Како до визи и легална работа во странство без да си го продадеш достоинството?

Статус
Затворена за нови мислења.

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Ма sweden e уште еден тертип кој што поради неговиот хендикеп на размислување неможел ништо повеќе да постигне па извадил бугарски пасош како абц мислејќи дека Господ за муда ќе го фати ама не му испаднало така...можда се кае, или па можда пробува да не натера да мислиме дека направил паметна работа што си го продал `гзот...Јебига...не сме сите исти нали...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.441
Поени од реакции
7.827
Еве извадок од утрешното издание на Дневник. Ете за Трпе совршена можност, освен доколку не е од групата Корисниците на паричен надоместок од Центарот за вработување, кои исто така беа целна група на проектот, не покажале интерес за самовработување.

И мислам дека темава може да се заклучи, нема потреба да се полни нечие его со тоа што активно ќе му реплицираме на неговите прилично натрипани идеи за провокација произлезени од постојаното „ладење во базен“. Вакви инаети ме вадат од патики.

Бизнис со државни пари за 38 кривопаланчани
По 2.500 евра од државата ќе добијат 38 невработени од Крива Паланка за да започнат сопствен бизнис. Нивните идеи ќе бидат разработени во бизнис-план. Оваа помош за запоннување семеен бизнис е ворамките на активните политики за вработување за годинава што ги спроведува Владата.
За проектот беа заинтересирани над 200 лица, обуката успешно ја завршија 50 невработени, а 38 иницијативи за самовработување ќе бидат разработени во бизнис-проекти со поддршка од Агенцијата за претприемништво и Програмата на ОН за развој (УНДП).
Владата ќе финансира вкупно 550 невработени во земјава. Најголем број се од Крива Паланка, бидејќи оваа општина им дава приоритет на неразвиените подрачја. Кривопаланчани најмногу се заинтересирани да започнат бизнис во сточарството, пчеларството, овоштарството, занаетчиството, угостителството и во други услужни дејности. Поддршка бараат главно невработени до 27 години, на кои ова ќе им биде прво вработување, и лица што се без работа над пет години. Корисниците на паричен надоместок од Центарот за вработување, кои исто така беа целна група на проектот, не покажале интерес за самовработување.
Невработените што се вклучени во групата за изработка на бизнис-план не смеат да се откажат од натамошната обука. Во спротивно ќе ги загубат бенефициите што ги добиваат од Агенцијата за вработување. Се очекува бизнисот да го започнат до крајот на годинава. (Ж.Ц.) ■
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Ми се допаѓа што владата реши да ги искористи тие бизнис планови(за мали и средни претпријатија) кои ги добија од студентите од Економскиот факултет...Имаше конкурс за тоа...браво! (гласно размислување: ем студентите ќарија пари[награди], ем се искористуваат за нешто тие деловници, е ова ми се свиѓа!)
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Vidi go ti nego , pa ja celo vreme zboram da se najde nacin da ne se vadat bugarski pasosi on pak za niv se fatil .

Abe ja sum nebiten u slucajov dal sum Trpe dal sum Bil gejts od chair ili Monako sveedno e sto Ve boli pa Vas tolku ako kazam za eden bazen ? Ajde vratete se na prva strana pa videte sto prasuvav

koi se alternativite za vadenje na shengen viza za Trpe...

konkretni predlozi

ovde osven toj na tonchi za Cheska ne vidov nisto eptem konkretno kratkorocno i pobezbolno .

Samo tegnete de neka ostane Trpe ke go praime biznismen a ako e glup ne ko nas neka umre mamu mu ebam taka nekako ispadja

Pola od Vas koi ste u Makedonija dodeka ste bile u situacija ko Trpe ne ste videle 5000 evra osven na slika a ovde pravite biznis planovi mozelo vaka onaka se so cel da ostane Trpe doma .


I koja konstatacija ako nemas nekoj da garantira za tebe ebati coekot ispadza ... kao demek site se vraboteni i si praat sto sakaat i vadat krediti , cuda vragovi. Abe svestete se pola narod nema poveke od 100 denara u dzep oni zapnale ke vadi otvara Trpe firmi , pa ke izvadi kredit i na kraj ke naraca daljinska... i ke gi ubie drugite u cena posto e prva ruka...

Kolku bre snup daljinska moze eden Trpe da prodade spored tebe mesecno poveke od 100 komada nema sansi pa da se okozi...

na koj mu spotrebale tie daljinska ziti sve koa sea bela tehnika e eftina i se si ima svoe daljinsko , si kupuvaat luge novi televizori posto ima dosta vraboteni i nad 500 evra sto ke se muci so takvi daljinski cuda.


Ovoj dijalog na kraju kraeva koj sto biznis moze da naprai so 5000 evra ne vodi nikade bidejki tie pari Trpe vo mojov slucaj gi nema , zatoa Ve molam zadrzete se na temata i kazete kako do legalna shengen viza za prosecniot Trpe. Ajde da pretpostavime vaka...eve nesaka da se vraboti saka nadvor da ide i da raboti tamu zivotna cel mu e toa uste od devojce ... sto chare imate osven Cheska i ok familijarna viza za Avstralija i Kanada za koja po mene se ceka mnogu podolgo nego vo muabetot ali nema veze ???


Ve molam ideme dalje eve nema da se ego tripam mene me interesiraat drugite solucii ...Povelete

Ма sweden e уште еден тертип кој што поради неговиот хендикеп на размислување неможел ништо повеќе да постигне па извадил бугарски пасош како абц мислејќи дека Господ за муда ќе го фати ама не му испаднало така...можда се кае, или па можда пробува да не натера да мислиме дека направил паметна работа што си го продал `гзот...Јебига...не сме сите исти нали...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Хе,хе,хе,абе побрзо нова планета ќе откриеше досега отколку да им објасниш на два-тројца од форумов која е целта од оваа тема.Се се тоа некои настрани типчиња кој како "пијан за ограда" запнале од странство да продаваат "бубрези за мадиња" дека во Македонија имало пари на земја,само требало Трпе да се наведне и да ги собере,ама Трпе бил господин па не сакал од првиот ден да почне со работа.Секој нормален човек знае дека слободата на движење е основен предуслов за негов напредок и доколку некој не е слободен да крстари каде сака по светов нема да може да си ја најде најдобрата опција за себе,тоа е закон и кој е против тоа може да биде само "мрчатор".Ќе ти мрчат дека владата направила прекрасна програма,дека канаринецот во кафез пеел поубава песна од славејот кој е на слобода,дека секој Македонец можел да оди каде што сака (се разбира доколку е познат доктор на науки) ама тоа нема да го потенцираат како најбитно,туку ќе ти наведуваат банални причини за кој требало да си останеш во земјата која представува своевидно ГЕТО и дека тие само случајно се нашле во друга земја инаку доколку останеле во Македонија имало "к.. да се тресе во ладна вода".
Има еден министер Ташковиќ мислам се викаше,кој се пофали дека нашол работа за 120 000 Македонци ама во Австралија,што звучи парадоксално ако се знае дека треба да се остане во Македонија и да се вегетира до смрт под јаремот на сопствените глаучи (зборувам за Трпе) кој нема да може да прави презентација во Лондон оти нема образование ама е најдобриот тенеќеџија или лимар во Македонија слично на Блаже и Живко кој денес ги испратив во Чешка на по 6 месеци да заработуваат по 1500 евра месечно оти немаат страв и на 500м да монтираат јолуци за да ги прехранат своите 6 малолетни деца.Е сега мрчаторите на форумов ќе речат абе овој лаже,ама јас сум "опериран" од навреди и сеедно ми е што ќе речат,важно е дека децата на овие двајца да не бидат гладни и боси во Прилеп.А за да им извадам визи се малтретирам 3 месеци,па за малку ќе пратев некој од мрчаториве да продефилира по амбасади оти суратите им се ептен "бендеме" па може некој службеник и да им се пушта во замена за виза како што најверојатно и ја добиваат толку лесно :) ,ама не разбираат дека тоа е уште полошо отколку да извадиле странски пасош.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Vidi go ti nego , pa ja celo vreme zboram da se najde nacin da ne se vadat bugarski pasosi on pak za niv se fatil .

Abe ja sum nebiten u slucajov dal sum Trpe dal sum Bil gejts od chair ili Monako sveedno e sto Ve boli pa Vas tolku ako kazam za eden bazen ? Ajde vratete se na prva strana pa videte sto prasuvav

koi se alternativite za vadenje na shengen viza za Trpe...

konkretni predlozi

ovde osven toj na tonchi za Cheska ne vidov nisto eptem konkretno kratkorocno i pobezbolno .

Samo tegnete de neka ostane Trpe ke go praime biznismen a ako e glup ne ko nas neka umre mamu mu ebam taka nekako ispadja

Pola od Vas koi ste u Makedonija dodeka ste bile u situacija ko Trpe ne ste videle 5000 evra osven na slika a ovde pravite biznis planovi mozelo vaka onaka se so cel da ostane Trpe doma .


I koja konstatacija ako nemas nekoj da garantira za tebe ebati coekot ispadza ... kao demek site se vraboteni i si praat sto sakaat i vadat krediti , cuda vragovi. Abe svestete se pola narod nema poveke od 100 denara u dzep oni zapnale ke vadi otvara Trpe firmi , pa ke izvadi kredit i na kraj ke naraca daljinska... i ke gi ubie drugite u cena posto e prva ruka...

Kolku bre snup daljinska moze eden Trpe da prodade spored tebe mesecno poveke od 100 komada nema sansi pa da se okozi...

na koj mu spotrebale tie daljinska ziti sve koa sea bela tehnika e eftina i se si ima svoe daljinsko , si kupuvaat luge novi televizori posto ima dosta vraboteni i nad 500 evra sto ke se muci so takvi daljinski cuda.


Ovoj dijalog na kraju kraeva koj sto biznis moze da naprai so 5000 evra ne vodi nikade bidejki tie pari Trpe vo mojov slucaj gi nema , zatoa Ve molam zadrzete se na temata i kazete kako do legalna shengen viza za prosecniot Trpe. Ajde da pretpostavime vaka...eve nesaka da se vraboti saka nadvor da ide i da raboti tamu zivotna cel mu e toa uste od devojce ... sto chare imate osven Cheska i ok familijarna viza za Avstralija i Kanada za koja po mene se ceka mnogu podolgo nego vo muabetot ali nema veze ???


Ve molam ideme dalje eve nema da se ego tripam mene me interesiraat drugite solucii ...Povelete
Чим трпе нема 5000 евра шо к*р ондак ми го дрвиш како да заработи Трпе пари? Кога Трн ти кажа дека штедел пари, на вакви 5000 евра мислел, колку за да тргне негде. И не туку мрчи дека народот нема 100 денари во џеб кога цел кеј ти е пун ку*ац луѓе кои што едно кафе плаќаат по 100 денари, а веруј пијат многу поише од едно кафе.
Не се заебаај.

Од друга страна, бараш решение за надвор бегање, дека ти била животна желба. Ок, ај и тоа ќе те сватам, ама па кој ти ку*ац бираш тогаш?? Чешка не ти чинела, Австралија и Канада некако не ти се по мерак. Да не сакаш во Њу Јорк на Манхатан да те наместам некаде? Онака за да си го прчиш, дека изгледа тоа бараш, да ти врне пари, а ти да уживаш.

Доколку навистина толку си заинтересиран за твојата иднина, а во Македонија не ја гледаш твојата иднина, и Зимбабве би ти бил избор. Иди, напрај пари, па пресели се после коа ќе се опраиш. Ама или како што кажа Трн си некој типац кој ужива да нервира други со малоумност, или стварно не те бива за ништо во животот, па мислиш во Америка, Германија, Франција тебе те чекаат со Мерцедес, и кључ од трикатна куќа.

Стварно не си разбирлив, или си глуп или тренираш.

Хе,хе,хе,абе побрзо нова планета ќе откриеше досега отколку да им објасниш на два-тројца од форумов која е целта од оваа тема.Се се тоа некои настрани типчиња кој како "пијан за ограда" запнале од странство да продаваат "бубрези за мадиња" дека во Македонија имало пари на земја,само требало Трпе да се наведне и да ги собере,ама Трпе бил господин па не сакал од првиот ден да почне со работа.Секој нормален човек знае дека слободата на движење е основен предуслов за негов напредок и доколку некој не е слободен да крстари каде сака по светов нема да може да си ја најде најдобрата опција за себе,тоа е закон и кој е против тоа може да биде само "мрчатор".Ќе ти мрчат дека владата направила прекрасна програма,дека канаринецот во кафез пеел поубава песна од славејот кој е на слобода,дека секој Македонец можел да оди каде што сака (се разбира доколку е познат доктор на науки) ама тоа нема да го потенцираат како најбитно,туку ќе ти наведуваат банални причини за кој требало да си останеш во земјата која представува своевидно ГЕТО и дека тие само случајно се нашле во друга земја инаку доколку останеле во Македонија имало "к.. да се тресе во ладна вода".
Има еден министер Ташковиќ мислам се викаше,кој се пофали дека нашол работа за 120 000 Македонци ама во Австралија,што звучи парадоксално ако се знае дека треба да се остане во Македонија и да се вегетира до смрт под јаремот на сопствените глаучи (зборувам за Трпе) кој нема да може да прави презентација во Лондон оти нема образование ама е најдобриот тенеќеџија или лимар во Македонија слично на Блаже и Живко кој денес ги испратив во Чешка на по 6 месеци да заработуваат по 1500 евра месечно оти немаат страв и на 500м да монтираат јолуци за да ги прехранат своите 6 малолетни деца.Е сега мрчаторите на форумов ќе речат абе овој лаже,ама јас сум "опериран" од навреди и сеедно ми е што ќе речат,важно е дека децата на овие двајца да не бидат гладни и боси во Прилеп.А за да им извадам визи се малтретирам 3 месеци,па за малку ќе пратев некој од мрчаториве да продефилира по амбасади оти суратите им се ептен "бендеме" па може некој службеник и да им се пушта во замена за виза како што најверојатно и ја добиваат толку лесно :) ,ама не разбираат дека тоа е уште полошо отколку да извадиле странски пасош.
Ти па не туку мрчи ко него, сте се наште башибузуци и сакате да убедите некој дека Македонија е пропала држава, кој ви ку*ац и живеете тогаш тука и идете на нерви бесплатно? Нели имаш бугарски пасош, ај летни му ја негде чим за тоа ти е, и државава не ни чини. Шо чекаш повеќе? Кажи му на ментишов како дојде до бугарки пасош, дали орално или анално, земи го под рука, и мрш у неповрат.

Никој не ти е крив дека си заглавил во бизнис со интернет кафе па не го бивало бизнисот. Не дека не го бива...не ТЕ бива...Пари има секаде, и под гз ти стојат, само мрдни го гзот.

Старата приказна за старецот и трите сина, на кои што им рекол дека неговот богатство е скриено во нивата ја знаеш?? Епа синовиве во потрага по богатството, фатиле ја копаат цела нива. Арно ама богатство нема. Во тој момент еден рандом типац поминува и им вика "Абе житово што сте го собрале ваше е? Шо пари го продавате?"

Ако не ја свати поентава на приказнава, не ни барај бизнис за да успееш во животот, ни ти , ни швеѓанецов ...џабе ви е.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Jas mislam deka ke bides demokratski izbrishan :toe:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Важно пораката е пратена.. бришан или не бришан, реалноста е таа. Секој ти го кажува истото. И тотално сум он-топик. До визи и легална работа во странство се стига преку легална работа ДОМА. Чим за тука не те бива, немој ни ти, ни било кој да помисли дека џерманец те чека со ширум раширени раце, па и нозе.
Мрчатори бе...Слобода на движење, жими таквото. Море не визен режим, режим и за прдење би изгласал. Диктатура!!!
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Abe alo decko ne sum jas Trpe , sto zimas tolku licno dadov primer

jas sum vozduh nebiten BIl Gejts od Chair ili princ od Monako sveedno be sto me psihoanaliziras mene

Daj chare za TRPE...

pretpostavi ...imagine ...bitlsi eve vaka ide pesnata :

sakal TRPE da ide negde ( hipoteticki )
Trpe sonuval od devojce toa ( hipoteticki ) #
ne jas
ne jas
ne jas

o jeaaaaaaahhh 2 x pa povtori pak ko refren pred da istipkas slednoto

Jas ne biti Trpe ti razumeti sada ? ova e refrenot

JAs traziti odgovor za vadenje vizum legalno za lugeta kako Trpeta koj uostalom sa obzirom na obzire opet povtaram : ne sam ja Trpe ...Trpe Sweden nix isto comprende ?

Sala na strana sto sum ja kriv koa mi ja rasirivte temata so ostanuanej na Trpe doma ... daj be izlez za Trpe ... HELP TRPETA da doneti doma hrana za mlada majmunica koja on nachi u djunglata Burundi nekogas u idninata

Hello hello anybody here ideme povtaram pak temata e legalni nacini za shengen viza bez mama tato za luge prosecni kako TRpe ne za bogovi koji hodaju prasumama iskonskog znanja i mudrosti

Blagodaram


BTW na Manhatan ne mi se svidjashe previshe smog i ne e dovolno posh za mene ne fala arno mi e i tuka vo lavorot

Чим трпе нема 5000 евра шо к*р ондак ми го дрвиш како да заработи Трпе пари? Кога Трн ти кажа дека штедел пари, на вакви 5000 евра мислел, колку за да тргне негде. И не туку мрчи дека народот нема 100 денари во џеб кога цел кеј ти е пун ку*ац луѓе кои што едно кафе плаќаат по 100 денари, а веруј пијат многу поише од едно кафе.
Не се заебаај.

Од друга страна, бараш решение за надвор бегање, дека ти била животна желба. Ок, ај и тоа ќе те сватам, ама па кој ти ку*ац бираш тогаш?? Чешка не ти чинела, Австралија и Канада некако не ти се по мерак. Да не сакаш во Њу Јорк на Манхатан да те наместам некаде? Онака за да си го прчиш, дека изгледа тоа бараш, да ти врне пари, а ти да уживаш.

Доколку навистина толку си заинтересиран за твојата иднина, а во Македонија не ја гледаш твојата иднина, и Зимбабве би ти бил избор. Иди, напрај пари, па пресели се после коа ќе се опраиш. Ама или како што кажа Трн си некој типац кој ужива да нервира други со малоумност, или стварно не те бива за ништо во животот, па мислиш во Америка, Германија, Франција тебе те чекаат со Мерцедес, и кључ од трикатна куќа.

Стварно не си разбирлив, или си глуп или тренираш.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А за Русија отвораме нов фронт,би го нарекол Руски фронт ама можеби не е баш прикладно ако се знае дека им барам чаре на едно 20 000 Македонци се разбира добри мајстори кој некаде напролет ако дај господ ќе можат да се офајдат на Камчатка со по 1-2 000 евра месечно.Не,тие нема да вршат презентации и да шверцуваат далјински,тие ќе работат и ќе се вратат во Македонија(сигурно нема да останат на Камчатка).За заварувачите на rymz имам отворен оглас за работа само со сертификат не мора факултет,предност имаат оние со сертификат за заварување под вода.Доколку има некој таков слободно нека се јави на приватно или јавно платата е до 5 000 евра,итоа во една од земјите на ЕУ.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Izvini ne potencirav ne ti se obrativ na tebe tvoeto mislenje e vo skald so strujata taka da ne se grizi ke ostane zasekogas tuka

Важно пораката е пратена.. бришан или не бришан, реалноста е таа. Секој ти го кажува истото. И тотално сум он-топик. До визи и легална работа во странство се стига преку легална работа ДОМА. Чим за тука не те бива, немој ни ти, ни било кој да помисли дека џерманец те чека со ширум раширени раце, па и нозе.
Мрчатори бе...Слобода на движење, жими таквото. Море не визен режим, режим и за прдење би изгласал. Диктатура!!!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
BTW na Manhatan ne mi se svidjashe previshe smog i ne e dovolno posh za mene ne fala arno mi e i tuka vo lavorot
Ја супер те разбрав, и примерите ги дадов за Трпе, не за тебе, ама изгледа не сум ја тој кој ги зима работите лично...

Менхетен не ти се допаднало дека таму сине се работи 9 до 5, и патуваш 2 саата до работа :) Не било до смогот, ист е ко во Скопје :) остај ти тие финти. (е ова беше лично)

А ти на Трпе ќе му пренесеш, дека доколку тој, мама, тато, децата, сите, цела фамилија останале без работа, и бараат излез од кризата, можеби има причина зашто забегале во таква криза in the first place. Доколку Трпе децата ги мавал шамари дур биле во основно, и во средно, па мајку му стара самите деца кје му донесат по некои 200-300 евра месечно колку што е и просечна плата во МК.
Во тој случај, кога Македонија може да живее со 200-300 евра просечна плата, hell yea, може и Трпе.
Доколку Трпе ти одговори, дека тој по секоја цена мора да иде надвор, дека вистинската причина не му биле парите, кажи му на Трпе следново "Трпе, ти ако дома не можеш чаре да си најдеш, сегде е исто, во Берлин пари на улица нема, таму го нема ни Тато, ни Бато, ни Мама, ни никој, таму дури полошо ќе ти биде. Во Македонија барем од глад не умрел никој досега, во Берлин, Парис, Лондон умираат."
Трпе ќе се замисли, ќе сркне од ракијата, ќе засука ракавите и ќе ти каже дека си во право, и од утре ќе излезе во чаршија да бара работа како чистач, курир, да брише прозори, потрчко, да купува стари опели, да продава весници по раскрсници, чирак на некој молер...било што, за да има барем 200-300 евра просек месечно. Можеби во почеток ќе му е тешко, ама ако ја победи гордоста, и продолжи да биде упорен, ќе успее.

Поздрави го Трпе од мене.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Шо е уствари поентата на темава?

1) Трпе живее у Шведска, собрал 5.000 евра и е среќен.
2) Трпе е подмочан од радост дека живее во Шведска и дека отишол со помош на бугарски пасош
3) Трпе сака да каже дека неговите соселани под итно треба сите до еден да тркнат и да земат бугарски пасоши, пошто ќе умрат за леб?

Или?

Трпе?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Шо е уствари поентата на темава?

1) Трпе живее у Шведска, собрал 5.000 евра и е среќен.
2) Трпе е подмочан од радост дека живее во Шведска и дека отишол со помош на бугарски пасош
3) Трпе сака да каже дека неговите соселани под итно треба сите до еден да тркнат и да земат бугарски пасоши, пошто ќе умрат за леб?

Или?

Трпе?
Не, туку како Трпе да стигне до излезе од Македонија, дека тука за к*р не го бива.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ne be pouporen borec Trpe da ostane doma ne sum videl znaci ...

Trpe saka nadvor ima nekoj nekoja druga shengen opcija osven razubeduvanje da ostane doma ?

Sto ako ja eve da receme mu ponudam na Trpe rabotna viza , shengen viza rabota od najmalce 1000 funti sto mislis ke poslusa Trpe tvoj sovet za toa deka ne go bivalo doma ili ke dojde da raboti vo London ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom