Како да преболите?

С

СаШеНкО

Гостин
И бивша ми е на форум, ќе се изнарадува кога ќе ја види дискусијава :pos:. Него да ја тагнам јас неа, и @Moon Child регистрирај го ти бившиот и овој сегашниот па да направиме едно Џери Спрингер дуелче тука на форум :icon_mrgr:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Oh, well. Три години заедно, најдобра вреска евр, испланирана иднина заедно и заминување во странство. Требаше кај и да е да почнеме да живееме заедно и зборевме за брак, и меѓу нас и со нашите дома и им кажавкме на сите дека тоа е тоа. Заминав со братучед и во странаство на некој месец и се беше океј, кога се вратив девојката сватила дека е премногу млада, и сакала да прошета по европа хаха. После месец дена, па немам никакви чувства за тебе веќе :icon_mrgr: Семејство си станавме, уште не можам да се одвикнам дека не е покрај мене. И она не може, ама немала чувства веќе. Хау да фак тоа може да се деси. И како да разбереш некој што плаче што те изгубил, а он е тој што сака да си оди. И вика си оди зошто мора, зошто чувствата и ги снемало :facepalm:.. И морала да си го даде ова на себе, да биде сама некое време и да патува (што и ок, реално и е желба откако ја запознав ама нашите планови ги потиснаа тие нејзини желби)...

Еден ден сум океј, три дена не сум после тоа :(. Никого никогаш не сум сакал на ваков начин, волку силно. И последниве две години ги поминавме како во брак и планиравме иднина заедно, целосно се поклапавме како личности и со леснотија бевме еден со друг. И уште се, уште ни оди супер и комуникација и се, се разбираме како никој друг што не разбира. И се грижи уште, ми се јавува расплакана ме сонувала лошо нешто ми се десило. И фалам. Ама упс, снемало љубов... се потрошила хаха
Се загушила од тебе пријателе :icon_mrgr:
Не сака да ја шета Европа, сака слобода, да го проживее животот слободна за последен пат дур е млада, да се пронајде себеси :icon_mrgr:
Знаеш, работите кои можеш да ги правиш на 20+ години, не можеш да ги направиш на 40. Можеш, ама не е ист филингот. Долга врска започната во вашата возраст најчесто завршува со класичен распад од твојот тип или со брак. Неизживеаност, не прифаќање на фактот дека мора да се откажеш од некои работи кои си ги имал кога си бил без партнер, тешкотија со соочување на живот во брак, криза на дваесетите години, одбери си кој сакаш од овие фактори покрај милион други кои можат да бидат причина за прекинување на врската. И девојчето секогаш ќе те сака и почитува (веројатно како другар), ама едноставно сте се фатиле во погрешно време од животот.
Во ваква ситуација нема виновник и не барај објаснувања. Виновна е само ако зад овие причини крие нешто друго за кое она е директно крива :icon_mrgr: Секој во ситуација како твојава би се запрашал каде згрешив во врската, ништо не сум направил погрешно, ништо витално не се случило за истата да прекине, а на љубовта и дошла крајот? Крајот некогаш доаѓа и самиот од себе, доколку едниот во врската (или двајцата) се во фаза на пронаоѓање на себеси, а некогаш се случува и од гушење предизвикано од тоа што едниот во врската премногу се однесувал како партнерот да му е целиот негов свет. Изненадувачки, ама некои се плашат да останат со партнер кој сака веднаш да го реши секој проблем, партнер кој е секогаш заштитинички настроен, па дури и ако има премногу разбирање за секоја погрешно направена работа на другиот :icon_mrgr:
Како да преболиш? Преболувањето се одвива правопропорционално со времето. Како што минува повеќе време, се повеќе и повеќе ќе избледуваат мемориите и полесно ќе ја преболиш. А колку време ќе ти треба, може да бидат и 10 години, а можеби и никогаш нема целосно да ја преболиш.
Едниот мора да го крка на крајот од ваква врска.

Deal with it, со лесно :icon_mrgr:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
И бивша ми е на форум, ќе се изнарадува кога ќе ја види дискусијава :pos:. Него да ја тагнам јас неа, и @Moon Child регистрирај го ти бившиот и овој сегашниот па да направиме едно Џери Спрингер дуелче тука на форум :icon_mrgr:
Беше, ама се избриша. Немал дозвола од женска му за на форум. :icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Нема што преболување куров палов. Треба да се мисли позитивно и да остане така, а не со жалење, кукање, плачење, паѓање самодоверба а со тоа и самоубиство (не во буквална смисла него повлекување кое води кон депресија за која лекот е само тврд кур или влажна пичка). Човечки е да се прости, ама на крај краева треба егото да се фрли заедно со гомната во Вардар за да може полесно да се функционира, без претпоставки и без мисла дека си центар на светот. Универзумот е толку голем што е глупаво да се издигнеш над него и да глумиш будала се дур не те шљакне од земја првата пичка и после да се вратиш кај мајка ти со цмиздрење. Никој не е толку важен и битен во животов за да му се акнеш од земја и да збориш ствари кои никогаш и нема ни да ги направиш, него од пуст очај ќе се шитнеш за било што, а тоа не е убаво.
Така да што и да биде, тераш само напред и реално поубав е така животот него да пробаш да ги переш гомната. Облека се пере, гомна се пуштаат низ вода. Преболување е за пичици, идеш напред и тераш, животов е краток, искористи го максимум зошто е патетично да те сожалуваат а уште попатетично да не можеш да се справиш со себе. Боље убиј се.
<3
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
И бивша ми е на форум, ќе се изнарадува кога ќе ја види дискусијава :pos:. Него да ја тагнам јас неа, и @Moon Child регистрирај го ти бившиот и овој сегашниот па да направиме едно Џери Спрингер дуелче тука на форум :icon_mrgr:
Искрено нема потреба од замешуење на вашите лични работи што сте ги имале, тука да ги чита(ме) на форум. Во најмала рака не е фер да ја вовлекуваш јавно, колку и да те има повредено.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Искрено нема потреба од замешуење на вашите лични работи што сте ги имале, тука да ги чита(ме) на форум. Во најмала рака не е фер да ја вовлекуваш јавно, колку и да те има повредено.
Таман испукав пуканките и ставив сокче :mad: Расипувач на забави :(
 
С

СаШеНкО

Гостин
Искрено нема потреба од замешуење на вашите лични работи што сте ги имале, тука да ги чита(ме) на форум. Во најмала рака не е фер да ја вовлекуваш јавно, колку и да те има повредено.
Чекај сериозно помисли дека ќе го направам тоа? Хахахахахаха :pos: Баш мислам дека е очигледно дека е хумор.. А во супер односи сме иначе, бидна што бидна, не сум идиот на било каков начин да и "враќам"
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Претпоставував дека е заебанција дe.
(демек сеа се правдам :D)
 
С

СаШеНкО

Гостин
Се загушила од тебе пријателе :icon_mrgr:
Не сака да ја шета Европа, сака слобода, да го проживее животот слободна за последен пат дур е млада, да се пронајде себеси :icon_mrgr:
Знаеш, работите кои можеш да ги правиш на 20+ години, не можеш да ги направиш на 40. Можеш, ама не е ист филингот. Долга врска започната во вашата возраст најчесто завршува со класичен распад од твојот тип или со брак. Неизживеаност, не прифаќање на фактот дека мора да се откажеш од некои работи кои си ги имал кога си бил без партнер, тешкотија со соочување на живот во брак, криза на дваесетите години, одбери си кој сакаш од овие фактори покрај милион други кои можат да бидат причина за прекинување на врската. И девојчето секогаш ќе те сака и почитува (веројатно како другар), ама едноставно сте се фатиле во погрешно време од животот.
Во ваква ситуација нема виновник и не барај објаснувања. Виновна е само ако зад овие причини крие нешто друго за кое она е директно крива :icon_mrgr: Секој во ситуација како твојава би се запрашал каде згрешив во врската, ништо не сум направил погрешно, ништо витално не се случило за истата да прекине, а на љубовта и дошла крајот? Крајот некогаш доаѓа и самиот од себе, доколку едниот во врската (или двајцата) се во фаза на пронаоѓање на себеси, а некогаш се случува и од гушење предизвикано од тоа што едниот во врската премногу се однесувал како партнерот да му е целиот негов свет. Изненадувачки, ама некои се плашат да останат со партнер кој сака веднаш да го реши секој проблем, партнер кој е секогаш заштитинички настроен, па дури и ако има премногу разбирање за секоја погрешно направена работа на другиот :icon_mrgr:
Како да преболиш? Преболувањето се одвива правопропорционално со времето. Како што минува повеќе време, се повеќе и повеќе ќе избледуваат мемориите и полесно ќе ја преболиш. А колку време ќе ти треба, може да бидат и 10 години, а можеби и никогаш нема целосно да ја преболиш.
Едниот мора да го крка на крајот од ваква врска.

Deal with it, со лесно :icon_mrgr:
Интересно и сосема возможно ама не во случајов. Не пишав мислам дека на темава, она сакаше да оди уште кога ја запознав. Така се запознавме, на муабети за патувања. Цела врска го криеше тоа во себе, сакаше ама не отиде зошто и беше битна врската со мене. ЗНаев, ама мислев дека знае што прави, дека носи одлуки кои цврсто ги решила во себе. И отиде иначе, и баш ми е мило за неа. На кратко, а сега ќе оди пак си најде некои патувања. И мило ми е за неа. Само ми е тешко, и криво што не го направи порано пред да отидеме до таму каде што отидовме во врската. Никогаш немав намера, ниту пак ја притиснав да се откаже од нешто ради мене. Си направи свои избори и сега и е криво. А комуницираме, ми праќа слики од каде оди, си даваме апдејти. ИСкрено, мило ми е што си го оствари сонот. Знам колку и значеше. Нејзините ја имале таа можност додека биле млади сами да прошетаат. И она цело време збореше дека многу тешко и паѓа што толку рано сме се запознале, што ќе нема шанса да оди да ги направи истите работи. Цел живот живеела со такво влијание. Ама не е моја вина, и предложив да прекинеме, да оди... одби. Не сакаше да смисли да се оддели од мене. Не одеше ни на екскурзии, ниту сама одеше со другарки некаде, буквално се врза за мене и тоа и беше светот. А ја имаше цела слобода што може да ја посака. НЕ глеам како и зошто некој би се загушул во врска со толкава слобода. Таа ги иницираше сите посериозни работи што ни се случија и што ја направија врската сериозна. И инсистираше на тој следен чекор во врската. И кога дојде времето се посра хаха. Затоа ме изнади што вака одеднаш направи хаха ама океј, нека си го тера тоа што го замислила. Ајм фајн, дури и многу боље од што очекував :) Се надевам и она е..
 
Член од
12 ноември 2015
Мислења
31
Поени од реакции
12
Жените сакаат да менуваат.
Тоа треба да е јасно напочеток и крај во секоја врска.
Ке преболите со следната...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Жените сакаат да менуваат.
Тоа треба да е јасно напочеток и крај во секоја врска.
Ке преболите со следната...
Жените сакаат да менуваат, а нејќат да ги менуваат ....

Е ај сеа ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Седнуваш, ги отвараш картите, боли 5 минути и завршува.
Како?
Кај мене до пред месец дена траеше нешто повеќе од дупло врската отколку кај тебе. Еве совет како да ги отвориш картите коа го добив одговорот: на моменти ми беше товар, сега е поинаку (повеќе млади, журки), те немаше тебе ја немав таа нежност и внимание, не ми даде сигурност пред заминување (факинг цркл он д фингер).... патишата се делат утре не се знае дали ќе се спојат, ќе бидеш ваков и таков сакам да сум со тебе ама сега не.
Како после ова да ги отвориш картите? Еве од искуство барам да кажеш ништо повеќе. Нека пече, сече, гори боли што сака ама неможе ... а да најбитното "ако те видам ќе почнам да плачам и се ќе простам и се одново" :pusigo:
:shook:
 
M

Moon Child

Гостин
Како?
Кај мене до пред месец дена траеше нешто повеќе од дупло врската отколку кај тебе. Еве совет како да ги отвориш картите коа го добив одговорот: на моменти ми беше товар, сега е поинаку (повеќе млади, журки), те немаше тебе ја немав таа нежност и внимание, не ми даде сигурност пред заминување (факинг цркл он д фингер).... патишата се делат утре не се знае дали ќе се спојат, ќе бидеш ваков и таков сакам да сум со тебе ама сега не.
Како после ова да ги отвориш картите? Еве од искуство барам да кажеш ништо повеќе. Нека пече, сече, гори боли што сака ама неможе ... а да најбитното "ако те видам ќе почнам да плачам и се ќе простам и се одново" :pusigo:
:shook:
Nisto ne te razbrav?
Neznam dali deka posabajlecki pa ne kontam?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom