Како до визи и легална работа во странство без да си го продадеш достоинството?

Статус
Затворена за нови мислења.

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Зависи кој Трпе, има полно Трпевци кои отпозaди поеќе личат на Трпана :)
Поготово тие со бугарските пасоши.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ne be pouporen borec Trpe da ostane doma ne sum videl znaci ...

Trpe saka nadvor ima nekoj nekoja druga shengen opcija osven razubeduvanje da ostane doma ?

Sto ako ja eve da receme mu ponudam na Trpe rabotna viza , shengen viza rabota od najmalce 1000 funti sto mislis ke poslusa Trpe tvoj sovet za toa deka ne go bivalo doma ili ke dojde da raboti vo London ?
Да ќе послуша, дека во Лондон нема негов дом, ќе треба кирија да плати, во Лондон цигарите се 10 фунти, тука се едно евро, и тако даље и тако даље...ама доколку Трпе е луд (а чим бара чаре, дефинитивно е) ондак ќе прифати, ќе отиде, и ќе се заебе.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Шо е уствари поентата на темава?

1) Трпе живее у Шведска, собрал 5.000 евра и е среќен.
2) Трпе е подмочан од радост дека живее во Шведска и дека отишол со помош на бугарски пасош
3) Трпе сака да каже дека неговите соселани под итно треба сите до еден да тркнат и да земат бугарски пасоши, пошто ќе умрат за леб?

Или?

Трпе?
Poentata e

1.ne sum jas Trpe
2. koi se legalni nacini da se iskoci so shengen viza ako si ko Trpe
3. koj ke umira za leb mene ko avtor na temata ama ich ne me tangira nitu sum ja vodel temata kon taa cel poveke e prakticna nego politicna

4. ako si moderator ili sto veke ne si ne znam ne mora vaka sarkasticno da se obiduvas da vlezes vo poentava prasaj me kulturno ke ti objasnam ...

znaci koj se patistata do shengen vizi za lica kako TRPE
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Да ќе послуша, дека во Лондон нема негов дом, ќе треба кирија да плати, во Лондон цигарите се 10 фунти, тука се едно евро, и тако даље и тако даље...ама доколку Трпе е луд (а чим бара чаре, дефинитивно е) ондак ќе прифати, ќе отиде, и ќе се заебе.
Ok ke se zaebe gledam site se zaebale pa od sto se zaebale taka koa otisle nikad ne se vratile ili se vracaat ednas godisno ... ama nema veze tvoe mislenej postuem mozes da go imas
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Misticen ja sum protiv bugarski pasosi

ne propagiram bugarski pasosi

te mrzelo da citas izgleda

prasuvam koi se legalnite patista do shengen za lica ko Trpe a da ne se prodava Trpe za bugarski pasos

eden decko rece Cheska ok postuem ete takvi komentari mi treba mene so link za pomos na Trpeta
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
aj staj crtka - so bugarski pasos
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
ok kako sakas ama dostoinstvo mozes da prodades i ako mu go popusis na nekoj peder u ambasada pa ti dadat pasos ama ok neka bide kako miluvate
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aбе можеш и со пасош на друга земја, што си запнал за бугарски?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
najaktuelen e i najdostapen za makedonecot

Trpe ne moze da izvadi taka lesno rumunski a bogami ni hrvatski ama ok sveedno varijacija na tema
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Абе за тези които думат да вземат бугарски пасош. Това са државите дето нема ограничениjа за работа за бугари и руманци

Страна Ограничение
Чехиja Нeма
Финландиja
Словакиja
Латвиja
Литва
Кипр
Полша
Естониja
Швециja

Франциja 2009
Австриja 2009
Германиja 2009
Белгиja 2009
Даниja 2009
Холандиja 2009
Исландиja 2009
Италиja 2009
Великобританиja 2009
Ирландиja 2009
Грциja 2009
Испаниja 2009
Унгариja 2009
Льуксембург 2009
Португалиja 2009


За тези дето пише 2009 е нужна работна виза. Така че, ако имате вазможност вземаjте словенски пасош, за тех нема ограничениjа. Словениjа е от повече от две години член
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Da amaSlovenija nema pretenzii kon RM taka da ne gi deli kako pomarandzi taka da slovenski pasos zaboravete
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Хехехехехехее :pos2: ох, това беше с моите камани по моjата глава :vozbud:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom