Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Edno prasanje. Za maticen lekar. Nudea posledno ko gledav 160 000 dolari australcite so odredeni klauzuli, treba eden dva ispiti, aj toa ne e problem, no baraat da potpišiš 10 години да си ареа оф неед. Е сеа таа плата како стои. Верувам дека не е ниска. Ама дали би вредела маката 10 години да сум во некоја пустина за 160 годишно? Што може со тие пари? Дали можам со тие пари на подолг рок, во текот на работен век да купам пример куќа, да спечалам за пензија и децата да си ги истудирам на скап универзитет?
Малку ме замислои дека ова 56к викаш е мала плата. Колку реално треба за еден солиден мирен, а квалитетен живот. Најбитно ми е да имам нормален дом и деца да можам да ишколовам шо поквалитетно, да станат битни луѓе кога еве јас не можев.
Tolku e plata za maticni doktori 120k-180k godisno bruto plata. Ne znam za toa za area of need i ne veruvam deka mora da se zivee vo nekoja pustina. Problem e zemanje na licenca tie dva ispiti ne se tolku lesni kolku sto mislis i moze da te fati godina dve da gi polozis. Specijalisti zemaat duplo poveke plata.
Сега мене не ми се брза :)
Имам право од 1 година за да дојдам таму, нека се потсмири состојбата малку и ќе фатиме авиончето :D
Od moe iskustvo ako veke imas viza nema sto da cekas, fati da si brkas exeption da ti dadat da dojdes vo AU bidejki zemjava ke bide blokirana dosta vreme. Vremeto vo MK ti e izgubeno jas toa go svativ a ke go svatis i ti koga ke dojdes. Ke ti bide tesko vo AU i mnogu stresno no veruvaj mi eden den poveke ostanat vo MK e promasen den.
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje. Za maticen lekar. Nudea posledno ko gledav 160 000 dolari australcite so odredeni klauzuli, treba eden dva ispiti, aj toa ne e problem, no baraat da potpišiš 10 години да си ареа оф неед. Е сеа таа плата како стои. Верувам дека не е ниска. Ама дали би вредела маката 10 години да сум во некоја пустина за 160 годишно? Што може со тие пари? Дали можам со тие пари на подолг рок, во текот на работен век да купам пример куќа, да спечалам за пензија и децата да си ги истудирам на скап универзитет?
Малку ме замислои дека ова 56к викаш е мала плата. Колку реално треба за еден солиден мирен, а квалитетен живот. Најбитно ми е да имам нормален дом и деца да можам да ишколовам шо поквалитетно, да станат битни луѓе кога еве јас не можев.
Pisav deka e solidno niska plata i gi pokrivas site trosoci za zivot kako kirija ili kredit plus dobra kola plus soliden odmor. Dodeka plata od 160k e top plata so koja ke imas nekolku kuki za da platis pomalku danok, ke imas kola od nad 50k, penzija privatna ti e plaka rabotodavec 10% od tie pari taka da 16000$ godisno odat vo privaten fond. Ke zivees verojatno od kuka od 1 milion. A studiranje za decata e na kredit od 0% kamata koi decata ke si gi plakaat koga ke se vrabotat. Verojatno me svakas. Trosocite sprema MK i AU se isti, razlikata e samo cenite na nedviznostite.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Edno prasanje. Za maticen lekar. Nudea posledno ko gledav 160 000 dolari australcite so odredeni klauzuli, treba eden dva ispiti, aj toa ne e problem, no baraat da potpišiš 10 години да си ареа оф неед. Е сеа таа плата како стои. Верувам дека не е ниска. Ама дали би вредела маката 10 години да сум во некоја пустина за 160 годишно? Што може со тие пари? Дали можам со тие пари на подолг рок, во текот на работен век да купам пример куќа, да спечалам за пензија и децата да си ги истудирам на скап универзитет?
Малку ме замислои дека ова 56к викаш е мала плата. Колку реално треба за еден солиден мирен, а квалитетен живот. Најбитно ми е да имам нормален дом и деца да можам да ишколовам шо поквалитетно, да станат битни луѓе кога еве јас не можев.

Eden, dva ispita toa ne veruvam deka e bas taka... Ako nemas diploma od AUS ili NZ ke se pomacis da pocnes ovde, duri i 1-2 god ko sto kaza lion mi se cini deka e preoptimisticki. Proveri si toa dobro zasto se somnevam deka imas pravi informacii.

Za "area of need" toa e odamna ovde, toest i u AUS da imas zavrseno mora da pomines odreden broj godini nekade nadvor od glavnite gradovi (se si mislam deka bese 5 ili 7, ali ne bi me cudelo da e 10) pred da mozes da apliciras i da se vrabotis vo glavnite centri vo AUS. E sega toa ne znaci deka ke ides u pustina, lol, 90% od naselenieto zivee u "pustina" pokraj plaza taka da i da treba da ides u pomalo gradce ne se sekiraj ke bide toa OK, ke imas podobar zivot nego bilo kade vo MKD. Sega tuka treba i ti da si vidis sto ustvari sakas, kakva klima, kolkavo mesto, dali e za tebe prifatlivo na primer da rabotis za pomala plata ama da si na saat vreme od nekoj golem grad ili sakas pogolema plata ama da si vo pomalo mesto vo tropska ili eve ladna klima? Primer ako vlezes vo Bendigo, Balarat, Central Coast, Mandurah, ti ke bides na saat vreme od Melburn, Sidnej ili Pert... Bendigo/Balarat/Central Coast ti se gradovi ko BT vo MKD i se na saat vreme od Melburn i Sidnej a Mandurah ti e ko OH (doduse poveke ko venecija) i e isto na saat vreme od Pert. Rabotava e sto takvi gradovi ke plakaat pomalku i ke imas konkurencija da vlezes. Od druga strana pa Cains ili Port Douglas ti se vo tropskiot del na Kvinslend i tamu ke bides poveke platen ama si daleku od glavnite gradovi. E sega imaj na um deka Cains ti e nekoj 150 000+ deka ima internacionalen aerodrom, deka ke imas klima 10 meseci u godina da se banjas....

So 160K godisno ti bi mozes bez problem da otplakas kredit od 1 mil dolari (rata ke ti bide okulu $4k mesecno) plus da ti ostanuvaat nekoj $6000 mesecno za drugi trosoci . Standardot bi ti bil nesto ko u mkd da imas 250 000 denari plata i site krediti da ti se podmireni. Ako ti e toa dovolno togas ke ti bide OK ovde. Kuki (ko sto rece lion) ke imas nekolku (da ne go tupime ama ova e dobra strategija da namalis plakanje danok spored ovdesni zakoni), penzija ne e problem (lion ti kaza 10% ti plakaat mada medicinari i profesori obicno imaat i do 17% plus imaat cel kup drugi beneficii poeftini krediti na primer, ne plakanje ili popusti na razni osigitelni polisi itn). Skoluvanje ovde ne e kako USA, stom decata stanat drzavjani imas bezkamaten kredit dur studiraat (posle ima nekoj smesna kamata, mislam onaa na RBA sto e 0,25% godisno sega) koj automatski im sledi i pocnuvaat so otplata na nego (im odbivaat od plata) koga ke se vrabotat i koga ke pocnat da zarabotuvaat nad $60K godisno. Utre ako resat da ziveat vo evropa na primer moze i NIKOGAS da ne go vratat ili ako na primer si otvorat svoj biznis pa si "delat" mala plata. ;) Imase porano opcija ako ti sakas da im go plakas (ne znam dali uste ja ima ali bi trebalo) da mozes da go plakas dur studiraat so 25% popust. Faksovite ovde se za edno 80% poevfini nego USA, taka da centite se nekade 5-10K godisno za poveketo faksovi e sega za medicina sigurno e poveke.

U globala ke imas odlicen zivot kade i da zavrsis. Vo provincija ovde kukite se znacitelno poeftini mada bi rekol trosocite za zivot se malku pogolemi (imaat poslab supply chain pa produkti vo marketi/benzin im e poskap). Uslovite za zivot se dobri, za familija gledajne bi rekol idealni, podobri nego gradovite. Neznam kolkavi te se decata ali ako imas nekolku god fora dur dojdat na faks ne samo sto ke mozes kuka da kupis (na kredit) nego ke ima najverojatno i nekoj stan u centar na metropola kade ke studiraat da gi smestis (isto na kredit).
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Дали има опции за луѓе од безбедносен сектор ? Не зборувам за обичен полицаец или професионален војник.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
@lion888 @kano
Фала за исцрпните одговори и мотивирачки зборови. Уз малку среќа нешто повеќе труд поистои веројатност за некоја година на темава да пишам како Австралјанец. :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Дали има опции за луѓе од безбедносен сектор ? Не зборувам за обичен полицаец или професионален војник.
Tie struki imaat samo opcija za sponzorstvo od rabotodavec odnosno sponzoriran od nekoja policija, vojska ili pozarna. Obicno se pravi samo na luge od UK poradi bliskost na kultura.

 
Член од
20 март 2017
Мислења
13
Поени од реакции
12
Pozdrav do site, pocnav so pripremi za polaganje na IELTS testot ama zivotot imal drugi planovi za mene i poslednava godina ipol ideata, planiranjata i sve drugo povrzano so iseluvanje vo Avstralija stagniraa. Bravo za site koi redovno pisuvate, nasocuvate i nesebicno im pomagate na site na koi Avstralija im e zelba za ziveenje. Jas sakam samo da prasham za Vashe mislenje, bidejki vekje napolniv 40 godini dali voopsto i da pocnuvam so postapka i sve drugo sto e potrebno za iseluvanje ili go propustiv „vozot“ za Avstralija? Imav pisuvano porano vo forumot eve pak nakratko: znaci vekje imam 40 g, agronom sum po struka, i mojata i strukata na soprugot se naogjaat na Skill listata, jas bi bila nositel bidejki sum podobra angliski od soprugot, familija so 2 deca vo skolska vozrast. Sekoe Vashe mislenje/sugestija e dobredojdena. Vi blagodaram, pozdrav.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
bidejki vekje napolniv 40 godini dali voopsto i da pocnuvam so postapka i sve drugo sto e potrebno za iseluvanje ili go propustiv „vozot“ za Avstralija?
Најискрен одговор, со 40 години возот ви е заминат за skilled виза, барајте некој друг тип на виза.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Pozdrav do site, pocnav so pripremi za polaganje na IELTS testot ama zivotot imal drugi planovi za mene i poslednava godina ipol ideata, planiranjata i sve drugo povrzano so iseluvanje vo Avstralija stagniraa. Bravo za site koi redovno pisuvate, nasocuvate i nesebicno im pomagate na site na koi Avstralija im e zelba za ziveenje. Jas sakam samo da prasham za Vashe mislenje, bidejki vekje napolniv 40 godini dali voopsto i da pocnuvam so postapka i sve drugo sto e potrebno za iseluvanje ili go propustiv „vozot“ za Avstralija? Imav pisuvano porano vo forumot eve pak nakratko: znaci vekje imam 40 g, agronom sum po struka, i mojata i strukata na soprugot se naogjaat na Skill listata, jas bi bila nositel bidejki sum podobra angliski od soprugot, familija so 2 deca vo skolska vozrast. Sekoe Vashe mislenje/sugestija e dobredojdena. Vi blagodaram, pozdrav.

mnogu tesko e tebe da ti se dade pravilen sovet... ne sakam na nikoj da mu krsam film ili da mu vikam NE ama ti veke si na granica kade ke ti bide tesko da se probies ovde. prvo veke vleguvas vo godini, do kaj 40ka nekako ajde e OK ama posle toa veke se potesko e i za rabota da najdes i za da se adaptiras i da se snajdes ovde. doagas i so familija i toa vo edna od najskapite dzavi za ziveenje taka da neznam sto da ti kazam.

moj sovet e ako veke ides da gi izbegnes melburn i sidnej. koncentriraj se na perth ili brisbane duri bi rekol 80% perth, 20% brisbane za tebe. ova zatoa sto e poeftino tamu da pocnes i mislam deka kako iselenik mnogu polesno e da se snajdes vo perth kade veke imame OK zaednica i vazime kako za dobri/vredni luge nego vo brisbane kade sme slabi kako zaednica i kade ima poveke eve da go narecam subtilen rasizam, kade ke ti bide potesko da se snajdes so akcent na primer.

od druga strana si agronom... ako imas iskustvo i ako ne ti se zivee vo golem grad moze i dobro da pomies. ona sto ti pisav u predhodniot paragraf togas ne vazi, togas bi ti rekol gledaj go potegot Port Macquarie, Coffs Harbour pa nekade do Byron Bay... duduse ima dosta mesta sto imaat prilicno razviena agrikultura ali ovoj del e ete moze nekako em dobar za ziveenje em ke ti odgovara na strukata. ako ides za WA (perth) togas gledaj margaret river regionot. pak zavisi sto sakas da rabotis i sto ustvari znaes/imas iskustvo.

uglavno ke zavisi kolku soodvetno iskustvo imas, ovde tvojata struka se raboti prilicno razlicno od MKD duri bi rekol ne sum siguren dali ima i mali slicnosti. bratucedka mi ovde raboti so sistemi za navodnuvanje na farmi na primer so golemina na mkd kade satelitski se sledat mnogu raboti taka da neznam sto da ti kazam, ke imas prilicno dosta za ucenje/adaptiranje.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Најискрен одговор, со 40 години возот ви е заминат за skilled виза, барајте некој друг тип на виза.
Зашо ако смеам да знам?
мислам ако не за себе, барем за децата да створи човек една основа полесно да се снајдат, да се образуваат таму барем.

Имам другар од детство во австралија. Кога отиде таму со родителите тој беше 16 стар, неговите околу 45 /50. Дечкото учеше, се трудеше и оп еве го денеска професор по математика таму во аустралија на некој факултет.

Една од поголемите трагедии јас викам што може на човек да му се случи е да работи за македонски газда и да нема врски во македонија.

Инаку моите родители на 55 години се иселија од македонија, во далеку послаба држава од аус, со многу помалку работни места, немаа храброст тогаш за аус многу далеку им било. Сеа јас треба да се селам натаму место нив пошо државава кај што ме донесоа пропадна тотално последниве години стана многу лошо. И на денот на апликација веројатно ќе имам точно 35 години.
Јас лично би аплицирал и денес, но морад да го комплетирам образованието т.е. спецјализацијата уш две години јер инаку се комплицира треба многу повеќе испити да полагам во аус.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Pozdrav do site, pocnav so pripremi za polaganje na IELTS testot ama zivotot imal drugi planovi za mene i poslednava godina ipol ideata, planiranjata i sve drugo povrzano so iseluvanje vo Avstralija stagniraa. Bravo za site koi redovno pisuvate, nasocuvate i nesebicno im pomagate na site na koi Avstralija im e zelba za ziveenje. Jas sakam samo da prasham za Vashe mislenje, bidejki vekje napolniv 40 godini dali voopsto i da pocnuvam so postapka i sve drugo sto e potrebno za iseluvanje ili go propustiv „vozot“ za Avstralija? Imav pisuvano porano vo forumot eve pak nakratko: znaci vekje imam 40 g, agronom sum po struka, i mojata i strukata na soprugot se naogjaat na Skill listata, jas bi bila nositel bidejki sum podobra angliski od soprugot, familija so 2 deca vo skolska vozrast. Sekoe Vashe mislenje/sugestija e dobredojdena. Vi blagodaram, pozdrav.
Како некој што пресно го истрча патот за визата ќе ти кажам три пати да си ги провериш опциите пред да се впуштиш во оваа трка.

Од оваа година за skilled визите станува уште потешко со тоа што се намалени бројките за следните 2 години, а во твојот случај времето не е баш во ваша полза (ако добро се сеќавам за мојата беше макс 45 години старост).
Процесот е тежок и скап (3500-5000 долари ти е агент), зависи од агенцијата која ќе ти прави skills assesment планирај си и за таму 1000 долари, IELTS 200 евра по човек, плус си бара спремање доста (сега слушам било полесно на компјутер, до лани на writing беа престроги од British Council), за визата ќе ви требаат само за тебе и сопругот околу 6500 АУД (за децата не сум сигурен колку се плаќа, а верувам се плаќа, прочитај во документацијата) + нерви како ортоми за целото трчање во нашата држава тука (еден куп документи ти требаат, препораки обавезно за да ти дадат Skills Assesment, потврда од работа дека работиш она што бараш да ти биде признаено за таму (ела разбери се со работодавецот тука).

Се на се во рок од 2 години од сега ако успеете да го затворите целиот процес треба да сте пресреќни.


Како што ти пиша @kano исто детално разгледај што точно се бара на огласите за твојата струка во Австралија.
Во голема мера мислам дека користат: GE engine + NDVI + ArcMap + QGIS за автоматски класификации преку python и javascript за: следење, споредба и анализи што во мкд слабо и да не речам воопшто не се користи, плус верувам дека тотално и растенијата, методите за одгледување, пестициди, хербициди, инсектициди е се различно.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Зашо ако смеам да знам?
мислам ако не за себе, барем за децата да створи човек една основа полесно да се снајдат, да се образуваат таму барем.
Затоа што skilled визите се point based, максимален број поени од возраст се добива 25-32 години, по што се губат 5 поени, а над 38 години се губат уште 10 поени (вкупно 15 од максималниот). Плус во Мкд нема ПТЕ да се полага, а на ИЕЛТС во рален живот максимум што можеш да извадиш се 10 поени, споредено со 20 на ПТЕ. Значи изгубени уште 10 поени, севкупно 25 поени минус, кои се ненадоместливи кога ќе споредиш дека има апликанти со 90 па и со 95 поени кои чекаат повеќе од година време.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Затоа што skilled визите се point based, максимален број поени од возраст се добива 25-32 години, по што се губат 5 поени, а над 38 години се губат уште 10 поени (вкупно 15 од максималниот). Плус во Мкд нема ПТЕ да се полага, а на ИЕЛТС во рален живот максимум што можеш да извадиш се 10 поени, споредено со 20 на ПТЕ. Значи изгубени уште 10 поени, севкупно 25 поени минус, кои се ненадоместливи кога ќе споредиш дека има апликанти со 90 па и со 95 поени кои чекаат повеќе од година време.
Со над 40 години ќе мора да извадат над 8 на секој сегмент од IELTS што да видам не верувам дека некој од таа возраст може да го извади, освен ако нема тоа студирано или пак живеено во земја од Англиско говорно подрачје.
PTE најблиску имаат во Варна и во Атина, али и на него не сум многу оптимист дека ќе можат од прва да извадат максимум бодови.

Плус ќе им треба да полагаат и двајцата за да земат уште 5 поени на јазик од партнерот, е сеа колку знае англиски и сопругот е дискутабилно, ќе треба и тој да има подобри поени.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Ова се ментални гимнастики, некако не ми се напушта центарот на Европа сеуште, само ме чеша понекогаш нова авантура некаде подалеку. САД и Канада ми се мех, Австралија ми е некако примарна дестинација ако некогаш повторно одлучам да излезам од комфорт зоната.

- не би се селил пред да наполнам 33-34 години
- германско државјанство
- senior developer со (до тогаш) 10 години работно искуство во Германија
- течен англиски, германски
- сингл без деца (ова може и да се смени ваљда, иако лично не би до 35 :icon_lol: )

Има некои разлики во однос на МК државјани? Не сакам да минувам низ сито и решето, како што реков немам некога голема иницијатива да се селам па да вложам којзнае колку напор во тоа.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Ова се ментални гимнастики, некако не ми се напушта центарот на Европа сеуште, само ме чеша понекогаш нова авантура некаде подалеку. УСА и Канада ми се мех, Австралија ми е некако примарна дестинација ако некогаш повторно одлучам да излезам од комфорт зоната.

- не би се селил пред да наполнам 33-34 години
- германско државјанство
- senior developer со (до тогаш) 10 години работно искуство во Германија
- течен англиски, германски
- сингл без деца (ова може и да се смени ваљда, иако лично не би до 35 :icon_lol: )

Има некои разлики во однос на МК државјани? Не сакам да минувам низ сито и решето, како што реков немам некога голема иницијатива да се селам па да вложам којзнае колку напор во тоа.
Еве ти информативен калкулатор да си направиш математика со поените за АУС (верувам ќе ти биде таргет 189ката виза):


-губиш поени со секоја година покасно
-мислам дека освен ако немаш Британско државјанство или на државите на Commonwealth немаш никакво олеснување од било која друга земја.
-искуството ќе ти биде во плус како и да е, е сега дали ќе успееш да закачиш одма сениор позиција таму верувам зависи од многу околности
-англискиот мора да го докажеш со положен: IELTS/PTE/TOEFL бирај еден од овие, си има листа за која оцена на секој од тестовите колку поени добиваш (7, 7, 7, 7 на ИЕЛТС ти носат 10 поени на виза, 8+, 8+, 8+, 8+ ти носат 20 поени, помалку од 7 на било кое немаш поени), полесно е со PTE.
-кај брачен статус на регионалната како за чудо за сингл даваа поени плус, кај индепендент не сум сигурен (иако дури и во брачен статус пак се земаат поени ако партнерот има положено англиски со добра оцена).

Низ сито и решето мислам дека ќе мораш секако да поминеш, најдобра комбинација што ми доаѓа на памет за да не го трчаш целиот процес е да си бараш некоја невеста од таму :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom