Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Искрено прашање: Зарем навистина ви се оди во Австралија (или во Канада) во овие услови?! Јас да сум таму, во прва прилика би избегал од тие држави. Но претпоставувам кај некои од вас има интерес да се преселат па живо ме интересира од кои причини.
Подобро Осрелија сиромашен отколку во северна.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Dobra slika vredi cel tekst. :) Gold coast i edna slika od moeto malo gradce Perth WA


Искрено прашање: Зарем навистина ви се оди во Австралија (или во Канада) во овие услови?! Јас да сум таму, во прва прилика би избегал од тие држави. Но претпоставувам кај некои од вас има интерес да се преселат па живо ме интересира од кои причини.
GettyImages-641977616-2-1-1080x675.jpg Perth-beach-hero.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Искрено прашање: Зарем навистина ви се оди во Австралија (или во Канада) во овие услови?! Јас да сум таму, во прва прилика би избегал од тие држави. Но претпоставувам кај некои од вас има интерес да се преселат па живо ме интересира од кои причини.
Од жал за Македонија, полесно е да се секираш од плажа, види колку се мачат овие.
1645114014193.png
 
Член од
28 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво. Ме интересира дали некој има полагано PTE тест за англиски јазик за емигрирање во Австралија
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Искрено прашање: Зарем навистина ви се оди во Австралија (или во Канада) во овие услови?! Јас да сум таму, во прва прилика би избегал од тие држави. Но претпоставувам кај некои од вас има интерес да се преселат па живо ме интересира од кои причини.
Na koi uslovi mislis? I zosto bi izbegal?
Автоматски споено мислење:

Здраво. Ме интересира дали некој има полагано PTE тест за англиски јазик за емигрирање во Австралија
Zdravo, sigurno nekoj na forumov ima polagano. Imas nekoe konkretno prasanje?
 
Член од
28 јануари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Na koi uslovi mislis? I zosto bi izbegal?
Автоматски споено мислење:



Zdravo, sigurno nekoj na forumov ima polagano. Imas nekoe konkretno prasanje?
Ме интересира какво е искуството со полагање на тестот, дали е полесен од Иелтс
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ме интересира какво е искуството со полагање на тестот, дали е полесен од Иелтс
Треба да е многу полесен, но јас кога полагав ПТЕ го немаше во мкд. Најблиску имаше во Варна и Атина, што по мене е големо замарање, треба да одиш со спиење, плус и двата се далеку.
Јас имам полагано и ТОЕФЛ и IELTS, и пример ТОЕФЛ е многу полесен во делот на writing споредено со IELTS, но кај ТОЕФЛ ми беше чуден speaking затоа што му зборуваш на компјутерот, а listening i reading се лесни и на двете.
IELTS не беше толку тежок, колку што British Council си прават бизнис во мкд. Се што се оценува од страна на човек те туркаат надоле. Особено сомнителен ми е делот што кога се пријавуваш ти бараат инфо за што точно ти треба, и цело време те држат под границата потребна за таа виза. Пример на reading/listening имав 9ки (овие ги проверуваат автоматски со компјутер), на speaking 7.5, на writing 6.5, а за визата ми ги бараа сите да се минимум 7, и ајде пак ќе си платиш уште 200 евра и цела работа повторно. Колку што слушнав сега се полага на компјутер, јас го полагав пред скоро 3 години, па може да се обидеш и на него.

PTE најмногу го фураат индијците, на видеата што ги снимаат зборуваат максимално лош англиски, а покажуваат резултати соодветни на 8ци и 9ки кај IELTS (освен ако не е фотошопирано).
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Ме интересира какво е искуството со полагање на тестот, дали е полесен од Иелтс
PTE e mnogu popopularen od IELTS. I istotaka mozes da go polagas i vo MK.

Jas imam polagano i TOEFL i PTE, i PTE definitivno mnogu poveke mi legna. Mozes da gi naucis site tehniki na youtube i so malce vezbanje da vo izvadis posakuvaniot resultat, dokolku dobro go poznavas angliskiot jazik.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom