Како се молите?

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
пред да саспијам секогаш оче наш кој си на небеста да се свети името твое да дојде царството твое како на небото така и на земјата..........................
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Vecerna molitva od eden molitvenik. Sakam da se molam poveke pati, ama nemam vreme za da se molam poveke pati i samo navecer oti sum poveke sloboden.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.529
Поени од реакции
82.096
пред да саспијам секогаш оче наш кој си на небеста да се свети името твое да дојде царството твое како на небото така и на земјата..........................
Кабализам - молитвата Оче Наш...
а ќе објаснам и зошто, но нема да навлегувам во дополнителни објаснувања, заради време и простор.
Спуштањето на силата низ Дрвото по 22-те, поточно 23-те патеки (со се сефиротите како патеки), завршува во сефиротскиот триаголник Малкут (царство), Ход (слава), Нецах (моќ), со Јесод (како столб и примател на влијанијата) во центар. Така завршува и молитвата.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
vaka se molam
Daj mi boze na ziro racun pari da si kupam stan i kola
za da ne mi sere tatko mi i za da me saka
i za da me sakaat zenite
pa ke vidis kolku ke ima ljubov i razbiranje
ispolni mi go ova i ti vetuvam
nikomu nema da kazam
amin!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Со склопени дланки и сведната глава и по своја формула...Без бројаници, катанци, молитвеници, шаблони, курци и палци.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
со скрстени дланки... во седечка или стоечка положба до било кој прозорец дома и гледам кон сонцето/небото ...
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
пред да саспијам секогаш оче наш кој си на небеста да се свети името твое да дојде царството твое како на небото така и на земјата..........................
до КРАЈ,
... лебот нас насушен (понатама кракирам) :pos2:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Обично си легнувам во креветот и лежам на грб и или гледам нагоре или очите ми се затворени и на Бог му зборувам како ми е и што барам од Него.

А ако ептен сум во потреба по Него, клекнувам, се поклонувам и во клекната положба му зборувам. Потоа, пак клекнувам (т.е. му се поклонувам во клекната положба), станувам и си ја бркам работата.

Обично моите молитви почнуваат со нешто од типот „Боже, знам дека немаш време и дека многу сум Ти здодевен, ама...“, а редовно завршуваат со прекрстување и „Амин“.



:eek:ftopic: Не сум крстен и немам доминантна религија.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Кога легнувам се прекрстувам обавезно, а ако не ми се спие баш, ја кажувам и оче наш... Затворени очи, легната на грб, дламките споени....и на крај Амин. :smir: Се чувствувам сигурна после молитва.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.529
Поени од реакции
82.096
Лапсус во погорниот мој пост: наместо бројката 23 треба да стои 32.
Имено, 22 патеки помеѓу десет сефироти кои и самите се патеки еднакво на 32.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
1307 ... ti mnogu znaes :smir:

Jas ne se molam , samo se osamuvam i chutam i gledam vo edna tocka vo horizontot... nekad mi uspevashe da najdam mir bas taka... da apstrahiras se bez zborovi ... mislam za takvi raboti nema potreba od zborovi i rituali...al sekoj ima svoj nacin :smir:
 
Член од
14 септември 2008
Мислења
215
Поени од реакции
3
Iskreno bez prethodno spremni zborovi, zasto Gospod ne saka od molitvite da pravime poezija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom