Како би изгледала идеалната држава?

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не ти треба мотика...измислиле луѓето шпартачи :D
Не, ама еден ден нека земат копач во рака. Секој викенд, секој мускул ме болеше. Чисто рекреативно е тоа, но сепак си врзан за природата. Но и колку да сакаш да се рекреираш, вложуваш во тоа и очекуваш барем дел да ти се врати.
Сакав да му кажам за зимите во СССР, каде илјадници луѓе умирале од глад, ама нејзе. Во право е, не ми треба.

Башка темава треба да е опуштена. :D
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Кој рече дека не сакам да копам?
Добро еве мене не ми требале, ама и на оние што им требаа, им смрзнаа! Нема логика, ама интересен концепт.

Крадам нет. :D
Ти рече "оди копај да те видам" и "да бе,'како амиши' да живееме".
Не е битно дали сакаш да копаш или не. Поентата е ако не се надеваш и веруваш во нешто, ако го работиш без љубов, што може да очекуваш од тоа?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не, ама еден ден нека земат копач во рака. Секој викенд, секој мускул ме болеше. Чисто рекреативно е тоа, но сепак си врзан за природата. Но и колку да сакаш да се рекреираш, вложуваш во тоа и очекуваш барем дел да ти се врати.
Сакав да му кажам за зимите во СССР, каде илјадници луѓе умирале од глад, ама нејзе. Во право е, не ми треба.
Копач е више права ствар....треба да си мужетина за такви ствари.
Иначе мускули може да те болат од недостаток на Магнезиум :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ти рече "оди копај да те видам" и "да бе,'како амиши' да живееме".
Не е битно дали сакаш да копаш или не. Поентата е ако не се надеваш и веруваш во нешто, ако го работиш без љубов, што може да очекуваш од тоа?
ОК, во земјоделството има пари, ама тие пари се тешки и ризични. Јаболката во Ресен ќе останеа, немаше берачи. А денес и никој да не сака да работи сезонска работа. СССР имал огромен проблем со ова. Тие сметале дека ако семето го стават во ладна вода, ќе биде имуно на студ. :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
ОК, во земјоделството има пари, ама тие пари се тешки и ризични. Јаболката во Ресен ќе останеа, немаше берачи. А денес и никој да не сака да работи сезонска работа. СССР имал огромен проблем со ова. Тие сметале дека ако семето го стават во ладна вода, ќе биде имуно на студ. :D
Ние сме прости за работење земјоделие.....пример просечен македонски сељак да го споредиш со српски сељак тоа ти е фичо вс бентли. Појма немаме ни од семиња, видови почва па ни од механизација како и импровизации од секаков вид.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ние сме прости за работење земјоделие.....пример просечен македонски сељак да го споредиш со српски сељак тоа ти е фичо вс бентли. Појма немаме ни од семиња, видови почва па ни од механизација како и импровизации од секаков вид.
Не сум сељак инаку (му местам на некој пенал), да нема полемики, во Скопје живеам, ама овде е убаво за викенд одмор. Не дека во Скопје нема сељаци. :D

Мислиш ќе нема војни за најдобрите земјишта?
 
Последно уредено:

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Не сум сељак инаку, да нема полемики, во Скопје живеам, ама овде е убаво за викенд одмор. Не дека во Скопје нема сељаци. :D

Мислиш ќе нема војни за најдобрите земјишта?
Во скопје ваздух нема ти сељаци дали имало збориш
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.271
ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА, СТРАВ И ОРУЖЈЕ: Државите ќе мора да плаќаат безусловно на населението или - ќе ги нема
Автоматски споено мислење:

drzhava
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не сум сељак инаку (му местам на некој пенал), да нема полемики, во Скопје живеам, ама овде е убаво за викенд одмор. Не дека во Скопје нема сељаци. :D

Мислиш ќе нема војни за најдобрите земјишта?
Не, проблемот со војни за ресурси еве веќе го решаваат :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА, СТРАВ И ОРУЖЈЕ: Државите ќе мора да плаќаат безусловно на населението или - ќе ги нема
Автоматски споено мислење:

drzhava
:jeeee:

,,,kade se zapirkite,,,?,,,:D
Автоматски споено мислење:

Не, проблемот со војни за ресурси еве веќе го решаваат :D
Мене ми е интересна онаа теорија за центарот на светот, за Украина. Русите лесно го решија тој проблем. Само не знам зошто некои сметаат дека светските сили би влегле во нова војна порани некоја мала државичка или стратегиска точка! Ние трошиме залидно многу ресурси, мислам дека парите треба да бидат од злато или сребро, во некоја идеална држава. Овие пари, што штампана номинална вредност се тоалетна хартија во однос на златните. Гледај во Венецуела, на кило ги мерат парите. И ти менуваш ресурс, кој е ограничен, за пари каде некој од страна ја одредува вредност, а ти се дадени врз база на тоа како тој го цени твојот труд! Затоа во идеалната држава, парите треба да бидат од злато или сребро, тие имаат вредност неколку 1.000 години.
Ама кога ќе видиш, и цената на златото се одредува на тој начин, пак ќе се вратиме назад. :D
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
:jeeee:

,,,kade se zapirkite,,,?,,,:D
Автоматски споено мислење:


Мене ми е интересна онаа теорија за центарот на светот, за Украина. Русите лесно го решија тој проблем. Само не знам зошто некои сметаат дека светските сили би влегле во нова војна порани некоја мала државичка или стратегиска точка! Ние трошиме залидно многу ресурси, мислам дека парите треба да бидат од злато или сребро, во некоја идеална држава. Овие пари, што штампана номинална вредност се тоалетна хартија во однос на златните. Гледај во Венецуела, на кило ги мерат парите. И ти менуваш ресурс, кој е ограничен, за пари каде некој од страна ја одредува вредност, а ти се дадени врз база на тоа како тој го цени твојот труд! Затоа во идеалната држава, парите треба да бидат од злато или сребро, тие имаат вредност неколку 1.000 години.
Ама кога ќе видиш, и цената на златото се одредува на тој начин, пак ќе се вратиме назад. :D
За каква војна мислиш?
Нема војна со Русија....какво сакаш оружје земи, конвенционално или нуклеарно. Лекцијата од WW2 им е добро научена.....баба роги се во тој план.
Тоа со парите си е ок....скратена процедура во однос на размена на роба, а иначе злато нема толку колку што има добра. Проблем е што тој што треба да гарантира за хартијата заебава и имаме пад на вредноста на парата. Дури и да нема инфлација мислам дека под 2% не е губитокот годишно.....не сум економист.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom