Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
16 јануари 2015
Мислења
10
Поени од реакции
4
За гаранцијава (јас барем така сум информирана) дека според новите измени, мора да ти биди близок роднина тој што ти гарантира (доколку тој што гарантира е во Австралија), а доколку е надвор од Австралија, се прифаќа единствено татко/мајка, брат/сестра или пак самиот (или заедно со партнерот) сам да си прикажиш пари на своја сметка.
Порано знам едни наши роднини заминаа со гаранција од комшивка тамошна на тетка му од едниот,значи човек што не го познаваа им гарантираше. Али по ново, мислам дека не е така.. пак проверете, не држете ме за збор.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
I inaku dokolku otides so taja viza sto e za 2 godini da rabotis zaedno so partner, i potoa ti odobruvat stalna, dali ti falat uste 2 godini za da dobies drzavjanstvo? Ili ne se racunat tie dve godini koga si rabotel??? Help :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
I inaku dokolku otides so taja viza sto e za 2 godini da rabotis zaedno so partner, i potoa ti odobruvat stalna, dali ti falat uste 2 godini za da dobies drzavjanstvo? Ili ne se racunat tie dve godini koga si rabotel??? Help :)
Za drzavjanstvo mislam deka treba da si vo AU 3 godini od koi poslednata godina mora da si resident za da dobies drzavjansvo. Prvite dve godini mozes da si na bilo kakava viza.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
4 години минимум од кои само последната треба да е на пр. Има и други ограничувања во врска со колку денови вкупно се дозволени да имаш отсуство итн.
 
Член од
14 февруари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ve molam nekoj da mi odgovori .....
Mojava zena i jas barame nacin da se preselime vo AVSTRALIJA. Nejziniot tatko poodamna rabotel i ziveel vo Avstralija vo Njumen, a pokasno vo Pert i poseduval Avstraliski pasos i drzaljanstvo.Mojava zena ima odeno kaj nego i prestojuvano 1 godina, za koja godina i ucela vo tamosno uciliste vo Njumen. Po godina dena se vratila nazad vo Makedonija. Nejziniot tatko ostanal uste malku, a potoa i toj se vratil vo Makedonija ama po kratko boleduvanje pocinal. Taa ima uste rodnini koji ziveat i rabotat vo AVSTRALIJA, nekoi od niv se i rodeni tamu.
Nejziniot teco izrazi zelba da ne povlece kaj nego vo Pert ama ne znae na koj nacin, pa Ve molam ako znae nekoj da mi kaze koj e najsigurniot ili najlesen nacin da se iselime so nasive 2 maloletni deca i dali ima zenami nekoe pravo ili olesnitelni okolnosti preko nejziniot pocinat roditel koj se vodi kako Avstraliski drzavljanin.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ve molam nekoj da mi odgovori .....
Mojava zena i jas barame nacin da se preselime vo AVSTRALIJA. Nejziniot tatko poodamna rabotel i ziveel vo Avstralija vo Njumen, a pokasno vo Pert i poseduval Avstraliski pasos i drzaljanstvo.Mojava zena ima odeno kaj nego i prestojuvano 1 godina, za koja godina i ucela vo tamosno uciliste vo Njumen. Po godina dena se vratila nazad vo Makedonija. Nejziniot tatko ostanal uste malku, a potoa i toj se vratil vo Makedonija ama po kratko boleduvanje pocinal. Taa ima uste rodnini koji ziveat i rabotat vo AVSTRALIJA, nekoi od niv se i rodeni tamu.
Nejziniot teco izrazi zelba da ne povlece kaj nego vo Pert ama ne znae na koj nacin, pa Ve molam ako znae nekoj da mi kaze koj e najsigurniot ili najlesen nacin da se iselime so nasive 2 maloletni deca i dali ima zenami nekoe pravo ili olesnitelni okolnosti preko nejziniot pocinat roditel koj se vodi kako Avstraliski drzavljanin.
Tvojata zena ima pravo da bara Avstralisko drzavjanstvo po poteklo bidejki edniot roditel imal AU drzavjanstvo. Koga zenati posle nekolku meseci ke zeme pasos tvoite deca ke imaat pravo na drzavjanstvo isto po poteklo. A za tebe ke treba da apliciras za rezident viza na baza na brak so drzavjanin. Celata procedura zvuci komplikuvano no ne ocekuvam problemi za edno 6 meseci da se iselite Pert. Ke gledam vecer da vi pisam kade da pustite dokumenti za aplikacija[DOUBLEPOST=1423978685][/DOUBLEPOST]
Tvojata zena ima pravo da bara Avstralisko drzavjanstvo po poteklo bidejki edniot roditel imal AU drzavjanstvo. Koga zenati posle nekolku meseci ke zeme pasos tvoite deca ke imaat pravo na drzavjanstvo isto po poteklo. A za tebe ke treba da apliciras za rezident viza na baza na brak so drzavjanin. Celata procedura zvuci komplikuvano no ne ocekuvam problemi za edno 6 meseci da se iselite Pert. Ke gledam vecer da vi pisam kade da pustite dokumenti za aplikacija
Aplikacijata za AU drzavjanstvo za zena ti e tuka http://www.citizenship.gov.au/applying/files/pid_docs/descent_checklist/
sekako toa treba da se podrzi so izvodi na raganje na zena ti, I dedoto I plus AU pasos ili sertifikat na drzavjanstvo na dedo ti, sve toa sekako prevedeno so sudski preveduvac.[DOUBLEPOST=1423978800][/DOUBLEPOST]
Vo pravo si, moja greska
Provereno e deka e cetiri godini od koi poslednata treba da imas PR ili permanent resident
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Ve molam nekoj da mi odgovori .....
Mojava zena i jas barame nacin da se preselime vo AVSTRALIJA. Nejziniot tatko poodamna rabotel i ziveel vo Avstralija vo Njumen, a pokasno vo Pert i poseduval Avstraliski pasos i drzaljanstvo.Mojava zena ima odeno kaj nego i prestojuvano 1 godina, za koja godina i ucela vo tamosno uciliste vo Njumen. Po godina dena se vratila nazad vo Makedonija. Nejziniot tatko ostanal uste malku, a potoa i toj se vratil vo Makedonija ama po kratko boleduvanje pocinal. Taa ima uste rodnini koji ziveat i rabotat vo AVSTRALIJA, nekoi od niv se i rodeni tamu.
Nejziniot teco izrazi zelba da ne povlece kaj nego vo Pert ama ne znae na koj nacin, pa Ve molam ako znae nekoj da mi kaze koj e najsigurniot ili najlesen nacin da se iselime so nasive 2 maloletni deca i dali ima zenami nekoe pravo ili olesnitelni okolnosti preko nejziniot pocinat roditel koj se vodi kako Avstraliski drzavljanin.
Ќе треба да проверош со агент, законот е малку нејасен... Од она што пишува родителот ТРЕБА да е државјанин во моментот кога детето (жена ти) ќе биде родено за да може да има право и она да бара врз основ на потекло - descent. Ова обично се дава на деца чии родители се родени во АУС а не стекнале државјанство подоцна. Да бил жив да, без проблем ќе добиеше ама вака незнам.

Descent
The Australian Citizenship Act 2007 contains no age and time limitations for registration of citizenship by descent. The only requirements for people applying to become an Australian citizen by descent are that:

  • at least one (1) of their responsible parents was an Australian citizen at the time of the person's birth
  • the person is of good character, if 18 years or over.
http://www.citizenship.gov.au/learn/law-and-policy/legis_changes/descent.htm/
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
zdravo na site, bi sakal da prasam dali ima nekoj tuka na forumot so apliciral za studentska viza za avstralija..? da mi objasni kako odi taa procedura i da mi predlozi nekoj dobar agent. Jas sakam da apliciram imam rodnini od prvo koleno (vujko) koj ke garantira so pari za mene i prestoj kaj nego, imam 24god inaku diplomiran informaticar..
blagodaram
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
zdravo na site, bi sakal da prasam dali ima nekoj tuka na forumot so apliciral za studentska viza za avstralija..? da mi objasni kako odi taa procedura i da mi predlozi nekoj dobar agent. Jas sakam da apliciram imam rodnini od prvo koleno (vujko) koj ke garantira so pari za mene i prestoj kaj nego, imam 24god inaku diplomiran informaticar..
blagodaram
Na dve tri strani nanazad mozes da najdes informacija za agenti, a procedurata moze vo detalji da ti ja objasni agentot. Vo globala taa ide:

1. polagas IELTS academic angliski I treba da imas barem 6+
2. naogas fakultet koj ti se sviga
3. plakas okolu 15.000$ za godina (koi ti se vrakaat ako ne dobies viza)
4. pustas dokumenti za studentska viza vo emigracija
5. ako dobies odis vo AU I tamu imas pravo na 20 saati nedelno da rabotis dodeka ti trae vizata.
6. ako odis na postdiplomski posle 2 godini ti sleduva edno godisna otvorena rabotna viza
7. za da ostanes vo AU ke treba da najdes firma sto ke te sponzorira ili da imas struka koja se bara I da te sponzorira drzavata vo AU (za informaticar imas dobri sansi I na ovaa opcija)

Problemite so studentska viza e sto e skupa opcija, za dve godini postdiplomski ti treba minimum 35.000$ plus trosoci koi ako nemas kade da zivees bezpari se ogromni.

Vo globala toa ti se faktite, no najdobro e da se iskonsultiras so tvojot sponsor I agent.

Mislam na edno desetina strani nanazad imase edna devojka koja otide na studentska viza I mozes da I pises po privatna poraka.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Zdravo, dali ima moznost za internacionalnite studenti prvo da go isplatat prviot semestar, pa potoa vtoriot, pri zapisuvanjeto na fakultet vo Aus ili nekoj koledz. Ili site pari naednas? i dali ako moze, toa vlijae za dobivanjeto na viza?
Na dve tri strani nanazad mozes da najdes informacija za agenti, a procedurata moze vo detalji da ti ja objasni agentot. Vo globala taa ide:

1. polagas IELTS academic angliski I treba da imas barem 6+
2. naogas fakultet koj ti se sviga
3. plakas okolu 15.000$ za godina (koi ti se vrakaat ako ne dobies viza)
4. pustas dokumenti za studentska viza vo emigracija
5. ako dobies odis vo AU I tamu imas pravo na 20 saati nedelno da rabotis dodeka ti trae vizata.
6. ako odis na postdiplomski posle 2 godini ti sleduva edno godisna otvorena rabotna viza
7. za da ostanes vo AU ke treba da najdes firma sto ke te sponzorira ili da imas struka koja se bara I da te sponzorira drzavata vo AU (za informaticar imas dobri sansi I na ovaa opcija)

Problemite so studentska viza e sto e skupa opcija, za dve godini postdiplomski ti treba minimum 35.000$ plus trosoci koi ako nemas kade da zivees bezpari se ogromni.

Vo globala toa ti se faktite, no najdobro e da se iskonsultiras so tvojot sponsor I agent.

Mislam na edno desetina strani nanazad imase edna devojka koja otide na studentska viza I mozes da I pises po privatna poraka.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo, dali ima moznost za internacionalnite studenti prvo da go isplatat prviot semestar, pa potoa vtoriot, pri zapisuvanjeto na fakultet vo Aus ili nekoj koledz. Ili site pari naednas? i dali ako moze, toa vlijae za dobivanjeto na viza?
Kolku sto znam se plaka za sekoja godina posebno no najdobro da ti odgovori nekoj sto studiral vo AU.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Zdravo do site, od golema pomos ste na tolku prasanja. Razgleduvajki gi opciire nesomneno studentskata e najsigurna opcija, i beneficiite odejki so partner.. e sega za parite na smetka , treba da recime dvata da imame po 25 000 dolari naprimer, ili dovolno e eden od nas da ima tolku na smetka?? Help :)[DOUBLEPOST=1424213905][/DOUBLEPOST]
toa sigurno..nas ni pobaraa 6000 aus..momentalno da sum platela..toa bilo za ambasada..zatoa prasuvam vaka ..obavezno bilo toa bilo na start..plus troso za agencijata..
ke mozes da mi kazes za kakva viza apliciravte?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo do site, od golema pomos ste na tolku prasanja. Razgleduvajki gi opciire nesomneno studentskata e najsigurna opcija, i beneficiite odejki so partner.. e sega za parite na smetka , treba da recime dvata da imame po 25 000 dolari naprimer, ili dovolno e eden od nas da ima tolku na smetka?? Help :)[DOUBLEPOST=1424213905][/DOUBLEPOST] ke mozes da mi kazes za kakva viza apliciravte?
25.000$ bi vi bilo dovolno za edna godina na studentska viza, obicno godina e okolu 15.000$ a ostatokot e trosoci za zivot, sekako vo meguvreme moze da rabotis I ti I partnerot za da soberete uste 15.000$ za vtorata godina od postdiplomskite, bidejki samo so post diplomski ili diplomski studii imate pravo na rabotna viza posle zavrsetok na studiranjeto.

Mislam deka postot na iva irena e za kolku e trosokot za apliciranje za resident viza I toe e nekade 6000$ samo procedura sekako.

Ne se sekiraj samata studentska viza ne veruvam deka e poveke od
500$, trosokot vo studentska viza e sekako trosokot za studiranje za koj pisav e okolu 15.000$ vo zavisnost od fakultet I sto se studira.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom