Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Да, со ЦДто (wndows XP). Стави го, рестартирај PC, почекај да се подигне и од тука само избери да ја форматираш E и крај.

Probav taka sve ja izbrisav particijata od xp/evo kaj sto beshe instaliran vo E ja izbrisav i ko go startav pc-evo nemi se startase pisuvase ima neso problem nemozi da se starta ...i morav ponovo da go instaliram xp vo E kaj sto beshe porano
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Probav taka sve ja izbrisav particijata od xp/evo kaj sto beshe instaliran vo E ja izbrisav i ko go startav pc-evo nemi se startase pisuvase ima neso problem nemozi da se starta ...i morav ponovo da go instaliram xp vo E kaj sto beshe porano
Па си имал проблеми затоа што не ти работи dualboot-от, а ти веќе си го избришал XPто (како примарен оперативен систем).
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Probav taka sve ja izbrisav particijata od xp/evo kaj sto beshe instaliran vo E ja izbrisav i ko go startav pc-evo nemi se startase pisuvase ima neso problem nemozi da se starta ...i morav ponovo da go instaliram xp vo E kaj sto beshe porano
Што ти кажав јас ? Прочитај го дело после Чекор бр 6, тој под цртата...

Чекај сеа, што точно сакаш да правиш ти ? Да имаш bual boot (два оперативни системи) ? Ако сакаш тоа вака ќе направиш:

Опрема кој ќе ти треба:
- CD со инсталација за Vista.
- CD со инсталација за XP.
- CD со драјвери за Vista.
- CD со драјвери за XP.
- Неро.
- Празни CD-иња.
- Еден тон нерви (како што приметив доста издржливи нерви имаш :icon_lol: )

Чекор бр 1.
- Ќе изрежеш на CD се што ти треба.
- Ако немаш соодветни драјвери, побарај на нет, симни ги и изрежај ги и нив.

Чекор бр 2.
- Буташ CD-то со Windows XP, правиш рестарт и го бутираш.
- Го форматираш цел компнутер (не заборавај да оставиш партиција за Vista)
- Потоа на C iнсталирај го Windows XP-то.

Чекор бр 3.
- Одкако ќе го инсталираш XP-то, инсталирај му драјвери, програми...

Чекор бр 4.
- Стави CD со инсталација за Vista, рестартирај го компјутерот и бутирај го CD-то.
- Започни со инсталацијата и не заборавај Vista-та да ја инсталираш во друга партиција (различна од C каде што ти е XP-то).

Чекор бр 5.
- Одкако ќе ја инсталираш Vista-та, инсталирај драјвери, програми...

Чекор бр 6.
- Толку.
_____________________________________________________________

Доколку го избришеш само XP-то можеш да направиш некоја беља да несака ни Vista-та да ти се пушти, а како што гледам сакаш да направиш dual boot, такада... оваа варијанта која ти ја кажав погоре ти е најисплатлива.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Hmmmm,,,,Drugarii ve molam sega pomozete mi ako ne vi e maka eptem ve iz maciv vas ::))
Трет пат ти го пишувам ова - ОДНЕСИ ГО ВО СЕРВИС. Сам неможеш да го средиш, џабе се мачиш може само да заебеш нешто повеќе, па друг да ти биде виновен :toe:
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Dali bi mozel vaka: Dago instaliram xp vo C a Vista vo E ii posle toa da ja instaliram VIsta vo C za da se izbrisi Drugiot Windows Xp
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Друже земи Windows Vista ЦД И ботирај со нејзе кога ке дојде за форматирање форамтирај ги сите партиции и потоа избери на C:\ да се инсталира Vista и решен проблем
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Друже ти Windows незнаеш да инсталираш не па linux не се занесуј
 

Kajgana Shop

На врв Bottom