Како се молите?

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.522
Поени од реакции
4.304
Молењето е еден вид залудно потрошено време во кои некои цврсто се уверени дека ќе постигнат нешто со тоа, а уствари се лажат но тоа е... :)
 
С

сашенко

Гостин
Молењето е еден вид залудно потрошено време во кои некои цврсто се уверени дека ќе постигнат нешто со тоа, а уствари се лажат но тоа е... :)
Абе постигнуваат мир некој можеби.Мада медитација е далееку подобро некои мислат дека со тоа што ке му се отворат на својот бог и ке му зборуваат преку молитва ке си ја смират душата.Вербата им дава сила и надеж.А дали очекуваат дека ако побарат нешто од бог тој ке го направи тоа за нив незнам.Зависи како ја сваќаат помошта од бог.Еве тоа ке прашам сега, тие кои се молите и кога барате нешто од бог како очекувате тој да ви помогне? Ама не молитва од типот господе дај ми сила да издржам туку сакам кола на пример?Или вие не барате такви работи, сте се откажале од материјалните добра на земјава и живеете за својот бог?Знам јоан пак некои политики ке ми бистри овде и како навреда ке го свати ова ама искрено не ме интересира неговото мислење туку од другите сакам да видам.Знам дека он ке ми го исцитира делот за молење од некоја христијанска книга за совршено да звучи овде.Јоане знам веќе како се молиш уште пед да ми кажеш сум читал.Прашањево е за другите верници..
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Како се молел Исус?
evee kako se moleel.
evagelie spored matej 26-36-39
Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.”

37 И ги поведе со себе Петра и двајцата Зеведееви синови и почна да тагува и да се вознемирува.
38 Тогаш им рече: „Мојата душа е длабоко натажена до смрт; останете тука и бдејте со Мене!” 39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли,
А наутро, додека уште беше темно, стана, излезе и отиде во пусто место, и таму се молеше.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.529
Поени од реакции
82.095
evee kako se moleel.
evagelie spored matej 26-36-39
Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.”

37 И ги поведе со себе Петра и двајцата Зеведееви синови и почна да тагува и да се вознемирува.
38 Тогаш им рече: „Мојата душа е длабоко натажена до смрт; останете тука и бдејте со Мене!” 39 И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли,
А наутро, додека уште беше темно, стана, излезе и отиде во пусто место, и таму се молеше.
Ал Каедо, знам дека се ближи најголемиот христијански празник и дека ќе се згуснуваат провокациите од ваша страна. Али барем измисли нешто ново, види тамо прочитај у вехабистичкиот памфлет како треба да ги провоцирате Христијаните, а не истапувај со нешто на кое е веќе неколку пати одговарано.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
od akde sega izleze toaa deka sakame da ve provociramee ni na kraj um dali vi se blizelee praznicii voopsto ne sum zapoznaenn toaa se vasa veraa pravite kako sto si sakatee nikoj ne ve provociraa samo sakav da prasam dali isuss se krstell voopsto vo biblijataa nemam sretnatoo kako veli isuss padna so svoeto lice na zemjaa i se pomoli i se krstesee ,, zaremm, kako mozell isus da padne na zmejaa so svoeto celo i da se moli ,, viee toaa denesni hristijani ne go pravite tuku se krstitee ,, , dali isuss vi rekol da se krstite ? ako se custvuvas navreden izvinii nee miee toa mene poentaataa,, a toaa al kaeda sto me narekuvaas etee ti mene me navredii zarem nee takaa zarem jas sum terorist ,zarem nee navreda toaa ,, vnimavaj priatelcee. bas zatoaa sti ti se blizat prazniciitee . ne navreduvaaj nikoogoo
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.529
Поени од реакции
82.095
od akde sega izleze toaa deka sakame da ve provociramee ni na kraj um dali vi se blizelee praznicii voopsto ne sum zapoznaenn toaa se vasa veraa pravite kako sto si sakatee nikoj ne ve provociraa samo sakav da prasam dali isuss se krstell voopsto vo biblijataa nemam sretnatoo kako veli isuss padna so svoeto lice na zemjaa i se pomoli i se krstesee ,, zaremm, kako mozell isus da padne na zmejaa so svoeto celo i da se moli ,, viee toaa denesni hristijani ne go pravite tuku se krstitee ,, , dali isuss vi rekol da se krstite ? ako se custvuvas navreden izvinii nee miee toa mene poentaataa,, a toaa al kaeda sto me narekuvaas etee ti mene me navredii zarem nee takaa zarem jas sum terorist ,zarem nee navreda toaa ,, vnimavaj priatelcee. bas zatoaa sti ti se blizat prazniciitee . ne navreduvaaj nikoogoo
За разлика од тебе, ја не идам на Прашања за Исламот да прашувам дали Мухамед бил педофил или нешто слично (како што правите вие и атеистите), поготово околу Велигден и Божиќ, секоја година на форумов.
А за тоа Ал Каеда, на Исламскиот форум, прочитав едно унифицирано мислење од повеќе твои другарчиња дека тоа се маченици а не терористи. Мачеништвото и во Исламот и во Христијанството е позитивна работа. Еден твој соверник на профил ми пиша дека тоа што биле Гоце Делчев, Никола Карев за Македонците тоа е АлКаеда за Муслиманите.
Така да, немој да се правиш дека си навреден ако така ти се обраќам.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
aj neka pominee veligdenott pa kee praemee muaabeet. kako se molel isuss ke mi odgovoriiss posle veligdenott segaa uzivaaj vo praznikot aj pozdrav,, za toaa sto spomniiuuvaas al kaedaaa,, neznaam kako i koj ti odgovorril od muslimanitee za menee se bas nisttooo ,,zatoa sto nikoj nisto ne znae za niv , spored moee mislenjeee mozebi gresamm mozebi neee.ovaa sto se slucuvaa vo denesno vremee e samo sletkii na oniee koi sakkaat da mu nametnaat vo islamott terorizam demeek e teroristickaa religijaa , darecemee al kaedaaa,,,,koja e taa organizacijaa sto ako ispadnee deka e evrejska mosad ili americka ciaa . koje toj bin laden sto ako ispadne deka e agent na ciaa znae li nekoj? mediumite samo lagaa iznesuvaat i sekgas go izrazuvaat zborot muslimanski teroristi . pa neka gi narecatt avganistanski teroristi iliu irackii ili bilo kakvii no ne muslimanski toaa e isto da receme teroistickata orgnaizacija na eta da ja nareceme hristijanska ili katolicka kako bi bilo toaa ,
so toj zbor muslimanski teroristi faktickki i jas spagaam vo taa grupaa kako sto znamm jas voospto ne sum nikakov terorist toaa e edna golema navreda kon nas muslimanitee ,, i toaa nie jasno na site muslimani deka amerika i izraell so site raspolozlivi sredctva bilo na voeno ekonomsko i bilo kakvo, pravat spletki so cel islamot da go ponizat, sluzejki se so razni itristini ,bidiiki islamott zema golem zamaav vo natalitet i vo primanje na islamskara religija od dugite narodi .
eden den ke se doznaee sitee oviee nepravdi i spletki sto se pravaat ..

pozdrav priatelece
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Prayer, Meditation, Contemplation: Swami Rama (1 of 6)
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.437
Поени од реакции
5.576
Господе Боже те молам,
дари ми СПОКОЈ да го прифатам тоа што не можам да го променам,
дари ми ХРАБРОСТ да го променам тоа што треба да го променам и
дари ми МУДРОСТ да ги разликувам тие две работи.
 

Миља

Човек пред се, во секоја смисла те речи.
Член од
9 февруари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
18
Искрена да бидам... не се молам, се откажав. Не ме слуша Господ, не ме сака и тоа е тоа. Ништо не стига мое до него и негово до мене. Не знам што правам погрешно. Послушна бев цел живот скоро. :unsure:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Како птиците!:)

26. Погледајте ги птиците небески; тие ни сеат, ни жнеат, ниту во амбар собираат; но вашиот Отец ги храни. Зар не сте вие многу поскапи од нив?
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.478
Поени од реакции
3.212
Му се обраќам директно на Исус Христос и избегавам да проектирам слика со неговиот лик(а.к.а икона) во главата(за да нема пресретнувачи по патот а.к.а демони) него проектирам молитва во пишана форма..
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.527
Поени од реакции
2.534
Пред моите икони се молам, и палам свеќа, некогаш и навечер во кревет обична молитва, Оче наш и за Богородица молитва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom