Како се настанати ИКОНИТЕ?

Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Верата му се состои од болдираното..неколку други работи кои ти се далечни..
Многу интересно Радост..зборуваш за помрачени умови..и погрешно толкување...па православието има толку застрането од вистинскиот пат што слободно може да се нарече кривославие..

Тешко вам, книжници и фарисеи, лицемери, оти многу личите на варосани гробници, што однадвор изгледаат убаво, а внатре се полни со мртовечки коски и секаква нечистотија
Фала Маркус .
Знаеш Радос кога ќе разбереш и видиш
Јас и да ти кажам нема да ми веруваш затоа дојди и ќе видиш
Така му рекоа и на Петар кога му кажаа дека го нашле Месијата.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Abe,Marcus,ja ako sakam i do utre ke zboram so tebe,no dzabe e.Pravoslavieto-krivoslavie....:pos2:.....ako prodolzam da citam,ke se zgazam od smeenje.Ova veke ne e za nesto drugo,osven za smea.Dobro mi se poznati sektite i metodot na rabota,taka da se mi e jasno ko bel den.fori za nesto slicno,kaj drug.Tvoja rabota e ti vo sto ke veruvas,i mojata isto,no krajot e eden.Edinstvena rabota za koja mi e zal e za blagodatta,radosta,blazenstvoto koja nekoj NEMOZE da ja oseti........bidejki treba Svetiot Duh da prebiva vo nekogo,za da toj stekne dobrodeteli i sl.........a kaj vas Svet Duh nema.Utesitel nema......Bog sam rece deka ke ni prati Duh Utesitel,da ne krepi.Koga crkvata e Hram na Svetiot Duh,vo koja vie ne vleguvate,togas......?

Bas kako sto pisuva vo edna crkva:"Ovoj hram Otecot go sozdade,Sinot go utvrdi,Svetiot Duh go obnovi,Troice Sveta,Slava Ti!"

:helou:
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Abe,Marcus,ja ako sakam i do utre ke zboram so tebe,no dzabe e.Pravoslavieto-krivoslavie....:pos2:.....ako prodolzam da citam,ke se zgazam od smeenje.Ova veke ne e za nesto drugo,osven za smea.Dobro mi se poznati sektite i metodot na rabota,taka da se mi e jasno ko bel den.fori za nesto slicno,kaj drug.Tvoja rabota e ti vo sto ke veruvas,i mojata isto,no krajot e eden.Edinstvena rabota za koja mi e zal e za blagodatta,radosta,blazenstvoto koja nekoj NEMOZE da ja oseti........bidejki treba Svetiot Duh da prebiva vo nekogo,za da toj stekne dobrodeteli i sl.........a kaj vas Svet Duh nema.Utesitel nema......Bog sam rece deka ke ni prati Duh Utesitel,da ne krepi.Koga crkvata e Hram na Svetiot Duh,vo koja vie ne vleguvate,togas......?

Bas kako sto pisuva vo edna crkva:"Ovoj hram Otecot go sozdade,Sinot go utvrdi,Svetiot Duh go obnovi,Troice Sveta,Slava Ti!"

:helou:
A koj rece deka nie ne veruvame deka ima utesitel Nie veruvame voi trojstvoto vo Bog Otecot Vo Bog Sinot Isus Hristos i vo Bog Svetiot Duh i samo niv treba da im se poklonuvame a ne na sliki ikoni i nesto slicno kako iskonite
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abe site i trojstvo i sliki site ke umrete i nema da ima spomen ni za vas ni za nas ni za mene ni za tebe, site ke umreme a smrtta e vecen zaborav!!!!
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Фала Маркус .
Знаеш Радос кога ќе разбереш и видиш
Јас и да ти кажам нема да ми веруваш затоа дојди и ќе видиш
Така му рекоа и на Петар кога му кажаа дека го нашле Месијата.

"NA TVOJATA TAJNA VECERA,DENES,SINE BOZJI,PRIMI ME ZA UCESNIK,ZOSTO NEMA JA OTKRIJAM TAJNATA NA TVOITE NEPRIJATELI,NITU KE TI DADAM CELIV KAKO JUDA.NO KAKO RAZBOJNIKOT TE ISPOVEDAM,SPOMNI NI SI ZA MENE GOSPODI,VO CARSTVOTO TVOE.SPOMNI SI ZA MENE,VLADIKO,VO CARSTVOTO TVOE,SPOMNI SI ZA MENE,SVETI,VO CARSTVOTO TVOE....."


"VIDOVME VISTINSKA SVETLINA,GO PRIMIVME DUHOT NEBESEN.JA NAJDOVME VERATA VISTINSKA,NA NERAZDELNATA TROICA I SE POKLONUVAME,ZASTO TAA NE SPASI NAS....."
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Jas znam sto mislam,a znam i deka ti ne mislis i go razbiras ona sto jas go mislam!
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Vrska nemate sea ke Vi pojasnam

Ikonite se energetska rabota isto kako i simbolite ... tie se nesto kako generator na energija koja ja emitiraat vernicite i se talozat so vekovi kako energetski poraki...

Vo istorijata imalo nekoi borci za hristijanstvoto koi so svi dobri dela se izdvoile od drugite vernici i stanale svetci...i toa e ok ...posto sobiraat pozitivna energija koja posle se vraka...

NO ... najgolem grev e PROFITIRANJE vo imeto na BOGA ... i so samoto toa pravenje odvratnost kaj normalniot covek... toj koj ne e priprost i ovca...

Ja na primer imam Sveti Nikola koj e moj svetec , verovali ili ne mene tolku pati mi pomognal ... ili energijata koja se absorbirala vo negoviot simbol mi pomognala ...taka da sum za IKONI no treba da se razberat tie ...ne e samo taka prosto pljukni zalepi
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
porano nemalo fotografii posto gospod ne gi izmislil i ovie svetcive koa se slikale taka sedele i ovie gi slikale gi cckale i poso od cekanje bile bledi u liceto i taka.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
"NA TVOJATA TAJNA VECERA,DENES,SINE BOZJI,PRIMI ME ZA UCESNIK,ZOSTO NEMA JA OTKRIJAM TAJNATA NA TVOITE NEPRIJATELI,NITU KE TI DADAM CELIV KAKO JUDA.NO KAKO RAZBOJNIKOT TE ISPOVEDAM,SPOMNI NI SI ZA MENE GOSPODI,VO CARSTVOTO TVOE.SPOMNI SI ZA MENE,VLADIKO,VO CARSTVOTO TVOE,SPOMNI SI ZA MENE,SVETI,VO CARSTVOTO TVOE....."


"VIDOVME VISTINSKA SVETLINA,GO PRIMIVME DUHOT NEBESEN.JA NAJDOVME VERATA VISTINSKA,NA NERAZDELNATA TROICA I SE POKLONUVAME,ZASTO TAA NE SPASI NAS....."
Ova go kazal nekoj ???
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
"NA TVOJATA TAJNA VECERA,DENES,SINE BOZJI,PRIMI ME ZA UCESNIK,ZOSTO NEMA JA OTKRIJAM TAJNATA NA TVOITE NEPRIJATELI,NITU KE TI DADAM CELIV KAKO JUDA.NO KAKO RAZBOJNIKOT TE ISPOVEDAM,SPOMNI NI SI ZA MENE GOSPODI,VO CARSTVOTO TVOE.SPOMNI SI ZA MENE,VLADIKO,VO CARSTVOTO TVOE,SPOMNI SI ZA MENE,SVETI,VO CARSTVOTO TVOE....."


"VIDOVME VISTINSKA SVETLINA,GO PRIMIVME DUHOT NEBESEN.JA NAJDOVME VERATA VISTINSKA,NA NERAZDELNATA TROICA I SE POKLONUVAME,ZASTO TAA NE SPASI NAS....."
Имаш попаметна работа од читање депресивно-психолошки-глупаво-ретердирани-изветреани-селски книги со примеси на лаги и срања?

Btw,викаш Господ ке воскресне и се смеиш, небаре кој знај колкава сила имаш со НИШТО.сам себе си се лажиш.али ме заболе тоа твоја ствар.
Ако толку постои господ, како ШТО ТИ ГО ОПИШУВАШ,што не се регистрира на кајгана.ком и да ви речи. Јас деца сум господ не јајте мн лајна за мене ќе се здебелите па после ќе се молите во црквана да ослабите некое кило...?
Smrtta e premin,brate moj.....
Смртта е премин куров мој
Кај си преминал бе ти со смртта? преку граница си преминал?
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
A da si kazete site otvoreno koj od koja sekta e , crkva da ne nagadjame ???
Секта а ти имаш дефиниција за секта.
Јас ќе ти кажам во Велес кој се секти.
Една е Црна Ружа, после на еден Тони Бале го викаат тој сега учи дека Луцуфер е добар и тука би ги ставил и Јаховините сведоци али не знам за нив.Ете тоа се според мене секти а според тебе.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Toj Toni kolku godini ima ?

Abe ja samo kazuvam da se deklarirate koj civ e da ne dojde do zabuna abska pofer e taka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom