Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.407
Поени од реакции
7.860
Има целосна студија за ова, дури можам и да ти ги кажам точните села за почеток, со одлична геостратешка одредница и погодни за понатамошно ширење. Меѓтуоа со толку покондурени сељаци, тешко дека ќе најдеш луѓе за да ги населат. Луѓето едноставно се спремни да робуваат во беда и да остарат на 40 години во град, одколку да живеат слободни на село.
За каква цел е изработена студијата?

Јас напишав кибуци, меѓутоа тоа шо ги именував така нема врска со намената која истите ја имаа при создавањето на Државата Израел како делумно самоодржливи заедници, делот за самозаштита и индоктринација е само преземен кај мене, овие треба да се финансираат од МКД дијаспора воглавно, земјоделие, сточарство и сл исклучиво од едукативно-рекреативен карактер :icon_lol:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
За каква цел е изработена студијата?

Јас напишав кибуци, меѓутоа тоа шо ги именував така нема врска со намената која истите ја имаа при создавањето на Државата Израел како делумно самоодржливи заедници, делот за самозаштита и индоктринација е само преземен кај мене, овие треба да се финансираат од МКД дијаспора воглавно, земјоделие, сточарство и сл исклучиво од едукативно-рекреативен карактер :icon_lol:
и што ќе прави мкд дијаспора со нив, вие пушете му го на секој рамковен, плукајте по дијспора и сега дијаспората да финансирала нешто, ја прашавте вие нешто дијаспората па сега дијаспората, не мислиш дека помина возот ?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.407
Поени од реакции
7.860
и што ќе прави мкд дијаспора со нив, вие пушете му го на секој рамковен, плукајте по дијспора и сега дијаспората да финансирала нешто, ја прашавте вие нешто дијаспората па сега дијаспората, не мислиш дека помина возот ?
За почеток може тебе да те земеме, да му го пушиш ти на секој рамковен, е сеа ако имаш намера да се понашаш како стока нема потреба да ми реплицираш, не сум тука за лечење комплекси, не знам за тебе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.855
Поени од реакции
26.453
и што ќе прави мкд дијаспора со нив, вие пушете му го на секој рамковен, плукајте по дијспора и сега дијаспората да финансирала нешто, ја прашавте вие нешто дијаспората па сега дијаспората, не мислиш дека помина возот ?
Генерално спонзорирањето од дијаспората до сега е покажано како доста контрапродуктивно во однос на националните интереси(не заради нивната искреност, туку заради нашата раскалашеност). Тоа се пари фрлени во ветар, затоа и дијаспората не е заинтересирана за било какво спонзорирање на сомнителни патриотски активности.

За каква цел е изработена студијата?

Јас напишав кибуци, меѓутоа тоа шо ги именував така нема врска со намената која истите ја имаа при создавањето на Државата Израел како делумно самоодржливи заедници, делот за самозаштита и индоктринација е само преземен кај мене, овие треба да се финансираат од МКД дијаспора воглавно, земјоделие, сточарство и сл исклучиво од едукативно-рекреативен карактер :icon_lol:
Зборам за тоа што го пропагираш, не си прв што тоа го пропагира во Македонија. Но очигледно не си го разработил финансискиот дел. Ваков еден сеопфатен процес, во кој еден дел би опфаќал ова што го збориш, за 10тина години може да ги даде првите позитивни резултати.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.855
Поени од реакции
26.453
За почеток може тебе да те земеме, да му го пушиш ти на секој рамковен, е сеа ако имаш намера да се понашаш како стока нема потреба да ми реплицираш, не сум тука за лечење комплекси, не знам за тебе.
Тоа што го збори пунтер е сосема на место. Ние сме тие што ја прокоцкавме државата, а не дијаспората. И има секакво право да се лути. Ако ти текнува во моментите кога ја продававме државата, а кога дијаспората се бунеше, тука повеќето ги исмејуваа....
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.407
Поени од реакции
7.860
Зборам за тоа што го пропагираш, не си прв што тоа го пропагира во Македонија. Но очигледно не си го разработил финансискиот дел. Ваков еден сеопфатен процес, во кој еден дел би опфаќал ова што го збориш, за 10тина години може да ги даде првите позитивни резултати.
Чисто нафрлена идеја, ништо повеќе од тоа, инаку баш сакам да видам ако има нешто друго од ваков карактер, посебно ако е подетално разработено, чисто информативно, ништо повеќе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
За почеток може тебе да те земеме, да му го пушиш ти на секој рамковен, е сеа ако имаш намера да се понашаш како стока нема потреба да ми реплицираш, не сум тука за лечење комплекси, не знам за тебе.
А му брцна во џебот на нашава патриотска дијаспора, одма ќе ти најдат what about.

Порано беше, знамето, ФИРОМ, Бранко ...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.407
Поени од реакции
7.860
Очигледно ти си тој овде што лечи коплекси мрсул еден, ако те вреѓа вистината јас не сум ти крив ебати вошкарот.
Првата реплика ти беше со пушење, шо понатаму...сега сиктер од мене семе гнасно да ти ебам.
Автоматски споено мислење:

А му брцна во џебот на нашава патриотска дијаспора, одма ќе ти најдат what about.

Порано беше, знамето, ФИРОМ, Бранко ...
Не е цела дијспора како овој одвратниот, тоа е сигурно. Само ете ќе закачиш некоја гнида и ќе те замара...
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.681
Поени од реакции
28.135
Фелацио и рамковни од уста не вадиш, има ова некое скриено значење :icon_lol:
Не си ги вадете очите,торбешите и циганите на темава ке ви се ситат,уствари циганката сеуште на ја видела темава за среќа
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Не си ги вадете очите,торбешите и циганите на темава ке ви се ситат,уствари циганката сеуште на ја видела темава за среќа
торбешиве се МАКЕДОНЧИШТА во спредба со гнасава, овој што си го цитирал е северџан само глуми дека не е, и према такви гнаси не смее да се има милост, само сапун за нив.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.407
Поени од реакции
7.860
Не си ги вадете очите,торбешите и циганите на темава ке ви се ситат,уствари циганката сеуште на ја видела темава за среќа

Тука на темава пишале, кој повеќе кој помалку од сите како шо ги вика гнидата одвратна рамковни - албанци, турци, срби, роми...и никој не бил поган како таа полуписмена џукела семе да му ебам гнасно.
Шо е најлошо ќе се окучат тука неколку такви копилиња и ќе јадат гомна демек еве ние сме дијаспора, и со тоа ќе се запечати стереотипот генерално за цела дијаспора, шо е апсолутно неточно, ама јбг, после ќе плукаат по сите комплет. Или се малоумни или се удбашки гниди, трето нема.
И ќе ја засерат темата како никој претходно, затоа шо се искрени патриоти...
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Аспарух, Ступид и Говинда ја открија темата, RIP thread :(
Jas kako pola srbin so albanka zena posebno uzivam vo temata..... sfffakjam do kolku sum glup... sho ushte ziveam megju vas....
Ali posle se uteshuvam poshto gledam vie ne ni ziveete tuka.

Ljubofff.

:coffee:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.407
Поени од реакции
7.860
не бе гнасо ти ебам племето северџанско, никогаш не сум се осеќакал ни преставувал како дијаспора, никогаш не сум првавел разлика меѓу некој таму во некогашна Македонија и некој надвор, вие копилината како ти, тоа тенеќето и останати северни гнаси ме натеравте да се осеќам како дијаспора и да не се идентификувам со искомплексирани говна како вас.
Се отепа од лигавење и пцуење (воглавно по македонци) а не напиша ниту еден конструктивен збор на темата, згора на сето тоа пишуваш за искомплексираност, ти си чиста патологија :pos:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Се отепа од лигавење и пцуење (воглавно по македонци) а не напиша ниту еден конструктивен збор на темата, згора на сето тоа пишуваш за искомплексираност, ти си чиста патологија :pos:
Никогаш не сум опцул македонец, нема ни да опцујам македонци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom