Како да се најде работа во земијте од Европската унија?

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
На 19 декември шенгенскиот ѕид ќе падне тоа значи давање можност на граѓаните на оваа напатена земја парчето леб да го заработат во туѓина.

Еуро бирократите како што кажаа за да те пуштат на граница потребно е да имаш доволно пари за престојот,гарантно писмо во случај ако не престојуваш во хотел и повратен билет што би значело некаква си гаранција за нив дека си обичен турист.
Може ли за тие три месеци колку што трае визата да се најде работа на легален начин?
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
На 19 декември шенгенскиот ѕид ќе падне тоа значи давање можност на граѓаните на оваа напатена земја парчето леб да го заработат во туѓина.

Еуро бирократите како што кажаа за да те пуштат на граница потребно е да имаш доволно пари за престојот,гарантно писмо во случај ако не престојуваш во хотел и повратен билет што би значело некаква си гаранција за нив дека си обичен турист.
Може ли за тие три месеци колку што трае визата да се најде работа на легален начин?
значи како прво не колку што трае визата туку колку што трае престојот:smir:
нема никакви шанси да најдеш легална работа,бидејќи таму влегуваш како турист и си турист и само турист
не сум сигурен но можеби ако некоја фирма ти прати покана
па ти со таа покана или да влезеш во ЕУ и да работиш таму во фирмата или да отидеш во амбасада па да почнеш процедура да извадиш работна виза или било каков документ со кој ќе можеш легално да работиш

или влези како турист и венчај се со некоја европејка напрај кеш н мери :smir: и добиваш слобода да правиш шо сакаш
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Со самото тоа што имаш ограничување од три месеци ти дефакто ја користиш "визата" само што веќе евробирократите не те тераат да се мрцвариш, плаќаш,фаќаш врски,молиш,кукаш да играш оро.. пред амбасадите.
Шенгенскиот ѕид нема да падне бидејќи еврокопилињата сеуште ќе те третираат како затвореник од Алкатраз фали уште наместо име да ти се обраќаат со идентификационен број и жиг да ти стават е тогаш ќе бидеш права овца

Под претпоставка дека сум добар молер,лакер,кнауф мајстор,столар.. дали тогаш можам да се договорам со газдата на фирма во германија кој е добар пријател со братучед ми да ме вработи легално?(фиктивно го давам примеров)
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
Зошто све во врска со визиве некако е замаглено?

На 19 декември шенгенскиот ѕид ќе падне тоа значи давање можност на граѓаните на оваа напатена земја парчето леб да го заработат во туѓина.

Еуро бирократите како што кажаа за да те пуштат на граница потребно е да имаш доволно пари за престојот,гарантно писмо во случај ако не престојуваш во хотел и повратен билет што би значело некаква си гаранција за нив дека си обичен турист.
Може ли за тие три месеци колку што трае визата да се најде работа на легален начин?
Сега дали доволно пари значат 500 еу или пак 3000 еу? ( свашта се збори по народ)
Што ако сакам да шетам низ европа со кола или автобус/воз ... па да преспивам по мотели.. доволни ке се парите ко гаранција? Или мора да имам резервација во некој хотел?

Под претпоставка дека сум добар молер,лакер,кнауф мајстор,столар.. дали тогаш можам да се договорам со газдата на фирма во германија кој е добар пријател со братучед ми да ме вработи легално?(фиктивно го давам примеров)
“Поправам сите врсти на Кондури, Чизми и други обувки.
Понеделник: Виена,Австрија
Среда: Цирих, Швајцарија
Четврток: Берлин, Германија (ГМБХ) :pos2::pos2:
и Сабота: Амстердам ( Цофи Шоп - Струмицка )“ :vozbud:

(горенаведениот пример е фиктивен):pos2:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Овој визен режим е само за шетање.А за работна виза легално да си ја добиеш треба да си ја побараш во амбсада.По некоја логика,во тие три месеци треба да направиш контакт со некоја фирма во еу,да ги понудиш своите услуги,они да гарантираат за вработување и со тие документи да се вратиш и да бараш работна виза.Но и за тоа треба некој пријател во еу.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Овој визен режим е само за шетање.А за работна виза легално да си ја добиеш треба да си ја побараш во амбсада.По некоја логика,во тие три месеци треба да направиш контакт со некоја фирма во еу,да ги понудиш своите услуги,они да гарантираат за вработување и со тие документи да се вратиш и да бараш работна виза.Но и за тоа треба некој пријател во еу.
Се дотука сум согласен и да добавам,не треба никоj от ЕУ да е аплицирал за това работно место 2 недели.Ако има аплицирал граганин на ЕУ за това работно место,тоj е со предимство пред тебе.
Легално шанса ти да си наjдеш работа е 1-5% а на црно е во пати повеке.Но и сега во време на криза-ке е трудно,а и ако успееш да наjдеш,ке е за малко пари.
Ако те фанат да работиш на црно имаш казна ти и работодатела ти исто така ке те вратат во РМ и ке ти стават црен печат(забрана) за влез во државата во поредните от 1 до 5 години.
Треба да знаете,дека сека една држава си зачува правото да не ви допусни на неjна териториja,ако прецени дека немате доволно пари за престоj во неja.Исто така ако има административно нарушение има право да ви стави забрана за влез во следваштите 24 часа во тази држава.
На секи коjто ке патува след 19 Декември препорачувам-потих от водата и понисак от тревата.Исто така да си има телефоните на македонските амбасади во државите во които ке биде,а ако е имал време да направи телефонен разговор со амбасадите на државите во които ке оди,за да научи какви услови за пари на ден имат.
И знаjте-вие сте во сите тези држави како туристи.За работа ви треба работна виза.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Овој визен режим е само за шетање.А за работна виза легално да си ја добиеш треба да си ја побараш во амбсада.По некоја логика,во тие три месеци треба да направиш контакт со некоја фирма во еу,да ги понудиш своите услуги,они да гарантираат за вработување и со тие документи да се вратиш и да бараш работна виза.Но и за тоа треба некој пријател во еу.
Знам за тоа, како што кажа и @fmi на огласот за работното место кое го објавува фирмата извесно време не треба да се јави ниту еден Европеец (предимство имаат старите членки па поновите на крај се Бугарите и Романците) за да ја добиеш работата, мене ме интерсира колку трае процедурата за добивање на работна виза и дали може меѓувремено да измислуваат причини за опструирање.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Знам за тоа, како што кажа и @fmi на огласот за работното место кое го објавува фирмата извесно време не треба да се јави ниту еден Европеец (предимство имаат старите членки па поновите на крај се Бугарите и Романците) за да ја добиеш работата, мене ме интерсира колку трае процедурата за добивање на работна виза и дали може меѓувремено да измислуваат причини за опструирање.
Сека држава има различни срокове за издаване.Може да чекаш 1 месец,можеш да чекаш и 6 месеца.Се зависи и от државата кадето сакаш да работиш и дали тази држава е вовела построг режим за работа на чужденци от трети држави.Во момента на криза много от членките на ЕУ са вовели построг режим за наемане на работници от трети држави.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Сега дали доволно пари значат 500 еу или пак 3000 еу? ( свашта се збори по народ)
Што ако сакам да шетам низ европа со кола или автобус/воз ... па да преспивам по мотели.. доволни ке се парите ко гаранција? Или мора да имам резервација во некој хотел?
За Словенија сумата е 250 евра од ден за планиран престој, за натаму од словенија не би имал проблем, значи таа ти е сумата.Ако имаш гарантно писмо од таму мислам дека нема да имаш никакви проблеми.
Е сега за работа, пробај од тука по интернет стапи во некои контакти, но сепак изгледа ке треба да се враќаш, за од таму да извадиш работна виза незнам, не сум запознат, и мене ме интересираат тие процедури.
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
За Словенија сумата е 250 евра од ден за планиран престој, за натаму од словенија не би имал проблем, значи таа ти е сумата.Ако имаш гарантно писмо од таму мислам дека нема да имаш никакви проблеми.
Е сега за работа, пробај од тука по интернет стапи во некои контакти, но сепак изгледа ке треба да се враќаш, за од таму да извадиш работна виза незнам, не сум запознат, и мене ме интересираат тие процедури.
Vi se molam ne gi lazete lugjeto, za toa kolku sredstva treba da imaat vo sebe, izmisluvajki astronomski sumi!!!

Kako prvo, proveruvanjeto na tie extra uslovi(garancii, pari, bilet i slicno) e OPCIONO, i NE sekoj ke bide podlozen na taa striktna kontrola, tuku samo slucaevi, koi granicarot ke gi selektira subjektivno(dokolku se somneva vo vas, ili ne mu ste simpaticen).

I sega lista za sekoja oddelna zemja, i kolku EVRA NA DEN, mora da poseduvate dokolku bidete prasani i prinudeni da pokazete na granica:

Requirement

Visa applicants must prove they have sufficient means of subsistence to provide for their stay or their transit in the Schengen area. The proof of funds is assessed by Consulates in accordance with the duration and the purpose of the intended stay, by reference to average prices in the Schengen country of main destination or of first entry for board and lodging in budget accommodation, multiplied by the number of days stayed. The assessment of sufficient funds may be based on cash, travellers' cheques, credit cards or any other means that guarantees sufficient funds. Declarations of sponsorship or letters of guarantee from hosts, where they are provided for by national law, may also constitute evidence of sufficient means of subistence.

Daily minimum reference amount by country

Austria
Proof of funds assessed on a case-by-case basis

Belgium
€ 38 per day: travellers staying with a private host
€ 50 per day: travellers staying in a hotel
Applicants may present an affidavit of support ( engagement de prise en charge)

Czech Republic
0,5 times the subsistence minimum per day if the stay is not to exceed 30 days
15 times the subsistence minimum if the stay exceeds 30 days while this sum shall be increased to double the subsistence minimum for each whole month of stay
Applicants may present an engagement de prise en charge
Amounts reduced by 50 % for travellers under the age of 18

Denmark
DKK 350 per day

Estonia
EEK 600 per day

Finland
€ 30 per day

France
€ 56.20 per day: equivalent to the legal minimum wage (SMIC) on a daily basis
€ 28.10 per day: equivalent to half the SMIC for applicants holding an affidavit of supporty ( attestation d'accueil)

Germany
€ 45 per day

Greece
€ 20 per day with a minimum of € 100
Amount reduced by 50 % for minors who are members of the traveller's family

Hungary
HUF 1000 HUF per entry

Iceland
ISK 4,000 per day, with a minimum of ISK 20,000

Italy

1 to 5 days overall fixed sum: € 269.60 (1 applicant)
€ 212.81 (2 or more applicants) 6 to 10 days daily sum per person: € 44.93 (1 applicant)
€ 26.33 (2 or more applicants) 11 to 20 days fixed + daily sum per person: € 51.64 + € 36.67 (1 applicant)
€ 25.82 + € 22.21 (2 or more applicants) > 20 days fixed + daily sum per person: € 206.58 + € 118.79 (1 applicant)
€ 27.89 + € 17.04 (2 or more applicants)
Latvia
LVL 10 per day: travellers staying with a private host
LVL 30 per day: travellers staying in a hotel

Lithuania
€ 40 € per day

Luxembourg
Proof of funds assessed on a case-by-case basis

Malta
20 MTL 20 per day

Poland
PLN 100 per day with a minimum of PLN 500 or PLN 50 for travellers under the age of 16 with a minimum of PLN 300 or PLN 20 with a minimum of PLN 100 for travellers participating in tourist trips, youth camps, sport competitions or arriving for health treatment in a sanatorium
PLN 300 PLN for travellers whose stayd oes not exceed 3 days (including transit) or PLN 150 for persons under the age of 16

Portugal
€ 40 for each day spent on the territory, with a minimum of € 75 per entry

Netherlands
€ 34 per day

Norway
NOK 500 per day
Applicants may present a garantiskjema

Slovakia
SKK 3450 per day
Amount reduced by 50 % for travellers under the age of 16

Slovenia
€ 70 per day
Amount reduced by 50 % for minors who are members of the traveller's family

Spain
€ 57.06 per day, with a minimum of € 513.54 per person

Sweden
SEK 370 per day
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
На секи коjто ке патува след 19 Декември препорачувам-потих от водата и понисак от тревата.
Машала, од кога ти почна совети да делиш?
Зошто да бидеме потивки од водата и пониски од тревата?
Па ние не сме криминалци како вас па да патуваме прикриено?
Ти заборави кога беа автобусите преполни и патуваа во еден правец накај ЕУ?
Луѓето ќе си ја бараат среќата а дали ќе ја најдат тоа е веќе друго?
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
A za legalna rabota vo EU ne ni pomisluvajte dodeka trae krizava, i dodeka ne zakrepnat Eu zemjite. Statisticki vo izminatite 3 meseci vo Evro zonata, za edno rabotno mesto pretendirale duri 7 lugje, site so EU citizenship, a bidejki tie 7 sekogas imaat prednost pred lugje od treti zemji( kako Makedonija),vo najdobar slucaj, i koga bi bile so top struka, i postrucni od ostanatite 7 na listata, bi bile 8mi.

Rabota----EU1,EU2,EU3,EU4,EU5,EU6,EU7 pa potoa doagja MK i ostanati non-EU
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Машала, од кога ти почна совети да делиш?
Зошто да бидеме потивки од водата и пониски од тревата?
Па ние не сме криминалци како вас па да патуваме прикриено?
Ти заборави кога беа автобусите преполни и патуваа во еден правец накај ЕУ?
Луѓето ќе си ја бараат среќата а дали ќе ја најдат тоа е веќе друго?
Прочитаj колегата над тебе
...NE sekoj ke bide podlozen na taa striktna kontrola, tuku samo slucaevi, koi granicarot ke gi selektira subjektivno(dokolku se somneva vo vas, ili ne mu ste simpaticen)
Еве за това.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Vi se molam ne gi lazete lugjeto, za toa kolku sredstva treba da imaat vo sebe, izmisluvajki astronomski sumi!!!

Kako prvo, proveruvanjeto na tie extra uslovi(garancii, pari, bilet i slicno) e OPCIONO, i NE sekoj ke bide podlozen na taa striktna kontrola, tuku samo slucaevi, koi granicarot ke gi selektira subjektivno(dokolku se somneva vo vas, ili ne mu ste simpaticen).

I sega lista za sekoja oddelna zemja, i kolku EVRA NA DEN, mora da poseduvate dokolku bidete prasani i prinudeni da pokazete na granica:

Requirement

Visa applicants must prove they have sufficient means of subsistence to provide for their stay or their transit in the Schengen area. The proof of funds is assessed by Consulates in accordance with the duration and the purpose of the intended stay, by reference to average prices in the Schengen country of main destination or of first entry for board and lodging in budget accommodation, multiplied by the number of days stayed. The assessment of sufficient funds may be based on cash, travellers' cheques, credit cards or any other means that guarantees sufficient funds. Declarations of sponsorship or letters of guarantee from hosts, where they are provided for by national law, may also constitute evidence of sufficient means of subistence.

Daily minimum reference amount by country

Austria
Proof of funds assessed on a case-by-case basis

Belgium
€ 38 per day: travellers staying with a private host
€ 50 per day: travellers staying in a hotel
Applicants may present an affidavit of support ( engagement de prise en charge)

Czech Republic
0,5 times the subsistence minimum per day if the stay is not to exceed 30 days
15 times the subsistence minimum if the stay exceeds 30 days while this sum shall be increased to double the subsistence minimum for each whole month of stay
Applicants may present an engagement de prise en charge
Amounts reduced by 50 % for travellers under the age of 18

Denmark
DKK 350 per day

Estonia
EEK 600 per day

Finland
€ 30 per day

France
€ 56.20 per day: equivalent to the legal minimum wage (SMIC) on a daily basis
€ 28.10 per day: equivalent to half the SMIC for applicants holding an affidavit of supporty ( attestation d'accueil)

Germany
€ 45 per day

Greece
€ 20 per day with a minimum of € 100
Amount reduced by 50 % for minors who are members of the traveller's family

Hungary
HUF 1000 HUF per entry

Iceland
ISK 4,000 per day, with a minimum of ISK 20,000

Italy

1 to 5 days overall fixed sum: € 269.60 (1 applicant)
€ 212.81 (2 or more applicants) 6 to 10 days daily sum per person: € 44.93 (1 applicant)
€ 26.33 (2 or more applicants) 11 to 20 days fixed + daily sum per person: € 51.64 + € 36.67 (1 applicant)
€ 25.82 + € 22.21 (2 or more applicants) > 20 days fixed + daily sum per person: € 206.58 + € 118.79 (1 applicant)
€ 27.89 + € 17.04 (2 or more applicants)
Latvia
LVL 10 per day: travellers staying with a private host
LVL 30 per day: travellers staying in a hotel

Lithuania
€ 40 € per day

Luxembourg
Proof of funds assessed on a case-by-case basis

Malta
20 MTL 20 per day

Poland
PLN 100 per day with a minimum of PLN 500 or PLN 50 for travellers under the age of 16 with a minimum of PLN 300 or PLN 20 with a minimum of PLN 100 for travellers participating in tourist trips, youth camps, sport competitions or arriving for health treatment in a sanatorium
PLN 300 PLN for travellers whose stayd oes not exceed 3 days (including transit) or PLN 150 for persons under the age of 16

Portugal
€ 40 for each day spent on the territory, with a minimum of € 75 per entry

Netherlands
€ 34 per day

Norway
NOK 500 per day
Applicants may present a garantiskjema

Slovakia
SKK 3450 per day
Amount reduced by 50 % for travellers under the age of 16

Slovenia
€ 70 per day
Amount reduced by 50 % for minors who are members of the traveller's family

Spain
€ 57.06 per day, with a minimum of € 513.54 per person

Sweden
SEK 370 per day

Само цитирав статиа од весник, извор од министерството за надворешни работи на Р Словенија.

Можеби се грешка, мочеби не
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Прочитаj колегата над тебе

Еве за това.
...NE sekoj ke bide podlozen na taa striktna kontrola, tuku samo slucaevi, koi granicarot ke gi selektira subjektivno(dokolku se somneva vo vas, ili ne mu ste simpaticen)
Види вака, јас половина живот го минав по граници и секаде сум зборувал и сум ги барал моите права а знаеш ли зошто, затоа што не сум шверцувал ништо.
Ако си тргнал ти на работа или шетање сигурно со тебе имаш пасош нели, имаш и пари а немаш наркотици или оружје во торбите, колку и да не сум му симпатичен на царинарникот или полицаецот мора да ме пушти бидејќи сум чист.
Народе Македонски, нема од што да се плашите доколку не сте криминалци, ако сте тргнале да барате работа доколку ве примаат некаде на интервју дајте се од себе за да се докажете, ако на таа фирма и се допаѓа вашиот стил и знаењето тие ќе се потрудат да ви направат документи.
Секој со својот к'смет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom