Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
За студентска виза во Австралија мора да се полага Академик или може и со Џенерал ИЕЛТС да се аплицира?

Sent from my E2003 using Tapatalk
Za studentska viza e striktno Academic IELTS, no ne se sekiraj nema golema razlika megu dvata tipa.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Za studentska viza e striktno Academic IELTS, no ne se sekiraj nema golema razlika megu dvata tipa.
Знам дека не е голема разликата, но работата е што Џенерал ми е веќе положен и има важност, а за Академик ќе треба да платам уште 10000 ;-)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Знам дека не е голема разликата, но работата е што Џенерал ми е веќе положен и има важност, а за Академик ќе треба да платам уште 10000 ;-)
Kontaktiraj go fakultetot/skoloto dali go prifakaat general, samo pusti Im e-mail sto imas polozeno sto ocenka I kade sakas da se zapises. Za vizata koga apliciras nema potreba da dokazuvas ili pokazuvas IELTS.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
друже... лион888

ја имаш ли некаде кај да ја најдеш и постираш моменталната скил шортиџ листа?

инаку јас сум повратник од НЗ... само излезен сум од тој фазон веќе 8-9 години сум дома... али некако почињам пак да размислувам за надвор, па тој правец натака ми е нај убав, бидејки веќе бев, видов и знам како е.. бев еден период и во уса, а и канада не ми е непозната... и ако бирам меѓу нив, НЗ ми е нај привлечен... спориот живот пред се... а и тоа што подалеку од МК нема. кога ке ти се посака да дојдеш и кога ке те пуне носталгија како врел шамар по десен образ, за брзо време ке добиеш уште еден врел шамар ама по лев образ кога ке ти текне дека имаш нај малку 50 саати летање со авиони до скопје... и куп пари за давање... :)
Нов зеланд ти се најстиснатите луѓе на свет. Безпари да ми дадеш карта и работа не би заминал.
Сепак еден ден ќе си ја лупаш главата што седиш во Македонија. македонија е без перспектива ама никаква
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Нов зеланд ти се најстиснатите луѓе на свет. Безпари да ми дадеш карта и работа не би заминал.
Сепак еден ден ќе си ја лупаш главата што седиш во Македонија. македонија е без перспектива ама никаква
Ova ti bese dobar vic, najstisnatite luge vo svetot :)) decko informacijava mora da ti e od k15 :) me iznasmea ubavo.
 

Z.K

Член од
15 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo do site, sakam da prasam vo vrska so studentska viza, koja e sumata sto bliskite rodnini treba da ja imaat za garancija, i dali ima vrska bidejki taka razbrav, so povekje godini imas to pogolema e sumata, toj sto znae neka mi kazi... Pozdrav
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Zdravo do site, sakam da prasam vo vrska so studentska viza, koja e sumata sto bliskite rodnini treba da ja imaat za garancija, i dali ima vrska bidejki taka razbrav, so povekje godini imas to pogolema e sumata, toj sto znae neka mi kazi... Pozdrav

Треба да покажат дека имаат доволно за да се покријат трошоците за студиите плус одредена сума за годишни трошоци за живот.
 

Z.K

Член од
15 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Da, znam, no prasuvam kolku tocno iznesuva sumata so treba da ja garantiraat, pozdrav
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Da, znam, no prasuvam kolku tocno iznesuva sumata so treba da ja garantiraat, pozdrav
Toa za garancija kolku ke bide sumata zavisi od slucaj do slucaj I najdobro e da pise nekoj sto veke bil vo taa situacij. Moja predpostavka e deka ke bide $10.000+ do nekade maksimum $30.000.

Isto taka ke treba da racunas deka ke treba studiite za prviot semester da ti bidat plateni pred da pocnes procedura za viza a toa moze da fati $15.000+
 
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Здраво на сите имам неколку прашања
Имам тетка во Австралија и сакам да одам таму ,одлучивме дека е најдобро со студентска виза бидејќи со македонски пасош не можело да се аплицира за work виза.
На 26 септември полагам ИЕЛТС тест во Скопје,сега ми рекоја да полага general а тука во сите постови читам дека за студирање треба academik,на интернет официјални страни некаде пишува дека треба general некаде пишува academik.Ако може некој да ми објасни поточно и после како би била постапката за останување таму.
Имам завршено средно економско и сум студент на правен факултет втора година.
Имам и брачед којшто има сопствена фирма за недвижнини,дали може да се искористи нешто тоа како предност .
Благодарам на одговорите.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите имам неколку прашања
Имам тетка во Австралија и сакам да одам таму ,одлучивме дека е најдобро со студентска виза бидејќи со македонски пасош не можело да се аплицира за work виза.
На 26 септември полагам ИЕЛТС тест во Скопје,сега ми рекоја да полага general а тука во сите постови читам дека за студирање треба academik,на интернет официјални страни некаде пишува дека треба general некаде пишува academik.Ако може некој да ми објасни поточно и после како би била постапката за останување таму.
Имам завршено средно економско и сум студент на правен факултет втора година.
Имам и брачед којшто има сопствена фирма за недвижнини,дали може да се искористи нешто тоа како предност .
Благодарам на одговорите.
Ne znam koj ti pisal deka ti treba general. Moja informacija e deka treba academic IELTS no najdobro e da Im pises e-mail na fakultetot kade sakas da se zapises sto baraat I koja ocenka.

Razlikata megu general e academic e mnogu mala I se polaga vo ista prostorija isto vreme zaedno. Mislam deka samo dvata sostavi za pisuvanje imaat razlicni temi a sve drugo e isto.

A toa so bratucedot so firma dali da se iskoristi e premnogu smesno da se pisuva na forum bidejki I samiot znaes deka odgovorot e ne.
 
С

СаШеНкО

Гостин
Едно прашање до по упатените. Ако фирма од австралија сака да те спонзорира да одиш да работиш за нив како оди апликацијата за виза? На интернет најдов една листа со професии и ако добро сватив треба твојата професија да биде една од нив и да имаш одреден број години работно искуство во таа професија за да можеш да бидеш повикан да работиш од некоја фирма таму. Работата е што ако на фирмата воопшто не и е битно моето работно искуство, што може да се направи во тој случај?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Едно прашање до по упатените. Ако фирма од австралија сака да те спонзорира да одиш да работиш за нив како оди апликацијата за виза? На интернет најдов една листа со професии и ако добро сватив треба твојата професија да биде една од нив и да имаш одреден број години работно искуство во таа професија за да можеш да бидеш повикан да работиш од некоја фирма таму. Работата е што ако на фирмата воопшто не и е битно моето работно искуство, што може да се направи во тој случај?
Ako nekoja firma saka da te sponzorira za rabotna viza treba da imas diploma I staz za da odgovaras za taa pozicija.

Mozes da procitas na linkov sve sto treba da ima firmata I kandidatot.
http://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/457-

Problemot e sto firmata treba da ima dozvola od AU vlada za da ima pravo da nosi rabotnici od strana I vo sekoj slucaj tie treba da dokazat deka ne nasle lokalen rabotnik za taa pozicija.
 
Член од
5 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
здраво
ме интересира дали постои ограничување во возраста за студентска виза за АУС иНЗ, бидејки имам 47 год., оцена на ИЕЛТС ми е 8.0 , по струка сум мед. сестра со средно, па сакам да одам таму на повисоки студии. ве молам за одговор доколку некој има искуство.
позз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom