Како Македонија да го реши проблемот со 400.000 невработени луѓе?

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Може да се каже дека бројот е помал доколу се земат во предвид непријавените,луѓето што продаваат зеленчук пред зграда луѓето што продаваат ѓевреци,семки,пуканки,чорапи,шалови,чадори итд.
Факт е дека кичмата на една држава е работничката класа, а работничката класа во изминативе 17 години е унаказена како никогаш.
Транзиијата си го зема совјот данок.
Во аптеките гледаме 30 годишни жени кои редовно си ја земаат својата 5 милигармска дијазепамска доза, бројот на срчевите болесници расте, девојчиња кои лепат слики на Хај Фајв и се на надеваат на добра прилика расте,бројот на педесет годишњаци кои трите оброци ги замениле со литро комова расте, деца кои се пукаат во вена на непуни 16 со цел да го амортизираат притисокот кој е создаден како резултат на дисфункционалното семејство расте и така натака и така навака.

Прашањето гласи:
Има ли начин како да им се обезбеди работа на оваа армија на невработени?

Барем да се прехранат ако ништо друго.
Имајте луѓе малце емпатија.
Ставете се малце во нивна кожа нека ви профункционира совеста.
Ако се чека странците да дојдат и да инвестираат до тогаш ќе умрат пола од нив.
Јас решението го гледам во земјоделието.

Треба владата да им додали бесплатно земјиште со површина од 10 хектари со право на користење на неограничено време може еден кредит од 20000 евра со рок на исплата на 20 години,ваучер од 2000 евра,бесплатна вакцинација,контрола на добитокот,бесплатен семенски материјал,ѓубриво и еден куп работи кои не ми текнуваат во моментов кои и те како ќе им ја подобрат моменталната летаргија.
Планот изгледа малце комунистички ама и за тоа има решение ако си се фатил на оро ќе го играш ,а ако не ти се работи одиш апсаана.

Ваше Мислење?
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Не ми е работа но ас сум убеден дека невработените са по малку но не се сите регистрирани легално.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Daleku po malku se, ali pointeresno e koga ja duvame brojkata do nebesa.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Во време на капиталистичко општество,како очекуваш ти Македонија да ги вработи?

Едит:Ако сака некој да работи,не мора државата да му дада бесплатна земја,можи да изнајми и да почни да работи...постојат банки,нека направи бизнис план,и сигурен сум дека ке добие кредит.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ќе се реши кога се живо и диво во државата ќе проработи 100% без забушавање
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Daleku po malku se, ali pointeresno e koga ja duvame brojkata do nebesa.
@Bratot да беше СДС на власт ќе речеше 500000 се.
Дај размислувај малце со своја глава на крај крајева они не се само статистика луѓе се.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Абе чекајте сега поминаа изборите-кога ќе дојдат пак избори ќе видите како сите имаат решение за невработеноста...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
@Bratot да беше СДС на власт ќе речеше 500000 се.
Дај размислувај малце со своја глава на крај крајева они не се само статистика луѓе се.
Сега работава испаѓа како јас од мене да зависи нивниот број.

Тие “невработени“ постојат од пред 10+ години, како е можно да преживуваат ако не работат?

Сигурно не штрајкуваат со “глад“ во шатори, по неколку месеци пази.

Бројката е пренапумпана, без разлика на статистиката. Огромен дел не се пријавени.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Може да се каже дека бројот е помал доколу се земат во предвид непријавените,луѓето што продаваат зеленчук пред зграда луѓето што продаваат ѓевреци,семки,пуканки,чорапи,шалови,чадори итд.
Факт е дека кичмата на една држава е работничката класа, а работничката класа во изминативе 17 години е унаказена како никогаш.
Транзиијата си го зема совјот данок.
Во аптеките гледаме 30 годишни жени кои редовно си ја земаат својата 5 милигармска дијазепамска доза, бројот на срчевите болесници расте, девојчиња кои лепат слики на Хај Фајв и се на надеваат на добра прилика расте,бројот на педесет годишњаци кои трите оброци ги замениле со литро комова расте, деца кои се пукаат во вена на непуни 16 со цел да го амортизираат притисокот кој е создаден како резултат на дисфункционалното семејство расте и така натака и така навака.

Прашањето гласи:
Има ли начин како да им се обезбеди работа на оваа армија на невработени?

Барем да се прехранат ако ништо друго.
Имајте луѓе малце емпатија.
Ставете се малце во нивна кожа нека ви профункционира совеста.
Ако се чека странците да дојдат и да инвестираат до тогаш ќе умрат пола од нив.
Јас решението го гледам во земјоделието.

Треба владата да им додали бесплатно земјиште со површина од 10 хектари со право на користење на неограничено време може еден кредит од 20000 евра со рок на исплата на 20 години,ваучер од 2000 евра,бесплатна вакцинација,контрола на добитокот,бесплатен семенски материјал,ѓубриво и еден куп работи кои не ми текнуваат во моментов кои и те како ќе им ја подобрат моменталната летаргија.
Планот изгледа малце комунистички ама и за тоа има решение ако си се фатил на оро ќе го играш ,а ако не ти се работи одиш апсаана.

Ваше Мислење?
Imas greska vo start.
`Rbet na drzava se kapitalisti,a ne rabotnici.Tvojto e glediste na Das Kapital.

Inaku U f-ja ce se namali ko ce se otvorat granici...pa sekoj ce si go bara careto...
Ne pomalku vazno e pravenje na kapital klasa...to e proces...sega sme samo do nekoe nivo...treba uste...
Bitno e,ko ce se oprajme...ce bidime drzava normal...i ne ce mozat GR da ne zezaat...
Steta sto sega na vlast ima komunisti...no ne se vraca trkalo...
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Во време на капиталистичко општество,како очекуваш ти Македонија да ги вработи?

Едит:Ако сака некој да работи,не мора државата да му дада бесплатна земја,можи да изнајми и да почни да работи...постојат банки,нека направи бизнис план,и сигурен сум дека ке добие кредит.
Врз што ја базираш твојата сигурност ?

Претпоставка или.....?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Сега работава испаѓа како јас од мене да зависи нивниот број.

Тие “невработени“ постојат од пред 10+ години, како е можно да преживуваат ако не работат?

Сигурно не штрајкуваат со “глад“ во шатори, по неколку месеци пази.

Бројката е пренапумпана, без разлика на статистиката. Огромен дел не се пријавени.
Реков и во самиот пост дека бројката не е реална еве нека се и 300000 тоа не го менува фактот дека тие луѓе гладуваат и живеат во недостоинствени услови.
Ги спомнуваш непријавените, кажи ми колкава е просечната плата на "непријавените"?
Наместо да дадете конкретен план како да се реши проблемот со невработените вие мрчите.
Тато носи мама меси и се вие пуно и рамно.
Да бевте на нивно место ќе колневте и ќе плукавте по омилената ви партија.
Планот кој го дадов нема во предвид сите 400000 невработени да ги направи земјоделци поентата на планот беше да се направат промени, реформи кои ќе бидат плод на еволуцијата во колективното размислување , конкретен потег кој ќе ја придвижи машинеријата.
Пример, доколку се спорведе мојот план, а верувам дека ќе се спроведе бидејќи има агенти специјално платени да ги читаат моите постови и да се воодушевуваат на мојата бесконечна мудрост.
Истите тие луѓе ќе го известат шефот.
Шефот ќе рече планот на THE_CHOSEN_ONE е одобрен.
Кога барем 20000 социјални семејства решат да станат дел од мојот план тогаш не само што ќе заживее економијата тогаш самите странци ќе видат дека кај нас работите се движат дека имаме осет за организација сенс за бизнис.
Што мислите зошто странците инвестрираат во Србија?
Одговорот е јасен странците сакаат да инвестираат во држави каде луѓето се вредни и исполнителни.
Не е проблемот во Груевски или пак во гломазната администрација проблемот е во Нас.
Искучете го мониторот земете ја лопатата и право на нива.
Да видите како со труд и со пот се заработува лебот.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Chosen.. zbori za sebe prvin. Nekoj zarabotuva uste od svojata 18ta godina.

Brojot na NEPRIJAVENI nemozes da go znaes, ne im odgovara da go znaes, se razbira zasto.

Prodolzi si ja diskusijata, mojot komentar bese kon brojkava. Ako taka ti cini taka pisuvaj si.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Огромен дел не се пријавени.
Реалната бројка е многу помала, затоа што покрај тоа што работат, а не се пријавени, многу поголем број се земјоделски фамилии, кои се запишани како земјоделци, за што после годината на старост утврдена со закон, добиваат земјоделска пензија.

Законот се измени. Сите граѓани кои своите приходи ги добиваат преку земоделство и сточарство, треба да се пријават кај соодветната агенција, и да им тече номален стаж, за што ќе добиваат субвенции од државата за развој на земјоделството, земјоделски кредити(кои многу лесно се зимаат) и нормално, во зависност од површината која ја поседува, ќе добива толкава пензија.

Значи, меѓу таа бројка на „невработени“, се и сите продавачи по пазарите. Значи, работат.

А инаку многу е лесно да се исфрли таква бројка, само што секогаш е злоупотребувана од политичарите, иако во реалноста треба да зборат, НЕ за вработување на тие невработени, туку за соодветно ЕВИДЕНТИРАЊЕ на тоа што тие луѓе работат, ЛЕГАЛИЗИРАЊЕ на таа дејност, и помош од државните апарати.

Толку е просто, што секој може да ги провали, лажните аларми на опозицијата, без разлика која е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom