Како да преболите?

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Болно е да „чепкаш“ по стари рани. И додека мислиш на тој/таа што си морал да го преболиш одеднаш сфаќаш или можеби чувствуваш дека не си го преболел и дека никогаш нема. :place:
edhe un te dua:*
 
P

Princ

Гостин
Izgleda deka sekoj od nas cuva po nekoj sto nikogas ne moze da go preboli. najubavo e da ne ima ni potreba da go prebolish, no eve nekogash morash bidejki ne postoi druga solucija. nikoj ne ti garantira uspeh :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Princ напиша:
E sega vaka... bev so edna devojka 2 godini i raskinavme pred 1 godina.. I nikako ne mozeme da se prebolime (a ni zaedno da bidime) i taka odvreme-navreme se slushame, zborime, gledame... ama ne ona drugarski, tuku sho znam, nekako ko da sme pak zaedno iako ona e vishe omazhena..
Nekoi vrski ni kosmosot nemoze da gi otkine...
 
P

Princ

Гостин
znaes, i jas i ona se soglasuvame deka sme epten slicni, mozebi i srodni dusi.. no prirodata e zaebana i ete, na nekogo ednostavno mu gi mesti kockite nareceni zivot zaebano :)
 

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
Mislam deka site mozime da prebolime.. No momento ko ke go sretnime toj/taa pak .. Chustvatata ke ni se vratat .. za da ne setat na toa sho bilo .. Ali ako vejche raskinime so nekogo/nekoja .. ne vervam deka bi bilo dobro da kontaktirash so nif odma.. Mislish deka ke ti bide poubo .. A na protiv.. nema nikad da go/ja zaborajsh .. I site ke gi sproedish so toa sho si imal/a so nego/nea.. Teshko ke ti bide .. znam... Been there done that..
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Секогаш имам потреба од личноста која ми значи и иако сакам да сум силна, не можам толку брзо и лесно да преболам. Се ни изгледа толку лесно затоа што поминало некое време и се помируваш со фактот дека не сте веќе заедно.

Минатата година на многу лош начин се разделив со една личност која премногу ја сакав, па после тоа се ми мирисаше на него, на улица секој човек од далеку ми личеше на него, дозволував да ми се приближат мажи кои барем во нешто беа слични на него. Но, што повеќе време поминуваше сфаќав дека не е добро за мене да се оптеретувам толку многу за нешто кое поминало и не може да се смени.

Да простиш е најдоброто нешто кое може да помогне да преболиш, затоа што така се ослободуваат чувствата на гнев, навреда, болка, став, вина. Да простиш не значи дека се согласуваш и прифаќаш она кое се случило. Тоа помага да сфатиш која била причината за постапката, да сфатиш како самиот си станал дел од целиот развој на ситуацијата, да му посакаш се најубаво на партнерот со надеж дека тој ќе биде сакан после вашата разделба.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ако не ви успеало со првата, нема ни со другите.
Можеби љубовта не е за вас.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Никола напиша:
Ако не ви успеало со првата, нема ни со другите.
Можеби љубовта не е за вас.
Е зошто ако не успеало со првата, неминовно да биде да нема успех со втора, трета итн.?
 
Член од
10 март 2005
Мислења
567
Поени од реакции
10
preboluvanje.. tesko e ama isto taka mojt da bidit i lesno..
eden tip mi zgreshi mnogu i ako ne bev skros vljubena vo nego.. toa so go preboliv bese ODMAZDA :) :pos: :pos: frc frc za mene toa elek :) i ako vikate vremeto lecit sve.. vo pravo ste.. ama od koke protecit vremeto koke mu vozvratite odmazda na nekogo kakva bilo sto.. polesno vi e:) za mene barem taka e:) i ako mi zgreshil tipot.. ako ne.. ondak ke go ostam na raat :)))))))) nemat da mi e maka :)what goes around comes around.. ni e prv ni e posleden :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Никола напиша:
Ако не ви успеало со првата, нема ни со другите.
Можеби љубовта не е за вас.
Песимизам со големо П!!!

Никола бе, не личи вака.. Има млади деца по форумов, ќе им напраиш трауми....
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Се извинувам...:)
За секого има некого, ќе си ја најдете љубовта на вашиот живот, не губете надеж.
ете..
мој совет, сепак е.. најдете си некого уште од средношколски денови/факултет и продолжете си со него/неа.
Најуспешните врски се тие:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Никола бре што ти се случува? Нормално дека од прв пат никој нема да си го погоди партнерот ... а па исто незначи да тргнеш да размислуваш ехехееее до кога така ... ќе се отвори некогаш вистинскиот но нема да остане - ФАКТ. Е сега кој како ќе се носи со тоа ...
 
P

Princ

Гостин
Никола напиша:
Се извинувам...:)
За секого има некого, ќе си ја најдете љубовта на вашиот живот, не губете надеж.
ете..
мој совет, сепак е.. најдете си некого уште од средношколски денови/факултет и продолжете си со него/неа.
Најуспешните врски се тие:)
koj bara vrska? jas ne. ja barav zenata sto si ja imav zamislena vo glavava, so seta dobrina, mudrost, harizma.. i ja zagubiv. posle 1 godina ne mozam da ja prebolam. najvise me plasi faktot deka mozebi nema nikogas da najdam zamena za nejze (znaes, koga raskinuvaat dvajca, se fakjaat so drug i go naogaat prviot i drugiot vo tretiot, a vo cetvrtiot go naogaat prviot drugiot i tretiot itn...)
ne znam. ipak se custva. a oni najtesko se opisuvaat. koj sto saka moze da kaze...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom