Како настанал универзумот?

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Сите знаеме од школо дека универзумот настанал од таканаречениот "Big Bang". Но тој биг бенг се случил од некоја Ѕвезда.
Дилемата е како настанала пак таа Ѕвезда за да се случи тој биг бенг? Ако ѕвездата настанала од космичка прашина тогаш како настанала таа прашина? Дали има сето ова почеток или настанокот на универзумот нема ни почеток а нема ни да има крај? Дали ние според законите на физиката се водиме за тоа дека се мора да има почеток и крај?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Eдна дигресија на почеток....

...единствениот Биг Бенг кој е битен за тебе и за сите нас е оној Биг Бенг кој го направиле твоите, моите, сечии - тато и мама. Од целата таа концентрирана материја која се распрскала насекаде во непознатот пространство, само еден нејзин дел бил погоден, одбран и удостоен со магијата наречена живот.

Заради тоа биди среќен и уживај во животот. Егзистенцијалните прашања се убави, но и опасни. Посебно на млади години.

Сепак, радозналоста секогаш победува....затоа те препуштам на физичарите и филозофите кои имаат нефес за трошење :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Биг Бенг е само претпоставка која е земена како ошто прифатена теорија. Ни еден научник, ни едно технолошко достигнување (освен ако еден ден не измислат временска машина) не може да ни даде точен одговор како настанал универзумот. Научниците можат само да мозгаат и да бараат логични начини.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
Биг Бенг е само претпоставка која е земена како ошто прифатена теорија. Ни еден научник, ни едно технолошко достигнување (освен ако еден ден не измислат временска машина) не може да ни даде точен одговор како настанал универзумот. Научниците можат само да мозгаат и да бараат логични начини.
Немаш погледнато некогаш на Дискавери? Прават огромен милијардерски проект кој треба да биде готов Јуни 2007 (ја гледав емисијата во 2006 година, тогаш го дадоа предвидувањето), со неверојатно сензитивни сензори, и камери што го забележуваат најмалиот детајл, што значи дека ќе ги видат и најмалите структурни единици, после светлосниот експлозивен експеримент. Сега не ме држете за збор не знам да објаснам од што беше составена цевката каде што ќе се случи "Биг Бенг".
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
јахутерминал напиша:
Немаш погледнато некогаш на Дискавери? Прават огромен милијардерски проект кој треба да биде готов Јуни 2007 (ја гледав емисијата во 2006 година, тогаш го дадоа предвидувањето), со неверојатно сензитивни сензори, и камери што го забележуваат најмалиот детајл, што значи дека ќе ги видат и најмалите структурни единици, после светлосниот експлозивен експеримент. Сега не ме држете за збор не знам да објаснам од што беше составена цевката каде што ќе се случи "Биг Бенг".
Друже, тоа е само проект, кој би требало да докаже дека таква претпоставка може да се случи. Ама, што докажува дека тоа се случило навистина? Дека универзумот навистина така се случил? Ако е можно, не значи дека така било. Нели?

Нема ниту еден конкретен доказ. Се е хипотетика.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
Друже, тоа е само проект, кој би требало да докаже дека таква претпоставка може да се случи. Ама, што докажува дека тоа се случило навистина? Дека универзумот навистина така се случил? Ако е можно, не значи дека така било. Нели?

Нема ниту еден конкретен доказ. Се е хипотетика.
Се согласувам, признавам дека е само претпоставка без цврсти докази.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
a da nekad ke go doznaes ova.da da da ima nadez
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
луге од ова може само да се шекнеш ништо друго затоа не се замарајте со вакви прашања зошто уште не се а нема ни да се докажат уживајте си во својот живот поздрав
 

SkYw4lk3r

The last Jedi
Член од
20 февруари 2007
Мислења
324
Поени од реакции
7
DA da, sto ima nie da se zamarame. Kako i da e vo nikoja slucajnost ne bi bile zivi da doznaeme od kade, kako i koga bilo se sozdadeno, barem sea za sea znaeme deka atomot koj e sostaven od protoni,elektroni i neutroni e edinstvetnoto(osnovnoto) nesto od koe e se sozdadeni site materjalni nesta vklucuvajki ja i atmosverata i ostanati slicni raboti. A toa od kade i sto kako bilo, moze samo da spekulirame i da davame svoi mislenja, iako mislam deka monu tesko moze da se otkrie toa duri i za 2000 ili ne e vazno kolku povekje godini bidejki naucnicite ke treba da istrazuvaat bijardi i biljradi godini i kojznae uste kolku godini vo minatoto za da se razresi nesto od nesto.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
mnogu nesta se nepoznati seuste za covekot, a takvi i ke ostanat uste mnogu vreme. toa e i slucajot so tvoeto prasanje. Vo sekoj slucaj, odgovorot na ova prasanje nema da bide najden vo tvojot zivoten vek.


kako i da e, jas imam citano deka big bang ne nastanal od zvezda, bidejki togas univerzumot ne postoel kako vakov sto go znaeme denes, a nitu pak ni materijata ni energijata.
big bangot nastanal od sudruvanje na cesticki so ogromna brzina. vo toj moment celata enetgija bila fokusirana vo edna tocka i togas se slucila eksplozijata, i podocna ona sto site go znaeme.

a prasanjeto sto se slucilo pred toa, hipoteticki e reseno, no ne i potvrdeno. nisto sto pominalo, a ne bilo zabelezano ne moze da se potvrdi. mozeme da go rekonstruirame so pomos na logika (kako toj proektot spomnat vo prethodnite postovi) no da go dokazeme ne.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
od takvi lugje sto vikaat da ne se zamarame so nekoi vakvi prazanja od egzistencijalen karakter kje bevme sea uste u kamena doba da gi slusavme niv , ali srekja ne e taka ,
a, i sto da vi kazam , konkretno zemete si ja "kratka istorija na vremeto " od stephen hawking , kje naucite ubavi raboti , a i ne e loso i dokumentarcite da mu gi izgledate , gi ima na net lesno se naogjaat ,
"stephen universe" misalm za oni sto gi mrzi da citaat dokumentarci ti se prava stvar ,
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Теоријата за Big Bang е докажана и потврдена.Дури и се знае дека Вселената се шири и дека ке продолжи да се шири бесконечно...
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Неможе да се шири бесконечно,вториот "Big Bang" може да се случи денес,утре,наредниот месец или за 100 години,не е бесконечено.Тоа е така бидејќи кога универзумот се шири во сите правци,еден ден ќе нема доволно гравитација за да го задржи тоа ширење и ке се распадне цел универзум.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
kiki25 напиша:
Теоријата за Big Bang е докажана и потврдена.Дури и се знае дека Вселената се шири и дека ке продолжи да се шири бесконечно...
Теоријата е докажана дека тоа е можно и ништо повеќе. Дека претпоставката е можна. Дај ми еден доказ дека навистина било така, како што вели претпоставката.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
kiki25 напиша:
Теоријата за Big Bang е докажана и потврдена.Дури и се знае дека Вселената се шири и дека ке продолжи да се шири бесконечно...
Kako mozhe da e dokazhana teorijata, koga i samata teorija ne e jasna?
A pa ova pa, POTVRDENO deka e,... od kade ti se informaciive? Bash me interesira.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom