Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
18 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
Ako imas nekakov zanaet pogotovo sto moze da se koristi vo gradeznata industrija sibaj vo Chrtistchurch, momentalno sve im treba tamu...
Nie makedoncite po obrazovanieto sme poveke
,nemam gradezen zanat ama ke baram nesto pa ke vidam sto ke izleze

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Nie makedoncite po obrazovanieto sme poveke
,nemam gradezen zanat ama ke baram nesto pa ke vidam sto ke izleze

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Ako imas nekoja barana struka ovoj plan moze da ti uspee bidejki so turisticka viza nemas pravo da rabotis vo NZ a Makedonci so nasi biznisi ima mnogu malku vo NZ za da ti pomogne nekoj so rabotna ponuda.

Taka da ako imas tehnicki, medicinski gradezni zemjodelski struki sansite ti se dobri no site drugi opsti struki kako ekonomija I pravo sansite ti se mnogu mali. Ne sakam da te obeshrabruvam no podobra sansa bi imal vo Avstralija bidejki tamu ima mnogu golema nasa emigracija koja bi ti pomognala za rabotna ponuda.[DOUBLEPOST=1468427357][/DOUBLEPOST]
Spremen za nova avantura, se nadevam posledna od ovoj tip :)

Na plan sum okt-noemvri da odam vo NZ so turisticka viza i me interesira kako e najdobro da trazam rab. da nosam CV licno do firmi, da se javuvam, agencija za posreduvanje,internet (moze i nekoja web strana)???
@lion888 posto gledam deka ti skoro si go prosol ova vo AU a i pred toa vo NZ bi te zamolil da mi dades nekoj sovet.
Isto sto mislis za Christchurch (citam deka imalo nekoj zemjotres 2011 pa sega se vo nekakov ekonomski podem i imaat potreba od rabotnici)?Vredi li da otidam tamu i da baram rabota ili Auckland sepak ima poveke izbor i moznosti.
Gradezno vo Krajschurch, smetkovodsvo I revizija Wellington a sve drugo Auckland. Agencija za posreduvanje nema da te pipnat bidejki namas pravo da rabotis vo NZ, najdobro bi bilo na trademe.co.nz I seek.co.nz da apliciras I tamu ke vidis koi firmi baraat rabotnici I mozes da im otides ili da im se javis.

Jas licno si aplicirav za rabotna viza pa otkako ja dobiv otidov vo NZ za prv pat taka da so turisticka sansite za uspeh bez da imas barana struka se mali vo sekoj slucaj. So sreka
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
Ako imas nekoja barana struka ovoj plan moze da ti uspee bidejki so turisticka viza nemas pravo da rabotis vo NZ a Makedonci so nasi biznisi ima mnogu malku vo NZ za da ti pomogne nekoj so rabotna ponuda.

Taka da ako imas tehnicki, medicinski gradezni zemjodelski struki sansite ti se dobri no site drugi opsti struki kako ekonomija I pravo sansite ti se mnogu mali. Ne sakam da te obeshrabruvam no podobra sansa bi imal vo Avstralija bidejki tamu ima mnogu golema nasa emigracija koja bi ti pomognala za rabotna ponuda.[DOUBLEPOST=1468427357][/DOUBLEPOST]

Gradezno vo Krajschurch, smetkovodsvo I revizija Wellington a sve drugo Auckland. Agencija za posreduvanje nema da te pipnat bidejki namas pravo da rabotis vo NZ, najdobro bi bilo na trademe.co.nz I seek.co.nz da apliciras I tamu ke vidis koi firmi baraat rabotnici I mozes da im otides ili da im se javis.

Jas licno si aplicirav za rabotna viza pa otkako ja dobiv otidov vo NZ za prv pat taka da so turisticka sansite za uspeh bez da imas barana struka se mali vo sekoj slucaj. So sreka
I jas bi igral taka ama slabo mi odi so naogjanje rabota samo so prakanje CV po meil,a da bi imal rab. ponuda direktno za emigracija bi apliciral(so familija) ama posto nejke taka mora da pocnam od obratnata strana da otidam kako turist pa da najdam nekoj da me sponzorira za viza.Inace imam zavrseno zemjodelski fakultet i master na gradezen (menadjment so nedviznosti)
Iskreno se mislam megju NZ I AU ama go odbrav NZ posto polesno se dobiva emigraciona viza xa semejstvoto vo slucaj da najdam rab.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
I jas bi igral taka ama slabo mi odi so naogjanje rabota samo so prakanje CV po meil,a da bi imal rab. ponuda direktno za emigracija bi apliciral(so familija) ama posto nejke taka mora da pocnam od obratnata strana da otidam kako turist pa da najdam nekoj da me sponzorira za viza.Inace imam zavrseno zemjodelski fakultet i master na gradezen (menadjment so nedviznosti)
Iskreno se mislam megju NZ I AU ama go odbrav NZ posto polesno se dobiva emigraciona viza xa semejstvoto vo slucaj da najdam rab.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Jas licno bi igraj na Avstralija nego NZ no I vo dvata slucaevi e dosta tesko za transfer od turisticka vo work viza.

Ne znam zosto ne si proveril dali moze da apliciras direktno za resident viza od MK. Ne ti treba nikakva rabotna ponuda. Verojatno si gi proveril listite na NZ I AU bidejki Zemjodelskata struka se bara mnogu vo NZ I AU no mora da imas barem dve godini staz za da pocnes procedura za rezident viza od Makedonija I IELTS od 6.5 za nositel I 5.0 za zena ti za NZ I 7.0 za AU.

Ti preporacuvam da si gi proveris sansite za resident viza pred da pocnes so planovite so turisticka. Toj ubedlivo e najrizicniot nacin za emigracija. So sreka
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
Jas licno bi igraj na Avstralija nego NZ no I vo dvata slucaevi e dosta tesko za transfer od turisticka vo work viza.

Ne znam zosto ne si proveril dali moze da apliciras direktno za resident viza od MK. Ne ti treba nikakva rabotna ponuda. Verojatno si gi proveril listite na NZ I AU bidejki Zemjodelskata struka se bara mnogu vo NZ I AU no mora da imas barem dve godini staz za da pocnes procedura za rezident viza od Makedonija I IELTS od 6.5 za nositel I 5.0 za zena ti za NZ I 7.0 za AU.

Ti preporacuvam da si gi proveris sansite za resident viza pred da pocnes so planovite so turisticka. Toj ubedlivo e najrizicniot nacin za emigracija. So sreka
Da vidov deka zemjodelski se bara i vo dvete ama kako i site vo mk imam eden fakultet a iskustvo sosem treto(4 god. geodezija.lani polagav ielts jas 6.0 zena mi 5.0 i koga ke napravam test na toa kalkulatorot na NZ nemam dovolno poeni samo so obrazovanie godini i jazik(iako treba da prepolagam xa 6.5) so rab. Ponuda 50 poeni plus. A za avstralija ne sum razgledal tolku detalno

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Da vidov deka zemjodelski se bara i vo dvete ama kako i site vo mk imam eden fakultet a iskustvo sosem treto(4 god. geodezija.lani polagav ielts jas 6.0 zena mi 5.0 i koga ke napravam test na toa kalkulatorot na NZ nemam dovolno poeni samo so obrazovanie godini i jazik(iako treba da prepolagam xa 6.5) so rab. Ponuda 50 poeni plus. A za avstralija ne sum razgledal tolku detalno

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Prepolaganje ne e problem ako veke si dobil 6.0 , problem ti e stazot bidejki ne ti e vo struka. Ako predpostavime deka ti bilo vo struka so 4 godini bi trebalo da imas dovolno poeni za uspeh vo aplikacija.

Druga opcija ti e da probas da odis na studentska viza bidejki so nejze imas pravo da rabotis vo NZ ili AU. So zemjodelski bi trebalo sansite za uspeh da ti se dosta golemi.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
@blago i moj sovet ti e da se koncentriras na AUS. Razlikata ti e ko Ceska i Germanija, i 2 dvete se mnogu podobri od MKD ama ima razlika. Plus mislam deka i vo dvete mesta gore dole bi imal slicni sansi. Vidi i so geodezija za AUS ova do skoro bese barano (nisto cudno uste da e) samo dali bi ti barale diploma ili nesto takvo ili bi mozel da se vadis deka ti e povrzano so mastersot od gradezen... Ova treba da go proveris pa ako moze da se napravi nekakva spojka moze i da ti go priznaat kako adekvatno rabotno iskustvo.
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
Sinoka gledav za AUS i mislam deka ke uspeam da go vrzam rab.iskustvo so skoloto.
Poeni ke imam dovolno (godinite ova leto ke mi odzemat 5 znacajni poeni) i napred vo uste edna stresna aplikacija so seto toa polaganje,cekanje i zaveruvanje dokumenti ama gledam deka toa e najbezbolen nacin za cela familija da bideme so reguliran status otkolku da se mrcvaram so odenje kako turist/volanter da baram rabotakaj nekoj sto moze da mi napravi sponsorship
@kano odlicna sporedba so ceska i germanija jas sekako nemam tocno prestava kako e tamu fala
@lion888 ke probam so aplikacija a i skoluvanjeto moze da go zemam vo predvid fala

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Sinoka gledav za AUS i mislam deka ke uspeam da go vrzam rab.iskustvo so skoloto.
Poeni ke imam dovolno (godinite ova leto ke mi odzemat 5 znacajni poeni) i napred vo uste edna stresna aplikacija so seto toa polaganje,cekanje i zaveruvanje dokumenti ama gledam deka toa e najbezbolen nacin za cela familija da bideme so reguliran status otkolku da se mrcvaram so odenje kako turist/volanter da baram rabotakaj nekoj sto moze da mi napravi sponsorship
@kano odlicna sporedba so ceska i germanija jas sekako nemam tocno prestava kako e tamu fala
@lion888 ke probam so aplikacija a i skoluvanjeto moze da go zemam vo predvid fala

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Nikakvo odenje kako turist ili volentiranje. Toa ti e gubenje vreme, pari i nadez. Znaci samo hrabro ides u zemja kade nevrabotenost ti e 6%. Rabota IMA samo treba da sakas da rabotis.

Za tebe najvazno e da dobies viza, a posle toa DOBRO da se spremis. Ova e kade luge gresat. Ke dobijat viza i posle ODMA gledaat da emigriraat, veke im e puknat filmot vo MKD. Pameten covek istrazuva kade moze najlesno i najdobro da pomine, vo koj grad ima rabota za nego itn... Dobra varijanta ti e i ti prv, sam da dojdes, da se smestis, sredis najdes rabota pa za nekoj mesec da dojdat i drugite. Taka ke imas mnogu pomali trosoci...
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
За НЗ не знам, ама за АУ ИЕЛТС треба мин 6 по сите модули, а 4,5 за неносител.
Tocno 6.0 IELTS ti e minimum no so 6.0 ne dobivas poeni a so 7.0 dobivas. Obicno na site od Makedonija im trebaat maksimum vozmozni pa zatoa ako nekoj uspee da dobie 6.0 so mala podobra priprema lesno moze da dobie 7.0[DOUBLEPOST=1468503780][/DOUBLEPOST]
Sinoka gledav za AUS i mislam deka ke uspeam da go vrzam rab.iskustvo so skoloto.
Poeni ke imam dovolno (godinite ova leto ke mi odzemat 5 znacajni poeni) i napred vo uste edna stresna aplikacija so seto toa polaganje,cekanje i zaveruvanje dokumenti ama gledam deka toa e najbezbolen nacin za cela familija da bideme so reguliran status otkolku da se mrcvaram so odenje kako turist/volanter da baram rabotakaj nekoj sto moze da mi napravi sponsorship
@kano odlicna sporedba so ceska i germanija jas sekako nemam tocno prestava kako e tamu fala
@lion888 ke probam so aplikacija a i skoluvanjeto moze da go zemam vo predvid fala

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Ako odlucis da apliciras za AU ti preporacuvam da se iskonsultiras so agent bidejki aplikacijata ne e lesna I mala greska moze da te zaebe.

Ako odlucis da odis sam pred da pocnes so aplikacijata vo migracija ke mora da napravis sertifikacija na diplomata i stazot. Koga ke go napravis toa polagaj angliski I ako ti falat poeni ke mozes da baras sponzorstvo od nekoja federalna drzava vo AU za ekstra poeni ako ti falat. So sreka
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
Da so 6 ka nisto ke ispustis 10 poeni sto gi imas so 7ca a tuka sekoj poen e biten.
Sega za 10 tina dena ke bidam vo sk pa ke go posetam toj bluebridzot da vidam sto ke kaze

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Da so 6 ka nisto ke ispustis 10 poeni sto gi imas so 7ca a tuka sekoj poen e biten.
Sega za 10 tina dena ke bidam vo sk pa ke go posetam toj bluebridzot da vidam sto ke kaze

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Bi ti preporacal I da se iskonsultiras so nekolku agenti, samo registirani sekako bidejki kolku poveke informacii ne se steta I mozes da cues razlicni mislenja za sansite za ovaa ili onaa viza.

Imam primeteno deka agentite vo MK ne se mnogu spremni da se nafatat da apliciraat za skilled worker visa dodeka tie sto se vo AU se pospremni za toa.

Eve eden e-mail od nas agent vo Melbourn info@aussiemigrationservices.com.au
cisto napravi si vtoro mislenje za tvoite sansi.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Здраво
Бидејќи лани немаше време да ја добијам туристичката виза за да отидам во Шепертон отидов оваа година во агенција и ми кажаа дека шансите се 0 бидејќи сум млад-не сум женет, не работам и не сум на школо т.е. ништо не ме држи за Македонија. Е сега имало уште еден начин т.е. Спонзорирана туристичка виза каде што документите треба да ми ги прати човекот од таму(немало врска дали роднина или пријател) па после да бркам работа од тука. Ми обележаа на листов се што треба да направам па да ми кажете ваше мислење: дали вреди да ги трошам парите за да аплицирам и дали би добил барем 3 месеци виза или да си седам дома



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom