Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
1 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
2
Zdravo,

Jas i mojata sopruga pred poveke od edna godina angaziravme agent so cel da ni posreduva za apliciranje za studentska viza za vo AU. Pred nekolku dena dobivme ponuda od fakultetot po vtor pat. Navodno, prviot pat ne sme dobile "nominacija od PRIZMA" - student register - taka barem agentot ni prenese, pa zatoa odime sega so vtor upis.
Sledno, veke aplikacijata e podnesena online od strana na agentot, dali mozam jas preku svoj IMMI account da ja sledam?

So ogled na toa deka veke skoro dve godini trae prcedurava veke gubam doverba vo agentot i negoviot princip na rabota.
Bi ve zamolil dokolku nekoj ima slicno iskustvo, ili e poveke informiran ako moze da mi pojasni malku podetalno okolu PRIZMA nominaciive, i ako imate nekoj sovet sto bi bilo potrebno da napravime vo idnina.
Vi blagodaram.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Minatoto leto poloziv IELTS ACADEMIC so band skor 8
Letovo planiram da zaminam da studiram vo Melburn, Avstralija so krajna cel da ostanam tamu.

Ima nekoj nash sto nudi smeshtaj i rabota?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo,

Jas i mojata sopruga pred poveke od edna godina angaziravme agent so cel da ni posreduva za apliciranje za studentska viza za vo AU. Pred nekolku dena dobivme ponuda od fakultetot po vtor pat. Navodno, prviot pat ne sme dobile "nominacija od PRIZMA" - student register - taka barem agentot ni prenese, pa zatoa odime sega so vtor upis.
Sledno, veke aplikacijata e podnesena online od strana na agentot, dali mozam jas preku svoj IMMI account da ja sledam?

So ogled na toa deka veke skoro dve godini trae prcedurava veke gubam doverba vo agentot i negoviot princip na rabota.
Bi ve zamolil dokolku nekoj ima slicno iskustvo, ili e poveke informiran ako moze da mi pojasni malku podetalno okolu PRIZMA nominaciive, i ako imate nekoj sovet sto bi bilo potrebno da napravime vo idnina.
Vi blagodaram.
Prv pat vo zivot slusam za prizma student register, dali e toa skolo ili fakultet ili nekoe drzavno telo ne znam. Proveriv na google i ne go najdov toa skolo. Edinstveno telo za registracija na studenti vo Au ti e https://www.usi.gov.au/

Malku mi e sumnjiv tvojot slucaj bidejki te odbivale ednas a plus te fatilo 2 godini so agent. Za studentska viza e tolku lesno da se dobie e duri smesno, ne ti ni treba agent samo polozi baran academic IELTS ili Toefl komuniciraj so fakultetot, plati kolku sto treba i apliciraj za viza na immi i se dobiva za maksimum 25-45 dena.

Ne znam koj ti e agent ( se nadevam deka e nekoj registrian ) ako znaes deka e registriran togas site informacii treba da gi dobies od nego do kade ti e aplikacijata. A vo vrska kade se gleda aplikacijata na immi taa se gleda na akaunot na tvojot agent.
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
2
Prv pat vo zivot slusam za prizma student register, dali e toa skolo ili fakultet ili nekoe drzavno telo ne znam. Proveriv na google i ne go najdov toa skolo. Edinstveno telo za registracija na studenti vo Au ti e https://www.usi.gov.au/

Malku mi e sumnjiv tvojot slucaj bidejki te odbivale ednas a plus te fatilo 2 godini so agent. Za studentska viza e tolku lesno da se dobie e duri smesno, ne ti ni treba agent samo polozi baran academic IELTS ili Toefl komuniciraj so fakultetot, plati kolku sto treba i apliciraj za viza na immi i se dobiva za maksimum 25-45 dena.

Ne znam koj ti e agent ( se nadevam deka e nekoj registrian ) ako znaes deka e registriran togas site informacii treba da gi dobies od nego do kade ti e aplikacijata. A vo vrska kade se gleda aplikacijata na immi taa se gleda na akaunot na tvojot agent.
Najprvo ti blagodaram za odgovorot.
Da, napravivme greska sto apliciravme pteku agent, navistina e duri i polesno sam da si gi brkas rabotite.

Prizma ne e fakultet, toa bilo drzavno telo vo ramkite na ambasadata, taka barem agentov ni kaza. Nie dobivme ponuda od Southern Cross University, tamu sakame da studirame. Polagavme IELTS, gi imame potrebnite bodovi za upis.
Da registriran e agentot, se raboti za Red Earth Migration, no veke nemam doverba vo agentov, ne ni dava dovolno informacii, ne znaeme do kaj sme so procedurata zatoa prasuvav dali mozam sam da ja sledam aplikacijata, stalno improvizira so datumi zatoa se vleckame dve godini.
Kako i da e... Ti blagodaram uste ednas za odgovorot.
Pozdrav!
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Najprvo ti blagodaram za odgovorot.
Da, napravivme greska sto apliciravme pteku agent, navistina e duri i polesno sam da si gi brkas rabotite.

Prizma ne e fakultet, toa bilo drzavno telo vo ramkite na ambasadata, taka barem agentov ni kaza. Nie dobivme ponuda od Southern Cross University, tamu sakame da studirame. Polagavme IELTS, gi imame potrebnite bodovi za upis.
Da registriran e agentot, se raboti za Red Earth Migration, no veke nemam doverba vo agentov, ne ni dava dovolno informacii, ne znaeme do kaj sme so procedurata zatoa prasuvav dali mozam sam da ja sledam aplikacijata, stalno improvizira so datumi zatoa se vleckame dve godini.
Kako i da e... Ti blagodaram uste ednas za odgovorot.
Pozdrav!
Ne znam zosto bi te fatilo poveke od dva meseca procedura za studentska viza bidejki 99% slucaevi se odlucuvaat vo toj vremenski rok. Ako toj rok e mnogu nadminat togas ti preporacuvam da komuniciras direktno po telefon ili licno (ne email) i se rasprasas na koja data e pocnata procedura, zosto vremenskiot rok e mnogu nadminat, ako ne si zadovolen so odgovorite dali ima sef ili menadger so koj bi sakal da komunicaras i koja e procedurata za otkazuvanje za prestavuvanje na agent.

Treba da svatis deka ti si klientot i agentot raboti za tebe.

A toa drzavno telo prizma ili prisma go pobarav na sajtot na avstraliska ambasada i nigde ne go najdov sto e mnogu cudno ako postoi. Dali e toa nesto so koe agentot sakal da ja odolgovleci vasata aplikacija ili da vi naplati poveke pari ne znam.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Zdravo,

Jas i mojata sopruga pred poveke od edna godina angaziravme agent so cel da ni posreduva za apliciranje za studentska viza za vo AU. Pred nekolku dena dobivme ponuda od fakultetot po vtor pat. Navodno, prviot pat ne sme dobile "nominacija od PRIZMA" - student register - taka barem agentot ni prenese, pa zatoa odime sega so vtor upis.
Sledno, veke aplikacijata e podnesena online od strana na agentot, dali mozam jas preku svoj IMMI account da ja sledam?

So ogled na toa deka veke skoro dve godini trae prcedurava veke gubam doverba vo agentot i negoviot princip na rabota.
Bi ve zamolil dokolku nekoj ima slicno iskustvo, ili e poveke informiran ako moze da mi pojasni malku podetalno okolu PRIZMA nominaciive, i ako imate nekoj sovet sto bi bilo potrebno da napravime vo idnina.
Vi blagodaram.

Zdravo Emcho,

Jas dojdov vo Sidnej pred 3-4 meseci so studentska viza i celokupnata procedura mi traese nekoj si 3 meseci (sobiranje dokumenti, polaganje TOEFL, dobivanje CoE od fakultetot, aplikacija za viza, dobivanje na viza i zaminuvanje). Iskreno da ti kazam za PRIZMA prvpat slusam, barav na google i pretpostavuvam deka za ova stanuva zbor: https://www.asqa.gov.au/cricos-registration/cricos-registration-overview/provider-registration-and-international-student

Kako sto kaza lion888, procesot za studentska viza e mnogu lesen i brz, vo sporedba so drugite tipovi vizi. Jas ne sakav da rizikuvam da gubam vreme so necelosna dokumentacija i si angazirav agent, ama direktno od Avstralija i celata postapka se odvivase bez problemi. Red Earth Migration najverojatno so Darko komuniciras, mene iskreno mi bea nekako sumnjivi poso vetuvaa brda i doline :) Viza ke sum dobiel 100% ic da ne se sekiram... znam deka e dosta sigurno, ama 100% nikoj ne moze da ti garantira. A i baska sto cenata im bese nekoj si 2-2500$. Jas na agentov tuka ne znam tocno, ama mislam deka mu plativ 400-500$, sto e prifatlivo za mene, vo odnos na nemanjeto nikakvi obvrski za apliciranje i moznosta za pravenje greska. Zal mi e sto ste izgubile dve godini vo cekanje, ama da se fokusirame na idninata. Kako sto gledam od iskustvo, naredniot semestar pocnuva vo februari-mart (zavisno od institucijata), moj sovet ti e da zboris so agentot i da mu kazes deka si se rasprasal i dobil informacii deka aplikaciite za studentska viza ne traat dve godini, neka ne te mafta, neka ti ja zavrsi rabotata sto e mozno poskoro za da mozes da si dojdes tuka i da si pocnes uste od ovoj semestar, a ne da cekas do juni-juli. Ne znam koga si polagal, ama moze i testot za angliski da ti istece. Insistiraj na informacii postojano, ti si klientot, treba da te usluzat najdobro sto mozat.

Dali bi sakal da spodelis sto ke studiras? Institucija? Grad?
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo,

Jas sum Nikola, 26 godini sum, neozenet seuste i sum masinski inzener po struka. Rabotam tuka vo gradeznata kompanija po struka i sum zainteresiran veke podolgo vreme za iseluvanje od Makedonija. Kako najprimamliva zemja mi e Avstralija i moze da se kaze deka imam golema zelba da se preselam tamu. Voopsto ne sum upaten so toa kakva viza e potrebna za rabota, na koj nacin se dobiva, kolku cini ovaa procedura, i site znaci informacii okolu toa. Ve zamoluvam dokolku e mozno i dokolku nekoj ja znae procedurata da mi pojasni.
Vi blagodaram.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo,

Jas sum Nikola, 26 godini sum, neozenet seuste i sum masinski inzener po struka. Rabotam tuka vo gradeznata kompanija Zikol po struka i sum zainteresiran veke podolgo vreme za iseluvanje od Makedonija. Kako najprimamliva zemja mi e Avstralija i moze da se kaze deka imam golema zelba da se preselam tamu. Voopsto ne sum upaten so toa kakva viza e potrebna za rabota, na koj nacin se dobiva, kolku cini ovaa procedura, i site znaci informacii okolu toa. Ve zamoluvam dokolku e mozno i dokolku nekoj ja znae procedurata da mi pojasni.
Vi blagodaram.
Zdravo Nikola

Ako procitas nekolku strani nanazad od forumov mozes da dobies dosta informacii sto te interesiraat. No vo kratki crti imas rabotni vizi koi se sponzorirani od rabotodavci za koi tesko moze da gi dobie nekoj koj e lociran vo MK i rezident vizi koi se skupi okolu 5000$ i za koi mora da imas barana struka vo AU (masinski inzinjer e barana), barem 2 godini staz vo struka i barem 7.0 IELTS angliski jazik.

Ako nemas od ovie 3 uslovi togas nema da uspee aplikacijata i edinstven nacin za iseluvanje vo AU e odenje na studentska viza.

Ako si zainteresiran za bilo koi od ovie vizi ke mora da imas napraveno IELTS ili Toefl test. Ako napravis dobar test togas moze da ti preporacame nekoj agent koj ke ja brka procedurata.

Za bilo koi prasanje mozes da pises privatna poraka. So sreka
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Zdravo Nikola

Ako procitas nekolku strani nanazad od forumov mozes da dobies dosta informacii sto te interesiraat. No vo kratki crti imas rabotni vizi koi se sponzorirani od rabotodavci za koi tesko moze da gi dobie nekoj koj e lociran vo MK i rezident vizi koi se skupi okolu 5000$ i za koi mora da imas barana struka vo AU (masinski inzinjer e barana), barem 2 godini staz vo struka i barem 7.0 IELTS angliski jazik.

Ako nemas od ovie 3 uslovi togas nema da uspee aplikacijata i edinstven nacin za iseluvanje vo AU e odenje na studentska viza.

Ako si zainteresiran za bilo koi od ovie vizi ke mora da imas napraveno IELTS ili Toefl test. Ako napravis dobar test togas moze da ti preporacame nekoj agent koj ke ja brka procedurata.

Za bilo koi prasanje mozes da pises privatna poraka. So sreka
Ако не ти е проблем, линкот со барани струки да го пуштиш. Фала
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
2
Zdravo Emcho,

Jas dojdov vo Sidnej pred 3-4 meseci so studentska viza i celokupnata procedura mi traese nekoj si 3 meseci (sobiranje dokumenti, polaganje TOEFL, dobivanje CoE od fakultetot, aplikacija za viza, dobivanje na viza i zaminuvanje). Iskreno da ti kazam za PRIZMA prvpat slusam, barav na google i pretpostavuvam deka za ova stanuva zbor: https://www.asqa.gov.au/cricos-registration/cricos-registration-overview/provider-registration-and-international-student

Kako sto kaza lion888, procesot za studentska viza e mnogu lesen i brz, vo sporedba so drugite tipovi vizi. Jas ne sakav da rizikuvam da gubam vreme so necelosna dokumentacija i si angazirav agent, ama direktno od Avstralija i celata postapka se odvivase bez problemi. Red Earth Migration najverojatno so Darko komuniciras, mene iskreno mi bea nekako sumnjivi poso vetuvaa brda i doline :) Viza ke sum dobiel 100% ic da ne se sekiram... znam deka e dosta sigurno, ama 100% nikoj ne moze da ti garantira. A i baska sto cenata im bese nekoj si 2-2500$. Jas na agentov tuka ne znam tocno, ama mislam deka mu plativ 400-500$, sto e prifatlivo za mene, vo odnos na nemanjeto nikakvi obvrski za apliciranje i moznosta za pravenje greska. Zal mi e sto ste izgubile dve godini vo cekanje, ama da se fokusirame na idninata. Kako sto gledam od iskustvo, naredniot semestar pocnuva vo februari-mart (zavisno od institucijata), moj sovet ti e da zboris so agentot i da mu kazes deka si se rasprasal i dobil informacii deka aplikaciite za studentska viza ne traat dve godini, neka ne te mafta, neka ti ja zavrsi rabotata sto e mozno poskoro za da mozes da si dojdes tuka i da si pocnes uste od ovoj semestar, a ne da cekas do juni-juli. Ne znam koga si polagal, ama moze i testot za angliski da ti istece. Insistiraj na informacii postojano, ti si klientot, treba da te usluzat najdobro sto mozat.

Dali bi sakal da spodelis sto ke studiras? Institucija? Grad?
Hey mate, G'day :)

Milo mi e sto si uspeal da zamines, posebno tolku brzo, blaze tebe.
Znam deka e relativno lesna i brza postapkata za studentska viza no nie za zal naletavme na neseriozen agent koj sto go plakjame duplo od toa ti sto si platil za posreduvanje. Da sum znael porano i jas bez razmisluvanje bi ja odbral taa opcija za $ 500.

Da, verovatno e toa toj student register (PRISM) sto navodno ne sme dobile nominacija, pa sega vtora ponuda..

Inaku da, deckoto e Darko ama toj e vraboten, agencijava porano se vikase "MAEP" i ja vodese Sime Georgievski. Sega se Red Earth Migration.

Kako i da e, na 11ti prethodniot mesec dobivme ponuda od Southern Cross University - Melbourne, no za vo
Junski semester.
Ponudava e da studirame edna godina Diploma of business, pa posle dve godini Bachelor of Business.
Toa e pathway ponuda za koja isto taka ne bevme taka dogovoreni so agentot, no ajde :)... se nadevam deka ne gi rangiraat vo ambasada ponisko onie studenti koi sto odbrale pathway.

Ke vidime sega sto ke pravime,
Barav od agentov reference number od aplikacijata za da mozam sam da ja sledam preku moj IMMI account, no stalno mi izmisluva nesto i izbegava da mi go kaze.
Jas duri se somnevam deka apliciral, zatoa baram nacini kako da stapam vo kontakt so ambasada, sega planiram i fakultetot da go iskontaktiram. I ke ispadne na kraj sam si gi brkas rabotite.

Vi blagodaram za site soveti i za toa sto se trudite da pomognete.
Pozdrav!!
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Znaci nema nikoj nas sto nudi rabota i smeshtaj :)

No zatoa ima edno cudo sto nudat razgovor za osameni dusi :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.609
Znaci nema nikoj nas sto nudi rabota i smeshtaj :)

No zatoa ima edno cudo sto nudat razgovor za osameni dusi :)

druze rabota i smestaj tuka nudat na farmi nadvor od melburn. rabota ke najdes ima 5% nevrabotenost pa ako ne si prebirliv ima na ton... smestaj povtorno toa e nesto sto treba da vidis sto i kako ke ti odgovara, melburn po prostranstvo ti e ko pola mkd...
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Drugar, ne ti treba nas za smestaj i rabota. Mozes sam da si najdes rabota. Gledam sakas vo Melbourne da odis, ne znam kako e tamu, ama vo Sidnej ima rabota kolku sakas...
Лесно е да се каже, сосем друго е наш да се најде да помогне. ;)
Кога треба некој вистински да помогне
Нашите ги нема под ниту еден камен

Одам во Јули за Мелбурн.
Со студентска виза
24 месеци студии за:
Certificate III in Engineering Fabrication and Trade and Certificate IV in Engineering.

Одам преку австралиска агенција која ми среди речиси се што се однесува за добивање на виза а не ми имаат побарано ни денар.
Одтаму чудни ми се овдека некои кои викаат дека давале по 2000 или 500 евра за агенти да им завршат работа.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom