Како ја лечите депресивноста?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.414


Депресијата се лекува со прошетка.
Само 30 минути брзо одење може за кус период да го поправи расположението на депресивните луѓе, покажало новото истражување на научниците од Универзитетот во Тексас.
Тие велат дека прошетката има многу подобар ефект врз депресијата отколку вообичаените лекарства кон кои се наклонети депресивните луѓе, како што се цигарите, кофеионот или претераното консумирање храна.
Во нивната студија учестувале 40 испитаници на возраст од 18 до 55 години кај кои била дијагностицирана тешка депресија.
И поранешните истражувања покажаа дека вежбите помагаат против депресијата, но ова е прво во кое е утврдено дека таквите активности можат да имаат моментален ефект.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Убаво е..... ке си прошеташ покрај езеро.... ке ги слушаш брановите.... ке фрлиш некое камче..... ке се избистри малку умот.... ке видиш некој пар на клупите..... некој го шета кучето.... колку толку ке се издува човек...:icon_lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Најубаво е за депресија прошетка покрај вода, некако мене ме смирува, слушаш бранчиња или водата како се мава на карпите. Доволно е да седнеш на клупа, да уживаш во глетката, мозокот да ти се разбистри. Најубаво е кога ќе се качиш на повисоко место, ветрот кога ќе те освежи и со полузамижани очи гледаш во далечината.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
epa nemam ezera u blizina,ali prosetka stvarno pomaga...jas najcesto stavam slusalki u usi i idam dokaj bratuced mi peski i posle on malce kje me raspolozi i kako nova sum...a nekogas ne se ni obiduvam da ja izlecam depresijata-ednostavno uzivam vo nea...
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Ако е потопло седнувам на точак и го возам цело Скопје,ама буквално цело.
Ако е поладно мавам во ѕид и кога ќе ме заболи раката си легнувам и чекам да ми помине,и после пак така...
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Ка сум депресивен, ка ке јадам, јадам, сичко ке изедам и после за другите нема ништоо.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.414
френки напиша:
Ка сум депресивен, ка ке јадам, јадам, сичко ке изедам и после за другите нема ништоо.
Многу луѓе ја „лечат“ депресијата токму со јадењето. Ама од премногу јадење ќе се направиш како буре, па после пак ќе бидеш депресивен зошто си дебел...

Тоа ти е верижна реакција, иде така додека не експлодираш - не се заебавај, боље е пешачењето. :wink:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
jas depresija lecam so dobar shoping... sama nikako vo drushtvo... trosham pari na se i sehto, so dobar film t.e teshka komedija, so pravenje generalka po doma vo pozadina so mnoooogu glasna muzika ili so spienje vo kraen slucaj...nesakam voopshto vo tie momenti nikogo na nitu 1 metar od mene...sekoj vleguva vo depresiven period barem ednash vo godinata...mene obicno me fajka dva pati...:)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Da,dokazano e deka depresijata se leci odnosno pobrzo pominuva so praktikuvanje na prosetki. No, ima uste eden uste podobar nacin na instant lecenje na depresija: LJUBOV! Taa leci vistinski i ODMA i najdlaboka depresija.
Kolku sto razbrav ovde stanuva zbor za dlaboka depresija, koja se tretira so lekarstva. E Boga mi, taa za da se izleci, trebaat mnogu prosetki vo kontinuitet, sekoj den i nikako sam,obavezno barem so uste eden. A ljubovta ja leci vednas! Bez setanje,bez lekovi.
Vozvratenata ljubov e lek za mnogu neprijatni sostojbi,pa i za depresijata.
Kratkotrajnite neraspolozenija,razocaruvanja,nezadovolstva se resavaat so cistenje,muzika,muabet,setanje,vozenje,vo drustvo ili sam,no poteskite formi na emocionalno nezadovolstvo (depresija) koe znae da trae i so godini ne se lekuva taka.Nema sansa.
Dobro e sto se pokazale konecno i naucno se dokazale prosetkite kako lek za dlabokite depresivni sostojbi,iako i dosega kako terapija i tretman sekogas se preporacuvale.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.414
Добро, и сексот помага. Дефинитивно ја враќа самодовербата и лечи депресија. :)

Али финтата е... Тешко е да ти падне на памет да имаш секс кога си депресивен.

А иначе...
Da,dokazano e deka depresijata se leci odnosno pobrzo pominuva so praktikuvanje na prosetki. No, ima uste eden uste podobar nacin na instant lecenje na depresija: LJUBOV! Taa leci vistinski i ODMA i najdlaboka depresija.
Кој би бил лекот ако личноста е во депресија баш поради љубовен проблем? :wink:
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.377
Поени од реакции
544
Секс дефинитивно помага и тоа како:je:Само што во целава дискусија битно е да се разграничи степенот на депресијата, бидејќи доколку станува збор за тешка депресија пропратена со антидепресиви, тешко дека ќе му е до секс на депресивниот!!! Повеќе ќе да му е до спиење...
Обично ме фаќа депресија во зимскиот период, најверојатно заради помалата активност(физичка) што и ја потврдува тезата на научниците.
Друго е летно време, фудбал, точак , сонце , разголени жени м м м . :sekss:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
da ova e nauchno dokazano depresivnost se lechi so shetanje!!! samo jas koa sum depresiven dali u mkd ili u usa idam na kosh i shutiram u sala po nekoi 1 do 1 ipol saaat taka mi e najubavo nemislam na nisho samo jas i koshot i chustvoto mi e najubavo koa vlaga topkata u kosh malce ke me sfatat ama taka mene mi e najubavo
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Acid напиша:
Добро, и сексот помага. Дефинитивно ја враќа самодовербата и лечи депресија. :)

Али финтата е... Тешко е да ти падне на памет да имаш секс кога си депресивен.

А иначе...
Кој би бил лекот ако личноста е во депресија баш поради љубовен проблем? :wink:

Ljubovta normalno.:) Ne mora da e od liceto koe ti ja predizvikalo,ama mora da priznaes deka ne bi ti shkodelo vnimanie, neznost, pregratka, baknez,prijaten razgovor...Ke pocnes povtorno da se cuvstvuvas sakan,interesen,zabaven,pozelen,prifaten...a?
A pa ako e bas od liceto zaradi koe si vo depresija-kraj na programata!:)

Inaku jas drmam lexilium i 2 bedoxina i ajt.;)
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Sum slunal ,sum cital ama deka Depresijata se lekuva se setanje ova sega citam..:)..Inaku depresijata e Bolest..psikolosko poremetuvanje.. Nemate volja i ste nezainteresirani za nisto sto se slucuva so vas i okolu vas.Custvuvate neosnovan zamor i ne ste vo sojstoba da se predvizite.Vi nedostasuva voobicaeniot polet i nemate inicijativa..imate nesonica..Rabotite vo tvojot zivot stanuvaat nevazni..Sekogas prasuvate sto se slucuva so vas i okolu vas...depresijata se lekuva so medicinski , ti treba sovet od Psikolog ili Psikiatar...So pomos od najlbliskite sto gi imas.Ako depresijata ne ja lekuvas taa moze da mutira vo popasen oblik Scizofrenia..
A so setanje moze da se ''lekuva'' monotonijata :)..Ako nekoj na forumot bil vo vakva situacija slobodno moze da go iskaze svoeto minato so cel nie da bideme povnimatelni i poiskusni vo svojot zivot..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom