Како да го продолжите времетраењето на батеријата на еден Андроид Смарт телефон

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Нормално дека идеално решение не постои.Барем сега за сега.
Најдобро решение е поголема батерија, но мора сепак да се балансира.

Примериве погоре добро е да се знаат на пример доколку приоритет ти е телефонот да ти биде уклучен(во случај очекуваш важен повик, а немаш можност да ја наполниш батеријата).

Понатаму како и се во животот така и со батеријата мора да се балансира т.е ако не користиш bluetooth немаш никаква полза да ти биде уклучен, исто и со WI-FI ако не си конектиран на интернет ќе ти троши само батерија.

Не постои магично програмче на кое ќе кликнете еднаш и батеријата ќе ви трае цела недела со уклучен WI-FI, bluetooth, нон стоп игрици и дваесет апликации кои работат во позадина.

Тоа мал морген.

Фала што си се потрудил друже иако јас го знам се ова се надевам има некој што не знае и научил нешто ново.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
1.Извадете ја батреијата.
2.Завиткајте ја убаво во целофан или фолија.
3.Ставете ја во замрзнувач минимум 24 часа.
4.Извадете ја батеријата од замрзнувачот
5.Одвиткајте го целофанот или фолијата.
6.Ставете ја батеријата на телефонот.
7.Сега имате ТОП батерија која траеееееееееееее
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
1.Извадете ја батреијата.
2.Завиткајте ја убаво во целофан или фолија.
3.Ставете ја во замрзнувач минимум 24 часа.
4.Извадете ја батеријата од замрзнувачот
5.Одвиткајте го целофанот или фолијата.
6.Ставете ја батеријата на телефонот.
7.Сега имате ТОП батерија која траеееееееееееее
moze i telefonot isto taka...ako vi e rasipan ne vi treba servis....u zamrznuvac i posle gajle nemate...ustvari za se funkcionira ova...samo vi treba golem zamrznuvac....
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
можи малку подетално објаснување-плиз
Не знам шо телефон имаш, иначе widgets се оние работи што ти стојат у позадина, на пр. calendar, music player, world clock, weather итн. Пиши how to remove widgets on (тој и тој телефон) на google или youtube би требало да ти даде туториал.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
златна Нокиа пу пу да не ја урочам цела недела ми држи батеријата
ни ми треба смарт ни глуп телфон
Gog Bless Nokia
Large_e1cb7f5e5c71af996c2f3841e80a7ca7.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Не знам шо телефон имаш, иначе widgets се оние работи што ти стојат у позадина, на пр. calendar, music player, world clock, weather итн. Пиши how to remove widgets on (тој и тој телефон) на google или youtube би требало да ти даде туториал.
фала за објаснувањето,не сум знаел дека така се викаат `овие работи`

Имам HTC desire C,а `овие работ`и ги правев со таск килери,ама ми ја успоруваа работата на мобилниот,а сега тоа го правам само со AVG-то антивирусот,има опција да `скиниш` некои апликации кои не требаат баш многу.

редовно чистам со програми како Clean master кои ја забрзуваат работата на мобилниот,ама батеријата останува со ист `животен век`.

го полнам мобилниот секоја вечер,имам 3 gb интернет во претплатата,па нема шанси да ми држи повеќе од ова,а изгледа ХТц-то не се познати по издржливост на батеријата.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
фала за објаснувањето,не сум знаел дека така се викаат `овие работи`

Имам HTC desire C,а `овие работ`и ги правев со таск килери,ама ми ја успоруваа работата на мобилниот,а сега тоа го правам само со AVG-то антивирусот,има опција да `скиниш` некои апликации кои не требаат баш многу.

редовно чистам со програми како Clean master кои ја забрзуваат работата на мобилниот,ама батеријата останува со ист `животен век`.

го полнам мобилниот секоја вечер,имам 3 gb интернет во претплатата,па нема шанси да ми држи повеќе од ова,а изгледа ХТц-то не се познати по издржливост на батеријата.
Ако ти е вклучен телефонот нон стоп на 3г тогаш ти си и среќен што ти држи батеријата до вечер.
Мене со вклучено нон стоп 3г и интензитетот на разговори во текот на денот(работното време) одвај до 7 вечер.Затоа телефонот ми е на GSM мод и по потреба го вклучувам 3 г-то.
Што се однесува до виџетите и тие самите имаат интервал на апдејт па дури и еден календар има време на рефреш и апдејт.Влези во сетинзите на секој виџет и намести си го интервалот на рефреш и апдејт на што подолг период...или мој предлог на мануелен рефреш. И УШТЕ ЕДНАШ, баталете таскилери и антивирусни програми.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
антивирусот го ставив од страв,бидејќи често сурфам на интернет,а сум имал проблеми со домашниот компјутер со напади од вируси.што мислиш дали е добра опција да се има антивирус или не?некои кажуваат и ако те нападне вирус,со сетинг на фабричко подесување све се враќа во нормала-освен новите програми нормално.

батеријата ми држи цел ден бидејќи апаратот е нов.кога ќе направи повеќе од година тешко да трае толку
 

Sk8eR_BoY

Сведок
Член од
5 мај 2006
Мислења
141
Поени од реакции
6
За HTC го решив проблемот со батерија од 3500mAh :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom