Калиопи и англискиот јазик

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Стравно мислите дека личност која долги години има живеена и работено како професор во странство незнае англиски ? сигурно повеќе знаат оние од Бекстејџ со тоа шо 3 пати у Лас Вегас отишле. :eek:
Може да мислиме што сакаме.
Таа покажа дека не знае англиски.
И ако иам работено во странство како професор (не знам како, зашто Калиопи нема завршено факултет, колку што јас знам), тогаш држела приватни часови на децата на нашите иселеници.
Првата работа што треба да ја поседуваш за да работиш во школо, е познавање на јазикот. Сертификат добиваш со полагање испит во дотичната земја.
 
С

Само Човек

Гостин
Може да мислиме што сакаме.
Таа покажа дека не знае англиски.
И ако иам работено во странство како професор (не знам како, зашто Калиопи нема завршено факултет, колку што јас знам), тогаш држела приватни часови на децата на нашите иселеници.
Првата работа што треба да ја поседуваш за да работиш во школо, е познавање на јазикот. Сертификат добиваш со полагање испит во дотичната земја.
се гледа дека тролаш безвеза ,
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.726
Поени од реакции
11.966
Стравно мислите дека личност која долги години има живеена и работено како професор во странство незнае англиски ? сигурно повеќе знаат оние од Бекстејџ со тоа шо 3 пати у Лас Вегас отишле. :eek:
Ај ем гивинг ју мај војс...вот, абе како беше!? Војстттст...ај агри?
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
Шо би рекол еден мој собеседник:
Ѓоко Танески е Зозе Мургоски за Калиопи.:vozbud:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.096
Поени од реакции
9.022
Дајте клипче од Ѓоко, сум живеел во пештера заднава година и сум го пропуштил :rolleyes:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Пола од тие што сега ја бранат Калиопи, беа први да го изреметат Ѓоко. Double standards?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.096
Поени од реакции
9.022
Ахахаха го најдов и го гледав клипот со Ѓоко баш супер беше се убив од смеење :LOL:

За разлика клипот со Калиопи е трагедија. Освен што знае да пее и има супер глас, за се останато ми е одбивна!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
се гледа дека тролаш безвеза ,
Да, и го црнам името на Калиопи. Оти сите се позитивно настроени кон нејзиниот лик и дело, па јас малку да делам со мислењето.
--- надополнето: 27 април 2012 во 17:25 ---
Ахахаха го најдов и го гледав клипот со Ѓоко баш супер беше се убив од смеење :LOL:

За разлика клипот со Калиопи е трагедија. Освен што знае да пее и има супер глас, за се останато ми е одбивна!

Нели? Ѓоко Таневски се забавува, а Калиопи се обидува да биде забаван. баш мачно!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Да си мукаше на македонски само ќе ми се повраќаше у стандардни колични од неа. Вака сеа... Три пати појше ми се гади ко ја слушам размукана на англиски. I agree? I hope.
 
S

stefi

Гостин
После зашо неаме естрада, пошо се неписмени, завршил средно ќе стане пеач и светот на дланка, епа не е така... после сите на музичарите ќе им лепат етикета неписмени ради вакви ствари. Калиопи Брукле...
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Грешка си. За ликот и делото на Калиопи има друга тема која беше отворена веднаш после одлуката таа да биде претставник од Македонија на Евровизија.
И да. Спорни се многу работи, ама една не е: таа не знае англиски. И мене не ми е јасно зошто нема преведувач и зошто е срамно да кажеш дека не знаеш англиски. Уствари којзнае, можеби се отидени со кола, па немало место за преведувачот.
Девојко, дали сум грешка, ќе каже модератор, а ти подзабави малку, премногу се силиш.
Јас ти велам дека типот што го водеше интервјуто се разбираше со неа без проблем. Не реков дека од неа можеш да учиш или да се стопиш од милина додека ја слушаш како зборува англиски.
Не верувам дека не си слушнала некој наш „амбасадор“ со бетер англиски од Калиопи, но тоа што ти не можеш да ја поднесеш органски сакаш да им го наметнеш на сите. Па не мора сите да се сложиме со тебе, нели? На овие 9 страни мнозинството го имаш - задоволи се и дозволи некој друг да мисли поинаку.
 
С

Само Човек

Гостин
Да, и го црнам името на Калиопи. Оти сите се позитивно настроени кон нејзиниот лик и дело, па јас малку да делам со мислењето.
--- надополнето: 27 април 2012 во 17:25 ---



Нели? Ѓоко Таневски се забавува, а Калиопи се обидува да биде забаван. баш мачно!
прво јас ко шо видов ја разбираше новинарот.
второ : шо мислиш колку му се смеат американците на нивниот амбасадор кога збори никаков македонски
го црнат ли? Недораснати божее
--- надополнето: 27 април 2012 во 17:53 ---
гарант му се изнасмеала на овој лош македонскли цела америка.​
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
зини земјо голтни ја калиопи !!!

јес да и јас незнам англиски баш нај нај али ова се НАААЈ ОСНОВНИ работи што би требала да ги знае. па мајку му - удеш на евровизија знаеш дека ке те прашаат нешто барем да се потрудела да зуцне нешто асално да каже... ај да гледаме на позитивната страна - бар на почетокот си кажа дека не знае англиси.


п.с фацата на крај и беше никаква... изразот на лицето и беше у превод: боже колку се обрукав.
 
S

stefi

Гостин
прво јас ко шо видов ја разбираше новинарот.
второ : шо мислиш колку му се смеат американците на нивниот амбасадор кога збори никаков македонски
го црнат ли? Недораснати божее
--- надополнето: 27 април 2012 во 17:53 ---
гарант му се изнасмеала на овој лош македонскли цела америка.​
Сигурно му се изнасмеале, пошо нели македонскиот јазик е официјален јазик во светот...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
За разлика од македонскиот, англискиот е светски јазик кој се користи за МЕЃУНАРДОНА КОМУНИКАЦИЈА кој ако не го збориме надвор од границиве никој нема да не разбере. Дополнително што македонскиот е потежок за учење од англискиот. Посебно затоа што во англискиот немаат некои од буквите кои се сретнуваат кај нас.
Затоа зборењето на амер. амбасадор е сосема јасно зошто е на тоа ниво.
Ама зборењето на Калиопи која има и живеено во Швајцарија на времето, каде иако официјални јазики се француски и германски, сепак е срамота да не знае основен англиски и да меша present simple и present continious.
Не знам шо ја браните ко веќе еднаш се откажа од Македонија она.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom