Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
А од каде инфото дека може да се полага таму?
https://www.pearsonpte.com/test-centers-and-fees - Pisi Macedonia i ke ti iskocat detalite. Kosta US $210 i e na istata lokacija kaj sto jas polagav TOEFL pred 5-6 godini.

Educational Advising Center - Skopje
EAC Skopje
Str. Dame Gruev 14A
1000 Skopje

I jas se iznenadiv koga doznav deka moze vo MK da se polaga PTE, fala bogu nesto olesnitelno za Makedoncite.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
128
Поени од реакции
130
Има некаква новост за Австралија да отвори Амбасада во МКД?
Каде може да се земе визата ако/кога би била одобрена ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Nemas nisto vo pasos, vizata ti e elektronski povrzana vo pasos. Za da bides siguren, otkoga ke ja dobies na email, isprintaj si ja i nosi si ja so sebe koga ke planiras da letas navaka.
Ја бараат на аеродроми, гратис сега не само визата треба да носи: DPD, Covid Certificate, PCR.
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Zdravo decki, nekoj sto otisol na master studii i uspeal da ostane?
 
Член од
8 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Дали може да ми дадете информации за добивање на виза (189/190) во Австралија, Јас сум Градежен Инженер, имам работно искуство од скоро 5 години, планирам да полагам тест за англиски, а имам и работено за австралиска фирма од македонија.

Кои би биле шансите да добијам виза, и дали можам некако да ги подобрам можностите?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Здраво на сите,

Дали може да ми дадете информации за добивање на виза (189/190) во Австралија, Јас сум Градежен Инженер, имам работно искуство од скоро 5 години, планирам да полагам тест за англиски, а имам и работено за австралиска фирма од македонија.

Кои би биле шансите да добијам виза, и дали можам некако да ги подобрам можностите?
Најдобро е да си земеш агент за да го истераш целиот процес, сам може да заглавиш.

Математички процес е, т.е собираш поени и колку повеќе толку поголема шанса да поминеш.

За 189 виза ќе ти биде потешко, т.е ќе треба да почекаш да ги наполниш тие 5 години искуство за да земеш поени и на работно искуство, Англиски јазик 8ца на секој сегмент на ИЕЛТС (без 20 поени на јазик тешко да фатиш за оваа виза). Во последно време е премногу тешко да се земе оваа виза, можеби за ГФ инженер ќе биде ок, ама може и да заглавиш.

На 491 виза е многу полесно и побрзо, ама е потешко наоѓањето на работа и си лимитиран 3 години да живееш и работиш во регионална АУС.

Инаку процесот ти е: полагаш јазик (треба за Skills Assessment (ќе користам кратенка SA натаму)), собираш и преведуваш документи за SA и ги праќате во соодветната институција (треба да си ANZSCO 233211, што значи во Engineers Australia). Зависи од институцијата ова ќе те кошта околу 750-1500 АУД за институцијата (секоја е различно) + околу 1000 АУД за агентот + 250 долари за јазик + 200-300 АУД за преводи и DHL.
Откако ќе го добиеш ова следува EOI, па се можно од документи, па ако влезеш во игра гаранција со пари (ако е како кај 491 тогаш околу 20к АУД ако си сам, или 30к за двајца), 3-4к за агентот, 4к за визата (6к ако сте пар).

За јазикот види ги опциите за ПТЕ, ама очекувај дека ако не си апла флуент тешко да извадиш 8ца на ИЕЛТС.

За визата што те интересира сега сигурно ќе чекаш 1-1.5 година, додека пак за 491 виза ги решаваат за 6-7 месеци.

Разгледај какв е ситуацијата за 491 за WA, Perth се води како регионална а е 2.5 милиони и веројатно најдобрата опција за 491 ако успееш да ја фатиш.

За другите државаи: во NSW од поголемите регионални го имаш Wollongong, во Victoria за регионална Geelong, во QLD Gold Coast/Sunshine Cooast, во South Australia можеш и во Adelaide. Северните делови не ги гледај воопшто, тропска клима е, врие змии и пајаци (не дека ги нема и надоле, ама горе е позаебано) и терените се потешки.
 
Член од
8 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Фала на одговорот, доста прашања ми се разјаснија, ме инетересира уште ова, Дали имате искуство со
Professional Year Programme во некоја област, и дали со то можам да си ги подобрам шансите?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Фала на одговорот, доста прашања ми се разјаснија, ме инетересира уште ова, Дали имате искуство со
Professional Year Programme во некоја област, и дали со то можам да си ги подобрам шансите?
Јас немам искуство, но ако сум на твое место сериозно би разгледал за 491, имаш тип-топ струка за тука и не гледам зошто би си трошел време/нерви/пари со студирање.
За градежен инженер во QLD или WA ќе најдеш работа брзо, и за 3 години во рака ќе имаш PR виза.
QLD за 10 години ќе биде Олимпијадата, се гради турбо и ќе се гради уште повеќе, таргетирај ги Gold Coast, Logan, Sunshine Coast, или како што ти пишав разгледај за WA.
Сепак најдобро да разговараш со агент, со коронава се менуваа работите преку ноќ.
Еве ти огласи:


П.С ако сака да те вработи некоја фирма од главните градови, има чаре и за тоа ;)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Video sto treba da se ima za sponzorstvo za rabotna viza vo Avstralija


video
Автоматски споено мислење:

Video sto treba da se ima za studentska viza za Avstralija

Автоматски споено мислење:

Video za rezident viza za tie sto imaat barana struka vo Avstralija

 

Kajgana Shop

На врв Bottom