Како настанал универзумот?

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.239
Поени од реакции
4.848
Универзумот настанал со Big Bang.
Биг бенг е само теорија како настанал универзумот. Уште не е ништо докажано, а и како теорија Биг бенгот има дупки...
 

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Биг бенг е само теорија како настанал универзумот. Уште не е ништо докажано, а и како теорија Биг бенгот има дупки...
3 збора: космичко микробраново зрачење
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Биг бенг е само теорија како настанал универзумот. Уште не е ништо докажано, а и како теорија Биг бенгот има дупки...
Кажав дека тоа е тоа што јас го знам.И посочи ми некоја дупка.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Универзумот настанал УНИВЕРЗАЛНО.

Ај се надеваме некој ќе докаже шо и како иако сметам дека шансите за тоа се 1:Многу
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Како настанал универзумот, хммм? Зависи за која теорија мислиш, има религиска и научна теорија.Религијата тврди дека универзумот го створил бог, а науката се труди да докаже дека не е така.
Погуглај и може ке најдеш дека во CERN се вршат такви експерименти,како од ништо се направило нешто, како и пронаоѓање на антиматеријата што е на некој начин битен сегмент за дознавање за постанокот на универзумот.
Универзумот настанал после Big Bang. А во CERN се вршат експерименти за антиматерија. Сакаат со неа да создадат услови за да видат што точно се случило. Но според мене тоа никогаш нема да се случи, барем не во блиска иднина. Иако антиматеријата е нешто што може да предизвика најголемата експлозија што човекот може да ја создаде, сепак не е најјака во универзумот. Прогуглај за супернова и гама зраците и ќе видиш за што станува збор.

ПС: Нема 5 минути откако даваа иста ваква документарка на National Geographic за тоа како настанал универзумот, и искрено документарката ме запрепасти. Имаше многу детали што досега не ги знаев.
Edit: Сеуште ја даваат, мислев дека заврши.

Биг бенг е само теорија како настанал универзумот. Уште не е ништо докажано, а и како теорија Биг бенгот има дупки...
Не е баш само теорија...Скоро сите научници во светот се согласуваат дека универзумот настанал после Big Bang.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Универзумот настанал после Big Bang. А во CERN се вршат експерименти за антиматерија. Сакаат со неа да создадат услови за да видат што точно се случило. Но според мене тоа никогаш нема да се случи, барем не во блиска иднина. Иако антиматеријата е нешто што може да предизвика најголемата експлозија што човекот може да ја создаде, сепак не е најјака во универзумот. Прогуглај за супернова и гама зраците и ќе видиш за што станува збор.

ПС: Нема 5 минути откако даваа иста ваква документарка на National Geographic за тоа како настанал универзумот, и искрено документарката ме запрепасти. Имаше многу детали што досега не ги знаев.
Edit: Сеуште ја даваат, мислев дека заврши.



Не е баш само теорија...Скоро сите научници во светот се согласуваат дека универзумот настанал после Big Bang.
Грешка си.Во церн сакаат да го откријат хигсовиот бозон,а не антиматеријата т.е. тие сакаат да го разложат протонот (затоа и судираат 2 протони).
 
Е

експерт

Гостин
Сите знаеме од школо дека универзумот настанал од таканаречениот "Big Bang". Но тој биг бенг се случил од некоја Ѕвезда.
Дилемата е како настанала пак таа Ѕвезда за да се случи тој биг бенг? Ако ѕвездата настанала од космичка прашина тогаш како настанала таа прашина? Дали има сето ова почеток или настанокот на универзумот нема ни почеток а нема ни да има крај?
истрагата е во тек, штом добиеме подетални информации, не само претпоставки, навремено ќе бидете информирани.
 

Blue_Boy

THE WAY I AM
Член од
29 октомври 2009
Мислења
345
Поени од реакции
33
Вака сеа,јас да го кажам мојот став кон оваа тема.Универзумот како и секоја ствар морала некако да настане или некој да ја создаде.Тие што веруваат во религија си мислат дека Господ Бог ја создал,тие што не веруваат(е незнам за овие не е битно).Така да моето мислење е дека универзумот е ко еден базен пун со вода,а во водата пливаат разни глупости.Треба само да го најдеме дупчето за да го испразниме базенот.Е тоа ќе биде крај на светот,а не ова што ве лажат 2012.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
универзумов е огрооооомен.. шансите да докаже некој как настанал универзумот се еден према цел универзум!!! може да претпоставуваме и теории да даваме колку шпто сакаме но да докажеме е мнооогу тешко..
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Не верувам во почеток ни во крај. Јас си го земам за пример законот за запазување на енергија. Ни помалку ни повеќе.

Едноставно јас лично си преферирам да го негирам постоењето на времето. Го гледам универзумот како простор, не како просторвреме, материјата и енергијата како апсолутни ентитети што се трансформираат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.239
Поени од реакции
4.848
Dragon[Sky];3228001 напиша:
Едноставно јас лично си преферирам да го негирам постоењето на времето.
:pop::pop::pop:

А пак јас лично си преферирам да го негирам постоењето на енергијата.:vozbud::vozbud::vozbud:
:pos2::pos2::pos2:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Dragon[Sky];3228001 напиша:
Не верувам во почеток ни во крај. Јас си го земам за пример законот за запазување на енергија. Ни помалку ни повеќе.

Едноставно јас лично си преферирам да го негирам постоењето на времето. Го гледам универзумот како простор, не како просторвреме, материјата и енергијата како апсолутни ентитети што се трансформираат.
Samo boldiraniot zbor e dovolen da go ospori i proglasi za nevalidno toa tvoe preferiranje. :toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
лично си преферирам да го негирам постоењето на времето
Тогаш преферирај да го негираш и постоењето на движењето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom