Како до Клуж - Романија

Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Добар ден, сакам да посетам овој град каде што имам пријатели.

Проблемот е со превозот има многу опции кои се синхронизирани но сепак се премногу часови патување, а исто и би сакал да стигнам што е може побрзо. Патувањето го планирам во почеток на Ноември.

Ги имам разгледано следниве опции, СК - Белград (бус) - Белград - Клуж (воз, не можев да најдам директна линија ниту со воз ниту со бус).

Проверував WizAir, нема директни летови ниту од Белград, Софија ни од Солун.

Предлози се добредојдени.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
@Ristex1
А да пробаш од Македонија до X место и од таму до Клуж со Виз истиот ден?

Заеднички дестинации им се Базел, Келн/Бон, Меминген, Берлин, Бергамо, Нирнберг...и скоро сите се поклопени со другите овдешни линии.

edit>за еден правец видов опција Скопје 05:20 - 08:00 / Дортмунд / 08:55 - Клуж 12:10 (+1) (1-3-5--), за обратен правец не можат да се поклопат.

Или преку Бергамо (-2-4-6-).Скопје 13:20 - 15:20 / Бергамо / 20:35 / Клуж 23:35 (+1)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
За враќање преку Бергамо (-2-4-6-).Клуж 13:15 (+1) - 14:15 / Бергамо / 17:10 - Скопје 19:05

Или опција 2 (-2---6-) Клуж 12:55 - 14:05 / Базел / 16:10 - Охрид 18:25.

Зависи како си со датуми, ако начекаш ситуација доволно унапред сигурно и побрзо и поефтино ќе е ...
 
Последно уредено:

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
1. Најскапа ама најбрза опција Солун-Букурешт-Клуж со авион (ТАРОМ) ца. 350еур повратна. Исто имаш опции со Туркиш или со Аустријан преку Истанбул или Виена

2. Поефтино ама мнооогу долго Скопје-Софија, Софија-Букурешт со автобус и на крај Букурешт-Клуж со Автобус или со Воз. Ова би коштало 70-80еур.

Исто така Визз имат летој Букуреш-Клуж.

3. Со воз Скопје-Белград, Таму се префрлаш на Белград Дунав станица од таму фаќаш воз до Вршац од таму до Темишвар и од Темишвар до Клуж. Овде мојш да се возиш со Балкан флекси пасс кој коштат 53еур за 5 дена во рок од 1 месец возење со воз на балканов за помлади од 26год. За постари е 80тина еур. Ова е најефтина варијанта шо коштат 53еур и за одење и за враќање ама каква шо ни е железничкава инфраструктура на Балканов не би ти ја препорачал освен ако немаш стрикно определени дати за тргвење и стасвење зошто еднаш ко патував вака удривме чоек со возот сите пропратни возој ги пропуштив и стасав многу касно во Романија.

4. Исто така опција ти е со Визз од SKP до некој град и од таму до CLJ ама да пазиш да имаш неколку сати растојание меѓу летој зошто морат да слезиш од авион да поминиш пасошка контрола, да подигниш багаж, да го чекираш багажот, па пак пасошка контрола, секјурити контрола и да полеташ за накај Клуж.

Ак се одлучиш за варијанта 2 или 3 контактирај ме ако имаш некое прашање бидејќи така имам 7 години кон Романија патувано.

upload_2016-10-9_21-29-21.png
П.С. Види ја и ова опција од на skyscanner.com со 2 прекачвења во Рим и Букурешт ама најефтино досега шо видов со авион.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Благодарам на сите, доста информации, мислам дека со Виз ми е нај исплатливо и нај брзо.

@macedon89

Втората варијанта не ми се исплати пошто планирам да одам до Клуж таму да седам неколку дена, па од таму да патувам до Барцелона. Флекси пасс би ми се исплатело само доколку би се враќал назад.

Него имам друго прашање, дали треба некоја дополнителна документација за на граница?

П.С. Имам биометриски пасош
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Благодарам на сите, доста информации, мислам дека со Виз ми е нај исплатливо и нај брзо.

@macedon89

Втората варијанта не ми се исплати пошто планирам да одам до Клуж таму да седам неколку дена, па од таму да патувам до Барцелона. Флекси пасс би ми се исплатело само доколку би се враќал назад.

Него имам друго прашање, дали треба некоја дополнителна документација за на граница?

П.С. Имам биометриски пасош
Да имаш адреса кај ќе престојуваш и можно е да пополниш еден документ кај ојш, зошо ојш и колку пари носиш, ама најчесто ова усно се прашвит. Според закон на ЕУ мораш да имаш и патничко осигурување ама досега немам слушнато на некој да му побарет.

2ра варијанта е со автобус преку Софија. Иначе флекси пассот и да не се враќаш пак ти испаѓат најефтина варијанта. Само шо ќе патуваш 24-30 саати. Исто толку ако не и појќе и со автобус ќе те фатит и плус е поскапо. Види си и со Визз ама јас со нив не би летал со прекачвење.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Да имаш адреса кај ќе престојуваш и можно е да пополниш еден документ кај ојш, зошо ојш и колку пари носиш, ама најчесто ова усно се прашвит. Според закон на ЕУ мораш да имаш и патничко осигурување ама досега немам слушнато на некој да му побарет.

2ра варијанта е со автобус преку Софија. Иначе флекси пассот и да не се враќаш пак ти испаѓат најефтина варијанта. Само шо ќе патуваш 24-30 саати. Исто толку ако не и појќе и со автобус ќе те фатит и плус е поскапо. Види си и со Визз ама јас со нив не би летал со прекачвење.
Дали имаш патувано со автобус, Скопје - Белград и дали би заштедил на време од Скопје до Белград со бус па од Белград воз да фатам до Вршач па од Вршач то Темишвар и на крај Клуж?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Дали имаш патувано со автобус, Скопје - Белград и дали би заштедил на време од Скопје до Белград со бус па од Белград воз да фатам до Вршач па од Вршач то Темишвар и на крај Клуж?
Скопје - Белград - Темишвар - Клуж со автобус ќе се пореметиш. 2 дена ќе треба да се возиш со автобуси и да чекаш по станици.
Ако имаш можност со кола то ти е најдобра опција.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Скопје - Белград - Темишвар - Клуж со автобус ќе се пореметиш. 2 дена ќе треба да се возиш со автобуси и да чекаш по станици.
Ако имаш можност со кола то ти е најдобра опција.
Скопје / Белград е само автобус, од Белград факјам воз до врсач па до темишвар па до клуж, за жал немам можност со кола да патувам... Освен ако не најдам некој да оди натаму па да делиме трошок али се сомневам.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Скопје / Белград е само автобус, од Белград факјам воз до врсач па до темишвар па до клуж, за жал немам можност со кола да патувам... Освен ако не најдам некој да оди натаму па да делиме трошок али се сомневам.
Провери ги колку време траат патувањата, колку ти се чести возовите а и автобусите и кога ќе се префрлаш.
Обично знаат да бидат по неколку саати.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Дали имаш патувано со автобус, Скопје - Белград и дали би заштедил на време од Скопје до Белград со бус па од Белград воз да фатам до Вршач па од Вршач то Темишвар и на крај Клуж?
Имам само со воз одено не со автобус и незнам ништо за то да ти кажам.
upload_2016-10-10_21-37-46.png
Нажалост немат возој Скопје-Белград.
Ако планираш да ојш со автобус за Вршац имаш 5 воза дневно:
upload_2016-10-10_21-31-5.png
Од Вршац до Темишвар 2 дневно:
upload_2016-10-10_21-32-50.png
Еве се и Темишвар-Клуж:
upload_2016-10-10_21-34-43.png

Ама ова е долга рута. Јас би ти препорачал да ојш преку Софија. Од Скопје за Софија тргвиш во 15 или 17 сатот незнам точно кога беше автобусот. Софија-Букурешт имат автобус во 00.30. Стасвиш таму рано сабајле кон 6-7. После за Клуж имаш многу појќе опции за превоз и тоа Автобус, Воз или бла-бла карс.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Уф па преку Софија ти е премногу вртење.
Мене ми е чудно како нема директна линија Белград Темишвар
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Скопје - Белград со воз беше 11-12 саати, а со автобус околу 6-7 саати.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Имам само со воз одено не со автобус и незнам ништо за то да ти кажам.
Прегледај го приврзокот 157688
Нажалост немат возој Скопје-Белград.
Ако планираш да ојш со автобус за Вршац имаш 5 воза дневно:
Прегледај го приврзокот 157685
Од Вршац до Темишвар 2 дневно:
Прегледај го приврзокот 157686
Еве се и Темишвар-Клуж:
Прегледај го приврзокот 157687

Ама ова е долга рута. Јас би ти препорачал да ојш преку Софија. Од Скопје за Софија тргвиш во 15 или 17 сатот незнам точно кога беше автобусот. Софија-Букурешт имат автобус во 00.30. Стасвиш таму рано сабајле кон 6-7. После за Клуж имаш многу појќе опции за превоз и тоа Автобус, Воз или бла-бла карс.
Мислам дека Скопје Белград автобус (00:00 трга таму во 7 да речеме), од 07:25 фаќам воз до всрач таму сум од прилика околу 9:30, од Врсач до Темишвар од 10:20 го фаќам возот и од таму до Клуж, мислам дека ова е најбрзата варијанта. Како што сваќам да одам преку Софија имам доста повеќе пат а и незнам дали се каскадни времињата.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Мислам дека Скопје Белград автобус (00:00 трга таму во 7 да речеме), од 07:25 фаќам воз до всрач таму сум од прилика околу 9:30, од Врсач до Темишвар од 10:20 го фаќам возот и од таму до Клуж, мислам дека ова е најбрзата варијанта. Како што сваќам да одам преку Софија имам доста повеќе пат а и незнам дали се каскадни времињата.
Епа чим си истражил оди преку Белград најсигурно ти е така. Само пази имаш околу пола сат од автобуската до Белград Дунав. А пошто е сабајле можит да имат гужва низ градот. Имаше и автобуска линија до белград дунав ама не дирекно од на автобуска туку од една улица погоре. Така ти е многу поефтино иако имаш малце за одење зошто таксито од на автобуска мојт да те изгорит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom