Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Листиве повеќе од 20 години ги немат сменето, истите струки цело време.
Мидл менаџмент и ИТ кадри има со лопата да ги ринеш, пола Индија, Пакистан и Бангладеш веќе се тука се довлечкани. По 200, 300, па и 500+ кандидати се пријавуваат на оглас за работа, али ете сеуште имало skill shortage :facepalm:
Со експлозијата на AI уште толку ќе снема потреба за овие професии.

Реално само медицински кадар, tradies и даскали фалат во Австралија, другово пиши пропало, да не се лаже некој да троши нерви, време и пари да поминува низ процесот за виза.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Листиве повеќе од 20 години ги немат сменето, истите струки цело време.
Мидл менаџмент и ИТ кадри има со лопата да ги ринеш, пола Индија, Пакистан и Бангладеш веќе се тука се довлечкани. По 200, 300, па и 500+ кандидати се пријавуваат на оглас за работа, али ете сеуште имало skill shortage :facepalm:
Со експлозијата на AI уште толку ќе снема потреба за овие професии.

Реално само медицински кадар, tradies и даскали фалат во Австралија, другово пиши пропало, да не се лаже некој да троши нерви, време и пари да поминува низ процесот за виза.
Нема мака тековната влада, ќе увезе уште неколку пати по толку, личен интерес е, фирмите што ќе ги вработуваат овие се на нивни блиски или овие им се на платен список, па наместо да го плати 150к, ќе си најде од увоз за 70к со скоро исти вештини.

Инаку 100% си во право, фалат тек-тук по нешто инженери од потешки струки (најчесто по рудници или теренска работа), во медицина фали се можно (тешко и да најдат, бидејќи им бараат дополнителна специјализација, без разлика што веќе имаат работно искуство и специјализација за истата област во нивните земји), занаетчии фалат особено квалитетни, и недостигаат луѓе кои ќе ја работат тешката и валкана работа.

Ова што ставиле во агрикултура, во хотелиерство и угостителство, е булшит, работници не можат да најдат само тие што ги бараат за плати од 40-50к, инаку вакви имаш со лопата да ги ринеш (бетер и од ИТ), истото важи и за економски професии, кадрово и тн.
 
Член од
16 април 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Имам едно маалку подолго прашање, па кој може нека ми одговори, ќе бидам многу благодарен.
Живеам во МК моментално, но поради семејни проблеми, семејно насилство, закани од родител по живот, лошо судство, мали плати, живеам во град каде дрогата и убиствата се се почести, и тоа од малолетни лица, платата ми е некои си 470€, имам бугарски пасош и сакам да заминам во Австралија. Сум живеел во Германија 1 година за време на короната и тогаш беше ОК, но сега многу од моето друштво се вратија назад поради "скапотија". Во Австралија (Сиднеј) имам блиски роднини кои се отселиле уште пред 25 години таму и веќе градат нова куќа (старата ја продадоа за повеќе од милион долари и така натаму) која ќе биде готова на крајот на 2024та година. Тие се тука да ми помогнат, да дадат гаранција дури поголема и од $50.000 и така натаму. Англискиот го владеам перфектно, тука работма за америчка фирма, но кога одделот кој е застапуван во Македонија е застапуван од Македонче, тогаш се знае каква е платата. Како може трајно да заминам Австралија и која е процедурата за виза и колку време се чека (некој просек)?

Заборавив да допишам дека има што да работам таму (роднината има фирма и е по моја струка). Смештај имам цел спрат од куќа (200м²). Ве молам за сериозен одговор. Благодарам однапред.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите.
Имам едно маалку подолго прашање, па кој може нека ми одговори, ќе бидам многу благодарен.
Живеам во МК моментално, но поради семејни проблеми, семејно насилство, закани од родител по живот, лошо судство, мали плати, живеам во град каде дрогата и убиствата се се почести, и тоа од малолетни лица, платата ми е некои си 470€, имам бугарски пасош и сакам да заминам во Австралија. Сум живеел во Германија 1 година за време на короната и тогаш беше ОК, но сега многу од моето друштво се вратија назад поради "скапотија". Во Австралија (Сиднеј) имам блиски роднини кои се отселиле уште пред 25 години таму и веќе градат нова куќа (старата ја продадоа за повеќе од милион долари и така натаму) која ќе биде готова на крајот на 2024та година. Тие се тука да ми помогнат, да дадат гаранција дури поголема и од $50.000 и така натаму. Англискиот го владеам перфектно, тука работма за америчка фирма, но кога одделот кој е застапуван во Македонија е застапуван од Македонче, тогаш се знае каква е платата. Како може трајно да заминам Австралија и која е процедурата за виза и колку време се чека (некој просек)?

Заборавив да допишам дека има што да работам таму (роднината има фирма и е по моја струка). Смештај имам цел спрат од куќа (200м²). Ве молам за сериозен одговор. Благодарам однапред.

Najdobro e tvoite rodnini najdat agent da gi vodi vo aplikacija za viza 186. Agentot sekako ke ti kaze da naprvis skill assesment (mora da imas barana struka) plus polaganje angliski IELTS minimum mislam e 5ka.

Plus ke mora da otvorat oglas minimum mesec dena so plata 72.000$ i ne najdat rabotnik vo Avstralija.

Ako toa go napravis togas vizata e lesna. Toa sto imas Bugarski pasos ne ti e pomos bidejki Avstralija ne e vo EU. Bilo sto da treba pisi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Subclass 482 Temporary Skill Shortage visa
Оваа мислам дека ќе може да ја извадат далеку полесно, имам пишувано неколку страни поназад и професија на која знам дека поминаа додека трепнеш.
Автоматски споено мислење:

Сум живеел во Германија 1 година за време на короната и тогаш беше ОК, но сега многу од моето друштво се вратија назад поради "скапотија".
Ако ти се видела скапа Германија, овде ќе бидеш многу непријатно изненаден, особено во Сиднеј. Планирај минимум 30% поголема сума од Германија, ако имаш и деца тогаш уште повеќе.

И се надевам дека ти се навистина блиски роднини па ќе ти дадат престој на подолг период, бидејќи толку голем спрат од куќа може да го изнајмуваат од 1000-2000 долари неделно ;)
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Фала ви на одговорите, прашано е за виза 186 и е потребно минимум 3 годишно искуство во таа област. Искуство во тоа имам само приватно, но не и на документ и како вработен во фирма. Работам сосема друго. Инаку да, роднините ми се блиски и ќе направат сѐ што е во нивни раце за да останам таму. Смештајот ми е гарантиран.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
5
Поени од реакции
26
Фала ви на одговорите, прашано е за виза 186 и е потребно минимум 3 годишно искуство во таа област. Искуство во тоа имам само приватно, но не и на документ и како вработен во фирма. Работам сосема друго. Инаку да, роднините ми се блиски и ќе направат сѐ што е во нивни раце за да останам таму. Смештајот ми е гарантиран.
Многу ми е жал што имаш такви лични причини за да се иселиш. Мора многу да те мотивира тоа.
За жал ако немаш искуство на хартија, не можеш да добиеш позитивен Skills Assessment.
Друго е ако имаш искуство на хартија само, така ќе може.
Со бугарски пасош ти препорачувам само Европа и Канада, но немам лично искуство. Австралија туристички само. Дојди, поседи неколку месеци и врати се. Австралија не сака мигранти, барем не во голем број и за среќа на новите тоа отворено го кажуваат сега. Им требаат студенти од пребогати фамилии што ќе се вратат назад. Skills Shortages и сл. приказни, како што пишаа и претходните, беа само за да донесат студенти кои ќе бидат намамени дека после струии ќе можат да останат.
Претходно само околу 17% останувале како што може да прочиташ погоре. И пак, голем дел од нив на партнер визи.
Ако компаниите имаат потреба од кадар тоа им го овозможуваат многу полесно дури и да не ги исполнуваат yсловите, преку т.н. Company Specific Labour Agreements. Поголеми компании на кои вистински им треба кадар, плаќаат и внесуваат луѓе дури и над 45 па и над 55 годиншна возраст и со професии кои ги нема на листите.
Прашај си дали твоите роднини реално можат да ти помoгнат преку LA (Labour Agreement). Таму и да немаш искуство на хартија доволно за соодветната струка, може да се побара т.н. concession. a friend with a ladder reality.jpg
 
Член од
16 април 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Денес прашав за туристичка виза и со бугарскиот пасош имам подобри поволности за аплицирање. Имено со истата агенција мој роднина замина таму. Со бугарскиот пасош не плаќам такса за визата (ако добро разбрав) кој е 193 долари, само плаќам незначително повисока сума за услугата за превод на документи во агенција. Рокот за одговор со бугарски пасош е околу 10-15 дена, односно упола во споредба со македонски документи. Сето тоа во ред. Мене ми треба виза за крај на оваа година, па затоа имам време за размислување. Прилично сум млад, но работам година дена во сигурна фирма со не многу добра плата, но работата ми е од дома и е релаксирачка, немам ни норми ни останати работи. Имам во план да поработам во тој период додека сум во Асвтралија на црно (ги знам ризиците и последиците), бидејќи нормално одам таму да заработам. Дали сето тоа ми се исплаќа бидејќи работна (иселеничка) виза е скоро невозможно да добијам поради мојата состојба со стаж и искуство на документ во таа област. Нормално размислувам што ако го напуштам ова сигурно место, дали сето тоа вреди и дали со работата на црно додека трае визата ќе успеам да живеам барем една година тука, да не ми биде џабе да напуштам работа, а не сум направил ништо на крај освен што сум прошетал, па да бидам просјак тука. Некој пример - имам таму смештај, платени сметки, храна обезбедена (зготвено), мое е само да работам, ако добро разбрав би ми останувале по $3000 месечно, па доколку добијам виза на година дена тоа би излегло 30-35 илјади долари годишно што не е мала сума, а тука би сонувал за тоа. Дали е ова изводливо или само си фантазирам?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Денес прашав за туристичка виза и со бугарскиот пасош имам подобри поволности за аплицирање. Имено со истата агенција мој роднина замина таму. Со бугарскиот пасош не плаќам такса за визата (ако добро разбрав) кој е 193 долари, само плаќам незначително повисока сума за услугата за превод на документи во агенција. Рокот за одговор со бугарски пасош е околу 10-15 дена, односно упола во споредба со македонски документи. Сето тоа во ред. Мене ми треба виза за крај на оваа година, па затоа имам време за размислување. Прилично сум млад, но работам година дена во сигурна фирма со не многу добра плата, но работата ми е од дома и е релаксирачка, немам ни норми ни останати работи. Имам во план да поработам во тој период додека сум во Асвтралија на црно (ги знам ризиците и последиците), бидејќи нормално одам таму да заработам. Дали сето тоа ми се исплаќа бидејќи работна (иселеничка) виза е скоро невозможно да добијам поради мојата состојба со стаж и искуство на документ во таа област. Нормално размислувам што ако го напуштам ова сигурно место, дали сето тоа вреди и дали со работата на црно додека трае визата ќе успеам да живеам барем една година тука, да не ми биде џабе да напуштам работа, а не сум направил ништо на крај освен што сум прошетал, па да бидам просјак тука. Некој пример - имам таму смештај, платени сметки, храна обезбедена (зготвено), мое е само да работам, ако добро разбрав би ми останувале по $3000 месечно, па доколку добијам виза на година дена тоа би излегло 30-35 илјади долари годишно што не е мала сума, а тука би сонувал за тоа. Дали е ова изводливо или само си фантазирам?
U Avstralija sum bilo samo blagodarenie na Google Maps, ama i pokraj dovolno sum iskusil od zivotot za da te prasam slednovo "drugar a da mi dajs broj od dilero tvoj gledam dobra roba ima."

Ovakva presmetka i fantazija druze ni na jaki pecurki ne se pravi ama ajde. Namesto da se zaebavas vaka sedni poraboti nesto sto se bara vo avstralija (i ima izgledni sansi da se bara i vo idnina) pa apliciraj za 2-3 godini koga ke imas da pokazes iskustvo bar ke otides i ke mozes da rabotis i zivees bez da se zamaras za vrakanje.

Vaka ke otides ke porabotis na crno ke te fatat nedajboze i posle avtsralija ni na Google maps nema da ja vidis.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Некој пример - имам таму смештај, платени сметки, храна обезбедена (зготвено), мое е само да работам, ако добро разбрав би ми останувале по $3000 месечно, па доколку добијам виза на година дена тоа би излегло 30-35 илјади долари годишно што не е мала сума, а тука би сонувал за тоа. Дали е ова изводливо или само си фантазирам?
За да работиш на црно ќе мора газдата да те плаќа во кеш, што во повеќето случаи е помалку од регуларната саатница (пример наместо $20 на саат ќе ти дадат $15). И плус треба да те вработи некој свој човек, инаку скоро невозможно е друг да ризикува огромни казни заради тебе.
Уште одма прашај колку би те плаќале во кеш и колку саати неделно би работел, пиши што ти одговориле, па ние ќе ти ја направиме математиката колку пари би ти остануваче месечно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Денес прашав за туристичка виза и со бугарскиот пасош имам подобри поволности за аплицирање. Имено со истата агенција мој роднина замина таму. Со бугарскиот пасош не плаќам такса за визата (ако добро разбрав) кој е 193 долари, само плаќам незначително повисока сума за услугата за превод на документи во агенција. Рокот за одговор со бугарски пасош е околу 10-15 дена, односно упола во споредба со македонски документи. Сето тоа во ред. Мене ми треба виза за крај на оваа година, па затоа имам време за размислување. Прилично сум млад, но работам година дена во сигурна фирма со не многу добра плата, но работата ми е од дома и е релаксирачка, немам ни норми ни останати работи. Имам во план да поработам во тој период додека сум во Асвтралија на црно (ги знам ризиците и последиците), бидејќи нормално одам таму да заработам. Дали сето тоа ми се исплаќа бидејќи работна (иселеничка) виза е скоро невозможно да добијам поради мојата состојба со стаж и искуство на документ во таа област. Нормално размислувам што ако го напуштам ова сигурно место, дали сето тоа вреди и дали со работата на црно додека трае визата ќе успеам да живеам барем една година тука, да не ми биде џабе да напуштам работа, а не сум направил ништо на крај освен што сум прошетал, па да бидам просјак тука. Некој пример - имам таму смештај, платени сметки, храна обезбедена (зготвено), мое е само да работам, ако добро разбрав би ми останувале по $3000 месечно, па доколку добијам виза на година дена тоа би излегло 30-35 илјади долари годишно што не е мала сума, а тука би сонувал за тоа. Дали е ова изводливо или само си фантазирам?
Што поточно планираш да работиш на црно?

Ако е градилиште или било каква работа со која ќе бидеш во допир со надворешен свет, заборави!

Прво, може да те спакуваат од тука и да не стапнеш повеќе.

Второ ако се повредиш за време на работата наебуваш ти, а и тие што ти ја дале работата, со среќа во објаснување на болница како те однела брзата помош во работнички алишта а си турист ;)

Трето, биди малку човек и кон роднините и аман заборавете го тоа сељачкиот балкански менталитет. Тоа што ти се роднини не значи дека треба да им се нацуцулиш дома цела година, да им седиш и да те хранат без пари, и згора на се да ги пикнеш во опасност да јадат казни и забрани. Ако ти добиеш црн печат, тие ќе добијат прекршочна или кривична која не се трга со години. Убаво е што ти ќе си заработиш 30к долари кои пак нема ништо да ти сменат во мкд (18к евра се, не се доволно ни за учество за стан), ама малку повеќе емпатија и за околината ;)

Има начини да дојдеш и без вештини, и да работиш колку-толку легално, а паралелно на тоа да си бараш начини за трајно останување (ако те бендиса), низ темата има пишувано и за студентска, има пишувано и за фаќање кривини со 492 виза и тн. Ќе си ангажираш агент, или роднините нека побараат од тука immigration lawyer за да ти даде насоки.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
@CuriousPerson
Прашај што поконкретно те интересира, приказните се најверојатно точни, али секој човек е различен.
Ако некој пишал дека станал милионер во Австралија не значи по дифолт дека ти или јас ќе станеме исто така.
 
Член од
27 април 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да се надоврзам, мислењава се напишани во 2015-2018, можеби се малку застарени но сепак решив да ги објавам овде.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Да се надоврзам, мислењава се напишани во 2015-2018, можеби се малку застарени но сепак решив да ги објавам овде.
Епа ме претекна, само што сакав да прашам дали е мислењево од 95та :)

Има подлажувано за платата ако е од тој период, тогаш минимална била околу 700 неделно, сега е 23.23 по саат или 882.80 неделно.

Куќите тие што биле 400к во тој период, сега се околу 800-1м, и нема поефтина куќа од 700к (ни во најдалечна периферија), townhouse во поголеми градови и нивна периферија е над 600к (најчесто околу 900-1м). Ратите за отплата на овие се по 3.5-5k месечно.

Врска нема и за далечината на плажите, можеби толку мрднала од каде што ја однеле, имаш Австралијци кои не го виделе морето во нивен живот, и во големите градови што се на море може да имаш и по 4 саати возење до плажа.

Мислам дека не држи вода и тоа со еднократниот за новороденче, еве линк:


За деца плус дневниот смештај е изгор, може ако се легнати на социјално/на минимална за нив да е ефтино, инаку 120-170 долари на ден (ако си државјанин или перманент дава државата за 2-3 денови неделно).

Цените во маркет се исто барем двојно од тоа што пишала (говедско мелено може за 10 долари за кг, чисто месо е 20тина најчкарт делови, и над 40 за бифтек), еве линк од двата најголеми маркети, имаат онлјан цени на се:


Сметките, за струја кај мене за 2ца во куќа доаѓа околу 150-180$ месечно, за вода еве колку доаѓа на тромесечие, сепак ова зависи од општината:
1714174977738.png

Интернетот тешко да најдеш под 60 долари месечно (само интернет, кабелска ти е над тоа, плус додај ги сите сервиси нетфликс, бинџ) просек околу 120 ти се само интернет и ТВ.
Мобилни нема како кај нас припејд каде пушташ колку да стои картицата, најефтини понуди ти се 1$ на ден за 30дневен план, инаку генерално 50-150$ по човек претплата.

Тоа што ви има продавано приказна за пензиите, со тие пари ако немаш недвижност ќе преживееш точно 1 недела.

Тоа што студентите имаат поволни кредити е точно, само што за разлика од мкд каде цел факултет ќе те кошта 10к евра, овде ќе искешираш 150к долари и првите 5 години нема да ти остане ни цент од платата оди ќе враќаш студентски кредит.

Ако е во некоја населба со балканци може и тераат такви фешти со комшиите, имам живеено во 5 населби откако сум дојден, и освен едно здраво никој не ти кажува ни збор повеќе.

Во Кино ти е 17-25 карта по човек, во аквариуми и слично ти е по човек 20-60, јаболка 4 долари кг, авокадо 1.5-2.5 долари парче, лубеница најефтино што ја видов беше 2.5 долари за кг, грозје најефтино 4.5 долари инаку отиде и до 15 долари за кг, компири 2.5-3 долари за кг и тн. Ете ви линкови погоре и разгледајте ги.
Автоматски споено мислење:

Фала на одговорот, баш заради дискусија ги поставив овие мислења, знам дека Австралија е добра држава за живот, ама ова што го има таа напишано ми изгледаше премногу совршено за да е вистинито, особено тоа што цените во МК биле далеку поголеми од Австралија, а Австралија е една од најскапите земји за живот. Личноста која ги напишала мислењава била родена и растена во Мелбурн, а нејзините родители биле имигранти.
Епа треба нејзините да напишат како поминале, не таа. Лесно е ако ти ја поставил некој подлогата, генерално најтешко минува прва генерација на иселеници.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom