Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од lion888, 24 јануари 2012.

 1. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  2.962
  Допаѓања:
  1.698
  ima na ton nasi sto bi ti pomognale ama teraj ti si snaodliv decko
   
 2. Persey

  Persey

  Член од:
  23 февруари 2008
  Мислења:
  867
  Допаѓања:
  474
  Ги има на тон на празници руска салата да јадат. :)
   
  На Avenger99 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  2.962
  Допаѓања:
  1.698
  zatoa ti vikam ti si snaodliv decko, teraj
   
 4. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.236
  Допаѓања:
  1.179
  многу погрешен пристап имаш од старт, навистина ваква помош бараш преку форум? па колку луѓе ова го читаат од тие што можат да помогнат, па види на темава двајца без тројца се активни.
  Да те прашам нешто друго, од каде си бе брат,? никого таму не познаваш да му се обратиш. На пример ако си од битола / прилеп нема шанси да не познаваш никој. па тие имаат работа уште пред да се населат во Аустралија. Мислиш нив кинези им помагаат, да не се разбереме грешно, ама не секој македонец е во можност да ти помогне, ама ако не ти помогне наш, друг нема шанса. Сигурно си слушал муабети, нашите вака така онака, ама 80% што така збоват се вработени преку наши, барем кога станува збор за почетокот, за понатака, кој како ќе се снајде, некој цел живот се влечат преку наши и продолжуваат да јадат говна.
   
  На kano и V_X_A им се допаѓа ова.
 5. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  2.962
  Допаѓања:
  1.698
  abe pusti go.... gledas snaodliv e. neka se proba. 5% ima nezaposlenost. Hoteli, airbnb za pocetok ima ponataka moze nekoj arab, kinez ili sto znam jas ke se nafati da mu pomogne za stan i rabota.
   
 6. Persey

  Persey

  Член од:
  23 февруари 2008
  Мислења:
  867
  Допаѓања:
  474
  Другарче
  Најзаебано е кога се почнува се јово наново во место во кое немаш апсолутно никого.
  Мене лично сите што ги сакам и ми значат, остануваат тука во Скопје и Македонија
  Не ми е голем проблем и сам да најдам
  На gumtree.com.au или flatmates.com.au има голем број понуди.
  Но друго е кога ќе најдеш смештај и работа кај некој наш каде ќе можеш колку толку да се чувствуваш како да си дома
  Форум си е форум, секаде вреди да се проба што знаеш каде ќе удри.

  Имам работено главно во сектор угостителство како келнер
  Веднаш штом завршив факултет 2010 заминав на брод
  2010 - 2012 на Carnival
  2015 - 2017 на NCL
  имам работено по неколку месеци и во ресторани во Њујорк и Мајами

  Во Мелбурн ќе студирам 24 месеци на отсек:
  Certificate III in Engineering Fabrication and Trade and Certificate IV in Engineering.

  Доколку има некој наш од Мелбурн кој би помогнал околу работа и смештај слободно нека ме контактира на stefanovmartin@hotmail.com
   
  Последно уредено: 13 февруари 2018
  На Avenger99 и kano им се допаѓа ова.
 7. V_X_A

  V_X_A

  Член од:
  7 мај 2007
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  102
  Ne ocekuvaj pomos za rabota, poso mozes i sam da se snajdes, a i nikoj ne bi se nafatil na pomos za nepoznat covek :) edino nesto za pomos e mozebi da imas kaj da se smestis na pocetok, dodeka da najdes rabota. Ama realno... ke najdes rabota za da se izdrzuvas sam na pocetok :) ne se plasi, i jas bev ist kako tebe, pa za 3 meseci mi iskocija moze 7-10 razlicni raboti, od koi momentalno rabotam na 3 (ne postojano, tuku casual), samo na edna sum fiksno...

  Za studiite, so lesno neka ti se :)

  A za agencijata, sekoj agent si ima svoja politika na rabota, neka ne te cudi sto nekoj ne plaka nisto, a nekoj plaka 500-1000-2000 evra.
   
 8. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  2.962
  Допаѓања:
  1.698


  zosto vaka ne ti bese prviot post jasno da e sto sakas i znaes...

  kazi tocno kade ke studiras, znaci ime na institucija i NASELBA kade e ustanovata, znaci nema poenta da ti pomagame so smestaj i rabota ako studiras daleku.

  sto sakas da rabotis? kelner ili fabrika po novata struka? sto faks imas?
   
 9. MILA80

  MILA80

  Член од:
  20 март 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2018 ---
  Pozz Persey,so srekja na studii, mislam deka vo Melburn ima nasa pravoslavna crkva Sv.Nikola,pobaraj informacii/kontakt na internet,tamu sigurno ke ti pomognat I so sigurnost ke najdes nashinci.Moe razmisluvanje I predlog,razmisli si .Pozz
   
  Последно уредено: 14 февруари 2018
 10. danilopp

  danilopp

  Член од:
  17 јануари 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  27
  Здраво
  Нов сум во темава заинтересиран сум за емигрирање во Австралија мојата срука и струката на мојата жена се во листата на дефицитарни е сега покрај сите потребни документи тестови дипломи се што е потребно ме интересира на пример дали јас доколку добијам виза резидент со мојата струка кога ќе појдам таму морам од старт да работам со мојата струка или можам да работам било што и пример првично работата шо би ја нашол ако ми е ок дали можам да си ја работам или во иднина морам да се префрлам на мојата струка
  Благодарам
   
 11. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  2.962
  Допаѓања:
  1.698
  mozes da rabotis sto sakas
   
 12. igor_ku

  igor_ku

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  7
  Мартин, чим имаш искуство по ресторани у Америка или било кај у странство, мислам дека нема да имаш никаков проблем да најдеш нешто слично у Мелбурн. У почеток можда ке ти биде потешко, поради тоа што додека проверат колку си добар у тоа што го работиш ке имаш помалце смени/саати неделно. Македонци што се по Сиднеј/Мелбурн генерално бараат работа како , чистачи и слично у зависност кој колку сака да работи. Ако сакаш работа у hospitality, најдобро ти е преку студенти у школо што ке запознаеш, gumtree или дирекнто идеш у ресторан и оставаш резиме. За смештај, flatmates ти е најдобра опција за почеток.
   
 13. danilopp

  danilopp

  Член од:
  17 јануари 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  27
  Здраво пак јас ме интересира доколку извадам туристичка виза со бугарски пасош и кога ќе појдам во Австралија и одма започнам процедура за работна виза со спонзор колку време ќе ми треба да средам се комплет документи и кој документи ќе ми бидат потребни за мене за мојата сопруга и за ќерката дали доколку добијам 6 месечна виза туристичка ќе ми биди доволно за да средам се комплет и доколку ми истечи визата треба да се вратам назат или да продолжам со чекање на процедурата и дали за тоа време дур сум во процедура имам право да работам поздрав и благодарам .
   
 14. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  2.962
  Допаѓања:
  1.698
  proveri dali uopste mozes da apliciras za rabotna viza od aus kako turist. ako nesto ne e smeneto porano toa ne bese dozvoleno. mozes da dojdes, da baras rabota da najdes nekoj da se nafati da te sponzorira, da si najdes vo aus agent koj ke ja brka procedurata, da spremite se, da si platis ama ke mora da napustis za da moze da ja prilozat aplikacijata i da pocne procedurata. proveri si vaka bese porano, sega mozno e da e smeneto mada ne veruvam.
   
 15. danilopp

  danilopp

  Член од:
  17 јануари 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  27
  па разговарав со една жена кој што се занимава нешто со визи и ми кажа дека постои bridging visa ако аплицираш од таму ако си со туристичка виза со бугарски пасош можеш да останеш ми кажа додека не заврши постапката а ако аплицираш со македонски пасош ќе мора да се вратиш додека трае постапката и кога ќе добиеш виза се враќаш во австралија
  сега сакам да најдам некој да стапам во контакт дали може да ми потврди дека тоа е така како што ми кажа женава и што документи поточно ми требаат за да спремам и дали треба од старт кога ќе одам да ги носам или покасно да ми ги испратат од Македонија по шо планирам туристички да влезам со бугарски пасош
  тука најдов некој лик што обајснува bridging-visas
  https://www.homeaffairs.gov.au/trav/visi/visi/bridging-visas
   

Сподели преку: