Камен во жолчка

b12

Член од
5 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
9
фала на сите, нешто мора да се превземи, а со оглед дека имам 56кг незнам дали ќе држам диети :)) барем засега дури не ме боли...поздрав!
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Абе кога јадам омлет, или сувомеснати производи дали пржени или печени, за 10 минути ми се јавува силна болка на горе опишаните места. Исто ми се случува секогаш кога ќе јадам мрсна храна, или пржени компири во тава. Кога ги пржам во фритезата и ги оставам на кујнска хартија да се исцедат го немам овој проблем. Аа да и кога јадам мајонез умирам од болки. Исто после ваков „мрсен“ оброк, ако одам некаде пешки, на неколку чекори ми се случува да почувствувам нешто како удар/силна вибрација баш кај жолчката.
Имам камен?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Абе кога јадам омлет, или сувомеснати производи дали пржени или печени, за 10 минути ми се јавува силна болка на горе опишаните места. Исто ми се случува секогаш кога ќе јадам мрсна храна, или пржени компири во тава. Кога ги пржам во фритезата и ги оставам на кујнска хартија да се исцедат го немам овој проблем. Аа да и кога јадам мајонез умирам од болки. Исто после ваков „мрсен“ оброк, ако одам некаде пешки, на неколку чекори ми се случува да почувствувам нешто како удар/силна вибрација баш кај жолчката.
Имам камен?
Сите работи кои ги наброја (јајца, сувомеснати производи, посебно пржени, грав) се ‘‘смрт‘‘ за камен во жолчката, Исто така не се препорачува мајонез, зачинета храна, газирани пијалоци.
А дали имаш или немаш камен во жолчката, најточно ќе ти каже чичко доктор, едно ЕХО би ја решило твојата дилема.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Ме болеше стомакот и реков да видам од што е, кога на ехо покажа дека сум имал некое мало камче на жолчката. Болките ми беа кај папокот, а како што знам жолчката боли од десна страна под ребрата, а јас таму болки немам. Докторот рече не е страшно не е голем. Некој со слично искуство, како се живее со камен?
Не е страшно, мене ми најдоа мало камче во жолчката , и си го носев 15 год. без да прави некои посериозни проблеми. Се чудев понекогаш од каде гадење и повраќање после јадење, некои чудни болки-го подзаборавив камчето , не го есапев...:)
Ама пред две години се влоши работата, јаки болки во грбот, аритмии, подригнување во ритам на дишење:) , повраќање како редовна појава.Открив дека веќе имам 2 камена....
Единствено решение беше отстранување на жолчката. Веднаш се решив на операција( операцијата беше лапараскопска-нема сечење, остануваат само три точки како лузни и одма се опоравуваш, за еден ден си одиш дома) , ама искрено имав еден голем страв- дали ќе треба да бидам доживотно на диета и како организмот ќе реагира на мрсна храна, алкохол,кафе, зачини и сл.
После операцијата која помина за 30 тина мин. се си дојде на свое место, јадам буквално се, пијам се што сакам, немам рестрикции во ништо, и се осеќам прекрасно-никакви болки, повраќања, проливи и сл....
Единствено, бев на строга диета првите 3 месеци по операцијата, и самоволно уште еден период си терав на помалку масна и помалку зачинета храна.
Сега имам нормална исхрана и немам никакви здравствени проблеми.
Затоа, сакам да ти порачам да не се секираш, ако не ти прави проблем камчето, остај го, ако те зеза, вади жолчката, ќе се спасиш од многи гадни компликации.....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: b12

b12

Член од
5 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
9
Не е страшно, мене ми најдоа мало камче во жолчката , и си го носев 15 год. без да прави некои посериозни проблеми. Се чудев понекогаш од каде гадење и повраќање после јадење, некои чудни болки-го подзаборавив камчето , не го есапев...:)
Ама пред две години се влоши работата, јаки болки во грбот, аритмии, подригнување во ритам на дишење:) , повраќање како редовна појава.Открив дека веќе имам 2 камена....
Единствено решение беше отстранување на жолчката. Веднаш се решив на операција( операцијата беше лапараскопска-нема сечење, остануваат само три точки како лузни и одма се опоравуваш, за еден ден си одиш дома) , ама искрено имав еден голем страв- дали ќе треба да бидам доживотно на диета и како организмот ќе реагира на мрсна храна, алкохол,кафе, зачини и сл.
После операцијата која помина за 30 тина мин. се си дојде на свое место, јадам буквално се, пијам се што сакам, немам рестрикции во ништо, и се осеќам прекрасно-никакви болки, повраќања, проливи и сл....
Единствено, бев на строга диета првите 3 месеци по операцијата, и самоволно уште еден период си терав на помалку масна и помалку зачинета храна.
Сега имам нормална исхрана и немам никакви здравствени проблеми.
Затоа, сакам да ти порачам да не се секираш, ако не ти прави проблем камчето, остај го, ако те зеза, вади жолчката, ќе се спасиш од многи гадни компликации.....
да ти кажам и мене ми рекоа дека може да имаат многу луѓе камен и што незнаат дека го имаат, така да немам некој проблеми ни гадење, повраќање, и скоро се јадам, па ако дојде и тој ден ќе се отстрани...позз
 
3

321456

Гостин
некои ги исфрлаат
еве прочитајте овде http://www.zemianazaem.com/archives/201
Чудо едно колку си рандом. ;)

Ама за ова не ми се верува дека е возможно.
Камчиња од 5 сантиметри како што гледаме на сликата не можат да поминат низ отворот на каналот во цревото од 5 милиметри.
Обично ако камче се најде во каналите кои водат од жолчното ќесе до цревото, тоа останува таму заглавено и прави стопирање на текот на жолчка и опструкција. А не пак да излезат десетици камчиња.

Само чудно ми е како девојкава што ги објавила „камчињата“ на блогот ги наоѓала, потребно е цврста волја за секој ден да си чепка низ изметот. И којзнае што се тие, така не изгледаат камчињата од жолчката, тие се мазни и жолти.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Одамна нема „муабет на темава“ - а се јавувам поради тој ист проблем,
но доста и од до сега напишаното разбрав.
На снимање пред 2 години ми открива камен во жолчката 26мм(голем ли е или мал).
Немам до сега проблеми со „него“. Јадам се, алкохол само 1 пиво, кафе 2-3 на ден.
Дали е време за операција или да пробам со овие ваши лекови.
Поздрав.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Одамна нема „муабет на темава“ - а се јавувам поради тој ист проблем,
но доста и од до сега напишаното разбрав.
На снимање пред 2 години ми открива камен во жолчката 26мм(голем ли е или мал).
Немам до сега проблеми со „него“. Јадам се, алкохол само 1 пиво, кафе 2-3 на ден.
Дали е време за операција или да пробам со овие ваши лекови.
Поздрав.

Најдобро е да направиш ехо и да се консултираш со доктор. Јас немав проблеми, само една вечер добив напад, рипнав од кревет. Колку повеќе одолговлекуваш, толку повеќе шанси за несакани последици. Мене ми рекоа единствен начин и долгорочно решение е вадење на жолчката, бидејќи што и да пиеш, што и даправиш да ги исфрлиш или исушиш камењата, пак ќе се створат. Поминав неколку дена под антибиотик да се смири воспалението и лапароскопски, процесот на опоравување е пократок и се разбира немаш голема лузна на телото.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Најдобро е да направиш ехо и да се консултираш со доктор. Јас немав проблеми, само една вечер добив напад, рипнав од кревет. Колку повеќе одолговлекуваш, толку повеќе шанси за несакани последици. Мене ми рекоа единствен начин и долгорочно решение е вадење на жолчката, бидејќи што и да пиеш, што и даправиш да ги исфрлиш или исушиш камењата, пак ќе се створат. Поминав неколку дена под антибиотик да се смири воспалението и лапароскопски, процесот на опоравување е пократок и се разбира немаш голема лузна на телото.
Лани и оваа година на систематски на ЕХО исто покажа, 26 мм, но не сум бил на лекар да се советувам и да го кажам ова и не знам на кој одел треба да се оди.
Но добро чим викаш а и од други слушам најдобро е операција,иако до сега немам проблеми,но дали сега или летно време ќе видиме.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Лани и оваа година на систематски на ЕХО исто покажа, 26 мм, но не сум бил на лекар да се советувам и да го кажам ова и не знам на кој одел треба да се оди.
Но добро чим викаш а и од други слушам најдобро е операција,иако до сега немам проблеми,но дали сега или летно време ќе видиме.

Консултирај се со абдоменален хирург, во 8-ми Септември имаат одлични хирурзи, од мое искуство.
 

b12

Член од
5 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
9
Одамна нема „муабет на темава“ - а се јавувам поради тој ист проблем,
но доста и од до сега напишаното разбрав.
На снимање пред 2 години ми открива камен во жолчката 26мм(голем ли е или мал).
Немам до сега проблеми со „него“. Јадам се, алкохол само 1 пиво, кафе 2-3 на ден.
Дали е време за операција или да пробам со овие ваши лекови.
Поздрав.
мене ми рекоа дека не е поголем од 5мм значи имам фора...малце да се насмееме на маката...незнам што да те посоветувам, сепак прашај доктор
 
Член од
18 февруари 2019
Мислења
23
Поени од реакции
48
Дали со камен во жолчка можеш да останеш бремена и дали би можело да дојде до некој проблем фала однапред
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Можеш, ама ќе ти прави проблеми и затоа прво жолчката мора да ја средиш.
Какви лекови ќе пиеш ако имаш напад? Затоа прво операција, па после пола година тоа.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Дали со камен во жолчка можеш да останеш бремена и дали би можело да дојде до некој проблем фала однапред
... па нормално дека можеш да останеш трудна има жени кои дури не знаат дека имаат камен во жолчка, па се породуваат без проблем, односно го носат каменот цел живот па немат проблем... што ако имаш камен во бубрег? ќе го поставиш исто прашање?
...односно ако имаш камен во бубрег ќе го остраниш бубрегот?
...затоа, најважно е прашањето и твојот одговор, дали имаш чести проблеми од тој камен во жолчка од тип на колики напади, неможност за внесување на храна подуеност и пробелми со дигестијата, е тогаш се размислува дали треба да се острани или треба само да се внимава на исхрана !
... друго, дали воопшто е тоа камен во жолчка или е полип во жолчка? дали тој што „гледал“ на ехо добро гледал? т.е. знае да „гледа“ и е точна дијагнозата на присутво на камен? затоа што често пати„ прават грешки“, па го мешат каменот со полип што се смета за туморозна творевина која МОРА да се оперира, за разлика од камен во жолчка што НЕ МОРА да се оперира ако „седи мирно“ и не дава често воспаление на жолчка и дигестивни проблеми! така да и самите препораки за оперирање го поставуваат под едно, а не е исто камен со полип, да не објаснувам зошто!
...секој орган во телото е даден од „природата“ со своја улога и е важен за организмот во целина и не треба туку така да се размислува, зарем ако се „извади“ каменот не може повторно да се создаде или пак ако се извади целата жолчка со се каменот, не може да се создаде повторно жолчно камче? тоа нема да биде во жолчка, но во жолчните канали никој не гарантира, оти пореметен метаболизам на јетрата дава такви ситуации да се создаде камче, ретко...но може! и да се извади цела жолчка зарем не може повторно да се има дигестивни проблеми како кога се имало жолчка?? проблемот е во грешка на исхрана, начин на исхрана, како и состојба на јетрата, а не од жолчка како таков орган!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom