Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Здраво
Бидејќи лани немаше време да ја добијам туристичката виза за да отидам во Шепертон отидов оваа година во агенција и ми кажаа дека шансите се 0 бидејќи сум млад-не сум женет, не работам и не сум на школо т.е. ништо не ме држи за Македонија. Е сега имало уште еден начин т.е. Спонзорирана туристичка виза каде што документите треба да ми ги прати човекот од таму(немало врска дали роднина или пријател) па после да бркам работа од тука. Ми обележаа на листов се што треба да направам па да ми кажете ваше мислење: дали вреди да ги трошам парите за да аплицирам и дали би добил барем 3 месеци виза или да си седам дома



Sent from my iPhone using Tapatalk
Да ако прифати... Со други зборови него ќе му бараат банкарска гаранција која ќе му ја унофчат ако останеш подолго, така да он го сноси ризикот дека нема да останеш подолго. Легално не сум сигурен дали би можел да работиш ама пошто станува збор за пријател сигурен сум ќе се договорите кеш да те плаќа...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Да ако прифати... Со други зборови него ќе му бараат банкарска гаранција која ќе му ја унофчат ако останеш подолго, така да он го сноси ризикот дека нема да останеш подолго. Легално не сум сигурен дали би можел да работиш ама пошто станува збор за пријател сигурен сум ќе се договорите кеш да те плаќа...
Па сигурно ќе ме плаќа кеш бидејќи сум со туристичка виза, зборував лани и му кажав дека сум со туристичка виза и рече нема проблем. Е сега на моиве роднини што треба да им кажам на кое место треба да се упатат за да ми пратат такво писмо и што друго треба да ми пратат па после јас да почнувам со процедурата тука.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Па сигурно ќе ме плаќа кеш бидејќи сум со туристичка виза, зборував лани и му кажав дека сум со туристичка виза и рече нема проблем. Е сега на моиве роднини што треба да им кажам на кое место треба да се упатат за да ми пратат такво писмо и што друго треба да ми пратат па после јас да почнувам со процедурата тука.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Збори со агентот. Обично кога е спонзорирана виза, спонзорот ги поднесува документите, не ти. На него потоа му пренесуваат колкава гаранција треба да поднесе и на каков начин ќе му ја бараат. Во минатото кога имам спонзорирано роднини да ми дојдат на гости обично сумата била 20 000 долари во форма на банкарска гаранција.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Здраво. Конкретно ме интересира за Нов Зеланд.....Колку пари отприлика се потребни за студентска виза на сметка и како отприлика се одвива целата процедура. Др, мојот маж е по професија готвач, дали доколку он е носител на визата, имам јас воопшто потреба да вадам студентска виза ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво. Конкретно ме интересира за Нов Зеланд.....Колку пари отприлика се потребни за студентска виза на сметка и како отприлика се одвива целата процедура. Др, мојот маж е по професија готвач, дали доколку он е носител на визата, имам јас воопшто потреба да вадам студентска виза ?
Vo inbox imas odgovor na prasanjata.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Има некој форум на кој можи да стапиме во контакт со некои наши Македонци кои имаат некакви бизниси и можеби би дале понуда за работа? Јас сум геодетски инженер со 3 годишно работно искуство.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Има некој форум на кој можи да стапиме во контакт со некои наши Македонци кои имаат некакви бизниси и можеби би дале понуда за работа? Јас сум геодетски инженер со 3 годишно работно искуство.
Za zal ne postoi takvo nesto na internetov.

Moze da si gi proveris sansite bez rabotna ponuda bidejki mislam deka geodetski inzenjeri se baraat vo AU I se na lista na barani kadri.
 
М

мојќен

Гостин
Има некој форум на кој можи да стапиме во контакт со некои наши Македонци кои имаат некакви бизниси и можеби би дале понуда за работа? Јас сум геодетски инженер со 3 годишно работно искуство.
Бегај подалеку од вакви, верувај со газда австралијанец подобро ќе си поминиш.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Бегај подалеку од вакви, верувај со газда австралијанец подобро ќе си поминиш.
Od sopstveno iskustvo I na mnogu drugari I prijateli Makedonski gazda ke ti dade poveke sansi za prvo vrabotuvanje ili rabotna ponuda za viza.

Ova go pisuvam samo kako referenca zosto ima dosta sto imaat loso iskustvo so Makedonski gazdi no bi rekol vo prosek tie se pomalku od 5 posto, sto e gore dole isto i da rabotis za Avstralijanec. Vprocem ako ne ti se sviga daj si otkaz i za nekolku nedeli ke najdes nova rabota bidejki Avstralija ne e Makedonija.

Ako sami ne se cenime nikoj nema od strana na ne ceni i pocituva.
 
М

мојќен

Гостин
Od sopstveno iskustvo I na mnogu drugari I prijateli Makedonski gazda ke ti dade poveke sansi za prvo vrabotuvanje ili rabotna ponuda za viza.

Ova go pisuvam samo kako referenca zosto ima dosta sto imaat loso iskustvo so Makedonski gazdi no bi rekol vo prosek tie se pomalku od 5 posto, sto e gore dole isto i da rabotis za Avstralijanec. Vprocem ako ne ti se sviga daj si otkaz i za nekolku nedeli ke najdes nova rabota bidejki Avstralija ne e Makedonija.

Ako sami ne se cenime nikoj nema od strana na ne ceni i pocituva.
Па и до негде се согласувам, не сакам да генерализирам дека сите се баш такви, али како и самиот си кажа сопственото искуство си го прави своето.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
Бегај подалеку од вакви, верувај со газда австралијанец подобро ќе си поминиш.
па не мораш кај Македонци, пробај кај некој индијци или пакистанци и слични говна да видиш како ќе поминиш пред да пишуваш работи што не ги знаеш.

Веќе кога влегуваме во делење совети, бегај подалеку од нови/млади комапании посебно од етничко потекло ( без разлика од кое потекло се). Гледај да фатиш корен во веќе афирмирана компанија со децении каде што се знае и обврски и право а не во некоја компанија која што вчера почнала со работа па гледа како само да поврати дел од инвестициите што ги имаат вложено на сметка на работниците.
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2016
Мислења
3
Поени од реакции
5
Здраво сакам да прашам некои работи во врска со студентска виза за Австралија за во Сиднеј со бугарски пасош, го знам мн добро Англискиот јазик. Средо имам завршено медицинска сестра имам полагано државен испит и сега сум на факултет 3та година исто медицинска сестра (но сум вонредно). Сакам да поднесам за виза со бг пасош затоа што ми имат кажано дека така сум имала поголеми шанси, исто таму имам роднини т.е први братучеди. Сакам таму да одам на курс за Англиски јазик. Па сакам да прашам кои се шансите да добијам виза и дали ке претставува проблем тоа што овде сум запишана вонреден студент.
Ви благодарам
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво сакам да прашам некои работи во врска со студентска виза за Австралија за во Сиднеј со бугарски пасош, го знам мн добро Англискиот јазик. Средо имам завршено медицинска сестра имам полагано државен испит и сега сум на факултет 3та година исто медицинска сестра (но сум вонредно). Сакам да поднесам за виза со бг пасош затоа што ми имат кажано дека така сум имала поголеми шанси, исто таму имам роднини т.е први братучеди. Сакам таму да одам на курс за Англиски јазик. Па сакам да прашам кои се шансите да добијам виза и дали ке претставува проблем тоа што овде сум запишана вонреден студент.
Ви благодарам
Za studentska viza nema vrska dali imas bugarski, britanski ili makedonski pasos.

Ne znam zosto bi odela da studiras angliski jazik koga veke go znaes, najdobro ti e da prodozlis so studiite od 3 godina do kade imas zavrseno vo MK, bidejki koga ke zavrsis za med. sestra imas pravo na rabotna viza dodeka so angliski ke mora da si odis od AU bidejki poveke e kurs nego fakultet.

Za da dobies viza treba da te primi nekoj fakultet da studiras a toj ke ti bara academic IELTS I diploma od predhodno obrazovanie I nema vrska dali e redovni ili vonredno.

Sansite da ostanes vo AU se ogromni za medicinski sestri, problem samo e skolarinata koja moze da fati do 20.000$ godisno.

Znaci fakultetot ke ti gi priznae ispitite do 3 godina I samo ke treba da studiras godina I nesto vo AU.

A ako si zapisana vo nekoj AU Fakultet vizata se dobiva relativno lesno samo preporacuvam upotreba na registriran agent.
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2016
Мислења
3
Поени од реакции
5
Za studentska viza nema vrska dali imas bugarski, britanski ili makedonski pasos.

Ne znam zosto bi odela da studiras angliski jazik koga veke go znaes, najdobro ti e da prodozlis so studiite od 3 godina do kade imas zavrseno vo MK, bidejki koga ke zavrsis za med. sestra imas pravo na rabotna viza dodeka so angliski ke mora da si odis od AU bidejki poveke e kurs nego fakultet.

Za da dobies viza treba da te primi nekoj fakultet da studiras a toj ke ti bara academic IELTS I diploma od predhodno obrazovanie I nema vrska dali e redovni ili vonredno.

Sansite da ostanes vo AU se ogromni za medicinski sestri, problem samo e skolarinata koja moze da fati do 20.000$ godisno.

Znaci fakultetot ke ti gi priznae ispitite do 3 godina I samo ke treba da studiras godina I nesto vo AU.

A ako si zapisana vo nekoj AU Fakultet vizata se dobiva relativno lesno samo preporacuvam upotreba na registriran agent.

Имам прашано во неколку агенци исто го имам прашано и Алекс кој го имате спомнато во еден пост и сите ми имаат кажано дека доколку сум со бг пасош би било полесно за да ја добијам визата, и тоа дека факултетот не ми бил признаен, и за Англски курс немора да го полагаш IELTS бидејки ова му доаѓало како да одам таму да го усовршувам АНглискиот, исто познавам едно дете и тој е заминат така со курс овде имаше завршено Англиски јазик факултет па не му го признаа..
Ви благодарам на одговорот на вашето мислење баш ке се распрашам и за тоа кај некои други агенти
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom