Како се „вадите“ од испрашување?

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Јас сум како магнет за испрашување кога немам пипнато книга...што кога ме мрзело и не ми се учело, што од оправдани причини...Не можам да играм на карта кажи 2-3 збора колку да не ти стави кец, зошто кај мене во школо не идат така работите...фино лепо предаваат, доаѓа период на испрашување и треба да знаеш СЕ...кај некои проф може да се извиниш еднаш и не ти влијае врз оценката, а кај некои(повеќето) ако се извиниш ти става кец, и после ѕрцките ке ти ги извади додека го поправиш...а може и да не го поправиш:)
Кога сум се извинувала ке кажам проф немам научено не сакав да бегам и ако може да се извинам за овој час...или не ми е добро... али тоа пред час.
Често ми се дешава во еден ден да испрашуваат СИТЕ и неколку пати ми се има десено да не отидам, а некад ке гинам на часови:)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
abe eve vi konkreten primer. denes imav biologija i mi vikaat isprasuvala. ja kako i sekogas na toj predmet ne otidov. mnogu dobro poso posle ii imam kako da gi opravdam casovite i epten mi e leso.

pouka:
ako ne znaes ne se vadi poso moze kec da dobies. idi si i ic da ne te boli .....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Broj 30
Stanvam i vikam poglesen broj birajte povtorno :pos2:
 

G e G o-junior

Killing Loneliness
Член од
30 јануари 2007
Мислења
305
Поени од реакции
4
јас сум бр.9 и наставницине ко че испрашвет испрашвет по ред од 1 па понатанму. кога ќе стане бр.8 јас одам кај наставникот и му викам "Може до WC" и тој ми вика да и јас седа WC дур го испраша на бр.8 и јас ќе сум на ред ама не сум тука и го станува на бр. 10 и то ти е
 

cak4e

T-REXXXXXXXX
Член од
2 февруари 2007
Мислења
72
Поени од реакции
0
abe ja tesko ama edna drugarka koga treba da ja isprasaat vika nastavnicke mora da odam do doma dobiv i tolku
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ama najaka e Ima bomba vo ucilisteto site nadvor hahahahaha
:pos2:
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Никогаш не викам не сум спремна...станувам на табла,па ќе вртам од околу,тоа што сум слушнала на час...што ми останало во сеќавање...па ќе каже нешто некој...колку да се изгуби време,барем некој да "спасам" со поминатото време...и обично секое испрашување по физика завршува со реченицата,седни и земи учи дома:)А историја кога ме испрашува си го вртам прашањето кон тоа што го знам повеќе и стално ми успева...таков ми е професорот:)
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Зависи кај кој професор :)
Ако знам дека имам шанса со мумлање да се извадам и со потчитнување ништо не велам. А ако знам дека немам ама баш никаква причина за надеж дека можам да се извадам,им викам можи другиот час :))
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
ке станам и молчам.
Не сум лигајчар од типот ’’ се извинувам не можев...ова она...нема да се повтори уште еднаш’’ ...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ja у последно време се вадам само на ногата...
Зашо не беше...ногата преглед.
Зашо не знаш ова...ногата бев на операција итн итн
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ili me nema cel den koa neznam,ili me nema od eden cas ili se izvinuvam pred da pocne prof so casot i uvek neso bolna kao bev ili iskreno ako moze da se izvinam i da ne me isprasate,ama retko mi se desavaat ovie situacii jas sum primerno momice:)
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Скулгрл напиша:
Ја кажувате вистината:„Извинете,професоре,не научив и не сум спремен“,или пак смислувате некој изговор-„Немав струја дома“,„Морав да и помогнам на баба ми“ и слично?

Или пак никогаш не сте целосно неспремни-можеби сте запамтиле нешто од предавањето,и се обидувате да одговорите,без разлика што одговорот нема да биде задоволителен за професорот?
Хмм, зависи кај кој како ...

Не смислувам глупости, оти наставниците не се од вчера и не пијат нафта ... Така уште полошо си правам ...

За не сум спремна исто не ми се случило оти секогаш е подобро да се проба, него да се откажеш така нешто ... Само од памет да зборам 3ка/2ка ќе извадам ...

Значи секогаш идам на опција - ќе си станам и ќе раскажувам што сум запамтила, ако гледам дека сум тапа ќе филозофирам малце (малце повеќе), ако иде продолжувам, а ако не демек нешто имам да го прашам уз муабетот ...

Или ме служи среќата или навистина ме бива за вадење и филозофирање ...

:baeh:
 
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
Ќе се натртам еднаш и ооопп решен проблем:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
На првото испрашување кога ќе прашаат дали има доброволци, тако звани добри волци, јас одма се пријавував, и обично доброволците добиваа полесни и помалку прашања, така да до крај на тромесечие им фаќав сеир на другите.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
зависи кај кои професори... Има кај некој, те станува и нема мрдање, а кај некој, ќе им речам вака-така нешто, ќе ја зборувам за тема слична на добиената, или ќе зборувам нешто што го имаме учено од порано, го имам запамтено, а наставникот ќе дополни. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom