едно кесе различно овошје плус пилешко, јаткасти плодови... За дваипол месеци симнав 12 кила. Јака болка имав ама не сум знаела дека е до неа, еднаш во 2017 во 2019 и во 2021 (кога ме посети ковидот) позади над половината. Сега немам никаков проблем со неа, може дека станав послушна, се што и смета си кажува :D Се додека не ми прави проблем немам намера да ја вадам. Многу сум против апчиња, ниту апче за глава не пијам. Со намера сум прво се што ќе најдам да испробам по природен пат. Борбата продолжува...
Да не те плашам и да не ме сваќаш погрешно
проблемите со камен на жолчката ги делат во две групи
-тие што имаат само болки од каменот
-и втората воспаление на жолчното кесе, блокада на жолчниот канал, воспаление на панкреасот.
мој пријател ја имат втората од пред нова година,нешто му згрешија,доби крварење,.....сега е малку подобар и најверојатно ќе му ја вадат...кога шо...се надевам да бидит све ОК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom