Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ќе го вратиш назад пак и запали го пц-то и влези си во bios.
 
Член од
6 декември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
fala

ama re4e mi eden drugar deka ako go izvada posle nema da mi vazi garancijata tocno le e ili ne

a moze le da pretstavite so sliki kako da napravam bootabilno cd soovaa programa ImgBurn
 
?

..........

Гостин
Дали може хр сервис пак 3 да се инсталира на систем од 1998 Пентиум 3 со 256 рам и 9 гига хард диск?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дали може хр сервис пак 3 да се инсталира на систем од 1998 Пентиум 3 со 256 рам и 9 гига хард диск?
Може.....без проблем
п3 .. не е од 98 година...нешто покасно

Во 2000г. хит (бар на балканов) беше целерон 600мхз со 64мб рам, и с3-трио графичка со 8мб рам...цца околу 1200 долари по конфигурација.
 
?

..........

Гостин
Може.....без проблем
п3 .. не е од 98 година...нешто покасно

Во 2000г. хит (бар на балканов) беше целерон 600мхз со 64мб рам, и с3-трио графичка со 8мб рам...цца околу 1200 долари по конфигурација.
Го форматирав, ама не сака да го инсталира, вика нема простор на дискот оти е 9 гига, сигурно ке треба поголем хард диск
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Го форматирав, ама не сака да го инсталира, вика нема простор на дискот оти е 9 гига, сигурно ке треба поголем хард диск
Чистата инсталација на виндовс икспе со вграден сервис пакет 3 на тој компјутер заедно со свап фајлот не треба да ти земе повеќе од 2.5 гига...

..нема простор.....провери ли дали хардот е поделен на партиции и колкави се..!.....ако е само една не би требало да има проблем.
 
?

..........

Гостин
Чистата инсталација на виндовс икспе со вграден сервис пакет 3 на тој компјутер заедно со свап фајлот не треба да ти земе повеќе од 2.5 гига...

..нема простор.....провери ли дали хардот е поделен на партиции и колкави се..!.....ако е само една не би требало да има проблем.
Не беше поделен, а така и го оставив, но не дозволи да се инсталира, немало место за да биде оперативен.:toe: чудно, можеби бара повеке простор.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не беше поделен, а така и го оставив, но не дозволи да се инсталира, немало место за да биде оперативен.:toe: чудно, можеби бара повеке простор.
- а можеби и хардот е поебан...има многу оштетени сектори...

ај пиши ги ако не ти е тешко компонентите на таа конфигурација!

ај пробај и вака..некогаш помага...со стартна дискета од вин 95, 98 или Ме бутирај го компјутерот избриши ги сите партиции, формирај нови и форматирај ги....

стартни дискети има по интернет...

рестартирај и повторно избриши ги партициите, не формирај нови, остај го така компјутерот, празен непартициониран диск.
Стави инсталационо цд со хр, рестарт и бутирај од цд ром (не заборави да ја извадиш дискетата) и пробај да го инсталираш хр-то...

..ако не бива и така....јбг...
 
?

..........

Гостин
Има две карти РАМ, од по 168 мегабајти, процесорот е целерон некаде на 600 или 800mh, (во моментов неможам да проверам) и некоја си постара АТИ карта......

Типував и јас на хардот дека можеби е фрикнат, ме интересираше само дали ХР, SP3 ке оди на таква конфигурација, и на хардиск со простор од 9 гигабајти...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Има две карти РАМ, од по 168 мегабајти, процесорот е целерон некаде на 600 или 800mh, (во моментов неможам да проверам) и некоја си постара АТИ карта......

Типував и јас на хардот дека можеби е фрикнат, ме интересираше само дали ХР, SP3 ке оди на таква конфигурација, и на хардиск со простор од 9 гигабајти...
128мб

со тој рам и графичка бар од 32мб рам хр ќе нема проблем..мада за дактилографска машина и интернет, и графичка со 16мб рам нема да прави проблем..

сервисниот пакет нема никаква врска...тој е само поправка на виндовсот...
 
?

..........

Гостин
128мб

со тој рам и графичка бар од 32мб рам хр ќе нема проблем..мада за дактилографска машина и интернет, и графичка со 16мб рам нема да прави проблем..

сервисниот пакет нема никаква врска...тој е само поправка на виндовсот...
Да, сум погрешил, коа ги местев РАМ картите, имаше од 68 и 128 затоа изгледа сум се побркал,не е битно.

Добро значи да не го барам проблемот во виндоусот, ке пробам со друг хардиск, сепак благодарам за помошта.
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
nemojte da se lazite da klavate vista iako imate jaki kompjuteri...cekajte go windwos 7 :wink:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
nemojte da se lazite da klavate vista iako imate jaki kompjuteri...cekajte go windwos 7 :wink:
А бе windows 7 излезе пред 3 и пол месеци. Иначе виста, 7ка, иста работа. И двете светкаат многу и на двете работат истите програми. Добро 7ката светка повеќе.

Не е вред да се речи Виста не чини Седумка чини ко основа на 7ката е Виста.

7ката е една усовршена и подсредена Виста, и нормално дека е подобро да се инсталира 7.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom