Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ај да додадам мои пет центи на муабетов.
Гледам дека повеќемина овде дестинацијата за емиграција ја одредуваат врз основа на јазикот! По мое мислење грешка. Јазик се учи, ама клима не се штелува! Прво гледајте ги климатските, географските, финансиските и општествените услови кои ви одговараат, после се’ друго. Пола година учење јазик е ништо во спордба на цел живот на дожд или во пустина!
Мое мислење, не мора да е валидно за сите!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ај да додадам мои пет центи на муабетов.
Гледам дека повеќемина овде дестинацијата за емиграција ја одредуваат врз основа на јазикот! По мое мислење грешка. Јазик се учи, ама клима не се штелува! Прво гледајте ги климатските, географските, финансиските и општествените услови кои ви одговараат, после се’ друго. Пола година учење јазик е ништо во спордба на цел живот на дожд или во пустина!
Мое мислење, не мора да е валидно за сите!
Аман друже немој и ти да ме дупиш сеа
Кај јазик да учам па и на дожд да киснам :)
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Аман друже немој и ти да ме дупиш сеа
Кај јазик да учам па и на дожд да киснам :)
Лесен е швеЦкиоТ, џеки мој го владееше кога ќе се скараше со друго куче :D

Ај да додадам мои пет центи на муабетов.
Гледам дека повеќемина овде дестинацијата за емиграција ја одредуваат врз основа на јазикот! По мое мислење грешка. Јазик се учи, ама клима не се штелува! Прво гледајте ги климатските, географските, финансиските и општествените услови кои ви одговараат, после се’ друго. Пола година учење јазик е ништо во спордба на цел живот на дожд или во пустина!
Мое мислење, не мора да е валидно за сите!
Кина има убави места, за некој месец се совладува и јазикот, ете нова дестинација за емиграција :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Лесен е швеЦкиоТ, џеки мој го владееше кога ќе се скараше со друго куче :D
шала на страна ама јазикот стварно не е тежок, гледно од граматика пример и комплексност
ама затоа изговор ...
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
има, таа е најзабавна тема на форумов, немаш престава што си пропуштил.
da da me tagna @Milanisimus vo nea rascitav sto se slucuvalo poslednive nekolku meseci i iskreno dosta nauciv za svedska, privilegiranite gragjani, drugarstvoto i slicno :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Novosti za tie sto mislat za migracija do Avstralija slednava godina.

Nesto se zbori i pisuva po novini deka planiraat da gi zgolemat brojkite na migracija, no toa ke bide posle izborite vo mart. Ima golem nedostatok na rabotnici vo nekoi regioni vo AU osobeno vo medicinska struka, zemjodelstvo i rudarstvo.

No realno ostanuva samo studentska viza osven ako ne ste super vo angliski jazik. A za taa viza ti treba dosta finansii. Ako imas pari site vrati ti e otvoreni. Golema e verojatnost Au ke se otvori do mart mesec maksimum za migracija. No treba da se ima 30.000$ za studentska viza, ili za tie so pogolem djep za 100.000-150.000$ se vadi rezident business viza vo Queensland.

Direktna rezident ili rabotna viza od nekoj uste da e vo MK da dobie e kako da dobies na loto dva pati za dve nedeli. Po moe mislenje e MISSION IMPOSIBLE.

Pred covid davaa 150-180.000 rezident vizi. Od tie realni vizi na nekoj sto ne vo AU dobivaat mozebi 5-10%, drugite vizi odat na verenicki, parent, rezident za tie od Nov Zeland, rezident za tie sto studirale vo AU, 30% ti se regionalni vizi za rabota, investitori vo AU so mnogu pari itn itn. A od tie ostanati 5-10% bidejki baraat nad 7.0 IELTS toa realno mozat da go napravat tie sto ziveat vo UK, USA, India, South Africa itn itn.

Ostanuva mozebi 1% na ostatokt na non-english world odnosno 1.500 vizi za nekoj da receme inzenjer od MK, ili Polska ili Francija ili Kina.

Taka da vo parite e rabotata vo AU za zal :(
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ќе се усреќите со регионална виза (489).

Бев го поминав тоа. Не му препорачувам на никого.

Во основа на никој не ја препорачувам Австралија освен за шетање.

Шведска е веќе земја да се размислува.

Сум живеел со постојано жителство во двете земји, Австралија може вода на Шведска да и носи.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ќе се усреќите со регионална виза (489).

Бев го поминав тоа. Не му препорачувам на никого.

Во основа на никој не ја препорачувам Австралија освен за шетање.

Шведска е веќе земја да се размислува.

Сум живеел со постојано жителство во двете земји, Австралија може вода на Шведска да и носи.
Зашто? Можеш да образложиш?
 
Член од
6 март 2019
Мислења
390
Поени од реакции
590
Гледам Шведска ја спомнувате па да прашам. Има некој на форумов што живее во Шведска, или Скандинавија било која земја? Имаме тема за тоа?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Зашто? Можеш да образложиш?
Затоа што те ограничуваат каде смееш да живееш и работиш по поштенски код.

Ќе имаш забрана да живееш и да работиш во поголемите градови (тогаш можеше само Аделаида и Хобарт) и ќе можеш само во малите градчиња каде што реално нема работа т.е тешко се наоѓа.

Не сакам да навлегувам во ксенофобијата што ја имаат за нови имигранти. Легално не смее да те одбие дека си дојденец туку ти вика "You are lacking local experience".

Ти останува да работиш за некој "наш" (најчесто Грк - тие најмногу знаат да ти помогнат. Од Македонците не очекувај ништо, а со Босанците е најтешко да се соработува).

Тешко се наоѓа работа, кој да ви кажува ви измислува приказни. Збораме од најобична работа па се до работа по струка.

Гледам Шведска ја спомнувате па да прашам. Има некој на форумов што живее во Шведска, или Скандинавија било која земја? Имаме тема за тоа?

Што те интересира?

За Шведска особено ако со ИТ (по)лесно се наоѓа работа. Имаш и компании како Seavus што праќаат луѓе да живеат таму. Сеа со коронава се искомплицираа работите.

Во однос на јазик, англиски е доволно ако немате некоја специфична работа за која треба јазик.

Условите за живеење се многукратно подобри од Австралија, башка 3 саати си МК на викенд што се вика.

Секое вработување оди преку синдикат, бесплатни градинки, здравство, ниски сметки за комуналии.

Единствен проблем е да најдете стан под кирија. Тоа е дури потешко од наоѓање работа
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Ќе се усреќите со регионална виза (489).

Бев го поминав тоа. Не му препорачувам на никого.

Во основа на никој не ја препорачувам Австралија освен за шетање.

Шведска е веќе земја да се размислува.


Сум живеел со постојано жителство во двете земји, Австралија може вода на Шведска да и носи.
Во која држава си бил, кога, и со која струка ако не е проблем да пишеш малку подетално?

Инаку пред неколку месеци разговарав со човек кој имаше живеено во Шведска, а сега во АУС, тој е баш со спротивното мислење од твоево.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Јужна Австралија - ИТ сектор сум јас :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.547
Има полагано некој тука ТОЕФЛ ИБТ изминативе година-две? Како оди тестирањето, како се спремавте, материјали, итн итн... Мене најмногу ме загрижува зборувањето, кај немам добар изговор, него многу и зависи на која тематика ќе ти се падни да зборуваш, т.е ако немаш појма што да кажиш тогаш што? Ќе мрмлаш нешто без веза или ? :pos:
Автоматски споено мислење:

Novosti za tie sto mislat za migracija do Avstralija slednava godina.

Nesto se zbori i pisuva po novini deka planiraat da gi zgolemat brojkite na migracija, no toa ke bide posle izborite vo mart. Ima golem nedostatok na rabotnici vo nekoi regioni vo AU osobeno vo medicinska struka, zemjodelstvo i rudarstvo.

No realno ostanuva samo studentska viza osven ako ne ste super vo angliski jazik. A za taa viza ti treba dosta finansii. Ako imas pari site vrati ti e otvoreni. Golema e verojatnost Au ke se otvori do mart mesec maksimum za migracija. No treba da se ima 30.000$ za studentska viza, ili za tie so pogolem djep za 100.000-150.000$ se vadi rezident business viza vo Queensland.

Direktna rezident ili rabotna viza od nekoj uste da e vo MK da dobie e kako da dobies na loto dva pati za dve nedeli. Po moe mislenje e MISSION IMPOSIBLE.

Pred covid davaa 150-180.000 rezident vizi. Od tie realni vizi na nekoj sto ne vo AU dobivaat mozebi 5-10%, drugite vizi odat na verenicki, parent, rezident za tie od Nov Zeland, rezident za tie sto studirale vo AU, 30% ti se regionalni vizi za rabota, investitori vo AU so mnogu pari itn itn. A od tie ostanati 5-10% bidejki baraat nad 7.0 IELTS toa realno mozat da go napravat tie sto ziveat vo UK, USA, India, South Africa itn itn.

Ostanuva mozebi 1% na ostatokt na non-english world odnosno 1.500 vizi za nekoj da receme inzenjer od MK, ili Polska ili Francija ili Kina.

Taka da vo parite e rabotata vo AU za zal :(
за оваа виза колку ми се шансите?

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom