Како започна мојата приказна ?

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
И јас сум од помладата генерација на Чкембари иако одамна одам на трибина.
Прв пат на трибина: На ракомет со татко ми, 30ти март 2002 година, полуфинале ракомет Челинч куп Пелистер - Фредериксберг. Иако бев мал, никогаш нема да ја заборам таа утакмица. 59 минутен пекол, а последната минута незнам со кои зборој да ја опишам. Лудило, исчекување, надеж кај сите. На неколку секунди пред крајот, Мојсовски даде гол за 31:25 и обезбеди пенали. Последниот пенал го одбрани Диви и двете трибини се најдоја на паркетот да прослават.

Прв пат запалено пиротехничко средство: Прослава 25 години Чкембари Пелистер - Металург фудбал. Истиот ден двојна програма со скопски екипи, фудбал со Металург и ракомет со Вардар. Ден за памтење.

Ултрас или кежуал: Ултрас

Најдобро гостување за тебе: Хмм, шознам. Тешко е да се издвој ги има неколку. Најдобар впечаток ми имат остаено во Струмица со Шкендија бараж утакмицата, финалето за купот со Работнички и со Вардар на 30ти ова година.

Најдобро навивање за тебе: И овде ги има многу, посебно на ракомет пред 5-6 години. Исто и со Дуделанж за ЕХФ купот беше супер навивањето. Во фудбал ќе го издвојам со Вардар за купот 2007 мислам беше ко се играше реваншот во Битола и за жал испадна Пелистер. 2:1 победивме а во Скопје мислам дека изгубивме 1:0 (не сум сигурен за резултатот во Скопје, не ме држете за збор). И со Апоел во УЕФА купот.
Едит: Го заборајв натпреварот со Рк. Металург во финалето на купот.

Придобивки од трибината: Многу другари.

Еве во кратки црти, да не речите не ви кажвам :icon_mrgr:
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Прв пат на трибина:Прв пат на трибина и тоа на јужна со стариот, тогаш се делеа по државни институции сезонски билети за Вардар на домашен терен и точно се сеќавам како вчера да беше утакмицата Вардар-Слога 2000 година и инцидентите на терен.Како само ме грабнал татко ми нормално испаничи човекот.Уште ја памтам сцената како еден наш постар член(сега е во затвор се надевам ќе излезе за брзо време) извади метален федер и се упати накај средишниот дел на Јужна накај шконтариве но гнидите брзо му се нафрлија и го уапсија, го изнесоа надвор и само можев да претпоставам што му направија :sick:
По две години првпат застанав на западна трибина ми се чини со Победа игравме и тепавме 2:0.Таа сезона Вардар ја освои титулата и по пауза од 10 години повторно ја дочекавме и во 2012.Па потоа како а да не се потсетам на легендарните мечеви со Цска и со Спарта аахххх...
Првпат запалено пиротехничко средство:На Пелистер-Вардар у гости 2009 ми се чини знам имаше некоја покривна кореографија ACAB пишуваше така нешто.
Ултрас или кежуал(и зoшто):Кежуал :icon_mrgr:
Најдобро гостување за тебе:Легендарни и незаборавни се гостувањата во Битола со Пелистер.Исто така и во Прилеп со Победа 2007 негде памтам мала бројка отидовме и срања на трибина се случија после и у купот игравме со нив јако навивање имаше тогаш.Исто 2008 во Кичево беше интересно и возбудливо и после мечот :icon_mrgr: итн итн... ме мрзи да ги редам сега сите..
Најдобро навивање за тебе:Дефинитивно Вардар-Магдебург крај на програмата.
Придобивки од трибина:Запознавање на нови ликови на трибина и правење фиљан дружба :icon_mrgr: со истите и надвор од стадион.

Може да додаде секој и на првиот инцидент што присуствувал.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
110
Поени од реакции
63
Прв пат на трибина: Не знам дали ми е прва шо ја имам гледано али ми е најстара шо се сеќавам Пелистер-Лемго легендарната утакмица,а на трибина со Чкембари почнав да одам од 8мо одд 99година редовен бев на ракомет буквално на сите,на фудбал одев поретко.Фудбал редовно почнав да одам сезоната кога прв пат Пелистер отпадна од прва лига.А во организацијата на групата почнав да учествувам кога Митко и Тони го превзедоја ФК Пелистер и од втора лига кога влеговме прва лига е таа сезона која ми почна како официјална во Чкембри во смисла од тогаш чивијата си ја кладов,иако и претходно сум бил на 80% од домашните утакмици.
Првпат запалено пиротехничко средство: мислам дека беше 2006 Пелистер-Македонија ЃП
Ултрас или кежуал практикувам да сум со обележја на Чкембари и Пелистер секогаш али не се придржувам секогаш.
Најдобро гостување за тебе Вардар-ПЕЛИСТЕР 2012 кој сака нека кажва приказни од порано како било шо било ова гостување беше врв можеби и најдобро на некоја навивачка група во Македонија исполнето со толку многу инциденти,бројка навивање кореогрфија пиртотехника ВОЗ :))))) јапанот легендата на Чкембари кога рече дека ова е најкрваво гостување досега шо бил значи дека било нешто навистина посебно.Инаку на 90% од гостувањата во Македонија од 2006 сум бил на сите(фудбал,ракомет,кошарка),и сите со своја приказна досега ниедно досадно гостување а од странските Романија,Србија,Хрватска,Литванија,Шведска
Најдобро навивање за тебе: Челинџ купот сите утакмици 2001/02 ракомет скјерн,федериксберг,псж,килкис...Во Битола против адемар леон,како шо реков вардар-Пелистер 2012 ,,кошарка работнички -пелистер во охрид топ навивање имало и многу други али сега на нив ми текнува како посебни.
Придобивки од трибина Другари,пријатели од сите генерации од сите населби во Битола,пријатели од кавадарци скопје струмица куманово...и сите муфте шетања :)))
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.253
Поени од реакции
5.032
Прв пат на трибина
2004 год. Македонија У21 - Албанија У21 пријателска утакмица во Битола. Со другар ми ојдовме на оваа утакмица, знам врнеше турваше дожд, едвај се играше фудбал, знам само јас, тој и 2-3 старци низ цел стадион со чадори бевме :) Ако добро се сеќавам 0:0 заврши таа утакмица.

Прв пат запалено пиротехничко средство: 2008 дома со Вардар

Најдобро гостување за тебе:

Овде едно ќе кажам: КОЈ НЕ ИДИ НА ГОСТУВАЊА НЕКА ЈАДИ ГОМНА ! :D
Многу гостувања имам поминато, секое гостување е своја приказна, многу се и неможам сите да ги набројам а сите биле луди и незаборавни ! Така да прво кое би го издвоил е 30 Септември 2012 Вардар-Пелистер. Најмасовно гостување до сега во Македонија, каде заминавме со воз, еуфоријата во Битола беше НЕНОРМАЛНА, уште пред 1 недела во Битола се збораше само за утакмицата, ТОП ТЕМА таа недела беше за утакмицата !!! Цел град беше со плакати, исчкртан со натписи, значи МОБИЛИЗАЦИЈА на високо ниво !!!
600+ тргнавме во 1 часот а утакмицата беше во 7, стигнавме околу 5 часот (значи стигнавме рано, па така на специјалците на железничка не држеа едно 15-20 минути, тука навивање, мали инциденти со ЕБР, па така во еден момент го разбивме тој нивниот кордон кој беше поставен и тргнавме накај стадион, по пат уште ново полициско засилување сега + и кучиња каде педерски постапија ЕБР ги извадоја заштитните маски на кучињата така да лесно можеа да не испокасаат. Следеа серија инциденти со албанското население кај Мавровка, после тоа во паркот каде од сегде бевме нападнати, летаја цигли, шишиња, камења, канти, дрва ТОТАЛЕН ХАОС !
Кога влеговме на стадион, грмеше навивањето, на полувреме повторно кашкање каде Комити влегоја на терен (сите сте запознаети со овај случај :D да не го тупам за џабе) На бегање повторно инциденти во паркот каде излеговме како победници во друг град !!! Тргнавме со возот кој само што тргна беше каменуван, после тоа каменуван беше и кај Драчево ! Така да ова гостување до сега ми е на 1 место !

Друго гостување кое би го издвоил е Пелистер - Шкендија 2009 бараж во Струмица
Тука победивме 3:0 и обезбедивме опстанок, тргнавме од Битола 6 автобуси плус имаше доста со коли шо заминаја. Навивањето беше одлично, имаше Лозари што се приклучија по патот плус ко стигнавме на стадион имаше и Ајдуци каде што бевме ние сместени ! На спротивната страна имаше околу 100 Балисти, кои искрено воопшто не ги слушнав во цели 90 минути !!!

И други гостувања ми останале во сеќавања оние на ракомет на Струшкиот турнир каде во 1 автобус сни оделе по 70-80 души, по тројца на седиште, кој цел пат воопшто не седи, со еден збор да не се диши во автобус, провокации со албансото население во Струга, па на бегање ноќни капења на плажа :D и после цел пат до Битола си одиш воден :)

Ултрас или кежуал (и зошто): Ултрас се разбира !!! Ултрас е начин на живот ! Сакам да ги носам боите на клубот на мене, додека кежуал воопшто не применувам !

Најдобро навивање за тебе
Хммм имало многу, неможам да се сетам на сите, значи имало одлични навивања во сите спортови: фудбал, ракомет, кошарка !
Во фудбал би го издвоил со Вардар 2008 на домашен терен, АРГЕНТИНСКИ СТИЛ СО ЕДЕН ЗБОР !!!

На кошарка одлични навивања дома со Работнички/ Фени кога бевме 3 место на табела, први тогаш беа Работнички, а Фени 2, значи дерби беше овие екипи кога ќе гостуваја во Битола цела сала полна !

На ракомет имало феномелани навивања во сала уште во минатото и останал тој битолски стил на навивање. Тука би ги издвоил европските утакмици пред се со Адемар Леон и Брест Мешков ! Други така по сеќавање финалето купот со Металург, исто и утакмиците со Вардар/Металург во лигата беа посебен стил, се сеќавам на утакмица со Вардар каде речиси цел натпревар водиме и на крајот преку 2-3 контри Макаловски напрај пресврт и Вардар тепа со 1 гол на крај, а во текот на 60мин двете трибини беа на нозе, навивањето неопишливо !!!
Имало добри навивања дома и на гости, ама гостувањата се посебен шмек :D

Придобивки од трибината
Пред се запознавање на многу другари, одлична дружба, забава, стекнување на нови знаења, дружбата е голема пред се ! Едвај чекаш да дојди утакмица да ги видиш сите на едно место :D Имам доста другари запознато пред се од Кавадарци, исто и од Скопје !
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.084
Прв пат на трибина :
Со татко ми на ФК Беласица не знам со кој бев мал 4 години знам победивме после знам кога и татко ми да ме носеше на утакмици неговите другари славеа оти сигурно тепаме и на сите утакмици што бев со татко ми Беласица победила.Иначе како ултрас онака прва утакмица на Север ФК Беласица 4:3 ФК Скопје некаде 2007-2008 беше не ми текнува годината водиме 4:0 навивање јако и на крај од 81 до 90 3 гола примаме ќе ја паметам утакмицата цел живот.
Прв пат запалено пиротехничко средство:
РК СТРУМИЦА - РК Металург после имав проблеми со џандарите цел месец
Ултрас или кежуал (и зошто):
Ултрас бидеќи кежуал е многу скапо за газела патики 5200 срцето ме заболе кога чув цена али ќе земам пак и во ултрас стилот се фурат иначе реално кежуал како стил не е само гардероба туку и организирање фајтови шо тука во МК е научна фантастика така да ултрас.
Најдобро гостување за тебе:
Гостување како гостување не сум ги имал многу али секое има јака приказна посебно патот бус кола комбе што и да е.
Најдобро навивање за тебе
Многу јаки навивања али она најмило и најдраго во срце ми е со Борец ракомет 50-60 души у салата покрај нас едвај уште толку Петок термин у 16 часот празник сите по имендени а ние у салата од 1 секунда па до крајот навиваме како луди никој не ни гледа на терен што се дешава победа 20 разлика после уште останување у сала навивање додека играчите не си одат од сала.
Придобивки од трибина
Придобивката е многу позната на сите другари али оние прави кои се со тебе и во добро и во зло и животни приказни кои цел живот ќе ги паметиш на кои ќе се смееш или плачеш кои ќе ги раскажуваш на твоите клинци како што татко ми со неговите ме зарази мене, на емоции кои само на трибина се добиваат и адреналин кој дрме појако од секоја дрога.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.358
Поени од реакции
4.947
1. Прв пат на трибина

Првпат на Вардар памтам дека бев со татко ми на јужна Вардар - Спарта Прага , додека на запад почнав да одам од 2008 година (на мои 17 години ) , на меч од Македонското првенство само не ми текнува со кој тим

2. Ултрас или Кежуал

Ултрас нормално , со боите за клубот ..

3. Најдобро гостување за тебе

Па вака сеа , тешко дека секој навивач може да се одлучи за само едно најдобро гостување , али ако мора да се одберат тогаш би ги ставил

- Моето прво гостување во Прилеп со Победа , тоа беше во времето на Трифун , знам отидовме 2-3 авотубса , ни се качија полиција на трибина нешто се спречкавме со обична публика и почнаа по нас да маваат , ги скршивме столчињата од револт и ни беше наредено да ја напуштиме трибината , надвор пред да влеземе во автобуси одново тепачка со полицијата каде доста изедоа пендраци и на едниот автобус му искршија нешто па и шоферот здиве кон полицијата ..

- Друго гостовање коа мора да се каже е гостувањето во Кичево кога екипа кајгана отидовме со воз (плус во возот имаше уште 50 Комити воглавно под 18 години ) . На враќање во возот не нападнаа Шверцери со камења кај Скопје Север негде, ни ги искршија стаклата во цел наш вагон, имаше 2-3 повредени , среќа брзо се разбегаа ..

- Секако ке го издвојам и гостувањето во Романија на Стеауа - Вардар пред 2 години , тргнавме 250 души воглавно сите бевме 18 + , интересно по пат во Бугарија со проститутките кога имаше бркање со макроа , потоа нашиот шофер го утна патот па изгубивме пола саат додека се врати пак назад, коа стигнавме на Романска граница одма не пречка нивна полиција и која морам да кажам без никакви проблеми не спроведе до стадион , коа слеговме од автобусите, еден член од нашиот авотбус кој имаше украдено пп апарат од бензиска го пушти надвор и сите се чудеа хаха , потоа двајца наши членови беа уапсени бидејки запалија бакли идејки кон стадионот и беа вратени после мечот.
За враќање по пат имаше пак интересни дешавки, во Бугарија поточно кој бил во нашиот автобус знае и за лап топот хаха , потоа застанавме да јадеме исто во Бугарија и заебанциии таму доста имаше .

-За во Кратово и јас бев , али нема да го ставам во топ бидејки одевме пешки за џабе, на плус 30 степени ние идеме пешки 20 км , тоа не е јако гостување само можам да го наречам лудо хах

4. Најдобро навивање за тебе

- На дуелите со Пелистер на фудбал , на ракомет лига шампиони , и морам да го споменам Вардар - Тетекс 2009 мислам беше , на запад бевме добра бројка околу 500 души а тоа истура , некои се префрлија на јужна но ние најверните останавме , лудница беше јас жива вода,за среќа сега си имаме покрив немаме гајле ..

5. Придобивки од трибината

Другарство останува нормално , победите и поразите се нормални , спортот е некогаш суров некогааш среќен , ако си навивач мора све да претрпиш :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom